"Η πειρατεία σκοτωνει τη μουσική". Αλήθεια;

Εχετε σκεφτει πόσοι νέοι στην Ελλάδα δουλεύουν για 500 κ 600 ευρώ το μήνα?. Τα cd των 20 κ 30 ευρω ειναι απλησίαστα γι αυτούς. Η τέχνη κατα τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι προσβάσιμη σ όλα τα λαϊκα στρώματα. Με τρόπο βεβαια που να μη ζημιώνει το δημιουργό! Το γαμημένο το καπιταλιστικό σύστημα, που μας έχει κανει μαστουρωμένους καταναλωτές αλλοίωσε καθε αξία!!!:mad:Σόρυ αν ισοπεδώνω!

ALK, αυτό δεν χρειαζότανε.

Μα, δεν είναι μόνο η τέχνη. Και η ποιοτική τροφή δεν θα έπρεπε να είναι προσβάσιμη σ όλα τα λαϊκα στρώματα; Και η δωρεάν περίθαλψη; Και η ποιοτική εκπαίδευση; Και η δωρεάν στέγη;

Αυτά από ποιά .torrent θα τα κατεβάσουμε;

Γιατί κολλήσαμε στη μουσική και στις ταινίες; Μα, επειδή είναι μπροστά στα μάτια μας και είναι εντελώς τζάμπα. Επιπλέον, στην χώρα μας ο downloader προστατεύεται. Την ip ο πάροχος την αποκαλύπτει μόνο μετά από εισαγγελική εντολή η οποία για να εκδοθεί πρέπει να προηγηθεί ποινικό ή υποψία ποινικού (π.χ. παιδική πορνογραφία).

Γίνομαι καυστικός και αγενής χωρίς λόγο. Ζητώ συγνώμη.

Η συζήτηση είναι βαθιά πολιτική! Είναι πρόβλημα κοινωνικού μοντέλου. Είναι ένας εγγενής φαύλος κύκλος αυτός που περιγράφεται.

Χωρίς καμμιά δόση συμβιβαστικής κολακίας, δίκιο έχουν όλοι οι προλαλήσαντες! Και οι μεν και οι δέ! Και η πνευματική - καλλιτεχνική εργασία πρέπει να πληρωθεί, άρα δεν είναι τίμιο να την κλέβουμε, αλλά και η δουλειά αυτή πρέπει να γίνει κτήμα όσο το δυνατόν περισσοτέρων χωρίς να την διαχειρίζονται ουσιαστικά κλέφτες…

Και ακόμα πόσο χειρότερα είναι τα πράγματα απ’ ότι περιγράφονται στο συγκεκριμμένο θέμα…

Για παράδειγμα:

[ul]
[li]Πατεντάρουν γονίδια σήμερα κυρίες και κύριοι. Κουραστήκανε και τους κόστισε να τα “ερευνήσουν”. Αλλά με ποιό δικαίωμα θα μου διαχειρισθούν ως εμπόρευμα την έρευνα τους στα δικά μου γονίδια; Και πόσο με πλήρωσαν εμένα πρωτύτερα για την απατεντάριστη έρευνά μου στα Μαθηματικά μια και εκεί δεν συνηθίζεται; Και πόσο πλήρωσαν την απατεντάριστη έρευνα τόσων ανθρώπων από τον μικροτεχνίτη μέχρι τον οιονδήποτε; Θα μου πουλάνε το γονιδιακό φάρμακο αύριο σε τιμές που ίσως θα αδυνατώ να το αγοράσω; Όχι απλά θα τους κλέψω. Θα τους κάψω! Μα απ’ την άλλη αν δεν τους πληρώσω την δουλειά τους, δεν θα μου την παρέχουν έτσι κι’ αλλιώς! Κόμπος…[/li][li]Φίλος μουσικός (για να μένουμε στα δικά μας) με οικονομικό πρόβλημα σημαντικότατο βρήκε δουλειά σε συνοικιακό καφενέ τα μεσημέρια του Σαββατοκύριακου μαζί με άλλον έναν και μια φωνή. Την δεύτερη μέρα η ΑΕΠΙ επεσκέφθη τον καταστηματάρχη (τρομάρα του) και απαίτησε δικαιώματα που δεν κάλυπτε ούτε όλη η είσπραξη! Όχι να δώσει και χαρτζιλίκι στους μουσικούς! Αποτέλεσμα: τέρμα η μουσική… Άρα η απαίτηση δικαιωμάτων κόβει δουλειά και χρήμα από τους μουσικούς κάποιες φορές.[/li][li]Παίρνει δικαιώματα ο συνθέτης και ο στιχουργός και ο μουσικός. Όσοι έχουν προηγηθεί αυτών και βοήθησαν με τον τρόπο τους στο τελικό αποτέλεσμα, από τις μαμάδες τους, τους δασκάλους τους, τους οργανοποιούς τους, γιατί δεν πρέπει να παίρνουν; Ποιός τραβάει την γραμμή στο πού σταματάνε τα δικαιώματα;[/li][/ul]
Ήρθε λοιπόν η ώρα να παραδεχθούμε κατ’ αρχήν το αδιέξοδο στο οποίο έχουμε περιέλθει ως κοινωνία και στην συνέχεια να συζητήσουμε πώς (αφού πρώτα αλλάξουμε νοοτροπία) θα μπορούσαμε να επαναπροσδιορίσουμε τις δομές της. Έτσι ώστε να αποβάλλουμε τους “κλέφτες” απ’ όλα τα επίπεδα!

