Η Μποεμισσα: Μπουζούκι

Καλημερα και καλό μήνα.
θα ξαναπροσπαθησω να ανεβασω κι εγω καποιες φωτογραφιες απο το οργανακι που μου εκανε ο φιλος Παναγιωτης.αυτη την φορα ομως θα ειναι λιγο λιγοτερες.
Το οργανακι παιδια σκαει πολυ,εχει διαρκεια και ειναι σκετο μελι στο παιξιμο,πολυ μαλακο και ευκολοπαιχτο.ο Κεδρος στο καπακι τα δινει ολα.Το σκαφακι του ειναι απο καρυδια και στην τρυπα εχει οστρακακι.το σχεδιακι ειναι παλλισανδρος με κελεμπεκακι.
Γενικα το οργανο ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει.η τιμη ηταν στα 1100 αλλα εγω το πηρα στα 1000.Αυτο που θελω να ξαναεπισημανω ειναι πως ο κατασκευαστης απεναντι μου ηταν κυριος απ ολες τις πλευρες!χρονοδιαγραμμα,συμπεριφορα.Απαντησε σε ολες τις αποριες μου,και ηταν πολυ ευκολο το να επικοινωνησω μαζι του.Εδω πρεπει να πω κι ενα ευχαριστω στον Γιωργο Τοκατλιδη ο οποιος ηταν συνεχεια ο ανθρωπος με την μεγαλη υπομονη.ΤΟΝ ΕΠΡΙΞΑ τον ανθρωπο.
Το οργανακι ειναι ακριβως οπως το ειχα φανταστει.οι φωτογραφιες που ακολουθουν ειναι απο ενα εξοχικο στην Κερατεα ,και τραβηχτηκαν μετα απο φαϊ και τραγουδι με πααααρα πολυ κρασι…οποτε καταλαβαινετε.Το σιγουρο ειναι ξαναλεω πως εχω σκοπο να παρω κι ενα τριχορδο,γιατι ειχα δει ενα που πραγματικα το ζηλεψα,οπως κι ενα οργανακι στα 400 ευρω,μαθητικο,το οποιο παιδια χτυπαγε κατω αλλα οργανα πολυ πιο ακριβα που εχω δει στην ζωη μου…Γρηγορη κακουργε δασκαλε,τυχερο ομως το παιδι που το πηρε αφου θα γινει παιχταρα,11 χρονων αλλα παει σφαιρα ο μπαγασακος.
Η αληθεια ειναι πως τωρα που ξαναγραφω ολα αυτα εχω συνελθει λιγο απο την πρωτη-δευτερη μερα της αφασιας της μεθης και της απεριοριστης χαρας που την πρωτο επιασα την Μποεμισσα στα χερια μου,αλλα καθε μερα την λατρευω και περισσοτερο,οπως ολα τα κοριτσια στο χαρεμι μου απο οργανα.
Να ειστε ολοι καλα και καλο μηνα:088:
Παραθετω τις φωτο και τα ξαναλεμε

Υ.Γ.Παναγιωτη το μπρατσο ρε φιλε τι ειναι γιατι εγω πρώτη φορα το βλεπω,μου το ειπες καποια στιγμη αλλα το ξεχναω μονιμως.Το σιγουρο ειναι πως ειναι πολυ ωραιο ξυλο.

Καλημέρα,

καλόπαιχτο φίλε…μεράκι ο Κέδρος εεεεε???

Έκανε τα μαγικά του ο Παναγιώτης πάλι φαντάζομαι…
…και σε δουλειά και σε τιμή (όπως και στο δικό μου:78:)!

…αλλά πολλές χορδές δεν έχει ρε παιδί μου???..:090::089::090:

χαχαχαχα…ειμαι ‘’’‘απληστρος’’’ που λεει και η αντζελα

και ο καβαλάρης θέλει λίγο ίσιωμα αδερφέ!!! :):):):slight_smile: Καλόπαιχτο ρε Σπύρο!

Το ξυλο απο το οποιο ειναι το μπρατσο λεγεται Dark Red Merandi (Shorea Negrosensis).Ο κορμος του συγκεκριμενου δενδρου γινεται μεχρι 50 μετρα υψος και μεχρι 2 μετρα φαρδος.Προερχεται απο φιλιππινες και ειναι υπο εξαφανιση.Ετυχε να βρω καποια μαδερια ξεχασμενα σε μια αποθηκη.Μπορει να ειναι και 15 χρονων.Πολυ ελαφρυ και σταθερο ξυλο.το κυβικο ζυγιζει 570 κιλα λιγοτερο απο το φλαμουρι που βρισκεται στα 600 κιλα.Απο δενδρο σε δενδρο εχουμε διαφορους χρωματισμους και τα μαδερια απο την εξω μερια του κορμου δηλ προς την φλουδα ειναι ελαφρυτερα κι απο κεδρο.Ενω δεν κατατασεται στα μουσικα ξυλα στην πραξη μας απεδειξε το αντιθετο.
Με την σειρα μου να ευχηθω καλοριζικο και καλες πενιες.

παιδια η φωτογραφια ειχε βγει μετα απο πολυ κρασι και προβατινα στην σκαρα [χοντρο] οπως λεμε εμεις,οποτε δεν ηταν μονο ο καβαλαρης στραβος…χαχαχαχαχα.Τον ισιωσα την δευτερη μερα,αλλα το φονικο ειχε γινει…
Ειλικρινα αυτο το οργανακι με εκανε να αγαπησω το μπουζουκακι,γιατι η μεγαλη μου αγαπη ειναι το ουτακι.
Παναγιωτη ειναι μελι…να εισαι καλα φιλε και να μας ξαφνιαζεις ευχαριστα με τα οργανακια σου…και περιμενω καποια στιγμη αμα πιασω την καλη να τα ξαναπουμε για κατι ιδιαιτερο,με καποια ταστιερα ιδιαιτερη…ξερεις εσυ…
Καλημερα σε ολους και υπομονη στους καπνιστες.Εμεις οι μη καπνιστες εκτιμαμε την προσπαθεια που κανετε[γιατι ειναι μεγαλη προσπαθεια το πιστευω αυτο],και σας στηριζουμε στην καινουρια ακαπνη ζωη σας.

Καλορίζικο φίλε Σπύρο το οργανάκι σου :088:…τα συγκεκριμένα μπουζούκια με το κέδρινο καπάκι τα έχω δει και τα έχω παίξει στο μαγαζί του Παναγιώτη, πραγματικά έχουν φοβερό ήχο…είναι το κάτι άλλο…καλές πενιές φίλε μου.

Ευχαριστω παιδια.Να ειστε καλα ολοι.Ευχομαι να κανουμε μια μαζωξη να δουμε τα οργανακια σε δραση.