Η φωλιά του Άρη

Λοιπον μαγκες, εβαλα κι αλλα τραγουδακια στη φωλια: Αν ξαναγυριζες κοντα μου/Γαβαλας, Ο μαυρος δρομος/Λυδια, Παρε το δακρυ μου βορια/Καζαντζιδης.
Αυτα επειδει υπαρχουν ηδη στο pc ως mp3.Με την πρωτη ευκαιρια θα κοιταξω να ανεβασω οτιδηποτε καλο η ενδιαφερον η σπανιο.
Αλλα βαλτε κι εσεις τιποτα, για βοηθατε…

Εχω περάσει σε ένα ΜΠ3/CD τα 10 της Ελευθεροτυπίας - ρεμπέτικο σιργιάνι νο.2 - που κυκλοφόρησαν προ δύο εβδομάδων.

Αν δεν τα έχετε υπόψη σας, πρόκειται περί πολύ καλών ηχητικών επεξεργασιών και ως υλικό αναφέρεται στις καλές περιόδους του λαϊκού και ρεμπέτικου.

Αν λειτουργούσε σωστά αυτή η μαλακία (grk.binaries.rebetiko) θα τα είχα ανεβάσει να τα πάρετε από κει. Για τα news groups υπάρχουν software που κάνουν αυτή τη δουλειά τη νύχτα όταν κοιμάσαι, ενώ το ντουλάπι του Αρη θέλει νάσαι από πάνω να τα στέλνεις ένα- ένα.

Οποιος ξέρει ποιος είμαι, ας επικοινωνήσει μαζί μου να τα πάρει και να τα μοιράσει.

ΑΕΠΙ[enoxo onoma]
epikinonise mazi mou ,giati den vlepo diko sou email,na mou pis an mporis na mou ftiaksis ena CD giati den pira xampari pote ta edose i Epeftherotipia.

Lipon Ari epeksergastika ligo “ton mavro dromo”
gia na piani ligotero ke na anevo-kateveni efkolotera anti gia 4.5 MB egine 1.5MB tha sas po an thelete pos ginete afto.
Yparxoun tora ke ta dio gia na vgalete simperasma…
kalo ine n’arxisoume mia kouventa gia to pos prepi na doulevoume ta mp3.

Eγω τα ΜΡ3 τα δουλεύω σε δύο μορφές.
Το πρώτο sampling είναι στα 128 kbit/s Stereo.
Οσο παραπάνω κι αν ανέβεις, δεν παίρνεις ακουστή διαφορά.

Το δεύτερο sampling γίνεται πολύ χαμηλά, στα 48 kbit/s (και παρακάτω) σε μονοφωνικο προκειμένου περί αρχαίων ηχογραφήσεων. Αυτό γίνεται για να έχω ένα master CD που είναι μαζεμένα όλα μαζί.

Το encoding το κάνω με το AltoMP3 2.20 που είναι αρκετά γρήγορο και αξιόπιστο στην περίπτωση των CD.
Για τα 78, 45, 33.33 rpm χρησιμοποιώ το cooledit2000 και με τα plugins του “κόβω” τα κομάτια, τα καθαρίζω από τα χριτς-χτρατς και τα σώζω κατευθείαν σε MP3 και στα δύο sampling που λέγαμε.

Τα αποτέλεσμα το γράφω παντα σε 2 CD και σκανάρω τα εξώφυλλα σε jpg και τα βάζω κι αυτά μέσα στο CD.

Εμένα ως εκεί κόβει το μυαλό μου.
Αμα έχετε καμιά καλύτερη μεθοδολογία (please) ρίχτε την.

thx

Σωστα Κωστα τα 128kbits/s ειναι υπερ αρκετα για stereo και πολυ ποιοτηκες δουλιες[απο νεα cd η καινουργιους δισκους μετα το70 ας πουμε].
Για οτι αλλο πριν το 60 πρεπει να το μετατρεπουμε σε mono και στην μετατροπη σε mp3 καντε πριν normalize γυρω στο 87-90% , και επιλεξτε variable encoding και οχι κατι σταθερο 128 η κατι αλλο.τα περισσωτερα players σημερα παιζουν variable.ενα τραγουδι 3 λεπτα περιπου σε mono βγαινει δεν βγαινει 1.5mb.Εγω δουλευω το Audiocatalist ειναι γρηγορο και ευκολο στη χρηση και free…
Σε ,varable encoding, επειδη το φασμα των παλαιων ηχογραφισεων ειναι περιορισμενο τα bits ειναι 40-55 περιπου μια δοκημη δεν βλαπτει…

