Η καταγωγή των ρεμπέτικων

Όχι βέβαια.
Όμως, στο επίπεδο που η ”τοξοβολία” δε σημαδεύει τις καρδιές συγκεκριμένων προσώπων με δηλητηριώδη βέλη, και στο επίπεδο που μπορούν να βγαίνουν συμπεράσματα γιά τη μίζερη γκρίνια, τις κακίες και τις αιώνιες διενέξεις, είναι χρήσιμη. Χρήσιμη, όχι γι αυτούς που έχουν ”γεράσει” πριν την ώρα τους, αλλά χρήσιμη γιά τους νέους, στην περίπτωση που μπορούν να καταλάβουν ότι η ”τοξοβολία” δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος ξοδέματος της ζωής. Με τον ίδιο τρόπο που ανεβαίνει η μερίδα των νέων που αντιτίθενται στο ”πάμε ρε μ…, να τα σπάσουμε;” (όπως γίνεται αυτή τη στιγμή στους δρόμους). Ακόμα, στο επίπεδο που οι κουβέντες γιά το ρεμπέτικο κάνουν στροφή και προσανατολίζονται σε άλλες, ριζοσπαστικές και επαναστατικές οπτικές γωνίες!

Πραγματικα για αυτο το βιντεο ειχε γινει ολοκληρη συζήτηση στο φορουμ εδω,και απο οτι θυμαμαι ,γραφηκανε τοσα για την ασχημη τηλεοραση που εχουμε,τοσα για την ασχημη φωνη του τραγουδιστη… και με χαμηλους τονους για την ατυχη σκηνοθεσια του Κωστα Φερρη!!!
Περιμενα να λαβει θεση και να πει την γνωμη του σε αυτο το θεμα,ενα πραγμα ομως που δεν εγινε!!!
Ισως τωρα…
Φιλικα

Χίλια δίκια νά 'χει κάποιος, με τέτοιες τοποθετήσεις, πάει, τό 'χασε!
Υ.Γ. Από πότε η προσβολή ανθρώπων - και μάλιστα απόντων - θεωρείται ευθυκρισία και η ευγένεια, “υποκρισία”;:106:

Το ρεμπέτικο τραγούδι αποτελεί τμήμα της μακράς παράδοσης ελληνικού ποιητικού λόγου. Η μακραίωνη αυτή καλλιέργεια οδήγησε σε συγκεκριμένους εκφραστικούς τρόπους και σε ορισμένα τυπικά μοτίβα, τα οποία τα συναντούμε και στο ρεμπέτικο και στο δημοτικό τραγούδι, ακόμη και στο χειρόγραφο της Βιένης του 16ου αιώνα,στο οποίο έχουμε ίσως για πρώτη φορά ομοιοκαταληξία. Πρόκειται για κοινούς τόπους της λαϊκής ποίησης,η οποία προς τα τέλη του 19ου αιώνα θα λάβει τη μορφή του αστικού λαϊκού τραγουδιού.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ψάχνουμε για προδρομικά αστικά λαϊκά τραγούδια τον 16ο αιώνα ή να μιλάμε για ενότητα πέντε αιώνων στο αστικό λαϊκό τραγούδι.Με αυτή τη λογική θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε και τον φυλακόβιο και πορνόβιο κρητικό ποιητή του 14ου αιώνα Στέφανο Σαχλίκη πρόδρομο του μάγκικου τραγουδιού.

Όταν πρωτογράφτηκα στο forum εξέφρασα με λάθος τρόπο την δυσαρέσκειά μου για το παίξιμο ενός πολύ ταλαντούχου και δημοφιλούς μπουζουξή…και με πήρε και με σήκωσε!!!..και εν μέρει δικαιολογημένα από όσο κατάλαβα αργότερα…ΓΙΑΤΙ… ο ρόλος των συντονιστών δεν είναι καθόλου εύκολος και το να διατηρήσει κανείς την ελευθερία απόψεων και έκφρασης μέσα στο forum, χωρίς να υπάρχουν παρεξηγήσεις, ισοδυναμεί με εξίσωση αμέτρητων μεταβλητών.:112:…

Από τότε σκέφτομαι πριν γράψω ένα σχόλιο και αυτό το θεωρώ ΣΕΒΑΣΜΟ!
Δεν ξέρω αν τα καταφέρνω αλλά κάνω ότι μπορώ τουλάχιστον!

