Η ταστιέρα κάνει κόλπα...(!)

έχω παρατηρήσει ότι όταν παίζω η ταστιέρα κάνει κόλπα,
δηλάδη τη μία να έχει μπανάνα στυλ μετά από 5 λεπτά να πηγαίνει το μανίκι πίσω και από λίγο το αντίστροφο με αποτέλεσμα να ξεκουρδίζονται οι χορδές γρήγορα και τι μία να είναι τσίτα και την άλλη λάσκα;
τι λέτε να φταίει γι’ αυτό; δεν έχει “δέσει” που λένε ακόμα το όργανο ή ότι δεν υπάρχει σταθερή θερμοκρασία το σπίτι;

να πω και την αλήθεια πάνω από μισή ώρα τη μέρα και αν… δεν παίζω

ρε συ τάσο, είπαμε ότι τα μπουζούκια “πηγαίνουν” λιγάκι μπρος-πίσω, ιδιαίτερα όταν είναι καινούργια. αλλά το δικό σου μπουζούκι δεν έχει μανίκι! εχει ένα …κορμί σαν χέλι, που λέει και το άσμα…
:slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

χαχαχ σωστός
άμα το πιάσει ο στουραϊτης τοτε η ταστιέρα θα γίνει τσουλήθρα

χα χα. καλό. ο θύμιος θα το δέσει κόμπο. χωρίς πλάκα το’χεις πάει σε κάνα μάστορα να του ρίξει μιά ματιά;

όχι αλλά φαντάστικα επειδή έβλαλα πιο λεπτές χορδές να μου κάνει κόνξες,
εντωμεταξύ το χω και σε δωμάτιο που είναι το κλιματιστικό…μέσα στη θήκη αλλά…

κοίτα χωρίς να’μαι ειδικός, οι χορδές μπορεί να 'χουν αντίκτυπο στη συμπεριφορά ενός οργάνου (ειδικά καινούργιου) αλλά το πήγαιν-έλα είναι λίγο κουφό. καλύτερα πήγαινε το όργανο στον μάστορα ή τον έμπορο που στο δωσε, και κάνε και λίγο υπομονή γιατί τώρα ο καιρός είναι όλο υγρασίες.

ευχαριστώ ισαάκ για τις συμβουλές,
σε αυτή την περίπτωση τη σημαίνει πιθανόν;
να μην έχει γερό ξύλο;
νη μην έχει “στεγνώσει”;
επίσης το μανίκι είναι αρκετά λεπτό σε σχέση με άλλα τρίχορδα,
με το τράβηγμα να το επηρεάζει περισσότερο;

αυτό το κάνει μόλις ξεκουρδιστεί λίγο η χορδή και την ξανακουρδίζω.
έχω καταλάβει ότι μετά από 2-3 ξεκουρδίσματα αρχίζει να το κάνει αυτό.

Λοιπόν παρατήρησα κάτι:
Όσο το έχω κουρδισμένο και παίζω είναι όλα μια χαρά, αν μου ξεκουρδιστεί λίγο και το ξεκουρδίσω για να το σφίξω πάλι να κουρδιστεί σε 2-3 φορές αρχίζει τα παιχνίδια, σκληραίνει στο παίξιμο για λίγο και μετά ξεκουρδίζεται πιο εύκολα άσε που χάνει ποιότητα ήχου. Όλα αυτά γίνονται μόλις κουρδίζω-ξεκουρδίζω.
Ξέρω ότι δεν θέλει πολλά πάνω-κάτω αλλά αν δεν είναι στον τόνο του ακριβώς ακούγεται χάλια.
Εσείς τι κάνετε;

Τάσο! το μπουζούκι με αυτές τις συνθήκες το έχεις αλλάξει τα φώτα,
σου είναι εύκολο να ανεβάσεις καμία φωτογραφία να το δούμε?
το μάνικο, το κεφαλάρι, να δούμε και πώς έδεσες τις χορδές….

Τάσο20, κάνε το εξής: ΆΑλαξε χορδές. Αγόρασε καινούργιες χορδές, Σονάτα ή εξτρα λαούτο (χωρίς να είναι οι καλύτερες ξέρω ότι πολλοί τις χρησιμοποιούν χωρίς προβλήματα). Όταν τις αλλάζεις να τις αλλάζεις μία μία, και να τις τραβάς-τεντώνεις όλες εκτός της μπουργάνας ΡΕ. Δες αν τότε σταθεροποιηθεί το όργανο. Αν όχι πήγαινε μια βόλτα από τον μάστορα σου, να σου λύσει το πρόβλημα:089:

ΥΓ: Ο σωστός τρόπος αλλαγής χορδών είναι πολύ σημαντικός. Εμένα μου τον έδειξε πρόσφατα ο οργανοποιός μου, και πάλι παιδεύομαι.