<FONT FACE=“Courier New”>Σπύρο, το variable sampling σε χαμηλό bitrate, για ένα περίεργο λόγο μου παράγει ένα θόρυβο σα να παίζουν… βιολιά. Το αποφεύγω.

Παρατήρησα επίσης οτι κάποια τεμάχια πού 'ριξες στο ντουλαπάκι το έχουν αυτό το πρόβλημα. Εκτός κι αν μαζί με το κλαρίνο παίζουν και… μια ντουζίνα λιλιπούτεια βιολάκια.

Μπορεί να φταίει το mp3-player που έχω (παλιά έκδοση του winamp). Τι να πώ;

Δε μούστειλες mail. Το δικό μου το πήρες;</FONT>

Κωστα ισως το player δεν ειναι συμβατο για variable γι’αυτο ακους βιολακια αν ολα γινουν σωστα δεν υπαρχει προβλημα ,εγω εχω το 2.72 και ειναι αψογο αλλα και σε αλλα δεν εχω το προβλημα.το mail σου το πηρα και σου απηντησα στο
kko@in.gr .Λλα δεν πηρα μηνημα οτι το γραμμα δεν πηγε…

Μια και μιλατε για προγραμματα εχω τα παντα απο μουσικα, φυσικα τελευταιες εκδοσεις.
sound forge, wavlab, cooledid, cakewalk, cubase κλπ. Αν υπαρχει τροπος μπορω να τα ανεβασω καπου για να τα παρει οποιος τα θελει.

διαβασα για καινουργιο προγραμμα, το ΜΡ3pro, το οποιο παιζει στα 64kbit με ποιοτητα 128. με αλλα λογια εχουμε ποιοτητα 128 και πιανει οσο χωρο θα επιανε αν ηταν 64. εκτος απ το προγραμμα υπαρχει και αναλογο plug in, για να παιζει mp3pro το winamp. το κατεβασα αλλα δεν βρηκα ακομα χρονο να το ψαξω. http://www.codingtechnologies.com/

Αρη ,αυτα που ψαχνεις ειναι τιτλοι; Καραπατακης τραγουδαει; αν γνωριζεις λιγα περισοτερα στοιχεια
για το καθε τραγουδι, η καποιους ενδιαμεσους στοιχους μεσα στο τραγουδι, χρονικη περιοδος .θα βοηθησει το ψαξημο…

Με μεγάλο ενθουσιασμό μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας.Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό τις συζητήσεις-αναζητήσεις σας και είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον χυμώδη ελληνικό λόγο που σας διακρίνει καθώς και από το πάθος σας για το γνήσιο ανάβρυσμα της νεοελληνικής μας ψυχής,το ρεμπέτικο.Είμαι δάσκαλος αγαπητοί μου φίλοι,με μεγάλο μεράκι για το λειτούργημά μου,όχι πολύ καιρό στο χώρο, και παρά το ότι δουλεύω μόλις με 90.000 σε ένα μικρό επαρχιακό ιδιωτικό,γοητεύομαι από το πόσες πολλές δυνατότητες έχω να μάθω την ιστορία μας στα παιδιά,μεσα στην οποία τοποθετώ σε περίοπτη θέση το ρεμπέτικο.Κατά καιρούς πικραίνομαι από το βαθμό άγνοιας που χαρακτηρίζει τα παιδιά,όμως δεν απογοητεύομαι,γιατί θεωρώ την πίκρα αυτή υγιές συναίσθημα ικανό να με εξοπλίσει με πείσμα και όρεξη για δουλειά.Με μεγάλη χαρά λοιπόν περιμένω προτάσεις από όλους σας,αν είναι δυνατόν,που να με βοηθήσουν στο έργο μου.Από που να ξεκινήσω και με τι να τα φέρω σε επαφή από το ρεμπέτικο χώρο.Μιλάμε για παιδιά Ε΄Δημοτικού.Ευχαριστώ.