…και επειδή δεν πιστεύω ότι είμαι πιο έξυπνος από τους υπόλοιπους ανθρώπους που συμμετέχουν σε αυτό το forum, παίρνω σαν δεδομένο ότι όλοι έχουν αντιληφθεί τα παραπάνω και πολύ περισσότερο τα παλαιότερα μέλη σαν εσάς Κε Φέρρη!

Λυπάμαι που, από τα σχόλιά σας, είναι ξεκάθαρο ότι θεωρείτε πως δεν έχετε την υποχρέωση να σέβεστε τους άλλους.

υγ1. σκεφτήκατε ποτέ την πιθανότητα ότι πολλοί άνθρωποι χαρακτηρίζουν εσάς και την δουλειά σας με τις ίδιες “όμορφες” λέξεις, αλλά επειδή σέβονται αυτόν τον ιστοχώρο και το γενικότερο δικαίωμά σας να κάνετε αυτό που θέλετε με τον τρόπο που θέλετε, δεν βγαίνουν να το πουν δημόσια?..και μάλιστα τόσο εξευτελιστικά?..για σκεφτείτε το!

υγ2. Δεν γνωρίζω ούτε τον Κο Σαββόπουλο ούτε τον Κο Σαούλη αλλά δεν πρέπει να είναι πια και ανάλογοι του George Bush, σε χαρακτήρα…:78:

Για μια φορά ακόμη ,ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση ,κάποιοι το μετατρέπουν σε ροντέο
Έχω καταλάβει , όχι μόνο στο φόρουμ ,αλλά και σε πολλές άλλες περιπτώσεις ,ότι ένα πρόβλημα ουσίας ,είναι η επικοινωνία. Δεν εννοώ βέβαια το επικοινωνιακό καλαμπαλίκη ,μιλώ για ανταλλαγή απόψεων, αντίθετων ,διιστάμενων ,διαφορετικών η ρηξικέλευθων κλπ .Πολλοί από εμάς έχουμε διαμορφώσει απόψεις και μάλιστα εμπεδωμένες ,για πράγματα που εδώ κουβεντιάζουμε, αυτό φυσικά δεν είναι κακό ,κακό είναι η άρνηση να ακουστεί το ¨άλλο¨ .Μου εχει κάνει εντύπωση η άρνηση ακόμη και ως πληροφορία .Έτσι λοιπόν περιχαρακωμένοι ο καθ΄ενας στον μικρόκοσμο του βαυκαλίζετε ότι κατέχει τη μοναδική αλήθεια. Άντε να πεις ότι το μόνο που κατέχει, είναι η δική του αλήθεια .

Είμαι σίγουρη - όπως πιστεύω και τα πιο παλιά μέλη του φόρουμ - πως ο Κώστας Φέρρης γνωρίζει πολλά, μα πάρα πολλά, ανάμεσα στα άλλα και για τους “ρεμπετολόγους”, γνωστούς και λιγότερο γνωστούς.
Πιστεύω πως θα βρει το χρόνο σε ένα post να τοποθετηθεί για τις κρίσεις του αυτές.

Αλλά, μέχρι τότε, ας μην αναμοχλεύσουμε - τουλάχιστον όχι σ’ αυτό το thread - παλιές προσωπικές κόντρες και ας μην τον βάλουμε στη θέση του απολογητή για όλα …μέχρι και για τη σκηνοθεσία στην εκπομπή του.

