Ηχόχρωμα: Διαφορετικά ξύλα στο σκάφος

Γεια σας φίλοι μου,
Μήπως έχει κάποιος ιδίαν άποψη από εμπειρίες του για διαφορά ήχου από διαφορετικά ξύλα στο σκάφος? Όσο και αν έψαξα στο φόρουμ, δεν βρήκα απάντηση πάνω σε αυτό, είδα διάφορες γνώμες, όχι όμως εμπειρικές απόψεις. Θα μπορούσαμε εδώ να ξεκινήσουμε μια συζήτηση σχετικά με τις εμπειρίες μας πάνω σε διαφορετικά ξύλα σκαφών, για πλεονεκτήματα ή και προβλήματα που αντιμετωπίσαμε. Έτσι ίσως εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας γύρω από αυτό το θέμα.

Γεια σου κ εσενα φιλε! Yπαρχει κατι παρομοιο εδω

Φίλε ρινόκερε, νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις, εάν ενδιαφέρεσαι για αγορά μπουζουκιού, είναι να εμπιστευτείς τα αυτιά και τα χέρια σου δοκιμάζοντας όργανο. Κάθε ξύλο βγαίνει σε διαφορετικές ποιότητες, παίζει ρόλο το σχήμα του σκάφους, το πάχος του, η κατασκευή του, και τα άλλα μέρη του οργάνου (καπάκι!)… Εγώ προσωπικά δεν έχω προτίμηση σε κάποιο ξύλο, γιατί έχω παίξει με θεϊκά μπουζούκια από μουριά, από κελεμπέκι, από παλίσανδρο, από καρυδιά, από έβενο και από συνδυασμούς…
Αν κάνουμε εμείς τα μέλη του φόρουμ, μια τελείως υποκειμενική, μπακάλικη (κι ατεκμηρίωτη) αντιστοιχία, του στυλ π.χ.:
κελεμπέκι - γλυκός ήχος
μουριά - παλαιού τύπου ήχος
καρυδιά - τετραχορδίλα
έβενος - λαμπερός ήχος
παλίσσανδρος - σκαστός, πρίμος ήχος

σίγουρα δεν θα λάβουμε ασφαλή συμπεράσματα…

1 «Μου αρέσει»

Φίλε Τάσο σ’ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως είπες είναι παρόμοιο. Αν προσέξεις, θα δεις ότι και εκείνο το θέμα εγώ το ξεκίνησα, αλλά η συζήτηση κατέληξε αλλού. Γι΄αυτό προσπαθώ να επανατοποθετήσω το θέμα με κάπως διαφορετικό τρόπο, ώστε η συζήτηση να παραμείνει στα πλαίσια του ήχου που αποδίδεται από διαφορετικά ξύλα σκαφών, αλλά και άλλες εμπειρίες (διατηρησιμότητα, εύκολα σπασίματα από μικρά χτυπήματα, ή αντοχές σε χτυπήματα) πόσο ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος είναι τέλος πάντων ο καθένας από τα δικά του όργανα με τα συγκεκριμένα ξύλα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:59 —

babis, δεν ζήτησα να γίνει κατάλογος φίλε. Αυτό που λέω είναι να καταγράψουμε ο καθένας τις εμπειρίες του από διάφορα όργανα. Κάτι που του άρεσε πολύ, κάτι που δεν του άρεσε καθόλου, όχι με το να το παίξει μια φορά, αλλά έχοντας το στην κατοχή του για αρκετό διάστημα ώστε να έχει και εμπειρία σε θέματα αντοχής του ξύλου, αλλαγής του ήχου κ.λ.π. Αυτό εννοώ φίλε μου.

φιλε ρινοκερε μην μπαινεις σε τετοια διαδικασια,το αυτι του καθενος χαιδευεται διαφορετικα,δεν θα βγαλεις ακρη,ο babis πιο πανω εχει απολυτο δικιο.ενα κελεμπεκι π.χ για εμενα μπορει να κελαιδαει ενω για εσενα να ειναι αχρηστο.

Σωστό κι αυτό. Παιδιά, αυτό που λέω είναι ότι όλες οι γνώμες είναι σωστές. Δεν υπάρχει λάθος γνώμη, αφού πρόκειται για υποκειμενικό θέμα. Εσύ αποστόλη μου όμως αν είχες μια καρυδιά και αγοράζεις ένα ξέρω γω… αχλαδιά, μηλιά, πορτοκαλιά… αυτή η σύγκριση στο δικό σου αυτί μ΄ενδιαφέρει βρε αδερφέ. Πες ότι είναι μια μελέτη, μια έρευνα. Κάτι θα προκείψει. Δεν επιμένω παιδιά, άμα δεν σας αρέσει η ιδέα… οκ. Απλά πιστεύω γενικά στη ζωή ότι ό,τι ακούς, κάτι μαθαίνεις.

φιλε ρινοκερε θα σου πω ενα παραδειγμα,το πρωτο μπουζουκι μου ηταν ενα μαθητικο τετραχορδο που μου το πηρε ο πατερας μου για να μαθω,ηταν αθλιο στην κατασκευη του και στον ηχο του,το σκαφος ηταν απο αβαφη καρυδια.οταν αργοτερα πηρα το πρωτο τριχορδο παρατησα το τετραχορδο και σκευρωσε(αυτα πριν 15 χρονια)περυσι ειπα να δοκιμασω να το φτιαξω μονος μου αντλωντας πληροφοριες απο το φορουμ(με βοηθησε και ενας φιλος οργανοποιος)αλλαξα το καπακι και το εκανα τριχορδο.ο ηχος που εβγαλε(μαλλον απο κωλοφαρδια) ειναι αξιοπρεπεστατος και η μουργανα του ειναι πιο δυνατη απο το καλο μου μπουζουκι.το σκαφος παρεμεινε το ιδιο μονο που δεν το λουστραρισα.πες μου εσυ τωρα φιλε μου τι συμπερασμα βγαζεις.

