Θήκη για το μπουζούκι (Παλιό θέμα)

Ξερει κανεις που μπορω να φτιαξω θηκη για το μπουζουκακι μου?Aν ξερει κανεις τιποτα ας μου στειλει ενα mail στο 6972695257@imode.gr

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην trihordos 24 Φεβρουάριος, 2005)

Ο Κωνσταντέλος έχει κάτι Γερμανικές πλαστικές πολύ ανθεκτικές γύρω στα 100 ευρώ.

Το μπουζουκι μου εχει σκαφος τυπου γονατο.Οι κοινες θηκες ειναι τεραστιες.Γι’αυτο λεω να φτιαξω μια.Aν ξερει κανεις καποιο τηλ ας μιλησει!

Γιατρέ αν ψαχνόσουν λιγάκι στο φόρουμ θα έβρισκες απάντηση στα ερωτήματα σου…

Αν συνοψίσουμε αυτά που γράφτηκαν πριν λίγες μέρες έχουμε και λέμε :

1)Σερεμέτης Γιάννης : 697 3269639 (τον προτείνω ανεπιφύλακτα ,φτιάχνει θήκες κατα παραγγελία απλά του στέλνεις διαστάσεις)

οι υπόλοιποι είναι δοκιμασμένοι προφανώς απο άλλα μέλη του φόρουμ

2)Νίκος Ψαράκης 210.66.26.332

3)Γιώργος Σμυρλόγλου, : 210.24.73.443

Όποιος ξέρει κι άλλους ας τους προσθέσει στην λίστα.

Νίκος

Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν θα κοιταξα καλα.Ευχαριστω πολυ.Μηπως ξερεις τιμες πανω-κατω?

Ακριβείς τιμές δεν ξέρω γιατί όπως είπα είναι κατα παραγγελία επομένως εξαρτάται απο το όργανο κτλ κτλ…

Πάντως η θήκη του ουτιού μου κόστισε 120-150 ευρώ…συγκρινόμενη με ανάλογες θήκες απο εξωτερικό είναι πιό φτηνή και πολύ πιο προσεγμένη…

Ξέρω και εγώ έναν:

Μαρτζούκος, στο Βύρωνα, Μυκάλης 5-7, τηλ. 210 7660561

Λοιπόν για ακούστε και πείτε τη γνώμη σας:

Το εσωτερικό της θήκης του μπουζουκιού πρέπει να είναι από βαμβάκι ή βελούδο; (βιλούδου)

Επίσης, το κάλυμα πρέπει να είναι από χαρτόνι;

Σε αντίθετη περίπτωση δημιουργούνται προβλήματα σκευρωμάτων και σκουριάσματος τάστων.

Δεν ξερω αν εφτιαξες θηκη, αλλα εφτιαξε ενας δικος μου στο ΓΕΡΟΒΟΥΝΟ σε καποιον μια θηκη απαιχτη…
Στοιχεια του θα εχω αυριο…

Παιδιά γειά σας.Είμαι ο Πασχάλης απο κέρκυρα που ψαχνόμουν για τριχορδο. Τελικά κατάφερα να το πάρω και τώρα ψάχνω και εγώ για θήκη. κοντά στη Θεσσαλονικη μπορώ να βρω τίποτα;

Αν και εφόσον το μπουζούκι σου δεν είναι πολύ εξεντρίκ (ιδιαίτερο σχήμα,μέγεθος) τότε μπορείς να βρείς θήκες καλές έτοιμες στον Αλέξιο Ρότσκο (Επταλόφου 31,Κ.Τούμπα , τηλ 2310949194) ή στον Δεκαβάλα (περιοχή Ροτόντα ,2310204606) .Αν θέλεις ειδική παραγγελία υπάρχει ο Σερεμέτης που κάνει θήκες στα μέτρα του μπουζουκιού σου…( 697 3269639)

Νίκος

Και μιας και μιλάμε για θήκες στέλνω μια φωτο απο την θήκη ουτιού που φτιάχνει ο Σερεμέτης και πραγματικά είναι ΑΠΑΙΧΤΗ (σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ουτο-θήκες που κυκλοφορούν-ακόμα κι αυτές των καλών κατασκευαστών της Τουρκίας- είναι η μέρα με την νύχτα απλά…)

Φαίνεται πραγματικά εξαιρετική.

Μήπως ξέρεις από τί υλικό είναι μέσα κι έξω; Πόσο σου κόστισε;

Ακριβώς τα υλικά δεν τα ξέρω γιατί δεν την παρήγγειλα απευ8είας απο τον κατασκευαστή απλά την αγόρασα απο το Εν Χορδαίς στην Θεσσαλονίκη που έχει συνεργασία μαζί του.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι είναι πολύ σκληρή και ασφαλέστατη με ανθεκτική επένδυση (δεν ξέρω αν είναι βελούδο ή συνθετικό αλλά έχει ιδανικό πάχος και δεν του πέφτουν οι “τρίχες”) και απ΄ έξω έχει ή δέρμα ή κάτι ανάλογο δερματοειδές…θα σε γελάσω.

Τιμή νομίζω ήταν (πριν απο 3 χρόνια) γύρω στα 140 ευρά…

αυτά

Ευχαριστώ πολύ.

Πραγματικά η θήκη σου φαίνεται τέλεια.

όντως ο Σερεμέτης κάνει κάτσε καλά θήκες και κατα παραγγελία ανάλογα με το όργανο.Χρησιμοποιεί σκληρό χαρτόνι διπλής στρώσης σε όλη την θήκη,εξωτερική επένδυση δερματίνη είτε ματ είτε πιο γυαλιστερή και μέσα συνήθως γούνα συνθετική.Βάζει πάνω και πολλές ασφάλειες 5 σίγουρα σε κάθε θήκη
Η τιμή για ένα τρίχορδο 68άρι με μεγάλο σκάφος περίπου στα 90 ευρώ

Το μπουζουκάκι που πήρα είναι με ιδιαίτερο σκάφος. Είναι λίγο πιο μικρό απο τα άλλα και με σχήμα λίγο “κολοκυθοειδή”. Μοιάζει με δάκρυ αλλά δεν είναι. Ο Σερεμέτης μήπως γνωρίζετε σε πόσο καιρό μπορεί να μου την έχει έτοιμη γιατί ο χρόνος με πιέζει πολύ;Επίσης η τιμές του που κυμαίνονται περίπου για ένα τέτοιο όργανο;

καλά γιατί δεν μιλάς απευ8είας μαζί του?Αφού το τηλ. του το έχεις…είναι λίγο δύσκολο να μάθεις απο εμάς τέτοιου είδους λεπτομέρειες…

Πασχάλη,

Εγώ θα πάω αύριο να τον δώ για να πάρει μέτρα για το δικό μου μπουζούκι. Καλύτερα να τον πάρεις τηλέφωνο. Χρειάζεται 15 ημέρες για να στην παραδώσει την θήκη.

Ευχαριστω πολυ