Να σημειωθεί ότι στην πλειοψηφία τους, οι επιχειρήσεις απ’ την μια και οι έγρωμοι cd-πώλες από την άλλη, δεν γίνονται “κλέφτες” από επιλογή. Έτσι είναι η κατάσταση! Έτσι δουλεύει το σύστημα. Έτσι απαιτούν οι καιροί!

Ας μας απασχολήσει - αν γίνεται… - πώς θα τους αλλάξουμε.

ΥΓ. Πολλές φορές έχω δουλέψει (τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο) με ανταλλαγή ειδών. Μέχρι αρνί (σφαγμένο…) έχω πάρει αμοιβή για μαθήματα!:090:

[quote=Γρηγόρης;176484]

[ul]
[li]Παίρνει δικαιώματα ο συνθέτης και ο στιχουργός και ο μουσικός. Όσοι έχουν προηγηθεί αυτών και βοήθησαν με τον τρόπο τους στο τελικό αποτέλεσμα, από τις μαμάδες τους, τους δασκάλους τους, τους οργανοποιούς τους, γιατί δεν πρέπει να παίρνουν; Ποιός τραβάει την γραμμή στο πού σταματάνε τα δικαιώματα;[/li][li]Ήρθε λοιπόν η ώρα να παραδεχθούμε κατ’ αρχήν το αδιέξοδο στο οποίο έχουμε περιέλθει ως κοινωνία και στην συνέχεια να συζητήσουμε πώς (αφού πρώτα αλλάξουμε νοοτροπία) θα μπορούσαμε να επαναπροσδιορίσουμε τις δομές της. Έτσι ώστε να αποβάλλουμε τους “κλέφτες” απ’ όλα τα επίπεδα![/li][/ul]
Να σημειωθεί ότι στην πλειοψηφία τους, οι επιχειρήσεις απ’ την μια και οι έγρωμοι cd-πώλες από την άλλη, δεν γίνονται “κλέφτες” από επιλογή. Έτσι είναι η κατάσταση! Έτσι δουλεύει το σύστημα. Έτσι απαιτούν οι καιροί!
Ας μας απασχολήσει - αν γίνεται… - πώς θα τους αλλάξουμε.

Αγαπητέ Γρηγόρη ήθελα κι εγω να συμπληρώσω κάποια πραγματάκια,
αλλα με υπερ-κάλυψες - αποστόμωσες!!!:245:
:109::109::109::109::109::109::109:
Μετά απο αυτό σου το μήνυμα το θέμα πρέπει να κλειδώσει τιμητικά!
:slight_smile:

όχι ρε παιδιά και ''κλέφτες πνευματικής -καλλιτεχνικής ''εργασίας όσοι δε μπορούμε να έχουμε όλα τα ΄΄γνήσια΄΄cd!ή να αγοράσουμε όσα βιβλία χρειαζόμαστε ή επιθυμούμε.κλέφτες είναι όλοι εκείνοι που πλουτίζουν σε βάρος μας και σε βάρος των δημιουργών(ότι και άν είναι αυτοί).δουλεύουμε όλη μέρα,πληρωνόμαστε για τη μισή,μας τα παίρνουνε απο όλες τις μπάντες,κόβουμε συνέχεια απο όλα για να επιβιώσουμε,να κόψουμε και τα ΄΄ακούσματά μας΄΄γιατί δεν μπορούμε να είμαστε ‘‘νόμιμοι’’?άς γίνουνε πρώτα '‘νόμιμοι’'όσοι ευθύνονται που ενώ θέλω, δε μπορώ! νάμαι εγώ κι εσύ και ο δίπλα…

Δεν άκουσα από κανέναν υποστηρικτή της πειρατείας στη μουσική να μου προτείνει να… κουρσέψω αυτοκίνητα απ’ την αντιπροσωπία της RENAULT για να πάω να φάω μπριζόλες στα Βλάχικα ή για να μεταφέρω έναν άρρωστο στο πρώτων βοηθειών.

Εννοείται ότι δεν κατηγορώ κανέναν ως “κλέφτη”, ούτε κάνω νουθεσίες να σταματήσει ο κόσμος να κατεβάζει τραγούδια και ταινίες απ’ τα torrents. Ο καθένας μας στην ιδιωτική μας ζωή κάνουμε σιωπηρώς ότι… νομίζουμε.

Αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο είναι απενοχοποιημένη στη συνείδησή μας η πειρατεία της μουσικής και ΜΟΝΟΝ αυτής (διότι οι εταιρείες… και τα λοιπά) ενώ την ίδια στιγμή δρουν με την ανοχή μας τα κυκλώματα των εταιρειών που τα… αρπάζουν απ’ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ είδη εμπορευμάτων, όπως το ψωμί, το πορτοκάλι, το αυτοκίνητο, τα τσιγάρα, την υγεία, την εκπαίδευση, τα υποδήματα, την κατοικία κ.λπ. Λες και εκεί δεν έχει εταιρείες… και τα λοιπά.

Για να μην αναφερθώ στο αθλιότερο κύκλωμα όλων των εποχών της ελληνικής ιστορίας: Τους λίγους αλλά τοποθετημένους σε καίρια πόστα αργυρώνητους δημόσιους υπαλλήλους οι οποίοι τώρα πλέον λόγω… οικονομικής κρίσης, απαιτούν μίζα για να σηκώσουν το μολύβι και να βάλουν μια τζίφρα, ας πούμε για να πάρει σύνταξη η γιαγιά σου ή για να βγει η άδεια οικοδομής που θα δώσει δουλειά εκτός απ’ τον καπιταλιστή-εργολάβο-μηχανικό και σε άλλους εικοσιπέντε κλάδους εργαζομένων. Αχ… Kαι να μπορούσαμε να κατεβάσουμε απ’ το internet, όπως κάνουμε με τα mp3, μια βεβαίωση συντάξιμων ετών ασφάλισης ή μια άδεια οικοδομής, ε;

Θέτω λοιπόν το θέμα της επέκτασης (και παράλληλης απενοχοποίησης στη συνείδησή μας) της πειρατείας και σε άλλους τομείς της αγοράς και του δημοσίου, με έμφαση στα είδη και στις υπηρεσίες πρώτης ανάγκης.

Παρακαλώ για τη γνώμη σας επ’ αυτού.

Απαντώντας με παρεμφερή υπερ-απλουστευμένη λογική, από τη στιγμή που το internet ως μέσο έδωσε τη λύση στην παράκαμψη του μονοπωλίου των δισκογραφικών μαζικά, το αποτέλεσμα ήταν άμεσο και αναμενόμενο. Και στο φινάλε, και να μην κατέβει κάποιο mp3 χέστηκε η φοράδα στ’ αλώνι.

