Η πρώτη μου προσπάθεια στην κατασκευή οργάνου (ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ)

Ο γιος μου, 3.5 ετών, όταν με έβλεπε να γρατζουνάω το τρίχορδο, μου ζητούσε να του πάρω ένα μικρό μπουζουκάκι σαν κι αυτό που είχαμε δει σε ένα από τα βίντεο που του βάζω και ακούμε μουσική (κοινώς μπαγλαμάς). Το μικρόβιο της κατασκευής το έχω κι έτσι αποφάσισα αντί να αγοράσω ένα μπαγλαμά να προσπαθήσω να φτιάξω ένα… Βέβαια υπήρχε κι άλλη οδηγία από τον “οργανοπαίχτη”…:
“Μπαμπά,δε θέλω το μικρό μπουζουκάκι να είναι παιχνίδι σαν την κιθάρα μου (μια από αυτές γνωστού καταστήματος παιχνιδιών), θέλω να βάζουμε το κου(ρ)διστή(ρ)ι και να βγάζει πράσινο όπως το μπουζούκι σου.” Και μάλιστα όταν τελείωσε η κατασκευή το έλεγξε κιόλας (ξέρω ξέρω…χαζομπαμπάς)!
Μην σαν κουράζω, ορίστε το αποτέλεσμα της προσπάθειας:

https://www.youtube.com/watch?v=O3FLBUDQkp0

Τα σχόλια δικά σας!

Για πρώτη προσπάθεια πολύ καλό το αποτέλεσμα. Εύγε!!!

Άμα υπάρχει σοβαρό κίνητρο, υπάρχει και εξέλιξη!

Συγχαρητήρια Μιχάλη! Καλή πρόοδο στις δικές σου κατασκευές και στου …πελάτη το παίξιμο.

μπράβο! τί τρυφερή ιστορία! εύχομαι να χαίρεσαι πάντα τις κατασκευές σου, και βεβαίως τον μικρό μουσικό σου!

Πολύ ωραίο το οργανάκι!! να χαίρεσαι τον μικρό Μπάτη…!

συχαρητηρια αδερφε για τον μπαγλαμηδη, εξερετηκο και δεν πηραζη που δεν ξερης τοσο καλα.:088:
η προσπαθια μετρα, και ευχομε στον μηκρουλη σου, να γηνη και ο προτος μπαγλαματζης…

Παιδιά σας ευχαριστω όλους για τον κοπο που κανατε να τον δείτε! Ίσως αν βρώ χρόνο να φτιαξω κι ένα για μένα (μαλλον τρουρο-μπαγλαμά), θα δούμε. Καλή σαρακωστή σε όλους και χρόνια πολλά!

Συγχαρητήρια για την όμορφη κατασκευή!!
Να είναι καλά ο μικρός να το χαίρεται και να παίζετε παρέα!

(Μια μικρή παρατήρηση, γιατί καλό είναι να λέμε κάποια πράγματα που ίσως να βοηθήσουν την επόμενη κατασκευή: η ταστιέρα δεν ξέρω αν είναι σωστά χαραγμένη, στις δύο πρώτες νότες του τραγουδιού, ακούω φάλτσο, κάμποση απόκλιση από αυτό που θα έπρεπε -εκτός εάν κάτι με ξεγελάει- οπότε θα πρότεινα να το τσεκάρεις και να το διορθώσεις, ακόμα κ αν αυτό απαιτεί κόπο και κάποια στιγμή θέλουμε να τελειώσει επιτέλους το όργανο. Αν έχει ολόσωστες αποστάσεις, θα αναδειχθεί ο ήχος).
Υ.Γ… Ίσως να φταίει ότι είναι πολύ ξεκούρδιστο το όργανο… ξανακούρδισέ το και κάνε μας άλλο ένα δείγμα αν δεν βαριέσαι

Συγχαρητήρια!
Καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο της οργανοποιίας.
Όλοι κάπως έτσι ξεκινάμε.