Αρη κατεβασα το mp3pro της THOMSON και Frauhofer II.Ειναι μια συνεργασια των δυο σε οτι λεμε data compresion για επαγελματιες κυριως.Ραδιοφωνα στο INternet και γενικως για MEDIA upload-dounload για εταιριες.Αυτοι λοιπον φτιαξαν ενα πολυ “bacic” player το οποιο φτιαχνει[το free version]μονον WINDOUS PCM ΑΡΧΕΙΑ,τα οποια τα φτιαχνουν και αλλα εργαλεια .για να κανεις mp3pro που απευθυνεται σε μαγαλες εταιριες ,πληρωνεις…πολλα και δεν ειναι για μας.Και ουτε ειδα αν εχουν καπου mp3pro encoder για καταναλωτες.κοιταξτε λιγο το Audiocatalist…
βολευει σε πολλα καθως επεισης καταβαστε το νεο WINAMP 2.76 ειναι μονο 2.5ΜΒ[to 2.72 ηταν 7.5ΜΒ…]ΚΑΙ ΤΟ 2.76 ειναι σαφως ταχυτερο και γρνικως καλυτερο και πολυ μικροτερο…

Λοιπον παιδες ,δουλεψα αρκετες ωρες με ενα και μονο τραγουδι,για να βρουμε
εναν τροπο να φτιαχνουμε mp3 με αποδεκτη ποιοτητα και κυριως να πιανουν πολυ λιγο χορο.
Ειναι το “Ειναι βαρυς ο χορισμος” με τον Βαγγελη Περπινιαδη του1975,στο μαπουζουκι
ειναι ο Παλαιολογου.
Υπαρχουν 3 εκδοχες.
1.στα 128 με το WaveLab σε αργη επεξεργασια δηλαδη την καλυτερη ποιοτητα,και constant bitrate.
2.Με το Audiocatalyst σε normal/high αλλα σε variable.
3.Με το Thomson mp3PRO.
Τα ανεβαζω ολα και περιμενω σχολια…
Υπαρχει ενα προβλημα με το Thomson…δεν “βλεπει"monoWAV”.
Θελει αρκετες βελτιωσεις ακομη.Οπως οτι δεν "ανοιγει"folters και δεν επιτρεπει
μαζικη επιλογη με το control η το sift.και ισως αλλα πολλα.

Pros Ari_k kai Spiro antistoixa:
-To “Opoios ta xei as ta anebasei”
tinos tragoudi einai;
-Ti soi organo einai to “mapouzouki”;
(Na upothesw mapa mpouzouki;)

Καλα ρε Αρη μη βαρας…
Αλλο τωρα…Βρε παιδες μηπως γνωριζει κανεις σας ποιος τραγουδαει στο τραγουδι αυτο;
το ανεβαζω. Αρη, Φρανκ,Κωστα η οποιος αλλος βοηθατε…

Υ Γ.
Αυτο που δεν ξερω ποιος τραγουδαει ειναι το
“Καλα να παθω”

Μάπα μπουζούκι; Δε βλέπεις δίπλα το “Παλαιολόγου”;
Για σοβαρευτείτε λίγο ρε! Ορθογραφικό λάθος έκανε ο άνθρωπος.
ΑΝ

Den eipame mapa mpouzouktzhs re megale.

Στείλτο στους “Γάλλους” και στον Μπαγλαμάνο να πάρουν γεύση από τρίχορδο!
Ο Χιώτης είναι η μεγαλύτερη απόδειξη των δυνατοτήτων του τρίχορδου.
ΑΝ

ΥΓ. Η Πολάρα, αν δεν κάνω λάθος, σ’ αυτή την ηχογράφηση είναι 17 χρονών.

Αρη Κ, σου γράφω από δω γιατί δεν έχεις δώσει το e-mail σου. Στείλε μου αν θες ένα e-mail να δω την διεύθυνσή σου για να επικοινωνήσω μαζί σου. Κάτι σε θέλω.

Φραγκίσκος