Γάλα και ψωμί όμως πρέπει να αγοράσω καθημερινά, γιατί αλλιώς τα μωρά δε θα φάνε. Ποιό είναι το εναλλακτικό μέσο που θα μου δώσει πρόσβαση στο προϊόν και ταυτόχρονα θα “τιμωρήσω” τα ολιγοπώλια; Θα πάρω τα βουνά να βρω στρούγκες για να αγοράσω γάλα και γιαούρτι απ’ ευθείας απ’ τον παραγωγό;

Υ.Γ. Όταν η ΣΟΝΥ λανσάρησε το Playstation 2, με το κόστος κάθε DVD παιχνιδιού να φτάνει τα ?60, όλοι αγόρασαν τα 2-3 που έπαιζαν συνήθως και μετά… πάπαλα. Λίγους μήνες αργότερα, κυκλοφόρησε στην αγορά το “παράνομο” τσιπάκι Messiah, το οποίο ξεκλείδωνε την παιχνιδομηχανή. Το εκπληκτικό με το τσιπάκι αυτό ήταν ότι “κούμπωνε” στον επεξεργαστή της λες και ήταν κομμάτι του πυρήνα του hardware και έπαιζε απροβλημάτιστα (ούτε υπερθερμάνσεις, ούτε false memory allocations, κανένα πρόβλημα). Συζητώντας με έναν τεχνικό που τα “τσιπάριζε”, έμαθα ότι οι παραγγελίες έρχονταν με φορτωτικές απ’ ευθείας από το εργοστάσιο παραγωγής νομιμότατα, και μετά την “εγχείρηση” έδινε ο ίδιος εγγύηση καλής λειτουργίας για ένα χρόνο. Στην εύλογη απορία μου πώς μπορούσε να υποστηρίξει κάτι τέτοιο, απάντησε:

  • Δεν κατάλαβες… Και τα τσιπαρισμένα στη ΣΟΝΥ τα στέλνουμε για επισκευές. Το τσιπάκι είναι δικό τους, γι’ αυτό και η παιχνιδομηχανή έχει πουλήσει εκατομμύρια…

Ας αφήσουμε, λοιπόν, τον παρωπιδισμό στην άκρη, γιατί η παρα-οικονομία αποφέρει στις εταιρείες περισσότερα κέρδη. Αν ήθελαν πραγματικά να εμποδίσουν την ιντερνετική πειρατεία θα το είχαν ήδη κάνει είτε βγάζοντας στην αγορά μόνο κλειδωμένα routers, ή επιβάλλοντας στους παρόχους να μπλοκάρουν τα ports. Πριν ένα μήνα, η ForthNet μου έστειλε το καινούργιο router (το γνωστό wireless Thomson), όχι μόνο ξεκλείδωτο, αλλά ήδη ρυθμισμένο για τον utorrent, με τα σωστά TCP και UDP.

Μάλον δεν παρακολουθείς τη συζήτηση!:083: πιο πάνω καταγράφεται ο μελοντικός τρόπος επίλυσης του συγκεκριμένου προβλήματος: θα κατεβάζουμε γάλα,ψωμί κ.α. , απο
εξειδικευμέναsites ρίχνοντας ετσι γροθιά στα κατεστημένα μονοπόλια που πλουτίζουν στις πλάτες μας! :102:
:slight_smile:

Συμφωνώ απολύτως με τον webmaster και συμπληρώνω με ένα παράδειγμα από τον χώρο της μουσικής τεχνολογίας.
Η συνοπτική ιστορία του μουσικού προγράμματος Logic έχει ως εξής.Αρχικά το πρόγραμμα ήταν ιδιοκτησία της εταιρίας Emagic και λειτουργούσε και σε PC και σε Mac. Περίπου το 2003 η Emagic αγοράστηκε από την Apple ,τότε το Logic βρίσκοταν στην έκδοση 5.5 και πρίν καναδύο χρόνια είχε κυκλοφορήσει και hardware controller. Από την έκδοση 6 το Logic κυκλοφορεί μόνο για Mac με αποτέλεσμα οι χρήστες PC να μείνουν χωρίς αναβαθμήσεις, όσοι δε είχαν αγοράσει και τον controller βράστα.Οι εκδόσεις 6 και 7 ήταν άσπαστες .
Εγώ το αγόρασα στην έκδοση 7. Τότε κόστιζε 1000 ευρό στην Ελλάδα και μέσω ίντερνετ το πήρα 600+ ευρό και επαναλαμβάνω πως δεν έσπαγε με τίποτα.Το 2008 κυκλοφόρησε η έκδοση 8 υπέρβελτιωμένη με ενσωματωμένο πρόσθετο software, το οποίο πρίν πουλιώταν ξεχωριστά. Όλο το πακέτο κόστιζε γύρω στα 400 ευρό και το κυριότερο μια βδομάδα πρίν την επίσημη κυκλοφορία του μπορούσες να το βρείς οπουδήποτε σπασμένο.
Δέν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση εκτός του ότι η Apple θέλωντας να προωθήσει τα καινούρια computer της με επεξεργαστές Intel έσπασε η ίδια το πρόγραμμα αφενός καί αφεταίρου το κυκλοφόρησε σε ασυναγώνιστη τιμή για όσους το ήθελαν επίσημο.

