Ιδέες για αγορά (μάλλον) ακουστικής κιθάρας

Καλημερα απ τον ακριτικο Βολο.

Πηγα την -χαρισμενη- κλασικη κιθαρα μου στο δασκαλο (του τζουρά) για να δει αμα μπορω να της περασω μεταλλικες χορδες και μετα λυπης μου διαπιστωσα πως αφ ενος την ειχα υπερεκτιμησει ως οργανο και αφ ετερου οτι ειχε σκευρωσει λιγο…Και εν οψει εορτων κλπ κλπ λεω να κανω δωρο στον εαυτο μου -φράγκων επιτρεπόντων- καμια ακουστικη.

Ο λογος ειναι γιατι -νομιζω οτι- εχει ηχο πιο κοντα στη λαϊκη κιθαρα,που μ ενδιαφερει περισσοτερο ως τομεας μελετης. Και ερωτώ:
α)Εχετε να μου προτεινετε καποια αξιοπιστα μαγαζια στην Αθηνα και ει δυνατον με πολλες διαφορετικες μαρκες;
β)Ποσο θα μου στοιχισει;Με μια προχειρη ματια νομιζω οτι περι τα 200-300 ευρα υπερκαλυπτομαι για ερασιτεχνικη χρηση καποιας σχετικης ποιοτητας.
γ)Ο,τι (αλλες συμβουλες) προαιρεισθε

Οι ακουστικές κιθάρες έχουν πολύ …sustain, δηλαδή παρατείνουν πολύ τον κάθε ήχο που παράγουν (προφανώς για να εξυπηρετήσουν το λόγο για τον οποίο φτιάχτηκαν, δηλαδή τις μπαλάντες, τα μπλουζ κλπ.). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να διαφέρουν πολύ από τις λαϊκές κιθάρες που ακούμε στις πρωτότυπες ηχογραφήσεις των ρεμπέτικων, οι οποίες έχουν ένα πολύ “στακάτο” ήχο. Κατά την προσωπική μου άποψη οι ακουστικές απέχουν από τις λαϊκές κιθάρες περισσότερο απ’ όσο οι κλασσικές.
Παρόλα αυτάν αν θες να δοκιμάσεις, πάρε γνώμη από τους δικούς μας κιθαρίστες για κάποιο μοντέλο που να πλησιάζει κάπως τον ήχο που θέλεις. Βέβαια στα λεφτά που σκοπεύεις να δαπανήσεις δύσκολα θα βρεις κάτι εξαιρετικό.
Από μένα, μια “συμβουλή” είναι η εξής:
Αν αποφασίσεις ποια ακριβώς κιθάρα θέλεις να πάρεις, μπες σε ένα γερμανικό ηλεκτρονικό μαγαζί (ένα από τα τόμαν ή μιουζικστορ) και παράγγειλέ τη. Θα σου 'ρθει από 20-50% φτηνότερη.
Φτάνει πια με τα νταβαντζιλίκια των ελλήνων εισαγωγέων!

Εάν θες κάτι φθηνό (300 E) που να μοιάζει με λαϊκή κιθάρα οπτικά και ηχητικά, να ψάξεις το μοντέλο AMI της Art & Lutherie (με μεταλλικές χορδές).
Δες το www.liolios.gr

Φίλε καλημέρα. Απο μια παλιότερη συζήτηση εδώ στο φόρουμ είχε συζητηθεί ένα μοντέλο της Cort και συγκεκριμένα το Earth 900. Καινούρια έχει γύρω στα 600 ευρώ και είναι ό,τι ποιό κοντινό στον ήχο που ψάχνεις. Αν μπορέσεις να βρείς μεταχειρισμένη ενδεχομένως να την πάρεις και φτηνότερα. Όποιο όργανο και να πάρεις πάντως να το ακούσεις πολύ προσεκτικά και αν βρείς έναν περσισσότερο πεπειραμένο απο εσένα για να σε βοηθήσει ακόμα καλύτερα…

Αρη καλη ιδεα,αλλα αυτο προϋποθετει -φανταζομαι- την ευρεση του μοντελου πρωτα,να το δεις απο κοντα κλπ.Επιπλεον δεν εχω ξανακανει τετοιες αγορες αλλα φανταζομαι τα διαδικαστικα μπορω να τα μαθω απο δω.