Θα σας ήμουν υποχρεωμένη - μέχρι να απαντήσει ο Κ. Φ. - να μη συνεχιστεί η αναφορά στο πρόσωπό του.
Εδώ συζητάμε για την καταγωγή, για τις ρίζες του ρεμπέτικου και πιστεύω πως το θέμα παρουσιάζει ενδιαφέρον για όλους μας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά… :088: :slight_smile:

E, τα πράγματα στη ζωή είναι κάπως ευκολότερα απ΄ότι τα κάνουμε. Κάνω ένα λάθος (ή, άσχετα με το τι νομίζω εγώ, βλέπω πως οι άλλοι το θεώρησαν λάθος), είμαι αιχμηρός σε μιά κάθετη κρίση μου, βλέπω ότι δημιούργησε βραχυκυκλώματα/εκνευρισμούς/απορίες. Βγαίνω μπροστά με γενναιότητα, εφόσον μ΄ενδιαφέρει βέβαια, ζητάω μιά, έστω και διπλωματική συγνώμη ή δίνω μιά ψύχραιμη εξήγηση και τα νερά ησυχάζουν. Αλλιώς, οι άλλοι μπορεί και να σκεφτούν ότι μ΄αρέσει να γίνεται ντόρος γύρω απ΄το όνομά μου, όπως έλεγα σε προηγούμενο σημείωμα.

Εγώ δεν είμαι μέντωρ, ούτε δίνω μαθήματα συμπεριφοράς και νουθεσίες. Δε θέλω όμως και να κρυφτώ πίσω απ΄το στερεότυπο ”κάθε ομοιότητα με υπαρκτά πρόσωπα είναι τελείως τυχαία”.

Θα πω την γνωμη μου σε οτι αφορα τι πιστευω οτι ειναι το ρεμπετικο τραγουδι
Απλα και συντομα.

Θεωρω οτι το ρεμπετικο δεν εχει σχεση με το λαικο τραγουδι ,ειναι ισως ενα παρακλαδι του που μοιαζει αλλα δεν ειναι αυτο ακριβως
Οι ρεμπετες ηταν καθαρα μια ομαδα ανθρωπων πολλες φορες περιθωριακων και αλανηδων ας το πουμε και ετσι και ειχαν τα δικα τους τραγουδια.Φυλακες,λιμανια,τεκεδες,ταβερνες κτλπ ειναι οι χωροι του ρεμπετικου.Φυσικα ηταν ιδιορυθμοι τυποι για τα δεδομενα της εποχης τους
Αυτο το ειδος σιγουρα πηρε την μουσικη απο την παραδοση αλλα οι στιχοι ηταν αυτοσχεδιοι και μιλαγανε για τις διαφορες καθημερινες συνηθειες τους .Αυτο τουλαχιστον συνεβαινε απο το 1850-1930.Για πιο παλια δεν υπαρχουν πολλα στοιχεια απο οσο γνωριζω παρα ελαχιστα,
Αυτο το τραγουδι η καποια τραγουδια απο αυτα τα αγαπησε και μερος του απλου λαου και αργοτερα με την ανοδο του μπουζουκιου σατην δισκογραφια καθιερωθηκαν και αγαπηθηκαν τοσο πολυ που εγιναν ενα με αυτον και ενσωματωθηκαν.Εγω πιστευω οτι το ρεμπετικο ηρθε απο τους περιθωριακους χωρους και γι αυτο και ονομαζεται και ετσι .Δεν μπορω να ονομασω Τον Τσιτσανη και τους αλλους στα μεταπολεμικα τραγουδια Ρεμπετες με ολη την σημασια αυτη,εχουν μουσικες και τροπους που προηρθαν απο την παλια αυτη τη σχολη αλλα εως εκει,μονο ο Μαρκος,Μπατης,Γαβαλας,Καραπιπερης ,Μανετας και μερικοι αλλοι μας φερνουν σε επαφη με το πραγματικο ρεμπετικο.