καλημέρα φίλοι.
Τεράστιο το θέμα της πειρατίας.Αυτό που εχω παρατηρήσει σε άλλα είδη μουσικής είναι οτι οι ίδιοι οι καλλιτεχνες δίνουν δωρεάν τα κομμάτια τούς(αφου ξέρουν οτι ο καθένας θα μπορεί να τα βρεί 3 μέρες μετά την κυκλοφορία και να τα καεβάσει απο το www.)!
Aλλοι καλλιτέχνες πουλάνε οι ίδιοι τη μουσική τούς μεσα απο τα sites(myspace κ.τ.λ.). Εξουδετερώνωντας ετσι τούς μεσάζοντες!Άλλοι χρησιμοποιούν το λεγόμενο donationware(πάρε τη μουσική δωρεάν και αμα σου αρέσει δώσε κανενα 2ευρο-5ευρο-οσο θές βρε αδερφέ!)

Πλέον τα χρήματα είναι στίς συναύλιες,και σε συνδιασμό με το οτι τα χρήματα που παίρνουν οι καλλιτέχνες απο τις πωλήσεις είναι ούτως η άλλως ελάχιστα ,το να “κερνάς” τη μουσική σου ειναι ίσως ο καλλύτερος τροπος promotion!

Η αποενοχοποίηση της πειρατείας στη μουσική και το λογισμικό των ηλεκτρονικών υπολογιστών είναι εύκολη, γιατί γίνεται μαζικά και ο καθένας σκέφτεται ότι έχει χιλιάδες άλλους συνενόχους και επιπλέον σπάνια τιμωρείται. Αν γινόταν μαζικά πειρατεία και στα αυτοκίνητα, το γάλα, το ψωμί κλπ το ίδιο εύκολα θα είχε αποενοχοποιηθεί.

Όσον αφορά τη διαφθορά στο δημόσιο τομέα και στις υπηρεσίες πρώτης ανάγκης η απάντηση είναι οι καλλιεργούμενες συνθήκες συνενοχής και η έλλειψη παιδείας (όχι μόρφωσης). Αυτός που λαδώνει την πολεοδομία συνήθως έχει κάνει υπερβάσεις στη νόμιμη άδεια, εγώ που δεν θα πάρω απόδειξη από την αγορά ενός προϊόντος θα έχω έκπτωση και θα το κάνω γιατί η απόδειξη δεν μου χρησιμεύει σε κάτι (εφορία), υπάρχουν πολλοί γιατροί που δεν ζητάνε φακελάκι αλλά ο ασθενής θα τους δώσει γιατί το θεωρεί υποχρέωσή του, δεν έχω γνωρίσει μέχρι τώρα ελεύθερο επαγγελματία που να προτίμησε τον έλεγχο από την πληρωμή του κουστουμιού της περαίωσης κλπ κλπ. Αν λοιπόν κάποιος έχει λερωμένη τη φωλιά του δύσκολα θα αντιδράσει, γιατί θα φοβηθεί μην αποκαλυφθούν και οι δικές του ατασθαλίες.

