Θήκη για το μπουζούκι (Παλιό θέμα)

Μετα απο πολυ καιρο θυμηθηκα να βαλω την καρτα του μαστορα με τις θηκες

To θέμα είναι αρχαίο αλλα νομιζω παντα επικαιρο…

Αν συνοψίσουμε αυτά που γράφτηκαν πριν λίγες μέρες έχουμε και λέμε :

1)Σερεμέτης Γιάννης : 697 3269639 (τον προτείνω ανεπιφύλακτα ,φτιάχνει θήκες κατα παραγγελία απλά του στέλνεις διαστάσεις)

οι υπόλοιποι είναι δοκιμασμένοι προφανώς απο άλλα μέλη του φόρουμ

2)Νίκος Ψαράκης 210.66.26.332

3)Γιώργος Σμυρλόγλου, : 210.24.73.443

Με μια ερευνα που εκανα (δυο τηλέφωνα δηλαδη) εχουμε και λέμε

Ο Νικος Ψαράκης έχει κλείσει την επιχείρηση του και δε φτιάχνει θήκες. (πηρε η κοπελα μου τηλέφωνο , φαντάζομαι καταλαβε καλα)

Ο Γιώργος Σμυρλόγλου φτιάχνει σκληρές θηκες απο χαρτόνι κατοπιν παραγγελίας ή τυποποιημένες για τα κλασικά όργανα. Παράδοση εντός βδομάδας. Κόστος 180 Ε.

Μαρτζούκος, στο Βύρωνα, Μυκάλης 5-7, τηλ. 210 7660561. Δεν σήκωνε το τηλέφωνο. Θα ξαναπάρω.

Σερεμέτης Γιάννης : 697 3269639 Γύρω στα 160 Ε. Συνδιασμός χαρτονιού με πολυεστέρα και δερματίνη. Το εργαστήριο ειναι στα πετράλωνα.

Θα επανέλθω οταν τους επισκευτώ απο κοντά… :088:

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα:

Ηθελα να ρωτήσω εαν υπάρχουν θήκες μπουζουκιού απο ανθρακονήματα: Τις κατασκευάζουν για βιολιά, τσέλλα κιθάρες κλπ και είναι απίστευτα ελαφριές, αλλα για κάποιο λόγο πανάκριβες. Ξέρουμε εαν υπάρχει κατασκευαστής που έχει ασχοληθεί με τέτοιο υλικό για θήκες;
Αν όχι, ξέρουμε κάποιον που δουλεύει γενικότερα με ανθρακονήματα, ο οποιός θα μπορούσε να κατασκευάσει τέτοια θήκη;
Αν όχι, αξίζει πιστεύετε να ψάξω να βρώ κάποιον εδώ αγγλία να μου φτιάξει μια; Θα ενδιαφερόταν κανας άλλος για ελαφριά αλλα ακριβή θήκη;
καμια άλλη ιδέα για το πως να το ψάξω;κανας μάστορας έχει άποψη για το θέμα;
Ευχαριστώ

λοιπόν επικοινώνησα με μια εταιρία που δουλεύει με ανθρακονήματα οι οποίοι είπαν οτι μπορούν να κατασκευάσουν μια τέτοια θήκη, είτε παίρνοντας μετρα απο το ίδιο το όργανο, είτε απο την θήκη του. Η διαδικασία όπως μου εξήγησαν περιλαμβάνει την κατασκευή καλουπιού απο αλουμίνιο.
Το θέμα όμως ναυαγεί εδω πέρα γιατί τα λεφτά που μου ζητάνε είναι περίπου 1000 λίρες αγγλίας δηλαδή περίπου 1100 ευρώ. Για φτηνότερα υπάρχει επίσης η άλλη λύση: να κατασκευάσουν μια θήκη κόβοντας και ραβοντας μικρότερα κομμάτια carbon fibre, χωρίς την διαδικασία του καλουπιού. και αυτό επίσης κοστίζει τρελά λεφτά, περίπου 660 ευρώ…Υπάρχουν εταιρίες στην Ελλάδα που κάνουν καλούπια για ανθρακονήμματα;
Αντίστοιχες θήκες για βιολιά κλπ ξεκινάνε απο καμια 300ρια ευρώ οπότε υποθέτω εαν γίνει μεγάλη παραγγελία σε τέτοιες θήκες το κόστος θα μειωθεί συμαντικά. Εαν γνωρίζει κάποιος κανα τεχνικό στην ελλάδα που κάνει τέτοια δουλειά ας μιλήσει γιατι με τους εγγλέζους δε βγάζω ακρη…

Παιδιά μήπως υπάρχουν μες το φορουμ φωτογραφίες και πως θα της βρω η να ανεβάσει κανένας θήκες από τον Σερεμέτη Γιάννη. Μου είπε ένας φίλος ότι ξεφεύγει από το συνηθισμένο σχήμα της θήκης που ξέρουμε τόσα χρόνια ,και από κατασκευή έχω διαβάσει στο φορουμ πάρα πολύ καλά λόγια.