Μετέφερε ευγενώς και καλοπροαίρετα η Ελένη ένα άρθρο για συζήτηση. Είπε για αυτό το άρθρο ο Φέρρης τη γνώμη του, είπαν και μερικοί ακόμα τη δική τους μεταξύ των οποίων και εγώ. Ως εδώ όλα καλά. 'Ελα όμως που μετά ακολούθησε ο γνωστός πλαδαρός διαγωνισμός “κριτική της κριτικής του Φέρρη”. Ποιον ενδιαφέρει μωρέ αν ο τάδε ή ο δείνα θεωρεί την κριτική του Φέρρη αιχμηρή ή ότι της λείπει η ευγένεια και άλλα τέτοια; Κανέναν.

Μια κριτική, είτε είναι αιχμηρή είτε όχι, είτε είναι άδικη ή δίκαιη, αυτό είναι θέμα του υπογράφοντος την κριτική και του αντικειμένου της κριτικής, εφόσον βέβαια επιθυμεί την αντιπαράθεση. Και επειδή ο Φέρρης υπογράφει με όνομα και επώνυμο, όποιος δε γουστάρει αυτό που διάβασε μπορεί να στείλει το εξώδικό του ή την αγωγή του στη γνωστή διεύθυνση.

Αυτό το forum, απ’ τα πρώτα χρόνια της παρουσίας του στο διαδίκτυο, είχε ένα βασικό χαρακτηριστικό που το έκανε δημοφιλές, αποδοτικό και πλούσιο σε πληροφορίες: Δεν υποκρινόμασταν ποτέ. Γιαυτό αποτελούσε χώρο γενναίας αντιπαράθεσης. Αγενέστατης και υβριστικής κάποιες ή όλες τις φορές, αλλά υγιούς αντιπαράθεσης, που συνεχιζόταν σε ταβέρνες και σε τσιπουράδικα, όπου και αναπτύχθηκαν φιλίες και κουμπαριές για μια ζωή. Θα μου πεις, είναι σωστό αυτό; Και θα απαντήσω: Και ποιος χ…στηκε αν είναι σωστό ή λάθος. Οι τύποι μετράνε ή το αποτέλεσμα; Η υποκρισία ή η ουσία;

Πάντως, καλού κακού, εγώ θα στείλω στον Φέρρη για χριστουγεννιάτικο δώρο το savoir vivre. Να κόβει σελίδες να σκουπίσει τα παπούτσια του άμα πατήσει τίποτα σκυλόσκατα.
:019:

Κυριε Κωστα™ κανετε ενα λαθος στην τοποθετηση σας. Ο κυριος Φερρης δεν ειπε τη γνωμη του για το αρθρο αλλα για τον αρθρογραφο. Και επειδη εγω σχολιασα τα περι ευγενειας, διευκρινιζω οτι δεν εννοουσα την ντεμεκ ευγενεια, αλλα την ευγενεια που ειναι αυθυπαρκτη σε ανθρωπους που ειναι παιδευμενοι και ψαγμενοι και προβεβλημενοι, οι οποιοι καθηκον εχουν με τη σταση και συμπεριφορα τους να προαγουν στην κοινωνια που τους παρακολουθει κατι πιο ουσιαστικο απο στειρους χαρακτηρισμους χωρις τεκμηριωση. Σε αλλο τοπικ σχολιαζοντας τη συνεντευξη Χιωτη πολλοι φιλοι τον χαρακτηρισαν αλαζονα επειδη ειπε πως δεν γνωριζει τον Ακη Πανου(δικαια η αδικα δεν το κρινω).Οταν λοιπον μπαινει στο στοχαστρο με τα λεγομενα του ο Χιωτης γιατι δεν μπορει να μπει ο κ.Φερρης ? Και στο τελος τελος το ειδος της κριτικης που εκανε ο κ.Φερρης στον κ.Σαββοπουλο το ιδιο ειδος εκαναν και οι φιλοι εδω με τη διαφορα οτι ειχαν και επιχειρηματα και ηταν και πολυ ευγενεις και καλοπροαιρετοι.
Και θετω το ερωτημα υπαρχουν καποιοι οι οποιοι εδω στο φορουμ τοποθετουνται στο απυροβλητο? Αν ναι υποδειξτε τους να μην τους σχολιαζουμε.
Κοσμας Φωτιαδης και παντα φιλικα αντιπαρατιθεμενος