Το θέμα της συνενοχής έχει πολύ βαθιές ρίζες. Θυμίζω μόνο ότι σύμφωνα με την επίσημη θρησκεία του ελληνικού κράτους ο κάθε άνθρωπος από τη στιγμή της γέννησής του βαρύνεται με το προπατορικό αμάρτημα.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι αύριο ξυπνάς στην Σουηδία (τυχαίο το παράδειγμα ως μιάς οργανωμένης και φιλικής προς τον πολίτη χώρας) και δεν έχεις κανένα γελοίο δημόσιο υπαλληλίσκο με το χέρι του στη τσέπη σου. Και ξαφνικά, έχεις ένα σύστημα υγείας που σε σέβεται, έχεις ανθρώπους που σέβονται τους γείτονες τους και τους συναθρώπους τους, έχεις ηρεμία, έχεις αστυνομία, έχεις, έχεις, έχεις…(έχεις και παλιόκαιρο άλλα χάριν παραδείγματος). Θ’ αλλάξει κάτι ρε Κώστα; Δεν θα το κατεβάσεις το νέο σινγκλάκι του Τρίφωνου “Να μ’αγαπάς” (επειδή αρέσει στο κορίτσι σου) τσάμπέϊσον αφού μπορείς; Εγώ θα το κάνω. Αν όμως θέλω ν’ακούσω τον καινούργιο δίσκο του Χρήστου Κωνσταντίνου ή του Θύμιου θα πάρω εισητήριο με την ΟΑ και θα κατέβω στο Κόρνερ να τ’αγοράσω “κούτα”. Δε ξέρω αν μ’εννοείς;;;

Αν ξυπνήσεις στη Σουηδία και είσαι Σουηδός, δεν θα το κάνεις.
Αν ξυπνήσεις και είσαι ακόμη Έλληνας, θα το κάνεις σίγουρα. Τα χούγια στον άνθρωπο βγαίνουν μετά τη ψυχή του.

Διευκρίνηση: Γενικώς μιλάω. Μην παρεξηγηθώ.

Άσχετο, αλλά επίσημη θρησκεία δεν υπάρχει στην ελλάδα. Στα χαρτιά έχουμε ανεξιθρησκία, νομίζω.:112:

<< Γιατι να ειμαστε λοιπον αισθηματιες >> ( Νικολοπουλος - Πυθαγορας )
ερμηνευτης Στελιος Καζαντζιδης … ( κερδιζεις επαξια την αφιερωση μου )!!!:110:

Το “μπραβοκουμπο” πατηθηκε , επειδη θα το κατεβαζες , για το κοριτσι σου !!!:088:

αυτα πηγαινουν ως εξης = πρωτα σου κλεβει την καρδια και μετα για παρτη της ,
κλεβεις ο,τι βρεις μπροστα σου …:092: … (σχεδον)

Δεν κατάλαβα!!! Δεν είναι η «επίσημη θρησκεία» πάντα κατοχυρωμένη από το σύνταγμα; Αν αυτό έχει αλλάξει, τότε πρόκειται σχεδόν για κοσμογονία. Η ανεξιθρησκεία είναι άλλο, έχει την έννοια ότι επιτρέπεται να είσαι Έλλην υπήκοος (να δούμε πότε θα υποκατασταθεί ο «όρος» από το «πολίτης») και ας μην είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Και φυσικά, έχει σκοπιμότητα για τις μουσουλμανικές μειονότητες, αλλά και τους Καθολικούς των Κυκλάδων.

Δυστυχώς, μπορούν φίλε Kontostayros! (“Οικονομία της αγοράς” το λένε)

Ο καλλιτέχνης, ό,τι κι αν γίνει, θα κονομήσει. Ούτως ή άλλως, δεν περιμένει να ζήσει από το cd. Ο έρμος ο συνθέτης κι ο στιχουργός πώς θα πορευτούν; Είναι άραγε τυχαίο που σήμερα όλοι ερμηνεύουν μόνοι τα τραγούδια τους; Μέχρι κι ο Νικολόπουλος έπιασε το μικρόφωνο! Και μια άλλη παράμετρος: μήπως η “ανομβρία” καλών τραγουδιών τα τελευταία χρόνια, οφείλεται εν πολλοίς, και στην πειρατεία; Γιατί να γράψει σήμερα στίχους ο Λευτέρης Παπαδόπουλος; ποια θα είναι η αμοιβή της εργασίας του; (γι αυτό τό 'ριξε στα βιβλία…):089:

Πόσες φορές πρέπει να πληρώσω τα πνευματικά δικαιώματα για ένα δίσκο που ήδη κατέχω «νόμιμα»? «The dark side of the moon”, “Take five”, “Χαμόγελο της Τζιοκόντα(ς)» κτλ κτλ τα είχα σε βινύλιο, τα πήρα σε CD, μου τα χάρησαν και στη γιορτή μου σε μορφή SACD! Το Φορτηγό το είχα αγοράσει 3-4 φορές στα νιάτα μου γιατί είτε έσπαγε ο δίσκος, ή έλιωνε από το πολύ παίξιμο κτλ. Πόσα άλλα φορμάτ θα χρειαστεί να αγοράσω ώστε να πληρωθούν τα πνευματικά δικαιώματα των Pink Floyd, ή για να ικανοποιηθούν οι κληρονόμοι τους ή οι κληροδόχοι τους?

