Ηλίας Κατσούλης

Έφυγε στα 68 του χρόνια ο Ηλίας Κατσούλης.
Καθηγητής Φιλόλογος και ένας από τους σημαντικούς νεότερους στιχουργούς μας με έργο που αριθμεί πάνω από 350 τραγούδια.
Εμφανίστηκε στη δισκογραφία από τις αρχές του '80 και συνεργάστηκε με πολλούς και αναγνωρισμένους συνθέτες τραγουδοποιούς και τραγουδιστές.
Τραγούδια του έχουν μελοποιήσει οι Νίκος Τάτσης, Μιχάλης Τερζής, Τάσος Γκρους, Γιάννης Σπανός, Παντελής Θαλασσινός, Χρίστος Νικολόπουλος, Νότης Μαυρουδής, Μανόλης Πάππος, Γιώργος Αρσενίδης.

Ερμηνευτές των τραγουδιών του οι: Χάρις Αλεξίου, Μαν. Λιδάκης, Γ. Νταλάρας, Παντελής Θαλασσινός, Γλυκερία, Σοφία Παπάζογλου, Νίκος Ανδρουλάκης, Βούλα Σαββίδη, Κώστας Μάντζιος κ.ά.

Μερικές από τις επιτυχίες του:
Ιούνιος .
Τα σμυρνέικα τραγούδια .
Καράβια χιώτικα .
Κράτα για το τέλος.
Ο πατέρας μου .

αυτοι που φεύγουν δεν ειναι ένας ήλιος που βασίλεψε όπως λέει κι ο ποιητης γι αυττο και δε χτυπάμε καμπάνες

Είχα την τύχη να είναι ο φιλόλογός μου στο Γυμνάσιο Πόμπιας Ηρακλείου
τα έτη 1970-1973…

Υπέροχος άνθρωπος και αληθινός δάσκαλος παρόλη τη νεότητά του τότε…
Ρομαντικός και ονειροπόλος, μας ενέπνευσε την αγάπη για τη ζωή…Κλασσικός αντικομφορμιστής και ασυμβίβαστος στην σοβαροφάνεια…
Δεν θυμάμαι να φόρεσε ποτέ του γραβάτα…

Μου έχει μείνει χαρακτηριστικά το ότι παντρεύτηκε την απλή κοπέλα (από το Τυμπάκι) που αγάπησε, πηγαίνοντας κόντρα στην τότε επικρατούσα ισχυρή παράδοση (και απαίτηση) οι μορφωμένοι να παντρεύονται μόνον μορφωμένες…

Ξέρω πως όλοι οι κατά καιρούς μαθητές του, είχαν κρυφό καμάρι πως είχαν κάποτε δάσκαλό τους αυτόν τον υπέροχο άνθρωπο…

Λυπάμαι πολύ για το νέο που διάβασα απόψε…

Ας είναι ελαφρύ το χώμα…

Αλέκος, Ηράκλειο