καλημερα
Κοιτα στο αλμπουμ μου
εχω ανεβασει φωτογραφίες απο τη θηκη μου. Για μπουζουκι. παρα πολυ καλή…

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για της φοτο είναι πανέμορφη μακράν από ότι άλλη θηκη εχο δει τόσαχρόνια . Προχθές είχα πάει στο σμυρλογλου που μου είχε πει ο κυρ Αντώνης (ο Λαρισαίος) να δω τη δουλειά του και σε κανένα μήνα να την παράγγελνα. Καλή κατασκευή αλλά μια πολλή απλή κλασική θήκη. Το έχουμε ξανά συζητήσει (στο θέμα ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ )το θέμα της θήκης και είσαι τυχερός που τον ήξερε ο καρβουνης και την πείρες έγκαιρα. Εγώ δεν έχω κάποιον που να τον ξέρει άρα πολύ πιθανό όπως λένε πολύ στο φόρουμ ότι δεν είναι συνεπείς φοβάμαι ότι θα περιμένω μήνες, και το να έχω καινούριο μπουζούκι χωρίς θήκη και με το παιδί να περιφέρετε στο σπίτι μάλλον θα χάσω για καιρό το ύπνο μου και δεν το θέλω. Αλήθεια, δεν ξερό τι να κανό. Μακάρι μέχρι να το πάρω να βρεθεί κανείς γνωστός να γνωρίζει τον σερεμετη να βοηθήσει την κατάσταση. Καλο τριήμερο για ολους

Αλέξανδρε, τα παιδιά εδώ κάνουν παπάδες (και όχι μόνο για μηχανές). Κάντους ένα εμαιλ. Βέβαια θα γνωρίζεις σίγουρα ότι οι θήκες μουσικών οργάνων πρέπει να έχουν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά για να μην κρατούν υγρασίες. Καλό είναι να τα συζητήσεις μαζί τους αν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο.

ΥΓ: Μιά και το ψάξεις ρίξε σύρμα να φτιάξουμε κι εμείς καμιά θήκη GTI:019:

Πέρασα σήμερα από το εργαστήριο του Σερεμέτη με το όργανο υπό μάλης για να πάρει διαστάσεις και μου είπε ότι θέλει πέρίπου 15 μέρες για παράδοση. Ελπίζω ότι δεν θα με καθυστερήσει πολύ.

ΜΑΝ: Η λύση για το πιτσιρίκι που περιφέρεται στο σπίτι είναι κρεμάστρα για το όργανο από αυτές που μπαίνουν στον τοίχο. Η θήκη δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση για τη φύλαξη του οργάνου στο σπίτι.

Οι κλλασικες θηκες απο συμπιεσμενο χαρτονι ειναι πολυ μικρης αντοχης και αν φανε λιγη βροχη χαλανε αμεσως .Αν σκοπευεις να διαθεσεις καποια χρηματα για μια καλη θηκη πας στο μαστορα που θα διαλεξεις με το οργανο για να παρει του παρει ακριβως τα μετρα φτιαχνοντας θηκη που το οργανο θα εφαρμοσει απολυτα μεσα στο μαλακο υλικο της θηκης , ετσι ωστε το οργανο να μην κουνιεται καθολου μεσα στην θηκη . Καποιες φορες οργανα που κουνιουντε μεσα στην θηκη οταν τρανταχτουν αποτομα εχουν προβληματα οπως σπασιματα , ραγισματα. Οταν κλεινει η θηκη καλο ειναι να μην ακουμπαει το καπακι του οργανου και τον καβαλαρη . Τα υλικα εκτος απο χαρτονι ολα ειναι καλα εκει που πρεπει να δοθει προσοχη ειναι στα κουμποματα. Τα περισσοτερα απο αυτα που χρεισιμοποιουνται δεν ειναι καλης πιοτητας και σπανε ευκολα .Τα καλυτερα ειναι απο μπρουτζο , ειναι λιγο ακριβα αλλα κρατανε μια ζωη. Επισης προσοχη στο βαρος της θηκης .

Υπάρχουν θήκες από fiber glass??? Κάτι τέτοιο έχω ακούσει.
Ψάχνω και εγώ αυτό το διάστημα και είδα στις φώτο πράγματι την θήκη του κ. Σερεμέτη να είναι πάρα πολύ καλή.
Κ. Γκούμα εσείς έχετε κάτι άλλο στα υπόψιν;

Φίλε μου , πάρε θήκη από τον Σερεμέτη και θα με θυμηθείς , είναι πολύ καλές ,στο καφέ τους μοιάζουν με δερμάτινες και ο τύπος είναι σωστός , αυτά .

