Θανάσης Αθανασίου

στα ντουζένια δείχνει κυρίως αραμπιέν και μετά συριανό. “την γλύκα που έχουνε που είναι χαμηλά τα τέλια, με έναν τζουρά νομίζεις ότι είναι μια ορχήστρα”!
της τριανταφυλλιάς τα φύλλα το παίζουν από την εκτέλεση του '60, όχι και τόσο παραδοσιακό. φοβερό το ταξίμι μέσα στους λαχανάδες και ο μπαγλαμάς ακάθεκτος (στο 13:20).
γενικά το παίξιμο είναι με δυνατή και γεμάτη τσιμπητή πενιά, επηρρεασμένο κάπως από το λαϊκό παίξιμο της εποχής (όπως και η συνοδεία της κιθάρας στο “πέντε χρόνια δικασμένος”). προς το τέλος είναι εμφανής η “χαλάρωση” από το γλέντι!

Στις παρακάτω φωτογραφίες απεικονίζεται μπαγλαμάς κατασκευής Θανάση Αθανασίου. Τον αγόρασε ο Hugo Strotbaum από τον ίδιο, πριν χρόνια, σε μία από τις επισκέψεις του στην Αίγινα. Ο Αθανασίου είχε πει τότε στον Strotbaum πως αυτός είναι ο πρώτος μπαγλαμάς που έφτιαξε ωστόσο μπορεί απλά να εννοούσε ότι ήταν ο πρώτος που του “πέτυχε”.
Είναι κατασκευασμένος από καρυδιά με συνολικό μήκος 47,5 cm. Το μήκος από καβαλάρη σε καβαλάρη είναι 33,3 cm.
Είναι ο ίδιος μπαγλαμάς που φαίνεται στο εξώφυλλο της γερμανικής έκδοσης του βιβλίου Road to Rembetika: Music of a Greek Sub-culture της Gail Holst-Warhaft (1η έκδ.: Anglo-Hellenic, 1975· μτφρ. στα γερμανικά: Gerhart Verlag, 1979).

Τις φωτογραφίες τράβηξε η Paula Jansen. Μου τις έστειλε ο Hugo μαζί με τις πληροφορίες που παρέθεσα στην αρχή. Τους ευχαριστώ θερμά και τους δύο. Bedankt.

[HR][/HR]
Υ.Γ. Ορίστε και η φωτογραφία από το εξώφυλλο του γερμανικού Road to Rembetika:

H Gail Holst-Warhaft ìå ìðáãëáìÜ ôïõ Áèáíáóßïõ.jpg

1 «Μου αρέσει»

από καρυδιά (walnut) ή καρύδα (coconut);

Σίγουρα απο καρύδα.

Ο Μπάρμπας συνήθιζε να φτιάχνει μπαγλαμάδες από καρύδα, αλλα δεν νομίζω οτί είναι ο ίδιος μπαγλαμάς με αυτόν που κρατά η Holst.

Από καρύδα ήθελα να γράψω, αφηρημάδα δική μου. Τώρα γι’ αυτό που λέει ο Σταύρος: κι εμένα δεν μου μοιάζει (λείπουν τα μαύρα προστατευτικά δεξιά κι αριστερά της τρύπας). Μεταφέρω απλώς το σχόλιο του Hugo. Μάλλον όμως θυμάται λάθος γιατί εκτός από τα προστατευτικά (για τα οποία ίσως έλεγε κανείς ότι μπορεί να μπήκαν και εκ των υστέρων), η περιοχή του καπακιού γύρω από την τρύπα είναι μαύρη ενώ στη φωτογραφία που έστειλε είναι ανοιχτόχρωμη. Μήπως ρε παιδιά κάνω λάθος και η φωτογραφία με την Holst δεν είναι αυτή που χρησιμοποιήθηκε στο εξώφυλλο της γερμανικής έκδοσης; Όσο και να έψαξα, δεν βρήκα φωτογραφία του ίδιου του βιβλίου…

