Θύμιος Στουραίτης

Πήγε κανείς στο 1000+2 νύχτες (έτσι λέγεται το μαγαζί;) που παίζει κάθε Τετάρτη ο Θύμιος;

Τί γίνεται; Είναι καλά;

Παίζει αλλού ή μόνο εκεί;:241:

Χθές έμαθα ότι θα ο Στουραίτης θα παίξει άλλη μία τελευταία βραδιά, αυτή της 29ης Νοεμβρίου.

Αν κάποιος(οι) έχουν πάει, για πέστε εντυπώσεις

Εγινε Ισαακ Στουραϊτη …

:slight_smile:

Απ` ότι άκουσα, ο Στουραίτης παίζει Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή μεσημέρι στην ταβέρνα του « Σφύρλα », στον Άγιο Κωνσταντίνο ( Καμάριζα). Δεν έχω πάει ακόμη, αν και τυχαίνει να μένω πολύ κοντά , στά Λεγραινά . Πάντος ο χώρος είναι πολύ όμορφος και φυσικά , λόγω Στουραίτη, πρέπει να αξίζει τον κόπο ένα μικρό ταξειδάκι μέχρι την Καμάριζα. Αν κάποιος το αποφασίσει, ας κάνει ένα τηλέφωνο, μήπως συναντηθούμε και από κοντά μιας και θάρθετε στα μέρη μου! ( 2292051013 )

Νίκο, ευχαριστώ. Θα κοιτάξω να τα πούμε.

Ο Στουραΐτης πράγματι παίζει κάθε Π-Σ στην Καμάριζα.
Οσο για τη φάση στου Ψυρρή… Συμπεράσματα από την προπερασμένη Τετάρτη:
Το μαγαζί εντάσσεται σε γενικές γραμμές στο κλίμα της εν λόγω συνοικίας. Εχει κάποιες θετικές διαφορές:

  1. Αρκετή άπλα σε σχέση με τα άλλα μαγαζιά. Δε δημιουργείται αδιαχώρητο.
  2. Είναι αράβικο (μάλλον Αρμένης είναι ο ιδιοκτήτης) μπαρ-εστιατόριο με καλό ανατολίτικο φαΐ και όχι σε υπερβολικές τιμές.
  3. Η μουσική αρχίζει σχετικά νωρίς (κατά τις 22:30).
  4. Παίζει ο Θύμιος.
    Τη βραδιά λοιπόν που πήγα, έπαθα πλάκα. Ημουν προκατειλημμένος και έτοιμος για κάθε αρνητικό. Και …“ω του θαύματος”! Μπήκα σε ένα μαγαζί με καθαρή ατμόσφαιρα, με καμιά 40ριά πελάτες που στην πλειοψηφία τους ήταν φαν του Θύμιου (σαν κι εμένα).
    Για τον ήχο χρησιμοποιούν μηχανήματα, αλλά σε χαμηλή ένταση. Σε συνδυασμό με την κατάσταση “εκκλησίας” που επικρατεί όταν παίζει το μπουζούκι, ο Θύμιος είναι απόλυτα …απελευθερωμένος. Ξεχάστε το βαρύ κοπάνημα που ακούμε από αυτόν σε πολύβουα μαγαζιά. Εδώ παίζει σε διάφορες εντάσεις, και φυσικά κοπανάει όταν χρειάζεται. Θ’ αρέσει ακόμα και στον Φραγκίσκο!
    Με δυο κουβέντες, ήταν σκέτη απόλαυση! Οποιος έχει τη δυνατότητα να πάει αυτή την Τετάρτη, ας μην το χάσει με τίποτα…

Αντιγραφή από το Αθηνόραμα:

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/11
ΘΥΜΙΟΣ ΣΤΟΥΡΑΪΤΗΣ Σημαντικός δεξιοτέχνης του μπουζουκιού στις δεκαετίες '60 και ‘70, αναβιώνει με το δικό του τρόπο τις σπουδαιότερες αναμνήσεις του απ’ το ρεμπέτικο. Τραγουδά η Μ. Καπετανίδου.
ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΝΥΧΤΕΣ Καραϊσκάκη 10 , 210-3317293.
Στις 10.30 μ.μ. Εισιτ.: ? 15 (με ποτό).

Τι έγινε τελικά χτες βράδυ; Τον ακούσατε το Θύμιο;
Κι αν ναι, ρίξτε καμιά περιγραφή της κατάστασης να σκυλιάσουμε εμείς οι σκλαβωμένοι που δεν μπορέσαμε να 'ρθουμε.

Λοιπόν πήγα χθές το βράδυ, τελικά μόνος γιατί κανείς άλλος δεν μπορούσε.

Το μαγαζί όπως ακριβώς το περιέγραψε ο Άρης. “Τάφος”. Κίχ-μίχ. Ένας ψιλοφλωράκος που ήρθε μόνος του κι έκατσε με μιά παρέα , πήγε σε μιά στιγμή να μιλήσει λίγο εντονότερα από ψιθυριστά, και τον “σκότωσε” το ακροατήριο με μιά ματιά.

Έφτασα κατά τις 11:15, και μόλις έκατσα ο Θύμιος έπιασε “το ξεκρέμασα κι απόψε”. Μάλλον για κείνον, είναι ένα κομματάκι για ζέσταμα…

Κορυφαία στιγμή της βραδιάς: το καλύτερο ταξίμι, εκτέλεση, και τραγούδι στο “Καραντουζένι”.

Κι έφυγα κατά τις 3:30, μόλις έπαιξε “το Φτωχομπούζουκο”.

Μάλλον δεν μπορώ να είμαι απόλυτα αντικειμενικός, μιά και πεθαίνω για τον Θύμιο, αλλά ήταν μιά από τις καλύτερες βραδιές που έχω περάσει.

ΥΓ: Σημαντική ήταν η απόλυτη ησυχία, που τόσο μας λείπει από τα “μαγαζιά” του τύπου. Σε τέτοιο κλίμα πρέπει να ακούς μουσική, όχι γύρω από μισοσουρωμένους γιαλαντζή-μάγκες και τρελλοΚατίνες, που ουρλιάζουν να ακουστούν πάνω απ΄τη μουσική.
ΥΓ2: Επίσης, το ταλέντο αυτού του καλλιτέχνη να χωράει τα πάντα στο μέτρο του εκάστοτε τραγουδιού. Τί παίχτης:109:

Είχε κόσμο ρε Ισαάκ;

Είχε καμιά 30αριά

Κρίμα να μη γνωριζόμαστε Ισαακ, διπλα δίπλα θα καθόμασταν εχθές.:slight_smile:

Δεν θα μπορούσε να εχει ο Στουραίτης καλύτερο χώρο για να δώσει οτι έχει. Καθαρό περιβάλλον και τα μηχανήματα μόνο για υποστήριξη.
Εμείς φτάσαμε αργά, κατα τις 1:30, απο τα 30 άτομα που ήταν στο μαγαζί, οι 10 μουσικοί.
Λογικό να υπάρχει ησυχία. Η Μαρία Καπετανίδου, το καλύτερο για μένα ζευγάρι του Θύμιου. Την ακούσαμε να τραγουδά το “Βραδυάζει” και σου άφηνε την εντύπωση πως γράφτηκε για εκείνη. Σε άλλες εποχές, η Καπετανίδου, πιστεύω θα ήταν γνωστή στο Πανελλήνιο. Εξαιρετική και η Ράνια στην κιθάρα. Δύο όργανα και νόμιζες πως άκουγες ολόκληρη ορχήστρα. Αξίζει όποιος μπορεί να πάει να τους ακούσει.

Κρίμα Κυριακή.

Αν κατάλαβα (και απ’ ότι είδα στο πρόγραμμα του 1000+2 νύχτες επιβεβαιώνεται) ήταν η τελευταία παράσταση τους.

Επόμενος στόχος η ταβέρνα στα Μεσόγεια.

ΥΓ:
Η Ράνια πολύ καλύτερη στη κιθάρα από το άλλο παλληκάρι που έπαιζε πριν. (…στον οποίο ο Θύμιος έλεγε συνέχεια τα ακκόρντα, μην πώ θυμίζοντας ποιόν από δω μέσα…:))

Ήταν η τελευταία εμφάνιση σε αυτό το μαγαζί; ( έδινα μάθημα Πέμπτη πρωί, τα υπουργεία μου μέσα… )

Δόκτορα, δεν πειράζει γιατί ιδού. Όσο για μένα, θα πάρω την γυναίκα μου και ίσως και το γιοκάκι μου, και θα πάω ένα μεσημεράκι στον “Σφύρλα”. Κανονίζουμε το Σάββατο μεσημέρι της 16ης Δεκεμβρίου όλη η αλητοπαρέα;:slight_smile:

O Στουραίτης παίζει μόνο μεσημέρια στο Σφύρλα ή δεν κατάλαβα καλά;

Παρασκευή, Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.
Γιά περισσότερες πληροφορίες θα στείλω τηλέφωνο του μαγαζιού σε πρώτη ευκαιρία, γιατί όπως ακούω ο Στουραίτης είναι λιγάκι απρόβλεπτος, μην κάνετε και τζάμπα δρόμο.

Σωστή παρατήρηση Νίκο ! :110:
Και δεν είναι μόνον ό,τι ακούς, αλλά και ό,τι…βλέπεις !!!
(ή μάλλον, ό,τι ΔΕΝ βλέπεις και συνεπώς ΔΕΝ ακούς ! )

Ταβέρνα Σφύρλα, Αγ. Κωνσταντίνος ( Καμάριζα )
Τηλέφωνο 2292023374

Νίκο το τηλέφωνο που αναφέρεις :“δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.”

Μπορείς να το τσεκάρεις;