Καλό!! Υπήρχε παλαιότερα και κάτι καλύτερο, από πλευράς τουλάχιστον ποιότητας χαρτιού. Στη δεκαετία του 60 στη Γερμανία κυκλοφορούσε κατά καιρούς, σε underground μαγαζάκια κυρίως, η λεγόμενη Lese - rolle, κάτι σαν Ρολό χαρτιού τουαλέτας διαβαστικό. Είχε τυπωμένα στο χαρτί κειμενάκια, που ήταν μια λύση όταν κάποιος δεν έχει προνοήσει πριν καθήσει, να φέρει και την εφημερίδα του ή ό τι άλλο και κάθεται πνευματικά άπρακτος. Δεν νομίζω πάντως να υπήρχε Leserolle με savoir vivre τυπωμένο.

Κώστα, συμφωνώ με όλα όσα λες αλλά νομίζω ότι κάπου ιδίως τα νεότερα μέλη του φόρουμ έχουν κάπως μπερδευτεί, μη πω αγχωθεί για το πως πρέπει να γράφουν και να «φτιάχνουν» τα λόγια τους ώστε να μην παρεξηγηθούν. Κάποιοι το θεωρούν ευγένεια και σεβασμό, πράγμα όμως που έρχεται σε αντίθεση με την άποψη σου περί τύπων και αποτελέσματος. Και εξηγώ : Μιλάς για κριτική, για υγιή αντιπαράθεση, για ουσία. Είμαστε σύμφωνοι. Προ καιρού όμως όπως λεει και ο Σαράντος σε κάποιο άλλο τοπικ «τον πήρε και τον σήκωσε» για την αρνητική άποψη που κατάθεσε για κάποιον μουσικό. Και παραθέτω την τότε απάντηση του Webmaster: «Να διευκρινίσουμε κάτι, γιατί η απόσταση απ’ το να λέμε τη γνώμη μας μέχρι να φτάσουμε να ακυρώνουμε κάποιον είναι τεράστια», και του Άρη : «Στα “περί ορέξεως” ανήκει το “μ’ αρέσει ο Τάδε” ή “δε μ’ αρέσει ο Τάδε”. Τα υπόλοιπα δεν είναι κρίσεις, αλλά προσβολές.», απόψεις που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη. Με βάση λοιπόν τα παραπάνω είναι κάπου λογικό να ληφθούν τα λόγια του Κου Φέρρη («Ο περί ου ο λόγος κύριος, είναι ένα μηδενικό») ως ακυρωτικά ή προσβλητικά άσχετα με το αν έχει δίκιο ή όχι. Διακρίνω λοιπόν κάποια σύγχυση από τα μέλη για το τι «ύφος» «πρέπει» να υιοθετούν. Γιʼ αυτό άλλωστε πιστεύω πως υπήρχε μια σειρά αντιδράσεων για την συγκεκριμένη τοποθέτηση.

ΥΓ. Ίσως είναι λάθος βέβαια νʼ ανοίγεται αυτή η κουβέντα εδώ αφού δεν έχει να κάνει με το άρθρο που μετέφερε η Ελένη, αλλά καλό θα ήταν κάπως, κάπου να διευκρινισθεί μιας και έχω την υποψία ότι επανέρχεται κάπως συχνά… :089:
ΥΓ. Έχεις δίκιο για τα περί “κριτική της κριτικής του Φέρρη”, αλλά ίσως κάποια μέλη δεν γνωρίζουν την « προϊστορία»…:084:

Κυριε Κωστα ειστε ανεγκεφαλος. Γιατι? Γιατι το λεω εγω. Στα πλαισια της αγενεστατης και υβριστικης αλλα ταυτοχρονα υγιους αντιπαραθεσης που μας προτρεπετε να υιοθετησουμε. Και αυριο μπορει να πιουμε και ρετσινα και να γινουμε και κουμπαροι.
Μηπως θα ηταν χρησιμο να ξαναδιαβασετε οτι γραψατε?
Αν παλι θεωρειτε το φορουμ ενα κλειστο, για λιγους φιλους και κουμπαρους χωρο, τυπου καφενειου οπου δεν χωρανε φωνες διαφορετικες απο των δικων σας, ενημερωστε μας να μην συμμετεχουμε. Αν δεν ισχυει κατι τετοιο ομως πρεπει να αναθεωρησετε και να μην προβαινετε σε χλευαστικα και αφοριστικα σχολια τετοιου ειδους , εσεις ειδικα που διαμορφωνεται το πλαισιο του φορουμ.

Το φόρουμ έχει ιδιοκτήτη αλλά ανήκει και σε όλους εμάς που συμμετέχουμε. Οφείλουμε, λοιπόν, να σεβόμαστε, αν όχι έναν συνομιλητή μας, τουλάχιστον τον χώρο που μας φιλοξενεί.

Όπως συμβαίνει παντού, έτσι κι εδώ υπάρχει μία ομάδα, ως συντονίστρια-επικεφαλής, που κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά. Αυτό είναι κατανοητό πιστεύω από όλους.
Αυτό που δεν είναι όμως κατανοητό, είναι ότι εκτός από συντονιστής ο Χ, είναι και μέλος που συμμετέχει στις κουβέντες με απόψεις που εκφράζουν τον ίδιο.

Δεν σημαίνει κάθε φορά που μιλάω Π.χ. εγώ, ότι εκπροσωπώ το φόρουμ.

Γι’ αυτό σας παρακαλώ να μην ξανά γραφτούν σχόλια σαν τα παρακάτω.

Διότι, στα 12-13 χρόνια ύπαρξης του φόρουμ απεδείχθη το ανάποδο.

Το φόρουμ είναι ελεύθερο βήμα για σύμφωνες και διάφωνες απόψεις, με δεδομένο τον σεβασμό.

ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!

Κοσμά, θα σου απαντήσει φυσικά ο Κώστας, αν το θελήσει. Εγώ θα σου πώ μόνο και μόνο το εξής: με ανεγκέφαλους, ποτέ δεν γινόμαστε κουμπάροι και αν, πίνοντας ρετσίνα, διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο δεν ξαναπίνουμε μαζί. Ας προσέχεις τα λόγια σου, σε παρακαλώ. Για την κοινωνική σου αυτή υποχρέωση δεν χρειάζεται καμμία διευκρίνιση ή ανάλυση κανονισμών, που ζητάει (προσέχοντας τα λόγια της) η Τίνα. Κοινή λογική χρειάζεται μόνο και αξιοπρέπεια

Το φόρουμ είναι ελεύθερο βήμα για σύμφωνες και διάφωνες απόψεις, με δεδομένο τον σεβασμό.:109:
Συμφωνω και επαυξανω Δημητρη!!!Αυτη ειναι η βαση για μια υγιη συμβιωση ολων των φιλων που αγαπουν και γραφουν στο Φορουμ!!!
Ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα ,αλλα και τις ιδιες υποχρεωσεις!!!Ειτε ο ενας λεγεται Φερρης ειτε ο αλλος λεγεται καπως αλλιως!!!
Και αυτο ειναι νομιζω το θεμα που προκυπτει μετα απο τοσα σχολια.
Εχουν ολοι την ιδια αντιμετωπιση,η,υπαρχει για μερικους αυτο που λεμε bonus ,και μπορουν να γραφουν οτι τους γουσταρει???
Φιλικα Κωστας