Μόλις ανέβηκαν πέντε νέα βίντεο στο κανάλι με κάποια πολύ ωραία ταξίμια. Στα τρία από αυτά παίζει ο Παπαϊωάννου με συμμετοχή του Τσαγκάρη ή/και του Αθανασίου ενώ στα υπόλοιπα δύο παίζει ο Αθανασίου:

Ταξίμι Παπαϊωάννου 1

Ταξίμι/Οργανικό Παπαϊωάννου 2 (ζεϊμπέκικο)

Ταξίμι Παπαϊωάννου 3 (τσιφτετέλι)

Ταξίμι Αθανασίου 1

Ταξίμι Αθανασίου 2

Έχουν ξανακυκλοφορήσει βέβαια στο διαδίκτυο αλλά εδώ παρουσιάζονται για πρώτη φορά καθαρά (όσο γίνεται) και ολόκληρα. Για πρώτη φορά επίσης είναι σωστά χωρισμένα αφού συνήθως τμήματα από τα δύο παραπάνω ταξίμια του Αθανασίου παρουσιάζονταν ενωμένα με αυτά του Παπαϊωάννου, δίνοντας την εντύπωση πως σε όλα παίζει ο τελευταίος.

2 «Μου αρέσει»

Ένα νέο ηχητικό με διάφορα τραγούδια του Αθανασίου είναι διαθέσιμο στο κανάλι. Κάποια εξ αυτών ακούγονται για πρώτη φορά. Λεπτομέρειες στην περιγραφή του βίντεο. Για άλλη μια φορά, ευχαριστίες στον Σταύρο Κουρούση απ’ τον οποίο και προήλθε το υλικό.

1 «Μου αρέσει»

καλημερα, θελω να ροτησω, τη σημενη νταρμπουκα,?

και ενα ευχαρηστω, τοσω στα ντοκουμεντα αυτα με τον (δασκαλω,) οπος τον φοναζαν.
αλλα και στην.
απαντηση…

η νταρμπούκα είναι ένα κρουστό σαν τουμπελέκι, πιο μεγάλο συνήθως. δες εδώ.

Ευχαριστούμε παιδιά.
Έχουμε εισέλθει σε μια πιο ωραία, πολύ λιγότερο “εγωιστική” εποχή από τα χρόνια του 1980-1990-2000.
Να είσαστε και να είμαστε δυνατοί να συνεχίζουμε έτσι!

ναι μπαμπη εχης δηκιο. … να σε καλα και εσυ νηκολα
δεν το ξερα για ετσυ.
καλα στα ταξιμια για μενα, ο καλητερος
ταξιμας ο μεγηστος Παπαϊωάννου. αλα και ο μπαρμπα θανασης
πο πο τη παινιες ειναι αυτες.,
ωμορφα,
:088:

Στο κανάλι ανέβηκαν και οι ηχογραφήσεις που έγιναν από τον Μάρκο Δραγούμη και τον Θανάση Μωραΐτη (Μουσικό Λαογραφικό Αρχείο Μέλπως Μερλιέ) στο σπίτι του Αθανασίου στην Αίγινα (1976).

1 «Μου αρέσει»

Δύο νέες και εξαιρετικά σημαντικές προσθήκες στο κανάλι:

Ο λουλάς (Γιορταμάκης, Διαμαντής)

Ο πασατέμπος (Αθανασίου, Γιορταμάκης)

Από σπανιότατο δίσκο 78 στροφών της ετικέτας Athena (Ιωάννη Χαλικιά). Προσφορά του Σταύρου Κουρούση, από το αρχείο του.