Για πές τίποτα παραπάνω, να μάθουμε και εμείς, Ισαάκ! Εννοείς να μην ξεκουρδίζεται πλήρως το όργανο; Άλλες λεπτομέρειες;

πες μας το προβλημα πχ το μπουζουκι φαλτσαρι η τρίζει ? με τα λεγομενα σου πιστευω οτι τριζει και ειναι απο την υγρασια , πες μας σε ποια περιοχη μενεις εγω πχ στη θρακη το εχω αυτο το προβλημα και το αντιμετωπιζουμε με καπλαμαδες στο καβαλαρη τωρα αν ενα μπουζουκι του αλλαζεις τα φωτα με κλιματιστικο και με χορδες αν ειναι δυνατων ρε παιδια… το μπουζουκι το εχεις αγορασει προσφατα? ποιανου κατασκευαστή είναι ? εχει βέργα?

υ.π παντα μια μια τις χορδες στο αλλαγμα και προσοχη με τις extra laouto οι χορδες αυτες ειναι φαλτσες ρε παιδια πως παιζεται με δαύτες?

υ.π2 μηπως φαλτσαρι και νομιζεις οτι πηγαινοερχεται το μανικι πχ αμα εχεις να αλλαξεις χορδες απο περισυ ειναι λογικο να φαλτραρι οπως λογικο και αν δε εχεις περασει τις χορδες σωστα (την χορδη την περναμε απο το πανω μερος τις τρυπας και ενα τυλιγμα οχι 10 για ναμ πορουμε να τις βγαλουμε) ισως ξεκουρδιζεται τσεκαρε και τα κλιδια σου και τα ξαναλεμε…

φιλε taso σε καταλαβαινω απολυτα!το ιδιο προβλημα ειχε αντιμετωπισει και ενας φιλος με οργανο πολυ γνωστου οργανοποιου.Δεν γινοταν να μεινει κουρδισμενο πανω απο 3 κομματια,και με υγρασια δεν το συζηταω…ειχε γινει βαρομετρο το οργανο.!ηξερε τι καιρο θα κανει αυριο!
τελος παντων περα απο την πλακα(…που για σενα δεν θα εχει καθολου πλακα),το πηγε στο μαστορα,ο οποιος παραδεχτηκε οτι σε αυτη την παρτιδα ειχε χρησιμοποιοησει πολυ μαλακο εβενο,σε συνδιασμο και με το λεπτο-μακρυ μανικι,το οργανο δεν μπορουσε να σταθεροποιηθει καπου.Δεν ηταν θεμα χρονου,απλα δεν γινοταν.
εσπαγε χορδη και κρεμαγε ολο.
Παντως δοκιμασε και τις mastro σαν χορδες,και αν δεν ειναι φασαρια αλλαξε και ενα ζευγαρι κλειδια(saler),τουλαχιστον να αποκλεισεις την περιπτωση να φταιει κατι απο τα δυο.

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ φίλε ταξίμι μήπως τα ξύλα είναι μαλακά, έχω και λεπτό μανίκι αυτό είναι το κακό.
Πάντως τώρα τελευταία παίζει καλά.
Αν αντέξει καλώς :stuck_out_tongue:
Έχουμε φτάσει σε σημείο να ασχολιόμαστε πιο πολύ με τα όργανα μας παρά με τα τραγούδια!!
Πόσα χρήματα είχε δώσει για όργανο ο φίλος σου;
Παραγγελία ή έτοιμο το πήρε;
Γιατί άν το πήρε έτοιμο πες θα του πε αφού το δοκίμασες…αλλά και πάλι ένα όργανο για μένα αν δεν το χεις μια βδομάδα δεν ξέρεις τι όργανο είναι γιατί όλα δεν εξαρτώνται μόνο από τον ήχο.
Αν το παράγγειλε και τον ξεγέλασε ο οργανοποιός βάζοντας φτηνά και κακά ξήλα και είχε δώσει ο φίλος σου πάνω από 1000e είναι απαράδεχτο να του ζήτησε χρήματα για να αλλάξει τον έβενο.

Το ειχε παρει ετοιμο και γυρω στα 250 χιλιαρικα,αν θυμαμαι καλα(πριν…6χρονια).
Και για να ξεμπερδευει,το εδωσε πισω,εδωσε και κατι ακομα και πηρε ενα καλυτερο.