Νικο ποια λογια μου να προσεξω? Αν δεν εγινε κατανοητο το διευκρινιζω, οτι δεν θεωρω τον Κωστα ανεγκεφαλο. Το κειμενο μου ειναι σαφες οτι ειναι εξ επιτουτου φτιαγμενο ετσι χυδαια και σκοπο ειχε να δειξει στον Κωστα τι υπερασπιστηκε.Μιλησα γι αυτον οπως ο Φερρης για τον Σαββοπουλο. Εγω το εκανα ομως μονο για να δειξω αυτο που τελικα βλεπω οτι ολοι καταλαβατε.Την ασχημη αισθηση που αποκομισα απο το σχολιο του Φερρη το οποιο εσπευσε να δικαιολογησει και υπερασπιστει ο Κωστας.ΟΙ απαντησεις σας και το σεμνα της Ελενης σε μενα μου δειχνουν οτι τελικα εχουμε την ιδια αποψη και για την ευγενεια (που δεν αφορα τον Κωστα οπως ο ιδιος λεει) και τον τροπο συμπεριφορας και σεβασμου απεναντι στους αλλους μελη η οχι του φορουμ.
Εχοντας λοιπον την ιδια αποψη για την ευγενεια και το σεβασμο θα περιμενα (και περιμενα για να ειμαι ειλικρινης), τις παρατηρησεις που προκαλεσα με αυτο το φτιαχτο υβριστικο κειμενο στον Κωστα, να τις ειχε δεχτει ο Φερρης με το δικο του υβριστικο σχολιο. Εκτος αν εχει σημασια το οτι ο Σαββοπουλος δεν ειναι μελος του φορουμ(γιατι εικαζω οτι αν ηταν η αντιδραση θα ηταν διαφορετικη)Η να το θεσω αλλοιως αν εγω η καποιος αλλος ειχαμε χαρακτηρισει τον Φερρη μηδενικο δεν θα ειχαμε δεχτει παρατηρηση?
Θεωρω οτι τα πραγματα που συζηταμε ειναι αυτονοητα και ειλικρινα δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφωνια σας μαζι μου και που χριζουν αυτα που εγραψα σεμνοτητας και παρατηρησεων. Επειδη ομως θελω να αναγνωριζω και να παραδεχομαι τα λαθη μου γιατι θεωρω οτι μεσα απο αυτη τη διαδικασια γινομαι καλυτερος και χρησιμοτερος σαν ανθρωπος θα τα ξαναδιαβασω και αν δω οτι καπου ειμαι φαουλ θα το σφυριξω ο ιδιος.
θα σας παρακαλεσω ομως να τα ξαναδιαβασετε και σεις και αν καταλαβετε οτι κακως με επιπληξατε θελω να μου το πειτε.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:30 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:13 —

Δημητρη και στην δικη σου παρατηρηση να πω οτι δεν ηταν σχολιο αλλα ερωτηση, και η απαντηση σου με καλυπτει πληρως και ειναι αυτο που ειχα στο μυαλο μου οταν γραφτηκα στο φορουμ.Αυτος ηταν ο λογος αλλωστε (κι οχι καποιο ψωνιο ή ματαιοδοξια γιατι γνωριζω την καλα την αξια τους)που δημοσιευσα τα ταπεινης καλλιτεχνικης αξιας στιχουργικα μου πονηματα. Γιατι πιστευα και πιστευω οτι εδω ειναι χωρος συναντησης πνευματων( αφου λειπει η φυσικη παρουσια) ευγενικων, με ηθος με καλοπροαιρετη κριτικη και σεβασμο ακομα στα ατοπηματα.Και σε αυτον τον τονο ηταν γραμμενο και το πρωτο μου μηνυμα στον κ.Φερρη αλλα και τα υπολοιπα(νομιζω).

Επί της ουσίας, η συζήτηση δεν προχώρησε δυστυχώς, παρά την παράκλησή μου.

Κρίμα, γιατί οι απόψεις του Π.Σ. χωράνε πολλή κριτική, για να ανασκευαστούν μυθεύματα και τσιτάτα που αναμασούνται χρόνια τώρα και για να φανούν τα λογικά και άλλα χάσματα που αφήνει ανάμεσα στα άλλα και η έλλειψη μεθοδολογίας.