Υ.Γ. Με αυτά τα δύο ανεβάσματα ολοκληρώνεται ο κύκλος των σπάνιων ή ανέκδοτων ηχογραφήσεων που αφορούν τον Αθανασίου. Ό,τι μπόρεσα να βρω είναι στο κανάλι. Αν προκύψει κάτι ανάλογο στο μέλλον, θα ενημερώσω εδώ. Προς το παρόν δεν προβλέπεται να γίνει καινούρια προσθήκη στο κανάλι (εκτός ίσως από κάποια γνωστά τραγούδια του Αθανασίου, που υπάρχουν ήδη στο διαδίκτυο, τα οποία μπορεί να ανεβάσω κάποια στιγμή μόνο και μόνο για λόγους πληρότητας).

2 «Μου αρέσει»

τι εκτελεσάρα είναι αυτή του πασατέμπου; έχουν κάνει τόσο δικό τους το κομμάτι, και μάλιστα τότε μόλις είχε κυκλοφορήσει (όπως και ο λουλάς).
μπράβο κώστα, το’πες και το’κανες! ευχαριστούμε βεβαίως και τον σταύρο για το υλικό.

Εντυπωσιακή, κατά την γνώμη μου, η -αλά Τάνγκο του Μπουένος Άιρες- μουσική “σκηνοθεσία” στον “Πασατέμπο” αλλά και η πιο ορθόδοξη προσέγγισή στο “Όταν καπνίζει ο λουλάς”. Ευχαριστούμε που το μοιραστήκατε!

Εδώ και καιρό ήθελα να γράψω μερικά πράματα παραπάνω για τον Αθανασίου. Τώρα που υπάρχει χρόνος και επ’ αφορμής κάποιων μικρών ντοκουμέντων που έτυχε να βρω, τα παρουσιάζω όλα εδώ. Αρχικά όμως μια απαραίτητη επισήμανση. Για πολλά χρόνια υπάρχει μια παρανόηση όσον αφορά τα ονόματα Θανάσης Αθανασίου και Θανάσης Μπάστας. Πρέπει να διευκρινιστεί ότι πρόκειται για δύο διαφορετικά πρόσωπα. Μην ξεχνάμε ότι ειδικά στην τέχνη η αναγνώριση της σωστής ταυτότητας δημιουργού/ερμηνευτή είναι πρωταρχικής σημασίας.

Ο μεν Θανάσης Αθανασίου γεννήθηκε το 1912 στη Σαντορίνη, μεγάλωσε στον Πειραιά και αργότερα έζησε για πολλά χρόνια στις Η.Π.Α., προτού επιστρέψει τελικά στην Ελλάδα και στην Αίγινα όπου και έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής του (πέθανε το 2002). Υπήρξε μουσικός του μπουζουκιού και του μπαγλαμά (κάποτε επαγγελματικά αλλά αργότερα κυρίως ερασιτεχνικά) και οργανοποιός, μεταξύ άλλων εργασιών. Το παρατσούκλι του ήταν “Πειραιώτης” και πολλές φορές έτσι τον συναντάμε σε ετικέτες δίσκων (π.χ. “Α. Πειραιώτης”). Ήταν επίσης γνωστός και ως μπαρμπα-Θανάσης, ο ρεμπέτης από την Αίγινα ή απλά Θανασάκης.

Ο δε Θανάσης Μπάστας πρέπει να γεννήθηκε γύρω στα 1916, είχε το παρατσούκλι “Συριανός”, λόγω καταγωγής, και πέθανε το 2007. Έπαιζε μπουζούκι και δίδασκε. Δεν γράφω παραπάνω για τον Μπάστα γιατί δεν γνωρίζω καλά την ιστορία του αλλά και μόνο αυτά πιστεύω ότι αρκούν. Όσοι ξέρουν περισσότερα για τον Μπάστα μπορούν να συμπληρώσουν στο φόρουμ ό,τι χρειάζεται.