Το συμπέρασμα αγαπητέ μου φίλε για μένα είναι ότι το καπάκι είναι πολύ πολύ πιο σημαντικό όσο αφορά τον ήχο, απ΄ότι το σκάφος. Η γνώμη μου. Διαφωνείς?

συμφωνω απολυτα.αν δεν ειχα κανει το πειραμα θα μπορουσα να γραψω οτι η αβαφη καρυδια δεν κανει για οργανα και θα ημουν λαθος.το καπακι ειναι το νο1 και μετα πας και στα υπολυπα.

Κάτι που δεν ειπώθηκε έως τώρα στο θέμα σας και θεωρώ ότι παίζει πολύ βασικό ρόλο στο ηχόχρωμα του οργάνου, είναι ο κατασκευαστής του οργάνου. Από εκεί και πέρα, τα ξύλα που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή ενός οργάνου, είτε για το καπάκι ή για το σκάφος είναι ένα άλλο θέμα που αφορά περισσότερο τους κατασκευαστές. Επίσης, το παράδειγμα που δίνει ο αγαπητός babis έχει βάση αλλά όπως λέει και ο ίδιος είναι πολύ σχετικό το αποτέλεσμα.
Παίρνεις π.χ. από ένα φούρναρη τρία διαφορετικά ψωμιά, σταρίσιο, καλαμποκίσιο και σικάλεως (π.χ. καρυδιά, κελεμπέκι, παλίσανδρο),. Γεύεσαι τρεις γεύσεις ασχέτως αν σου αρέσουν. Δοκιμάστε όμως αυτούς τους τρεις τύπους ψωμιών (σκαφών) από άλλο φούρναρη, θα έχουν την ίδια γεύση?

Έτσι απλά για τα υπόψην.
Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

ΟΧΙ !!! κάθετα όχι !!! και μεταφορικά και ουσιαστικά …

Εδώ η ίδια νοικοκυρά , το ίδιο το φαγητό το φτιάχνει διαφορετικά
την κάθε φορά (στο περίπου αλλά διαφέρει) …
Πόσο μάλλον εάν αλλάξει τα υλικά του η τα διαφοροποιήσει …

Αυτό ισχύει παντού, “νόμος” !!!

[i]ΟΧΙ !!! κάθετα όχι !!! και μεταφορικά και ουσιαστικά …

Εδώ η ίδια νοικοκυρά , το ίδιο το φαγητό το φτιάχνει διαφορετικά
την κάθε φορά (στο περίπου αλλά διαφέρει) …
Πόσο μάλλον εάν αλλάξει τα υλικά του η τα διαφοροποιήσει …

Αυτό ισχύει παντού, “νόμος” !!! [/i]

Αυτη η pizza fan παντου την ιδια γευση εχει!!!:):):slight_smile:

Οποιαδηποτε απαντηση ειναι απολυτως υποκειμενικη. Κακα τα ψεματα, (αν και εχει λεχθει ξανα αρκετες φορες στο φορουμ) το μπουζουκι ειναι σχετικα “νεο” οργανο και δεν εχουν οριστει σταθερες (π.χ. βιολι) Σχετικα τελευταια εχουν ψαχτει με το οργανο σοβαρα μερικοι κατασκευαστες με επιστημονικες μελετες οπως ο κυριος Φρονιμοπουλος με τον κυριο Παντελια, εχοντας δημοσιευσει και ενα αρθρο στην κλικα περι των διαγραμματων chladni, αλλα ακομα… δεν υπαρχει κατασταλαγμενη αποψη (οπως αναφερει και το αρθρο)!!! Ποιος δεν εχει δει προχειροκατασκευες που “κεντανε”, και καλοφτιαγμενα οργανα μουγκα…? Σιγουρα καποιοι εχουν βρει καλες συνταγες, αλλα λιγοι προσπαθουν να το πανε παραπερα, μελετωντας και αιτιολογωντας το καθε αποτελεσμα. Το θεμα σηκωνει πολυ μελετη ακομα…

πολυ καλο θεμα φιλε μου γιατι η αναζητηση του καλυτερου θα πρεπει να ειναι παντα η επιδιωξη μας. πιστευω οτι ειναι θεμα γουστο το καθε ηχοχρωμα στο μπουζουκι. καποιους τους αρεσει ο πριμος ηχος και σε αλλους ο λιγο μπασος. ελα ομως που δεν εχουμε καθορισει το ηχοχρωμα του καθε ξυλου,γιατι σιγουρα το καθενα βγαζει δικο του ηχο, αφου ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο στον τελικο ηχο του οργανου. Ισως κατασκευαστες με πειρα να εχουν αποψη αλλα η γνωμη τους ειναι λιγο σαν το χρησμο της Πυθείας, ναι μεν αλλα…Δεν ξερω γιατι! ισως θελουν να δουλευουν ολα τα ξυλα και να χουν ποικιλια γιατι τι θα γινοταν αν ολοι προτιμουσαν π.χ παλλισανδρο,θα αποψιλονοταν ολα τα δαση με αυτα τα δεντρα. τι αλλο να πω,ειμαι και εγω σε διλλημα για το ξυλο του σκαφους που θα επιλεξω. παντως οι αποψεις ολων σας θα με βοηθησουν στην τελικη μου αποφαση