Μπαμπη επισης καλη επιλογη (φαινεται) αλλα θα ηθελα καλυτερα Αθηνα που εχεις περισσοτερες επιλογες ψαξιματος…

Nightblues,θα προτιμουσα καινουρια και οχι βέλτιστου ηχου γιατι τα μεταχειρισμενα ειναι δυσκολη υποθεση γενικα (πιστευω).

Δες την παλαιότερη συζήτηση http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=17872&highlight=cort&page=2

Νομίζω και εγώ ότι οι καναδέζικες κιθάρες που αναφέρονται (Seagull, Norman, Simon & Patrick) είναι αξιόλογες για φτηνές κιθάρες. Τελευταία έχω δει ότι ακόμα και οι κινέζικες κιθάρες έχουν βελτιωθεί πολύ σε ποιότητα, ενώ μπορείς να τις βρεις πολύ φτηνά.

Αλλά εξαρτάται και πόσα χρήματα θέλεις να ξοδέψεις. Υπάρχουν κιθάρες από 100? μέχρι 5.000?. Πρέπει να επικεντρωθείς σε κάποια κατηγορία τιμής.

Ευχαριστω PaKag.Για τιμη,οπως ανεφερα και παραπανω περι τα 200-300ε,που θεωρω βρισκεις κατι αξιοπρεπές.
Πριν λιγο συμπτωματικα κοιτουσα μια Norman…Ξερουμε αντιπροσώπους αυτων των εταιρειων;

http://www.thomann.de/
http://www.musicstore.com/
πιστευω αξιζει να ριξεις μια ματιά! Ακόμη αν σταμπαρεις καποιο μοντελο απ το ιντερνετ πηγαινε σ ενα μαγαζι στο Βολο και ρωτησε αν την εχει να την δοκιμασεις και να συγκρινεις τιμες! Σε ποιο δασκαλο μαθαινεις?

</p> Δεν γνώριζα ότι υπάρχουν λαϊκές κιθάρες. Σε τι διαφέρουν από τις άλλες δύο;

ε που αλλου…στον τελευταιο ζωντανο θρυλο εν Βολω

Για δες την παρακάτω κιθάρα. Ακουστική με σύνδεση σκάφους μάνικου στο 12ο τάστο όπως και οι ρεμπετοκιθάρες και μικρό σκάφος. Η τιμή εκεί που ζητάς.

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Art-Lutherie-AMI-Steel-Antique-Burst-Cedar-Parlor-Size-incl.Bag/art-GIT0006559-001

καλη… και αυτη μου κεντρισε το ενδιαφερον,οπτικα τουλαχιστον

παντως για να ειμεθα ειλικρινεις την θελω κατα κυριο λογο για λαϊκη κιθαρα,αλλα να ειναι και λιγο πιο “global” (να παιζουμε και κανα μπλουζ αμα λαχει).δεν το διευκρινισα εξ αρχης.νομιζω απ τα συμφραζομενα παντως πως οι art&lutherie ειναι καλη περιπτωση

Μεγάλο το σκάφος για ήχο ρεμπετοκιθάρας που ζητάς.