Και πόσο πρέπει να είναι η αμοιβή του καλλιτέχνη τέλος πάντων? Δε λέω! Να πληρωθεί και μάλιστα πλουσιοπάροχα. Ας πάρει παραπάνω από τον βιομηχανικό εργάτη, τον γιατρό, το μηχανικό, τον Καθηγητή Πανεπιστημίου, τον Πρόεδρο του Αρείου Πάγου και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Αλλά πόσα να πάρει πια ο κάθε σουξεδιάρης από ένα δίσκο που έκανε επιτυχία? Πόσα εκατομμύρια δολάρια ή Ευρώ? Αλλά έστω «τα πήρε» γιατί «τα φέρνει» στην εταιρεία. Γιατί για πολλά χρόνια και μετά από εκατομμύρια κομμάτια, δεν υπάρχει μείωση της τιμής τους, αφού έχουν πληρωθεί (μοσχοπληρωθεί, χρυσοπληρωθεί κτλ) οι πάντες?

Ας μη γελιόμαστε. Είναι προφανές ότι ο καλλιτέχνης παίζει το μικρότερο ρόλο σε αυτή την ιστορία. Το αποτέλεσμα της πνευματικής του εργασίας έχει μετατραπεί σε προϊόν, που υπόκειται στους κανόνες της αγοράς και άρα δεν έχει καμιά σχέση με πνευματικά δικαιώματα (θυμηθείτε τη διαμάχη ΑΕΠΙ, ΕΜΣΕ). Ο «καλλιτέχνης» έχει γίνει αναλώσιμος και άρα χωρίς ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που νοιάζει πραγματικά την εταιρεία είναι τα (τεράστια) κέρδη και οι εξωφρενικές αμοιβές των executives, production managers, promotion managers κτλ κτλ. Όλα τα άλλα είναι φτηνές δικαιολογίες.

Από την άλλη, οι ίδιες οι εταιρείες έχουν απαξιώσει το «προϊόν» τους. Όλες αυτές οι τάχα προσφορές των εφημερίδων, δεν είναι παρά ξεπούλημα του ρεπερτορίου τους σε εξευτελιστικές τιμές (πέρα από τα πολλά σκουπίδια που μας πασάρουν). Και αν οι ίδιες με αυτό τον τρόπο μπορούν να τα πουλάνε για λιγότερο από 1? , γιατί από μένα ζητάνε 20? και παραπάνω?

Θέρος, τρύγος, πόλεμος και όποιος αντέξει!

Φίλε Kώστα θα σου απαντήσω λιτά και περιεκτικά με 2 πολύ απλά παραδείγματα…

Αυτές οι ομαδες νεαρών κουκουλοφόρων που κάνουνε ντου στα σουπερμαρκετ, αδειαζουν τα ράφια και μετά πηγαίνουν και τα μοιράζουν τσάμπα στις λαϊκές σου λένε τίποτα;;;;
Ο κοσμάκης παρακαλάει πότε θα κάνουν ντου!!!

Είναι αυτό ένα παράδειγμα ή όχι!

Ο Παλαιοκώστας πως στο διάολο κρύβεται ;;; Πολύ απλά γιατί από όλα τα λεφτά που παίρνει μοιράζει ένα μέρος στους φτωχουν και αυτοί τον κρύβουν! Έχει καταντήσει ρομπέν των δασών!
Αυτό δεν σου λέει τίποτα;
Αν ο Παλαιοκώστας τα κρατούσε όλα για την πάρτη του, πίστεψε με, ούτε κάλυψη θα είχε στα χωριά ούτε τίποτα. Επειδή μοιράζει χρήμα γίνεται…

Τώρα, φίλε Άlk
Όπως θα σου ξαναπώ EIMAI YΠΕΡ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ. Αρκεί το σιντί και το οποιοδήποτε υλικό να δίνεται σε λογικές τιμές για ΌΛΟΥΣ τους ανθρώπους!