Τα περισσότερα βίντεο στο youtube, αλλά και διάφορα σχόλια σε ιστοσελίδες, αποδίδουν τις ηχογραφήσεις του Αθανασίου στον Μπάστα. Για να γίνει πιο σαφές σε όσους ενδιαφέρονται να μάθουν: στις ηχογραφήσεις που έγιναν από την παρέα του Αθανασίου στην Αμερική (Γιορταμάκης, Διαμαντής, Χαλικιάς, κ.ά.) και που κυκλοφόρησαν με τα εμπορικά σήματα Boheme, ή Liberty, ή Athena και που αφορούν ως επί το πλείστον διασκευές ή επανεκτελέσεις συνθέσεων άλλων λαϊκών δημιουργών ΔΕΝ συμμετέχει ο Μπάστας. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις πρόκειται για τον Θανάση Αθανασίου.

Ας περάσουμε τώρα στα μικρά ντοκουμέντα που ανέφερα προηγουμένως. Όλα προέρχονται από τον Charlie Ulyatt, τον οποίο και ευχαριστώ θερμά για την παραχώρησή τους. Αρχικά, δύο φωτογραφίες όπου απεικονίζεται ένας μπαγλαμάς που πολύ πιθανώς κατασκευάστηκε από τον Αθανασίου γύρω στα 1990, έτος κατά το οποίο ο Charlie τον αγόρασε από τον ίδιο τον Αθανασίου σε επίσκεψή του στην Αίγινα. Γράφω “πολύ πιθανώς” διότι κατόπιν συνομιλίας με τον φίλο Aydin Chaloupka (ο οποίος στο παρελθόν μας έχει δώσει σημαντικά στοιχεία για τον Τζακ Χαλικιά), μου θύμισε ότι ο Αθανασίου στα τελευταία χρόνια της ζωής του (λέγεται ότι) συνήθιζε να πουλάει όργανα άλλων για να τα βγάλει πέρα. Επομένως, υπάρχει μια πιθανότητα να μην έχει κατασκευαστεί από τον ίδιο. Όπως και να 'χει, ιδού:

Ο Charlie Ulyatt είχε επίσης ζητήσει από τον Αθανασίου να του υπογράψει μια κόπια του βιβλίου Road to Rembetika της Gail Holst που είχε μαζί του εκείνο τον καιρό:

Σε ταξίδι του στην Αίγινα το 2019, ο Charlie επισκέφτηκε το σπίτι που έμενε ο Αθανασίου και τράβηκε μερικές φωτογραφίες. Καταλαβαίνω τώρα γιατί άρεσε τόσο πολύ στον Αθανασίου η Αίγινα. Όμορφο σπίτι εξωτερικά που σε προκαταλαμβάνει θετικά:

Τέλος, μια μικρή αναφορά στον Αθανασίου υπάρχει σε ένα τουριστικό οδηγό του 1991 για την Αίγινα με τίτλο The key to Aegina :

Περιμένω στο επόμενο διάστημα να μου διηγηθεί ο Charlie ό,τι θυμάται, μετά από τόσα χρόνια, γύρω από την αλληλεπίδρασή του με τον Αθανασίου στο λίγο διάστημα που τον γνώρισε. Αν βγει κάτι ουσιαστικό, θα το γράψω εδώ. Ένα πράγμα που μου είπε ήδη είναι ότι σε ερώτησή του προς τον Αθανασίου αν έπαιξε ποτέ με τον Βαμβακάρη, ο Αθανασίου έγνεψε καταφατικά και μιμούμενος με τα χέρια του τον μποξέρ είπε ότι του άρεσε να χρησιμοποιεί τις γροθιές του, αφήνοντας να εννοηθεί ότι (για άγνωστο σε εμάς λόγο) δεν πολυσυμπαθούσε τον Μάρκο.

Επίσης, μπορείτε να παρακολουθείτε το κανάλι Ρεμπέτικα του ΑΘανασίου που είναι αφιερωμένο στη μουσική του. Το προσεχές διάστημα θα ανέβουν, για λόγους πληρότητας, οι υπόλοιπες ηχογραφήσεις που έκανε σε Αμερική το διάστημα 1948-1955 και οι λιγοστές εμφανίσεις του στη δισκογραφία εντός Ελλάδος το διάστημα 1937-1938.