Όποιος το επιθυμεί, ας αναλάβει να ανασκευάσει με επιχειρήματα την αρνητική κριτική που ασκήθηκε, έστω και με ακραίο τρόπο, εναντίον του Π.Σ., αντί να αναλώνεται σε χαρακτηρισμούς εναντίον όσων άσκησαν αρνητική κριτική.

Όσο για το αν είναι δημοκρατικό ή όχι το φόρουμ, φαίνεται από τα τόσα χρόνια λειτουργίας του.
Όλα αυτά τα χρόνια, η οποιαδήποτε κριτική ασκείται με επιχειρήματα γίνεται δεκτή και ο καθείς δοκιμάζει την αλήθεια ή ισχύ των απόψεών του μέσα από το διάλογο που ακολουθεί.

Kαι για να γυρίσουμε στο προκείμενο και να μη φλυαρώ…
Έστω ότι ο Φέρρης ή εγώ αδικήσαμε τον Π. Σ. με τα όσα είπαμε γι αυτόν, αιχμηρά ή στρογγυλεμένα…
Όλοι οι υπόλοιποι - οι οποίοι με τον τρόπο τους εναντιώθηκαν σ’ αυτή την κριτική - πώς θα υπερασπίζονταν άραγε τις απόψεις του;

Σας ακούω ! :088:

Υ. Γ. Και εννοώ τις συγκεκριμένες απόψεις, όχι τις εκπομπές του στην TV ή αν έχει προσφέρει γενικά και αόριστα στη μελέτη του ρεμπέτικου.

Κριμα Ελενη , διοτι απεδειχθη πως καποια ατομα με ριζωμενη μεσα τους “την αλαζονεια” που
σερνει το ονομα τους , δε ξερω πως τα καταφερνουν καθε φορα και μετατρεπουν την
συζητηση σε “ριγκ” , ενσπειροντας με τον τροπο τους και μεταξυ μας τις εριδες και τη διχονοια …

Αλλα μηπως τελικα μια μεγαλη μεριδα απο μας το αποζητα και οι αλλοι σαν απλοι θεατες
τριβουν τα χερια τους ???
Αν λοιπον εχουμε πεσει σ` αυτη την παγιδα , μια ζωη θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας …

Εσυ προσωπικα , εχεις δωσει δειγματα ατομου με ανθρωπια και ευαισθησιες στην μεχρι τωρα
που σε παρακολουθω πορεια σου και δεν πρεπει να σ` ευχαριστουν τετοιες καταστασεις …

Προσωπικα για να παρω επισημη θεση , εκτος απο τα “χαζόμπραβα” και “τα μετρια η κακα”
ποιηματα μου , θεωρω οτι , εκτος απο το “στημενο” μηνυμα του , ο Κοσμας μιλησε με πολυ
ευγενια και ηθος χωρις να προσβαλλει κανενα …

Ειπε τι προσδοκει απο ενα φορουμ και πως οραματιζεται την αντιμετωπιση των μελων “ολων” !!!

Ολοι ειμαστε ανθρωποι “ισοι” απεναντι σε “ισους” και οφειλουμε σεβασμο ο ενας προς τον αλλο .
Και οι χαρισματικοι και προικισμενοι “ενα παραπανω” , για να δωσουν το καλο παραδειγμα !!!

Εαν αφησουμε ελευθερα τα ενστικτα μας και το στομα μας , πισω απο την ανωνυμια του ΝΕΤ
θα μπορουμε να εκτοξευουμε ο,τι μας καπνισει κι οποιον παρει ο χαρος …

Κακα τα ψεμματα , την “χολη” , την “προσβολη” , τον “χλευασμο” , κανενα τσιπουρο δεν ειναι
σε θεση να ξεπλυνει , ο “λεκες” μενει , παει και τελειωσε …:106: