Θεσσαλονίκη Ζαμπέτα

Διάβασα πως είναι 45αρι του 1967
Του Μητροπάνου φαντάζομαι είναι μεταγενέστερη εκτέλεση(;).
Το ‘χει κανείς να τ’ ανεβάσει στο σιλαμπ;

Θα πάρω το αμάξι μου
στην τσέπη χαρτζιλίκι
κι απόψε τα μεσάνυχτα
θα 'ρθω Θεσσαλονίκη

Θεσσαλονίκη είσαι μια
στον κόσμο δεν είν’ άλλη
Θεσσαλονίκη μου γλυκειά
πού να 'χει τέτοια ομορφιά
και τα δικά σου κάλλη

Θεσσαλονίκη μάγισσα
τραβάς σαν το μαγνήτη
Θεσσαλονίκη μάνα μου
γλυκειά Θεσσαλονίκη

Θεσσαλονίκη είσαι μια
στον κόσμο δεν είν’ άλλη
Θεσσαλονίκη μου γλυκειά
πού να 'χει τέτοια ομορφιά
και τα δικά σου κάλλη

Θεσσαλονίκη είσ’ όμορφη
σ’ όλες τις γειτονιές σου
με τα γλυκά κορίτσια σου
και τις παλιές γωνιές σου

Σωστά διάβασες. Είναι 45αρι του 1967, Philips 6177, σε στίχους του Ηλία Ηλιόπουλου και η πρώτη εκτέλεση είναι από τον Μητροπάνο, έτσι κι αλλιώς.
Στην πίσω πλευρά τού δίσκου είναι το άλλο υπέροχο τραγούδι “Μεταξουργείο” του ποιητή Δημήτρη Χριστοδούλου.
Και είναι τα πρώτα τραγούδια της συνεργασίας τού Ζαμπέτα με τον νεαρό Μητροπάνο.

Στο sealabs απογορεύεται και ο Ζαμπέτας του 1957! Πόσο μάλλον του 1967 ! :090:

Αλλά, δεν θα δυσκολευτείς… Κυκλοφορεί σε πολλές συλλογές στο εμπόριο. Δεν είναι κανα σπάνιο τραγούδι… :089:

Ευχαριστώ Ιωάννα, αυτή είναι η εκτέλεση που έχω.

Νομιζω ειναι και μεσα στα πρωτα 2-3 δισκακια του Μητροπανου, ο οποιος εκει καπου στο '66 εκανε μια περιοδεια με το Θεοδωρακη και μετα ψαχνοταν, διορθωστε με αν λανθανομαι …

Ιωαννα θα σου στελνα και μειλ, αντε γλυτωσα το γραμματοσημο …
μια και εισαι on line στειλε μου σε παρακαλω το “Λουκά” που τον ψαχνω χρονια, ενα απο τα κορυφαια του ΖΑΜΠΕΤΑ !!!
Δεν θα με πιστεψεις … πριν δυο ωριτσες ψαχνοντας κατι σπιτι, ακουσα την κομμενη ηχογραφηση που εχω απο το Γεραμανη και σκεφτηκα να στο ζητησω …

Να μη νομίζεις Γιώργο… Όπως σημείωσα ΕΙΝΑΙ το πρώτο τραγούδι τού Μητροπάνου! Δεν το έγραψα από “μνήμης” ή από αόριστες πληροφορίες !
(Άνοιξε και κανα βιβλίο… Τι τα έχεις στη βιβλιοθήκη; Μόνο ροκιές πια;)
:089:

Αν μου πεις, σε 5 λεπτά, τον στιχουργό και τον κωδικό του “Λουκά” το έχεις !!! :slight_smile:
(Να ελέγξω, αν το βιβλίο δεν έγινε προσάναμα στο τζάκι … Χεχεχε…)

Μα τι λες τωρα … σε παρακαλω δηλαδη !! Το βιβλιο ειναι παντα σε περιοπτη θεση και σε αρίστη κατασταση !!!
Η αληθεια ειναι οτι τοχω φαει, αλλα απο τοτε κυκλοφορησαν κι αλλα και καταλαβαινεις …
Στιχουργος ειναι ο Αθας δε θυμαμαι το μικρο … νομιζω δημοσιογραφος στη Ν.Υορκη ελεγε ο Πανος Γεραμανης …
Ενα εκπληκτικης συλληψης περιεργο ρυθμικα ζειμπεκικο σε χιτζασκιαρ -του αλλαζε τα φωτα ο Ζαμπετας !!- με τη διακριτικη συνοδεια σαξοφωνου σε ταυτοφωνια με το Ζαμπετα που το τραγουδαει !!

Λίγο άξιος !!! Δείτε το μέιλ σας εντός μιας ώρας! -ως τιμωρία. Γιατί δεν έγραψες τον κωδικό κυκλοφορίας… Άρα δεν είχες δίπλα σου το βιβλίο !

ΥΓ: Στο βιβλίο, ο ίδιος ο Ζαμπέτας αναφέρει -πρώτη φορά- στοιχεία για τον σπουδαίο Θοδόση Άθα… Εκεί θα το διάβασες. Ή -ίσως- να το είπε κατόπιν και ο αείμνηστος Γεραμάνης.

ναι ο Θεοδοσης Αθας με καταγωγη απο την Καστορια εγραψε και το τραγουδι Λουκάς παλι του Ζαμπετα καθως και το γνωστο ΤζακΟχαρα.

Τα τραγουδια αυτα τα εγραψε σε ηλικια γυρω στα 23 αποτι ξερω και πεθανε γυρω στα 30 πολυ νεος.
Ενδιαφερον θα ηταν να το ψαξει καποιος και να γραψει ενα αφιερωμα.