Και μιας και κατά καιρούς πολλοί ζητάνε την αυτοβιογραφία του Αθανασίου, την ανεβάζω εδώ για να υπάρχει μόνιμα:

Θανάσης Αθανασίου - Αυτή είναι η ζωή μου (1997).pdf (4,0 MB)

8 «Μου αρέσει»

8 νέα βίντεο με δισκογραφικές συμμετοχές του Θανάση Αθανασίου από τη δεκαετία του 1950 ανέβηκαν στο κανάλι Ρεμπέτικα του Αθανασίου που είναι αφιερωμένο στη μουσική του.

Θανάσης Αθανασίου & Οδυσσέας - Χωρίσαμε ένα δειλινό

Θανάσης Αθανασίου & Οδυσσέας - Κάθε βράδυ σαν περνώ

Θανάσης Αθανασίου & Οδυσσέας - Μπουκάραν μάγκες στον τεκέ

Θανάσης Αθανασίου & Οδυσσεάς - Η Ελενάρα

Θεόδωρος Καβουράκης & Αγγελική Παλλαγούδη - Η Αγγελική

Θεόδωρος Καβουράκης & Αγγελική Παλλαγούδη - Όμορφη Πειραιώτισσα

Θεόδωρος Καβουράκης & Αγγελική Παλλαγούδη - Η ορφάνια

Θεόδωρος Καβουράκης & Αγγελική Παλλαγούδη - Έλα, σήκω, χόρεψέ το

Στα σχόλια όλων των βίντεο θα βρείτε έγκυρες πληροφορίες για το κάθε κομμάτι με τις εκάστοτε ευχαριστίες όπου πρέπει. Να ευχαριστήσω από εδώ τον Αυγέρη Φακίρη για τις ετικέτες Boheme και τον Aydin Chaloupka για την καταπληκτική φωτογραφία με τους μουσικούς της ετικέτας Καλός Δίσκος. Και τα 8 αυτά βίντεο έχουν ανέβει σε ανάλυση 4Κ για όσους γουστάρουν ποιότητα!

Θα ακολουθήσουν κι άλλα. Απ’ ό,τι φαίνεται η δισκογραφική παρουσία του Αθανασίου στις ΗΠΑ ήταν μεγαλύτερη απ’ όσο υπολόγισα αρχικά οπότε θα υπάρξουν και κάποιες ωραίες εκπλήξεις.

7 «Μου αρέσει»

Κώστα συγχαρητήρια για όλα όσα ανέβασες. Η έρευνα δεν σταματάει ποτέ.

Οι ετικέτες από τα παραπάνω τραγούδια έχουν ανέβει στο θέμα του Νίκος Πουρπουράκης - #24 από fotis_anikanopoihtos.

Εκεί θα βρεις και άλλες ετικέτες, με την συμμετοχή του Θανάση Αθανασίου, από την ΚΑΛΟΣ ΔΙΣΚΟΣ.

Περιμένουμε και άλλο υλικό.

4 «Μου αρέσει»

Σ’ ευχαριστώ, Φώτη. Τις έχω υπόψη μου αυτές τις ετικέτες και φυσικά τα ανεβάσματα από την Καλός Δίσκος δεν έχουν ολοκληρωθεί, θα συνεχίσουν το επόμενο διάστημα. Εφόσον ψάχνεσαι πολύ με τις ετικέτες, κοίτα στο σάιτ greekdiscography.gr. Εκεί έχουν συγκεντρωθεί πολλές και υπάρχει καλό σύστημα αναζήτησης. Θα βρεις μεταξύ άλλων και τις ετικέτες από Καλός Δίσκος, ταξινομημένες και σε καλύτερη κατάσταση. Και φυσικά, αν και θα το ξέρεις αλλά να το αναφέρουμε για τους φίλους εδώ, στην κατηγορία Ετικέτες του sealabs υπάρχουν ετικέτες από αρκετές εταιρείες.

4 «Μου αρέσει»