Πραγματικά αυτό βλέπω και εγώ, το θέμα είναι να προστατεύει σωστά το όργανο διότι δεν είναι και φτηνές…:slight_smile:

Παιδιά ξέρει κανείς την διεύθυνσή του στα Πετράλωνα;

καλημερα διεύθυνσή δεν ξερω …αλλα τα τηλεφωνα ειναι.6973269639 και 2103426581

Αν και καθυστεριμενα δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο .

Καλημέρα στα παιδιά, τελικά επισκέφτηκα τον Γιάννη Σερεμέτη και είδα απο κοντά στο εργάστηρίο του την δουλειά του. Ομολογώ ότι είναι ότι ποιό καλύτερο απο θήκη που έχω δεί μέχρι τώρα. Η διεύθυνσή του είναι: Κοίλης 9 (Πετράλωνα) αξίζει κανείς να τον επισκεφτεί. Πήρα το μπουζούκι μαζί μου και πήρε μέτρα, σε χαρτί (το σχεδίασε) για μεγαλύτερη ακρίβεια. Η θήκη εσωτερικά έχει επενδυθεί με fiberglass (πολυεστέρας) για περισσότερη ασφάλεια του οργάνου. Δείγματα για χρώματα άπειρα ανάλογα με τα γούστα και φυσικά να ταιρίαζει με τα χρώματα του οργάνου. Αυτά εν ολίγης, σύντομα φωτογραφίες μόλις την παραλάβω.

Γειά σας παιδιά έκανα μια έρευνα πάνω στο θέμα καθώς ενδιαφερόμουνα για μια θήκη μπουζουκιού,πήγα λιπόν και στον Σερεμέτη και στον Σμιρλογου.
Η άποψη μου είναι η εξής ,οι θήκες του Σερεμέτη φενοντέ καλοφτιαγμένες αλλα δυστηχός διαπίστοσα κ απο κοντά πως η θήκη είναι καλημένη απο
πολυεστέρα κ αυτο δεν αφηνει το οργανο να πέρνει αερα με αποτέλεσμα να υπάρχουν προβλήματα σκευρομάτων κτλ. σε αντίθεση με τις θήκες που φτιάχνει ο Σμιρλόγλου οι οποιές ειναι πραγματικά εξερετικές χωρίς πολυεστέρες με εξωτερική επένδηση δερματίνης κ με βελούδο στο εσωτερικό!!
Ειχε διάφορα χρώματα επιλογής κ την πήρα μέσα σε μια εβδομάδα…Σας την συστήνω αναπιφιλακτα το τηλεφωνο του είναι 210-2473443…ποστάρω φωτογραφίες να μου πείτε κ εσείς την γνώμη σας

:080:
Πολυεστερα δε νομίζω να εχει. Τουλαχιστον δε φαίνεται κατι…
δεν εχω δει καποιο πρόβλημα στο οργανο εδω και ενα χρόνο.
Και το εχω μονίμως στη θηκη…

ΥΓ Γιατί να σκευρωνει το όργανο με τον πολυεστερα;

Έχω 2 θήκες, 1 Σμιρλόγλου και 1 Σερεμέτη.
Να πω την αλήθεια, του Σμιρλόγλου η δουλειά δεν μου γεμίζει το μάτι: Καταρχήν, υποτίθεται είναι φτιαγμένη παραγγελία για το όργανο και είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Πρέπει να …μπαζώσω με πανιά το όργανο για να μην …κουδουνίζει μέσα, μπρος πίσω. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι το σωστό μέγεθος για το όργανο, ενώ θα έπρεπε. Επίσης, η τσεπούλα που έχει μέσα για χορδές κλπ είναι ένα χαρτί(!) σκληρό, καλυμμένο με κάτι βελουδο-ειδές και στερεωμένο με 2 πινέζες. Αυτό το πράγμα, από την πρώτη μέρα έφευγε και κάθε φορά που το ανοίγω πρέπει να μαζέψω τις πινέζες και να το ξαναβάλω στη θέση του.
Ο Σερεμέτης από την άλλη, έκανε τη θήκη στα σωστά μέτρα και είναι γερή και καλοφτιαγμένη. Ίσως λίγο βαριά. Έφαγε και μια βροχή δυνατή τις προάλλες, κανένα πρόβλημα. Και ο Σερεμέτης επίσης έχει επιλογές σε χρώματα και υλικά, και νομίζω θα ασχοληθεί και με ανθρακονήματα για να μειώσει το βάρος. Όσο για το σκέβρωμα, τι να πω, το δικό μου όργανο δεν έχει σκεβρώσει και είμαι στην Αγγλία…