Θέμα στο παίξιμο

Χαίρεται φόρουμ , ιδού η απορία μου ( με ένα προχειρο σερτς στο φορουμ δεν την έλυσα)

Έχω ένα τρίχορδο μπουζούκι και όταν παίζω ιδρώνουν πολύ τα δαχτυλά μου και νιώθω ότι σέρνονται πάνω στις χορδές δυσκολεύουν να τσουλήσουν κλπ . έτσι κάποιες φορές ( είχα δει έναν μεγαλύτερο τριχορδίστα να το κάνει ) βάζω λιγο ελαιόλαδο ( δυο σταγονες) σε μια χαρτοπετσέτα και το αλοίφω στα δάχτυλα.
Πιστεύετε/γνωρίζετε πως αυτο κάνει κακό στο όργανο ( υπόψιν είναι περασμένο με φυσική γομολάκα σύμφωνα με τον μάστορα) ;
Αν ναι γνωρίζετε κάποια άλλη λύση που να βοηθάει στο πρόβλημα αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :088:

Χωρίς να είμαι ειδικός, το ελαιόλαδο έχει οξέα, άρα σε βάθος χρόνου θα σου φάει την ταστιέρα.
Μια καλή λύση θα ήταν να αγοράσεις ανοξείδωτες χορδές. Βέβαια αυτό έχει ένα μειονέκτημα, εάν παίζεις με μαγνήτη δεν θα μπορείς μετά λόγω ότι οι ανοξείδωτες δεν μαγνητίζονται καλά.

Κάτι άλλα που υπάρχουν λεμονόλαδα ή κάτι της dunlop επιπλέον κάνουν και για αυτή τη χρήση ή ειναι μόνο για την σκουριά των χορδών;

αν βάλεις “ιδρώτας” στην αναζήτηση του φόρουμ, σου βγάζει αρκετά θέματα. τα καλύτερα είναι εδώ, εδώ και εδώ.
καλό διάβασμα!

ευχαριστω πολύ!