Η Σκάλα

Θυμάσαι φωνάρα ο τύπος από τους “Ενδελέχεια”;

Ξεχνιέται; Αυτό το παλικάρι έχει ξεχωριστό ηχόχρωμα, βροντερή αλλά και άψογη φωνή, άσε που βαράει σωστά (!) λαϊκή κιθάρα.

Παναγιώτη Κατσιμάνη τον λένε και ήταν με τους Ενδελέχεια κάμποσα χρόνια (κιθάρες, φωνή, σύνθεση) μέχρι το 2001 που αποχώρησε (έτσι λέει στο www.endelexeia.gr)

Επαιζε (παίζει;) κιθάρα με τη Μελίνα Κανά, τραγουδάει και σε ένα CD με Μπάση, Μητροπάνο και άλλους αλλά ο πληροφοριοδότης μου δεν ξέρει λεπτομέρειες εκτός του ότι γράφει και στίχους.

Οποιος ξέρει κάτι ας γράψει.

Ο Παναγιώτης Κατσιμάνης έχει γράψει τους στίχους σε 2 τραγούδια: “Τι τραγούδι να σου πω” και “Μάγισσα”, κατά τη γνώμη μου είναι φανταστικοί. Αν θέλετε, μπορώ να σας τους γράψω.
Επίσης τη μουσική στα τραγούδια:“Βουτιά από ψηλά”, “Δανεικά”, “Ζωές παράλληλες”.

Είναι ή ήταν; ένα ωραίο ροκ συγκρότημα.

Ελένη.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Ελένη 01 Μάιος, 2006)

Δεν είμαι ψαγμένος σε ότι αφορά την ελληνική ροκ σκηνή, πάντως κάποτε είχα κολλήσει στο “Βουτιά από ψηλά” για τον στίχο και τη μουσική του.
Δεν ξέρω αν ο Κατσιμάνης τραγουδάει στο συγκεκριμένο κομμάτι, αλλά για να πω τη μαύρη μου αλήθεια αυτή η φωνή με αφήνει χλιαρώς αδιάφορο.

Ο τύπος για τον οποίο συζητάμε δεν είναι ο βασικός τραγουδιστής του συγκροτήματος “Ενδελέχεια”. Για κάποιον ακατανόητο λόγο τραγουδούν άλλοι, σαφώς κατώτεροί του φωνητικά.

Ο Κατσιμάνης έχει αποχωρήσει από το συγκρότημα “Ενδελέχεια”.
Τα τραγούδια που έχει πει ο ίδιος, όπως “Μάγισσα” και “ʼκου”, στο cd του Δ. Μπάση είναι πολύ καλά.Στο “Βουτιά από ψηλά” συμμετείχε όλη η “Ενδελέχεια”.

Γενικά, ήταν μια αξιόλογη προσπάθεια νέων ανθρώπων που προχώρησαν χωρίς συμβιβασμούς και χωρίς να προκαλέσουν τη δημοσιότητα με τρόπους γνωστούς και κατακριτέους.

Ελένη.