Θα σπάσω χίλια πιάτα?

[i]Θα σπάσω μύρια χίλια πιάτα
για τα δυο γλυκά σου μάτια
τα λεφτά και τα παλάτια
δε μετρούν στα δυο σου μάτια

Πέντε κι ένα κάνουν έξι
θα τα πιούμε ως που να φέξει

Η ζωή μας ειναι λίγη
και σε λίγο θα μας φύγει
Οσο ζεις ζημιές παθαίνεις
Μια γεννιέσαι δυο πεθαίνεις

Πέντε κι ένα κάνουν έξι
θα τα πιούμε ως που να φέξει
[/i]
Υπάρχει τέτοιο τραγούδι καταγεγραμμένο?

Αυτούς τους στίχους ξέρω, ορίστε και βίντεο για τη μελωδια, το τραγούδι είναι στην αρχή.

Βασίλη μιλάς για ένα τραγούδι καθαρά του πανηγυριού, αλλά εάν το έχεις καημό και από περιέργεια μπορούμε να ψάξουμε να βρούμε τον Ανέστη τον ίδιο ή/και κάποιον από τους γιους του (τον Ιγνάτη που τραγουδάει στο βίντεο ή τον Στράτο) και να τους ρωτήσουμε από πού άκουσαν αυτό το τραγούδι ή αν το έχουν σε κάποιο δίσκο.

Βέβαια περιττό να σου πω ότι το κανονικό τραγούδι ίσως είναι τελείως διαφορετικό.

Τελικά το βρήκα το τραγούδι. Πρώτα ο Σταμάτης Ντούζας, κι αυτός τοπικός τραγουδιστής, και στη συνέχεια και ο Ιγνάτης ο Συμενής ανέβασαν το τραγούδι στο youtube. Ετσι είδα τελικά οτι το τραγούδι υπάρχει κανονικά και μάλιστα με τους ίδιους στίχους που έγραψα. Απορώ κι εγώ γιατί δεν μου το εμφάνισε το google (όταν είχα ψάξει δεν ήξερα ότι λέει απόψε αλλά είχα δοκιμάσει την αναζήτηση “θα σπάσω χίλια πιάτα” που τώρα λειτουργεί ενώ τότε όχι).

Το αυθεντικό τραγούδι είναι της Φωτεινής Μαυράκη

Αφού το θέμα άνοιξε, και τελικά το ζητούμενο τραγούδι βρέθηκε, έπρεπε να το δημοσιεύσω για τυχόν μελλοντικούς αναγνώστες.