απορια:
οι σολιστες ρεμπετοκιθαριστ ειχαν ιδιου τυπου κιθαρες με τους συνοδευοντες ρεμπετοκιθαριστ;

Από μια γρήγορη αναζήτηση την βρήκα ( http://www.tseliosmusic.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_5_45&products_id=126 ). Καλό θα ήταν να πας να την ακούσεις. Όσο για τα παλιά όργανα αυτό που λες δεν ισχύει εφόσον είναι καλή η κατασκευή τους και ο προκάτοχος έδειχνε την ελάχιστη φροντίδα…

Ετοιμάζω ένα ντοκιμαντεράκι που θα προβληθεί κατά τα τέλη του χειμώνα (με το καλό…). Χθες “τράβηξα” το Σπουρδαλάκη με αυτό ακριβώς το θέμα. Μου έδειξε σημαντικές διαφορές και στον τρόπο κατασκευής. Το καπάκι, για παράδειγμα, “καμαρώνεται” με βάση το λαούτο (κάθετα καμάρια) κι όχι την κιθάρα (χιαστί καμάρια).

Διαφορετική καμαροθεσία,από τις ακουστικής, άλλες διαστάσεις,και εν γένει άλλη φιλοσοφία.Αν δεις κάποιες διαφημήσεις κάποιων καλών οργανοποιών θα δεις την λέξη “ρεμπετοκιθάρες”,αυτες είναι οι λεγόμενες λαικές που στα παλιά χρόνια συνήθιζαν να έχουν οι κουρείς κρεμασμένες στον τοίχο,και όποιος πελάτης ήξερε να παίζει περιμένοντας την σειρά του,γρατζούναγε και λίγο να περάση η ώρα.Η φιλοσοφία της ρεμπετοκιθάρας μοιάζει περισσότερο με του λαούτου,γι αυτό αν δεις πολύ παλιά τέτοια κιθάρα μπορεί να δείς δεσμούς (μπερντέδες) ή τάστα και μετά πάνω στο καπάκι καλαμάκιαέως ότου πια οι μεταγενέστερες,απέκτησαν,ταστιέρα όπως την ξέρουμε σήμερα.

Υ.Γ.Ως φαίνεται ΑΡΗ τελευταία γράφουμε τα ίδια σχεδόν πράγματα την ίδια ώρα.

νταξει,σιγουρα,απλως απο την εμπειρια αλλων σε μεταχειρισμενα (και ελλειψει εμπειρου ματιου αγοραστη) μπορει να μην καταλαβεις καποιες κρυφες “λεπτομερειες” που αργοτερα θα σου βγουν σε κακο.

πολυ μπερδεμα παντως και οι περισσοτερες αντιπροσωπειες των καναδικων εταιρειων ειναι θεσ/νικη γαμωτο…στο τελος βλεπω να πηγαινω σε καναν Στολλα,να δοκιμαζω 10-15 κιθαρες και να παιρνω κατι μεταξυ ακουστικης και λαϊκης :78: :78: :78:

Ας επιμείνουμε λίγο σε αυτό:
Τα μεταχειρισμένα όργανα 2-3 χρόνων είναι πιο ασφαλής αγορά απ’ ό,τι τα καινούργια (μιλάμε πάντα για χειροποίητα λαϊκά όργανα). Για τον απλό λόγο ότι τυχόν προβλήματα που αφορύν τα ίδια τους τα ξύλα έχουν ήδη εκδηλωθεί.

Κάποτε είχα δει σε ταβέρνα ένα οργανάκι από δεύτερο χέρι που επ’ ουδενί δεν άξιζε το χιλιάρικο. Ηταν ένα μετριότατο λιτό τριχορδάκι σαν όλα τα μετριότατα λιτά τριχορδάκια του 500άρικου. Και τι θα πει ήταν το δεύτερο μπουζούκι του Τάδε μπουζουξή αλλά με τις αναδουλειές το σκοτώνει να πάρει βέσπα; Συννεφάκια δυσπιστίας μαζεύτηκαν γύρω μου… Μυρίστηκα ότι δρα μια περίεργη παράλληλη αγορά οργάνων, αυτή των γνωστών μπουζουξήδων οι οποίοι μεταπωλούν τα όργανά τους (τους;) με την ειδική σφραγγίδα ποιότητας “το μπουζούκι του Τάδε”.

Τότε διερωτήθηκα: Μετά από λίγα χρόνια, ποιος θα πουλούσε ένα αστεράτο στρωμένο όργανο που δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα;