"Η Θάλασσα" Μενεμενλής

Γεια σας,

Ψάχνω για τους στίχους για ένα τραγούδι που έγινε γνωστό στους νεότερους με τον Πάριο, αλλά που η ιστορία του πάει πίσω στις αρχές του 20ου αιώνα. Είναι " Η Θάλασσα" ή “Αποχαιρετισμός” που συνήθως αποδίδεται στον κρητικό Κώστα Μουντάκη. Όπως φαίνεται στο παρακάτω λήμμα είναι όμως ένα παλιό τραγούδι του συνθέτη Νικόλαου Κόκκινου:

http://www.cretan-music.gr/content/view/37/30/1/1/

Μελαγχολικό τραγούδι για τα πλήγματα της θάλασσας στους ταξιδευτές όλων των μορφών, δημιουργία του συνθέτη Νικολάου Κόκκινου που πέθανε το 1921. Ηχογραφήθηκε πρώτη φορά στη Σμύρνη από τον Ελευθέριο Μενεμενλή στις 9-2-1911(δίσκος Favorite Record No1-55016), σε λαϊκή εκδοχή με τίτλο “Η θάλασσα”. Επανήλθε στη δισκογραφία των Ελλήνων μεταναστών της Αμερικής, με τον ίδιο τίτλο από το Μιχαήλ Μάνγκο στις 27/11/1917 στη Νέα Υόρκη (δίσκος VICTOR72622). Με το πέρασμα των χρόνων η μελωδία θεωρήθηκε παραδοσιακή και μια εκδοχή της διασκευάστηκε από τον Κώστα Μουντάκη, προστέθηκαν άλλοι στίχοι και πέρασε στη δισκογραφία το 1968 με τίτλο “Αποχαιρετισμός” (δίσκος ODEON PSOG 3452)

Εγώ έχω το τραγούδι του Μενεμενλή σε CD που ήρθε μαζί με το βιβλίο του Α. Καλυβιώτη “Σμύρνη, η μουσική ζωή 1900-1922”. Θα ήθελα πολύ να έχω τους πλήρεις στίχους, αλλά τα αυτιά μου δε μπορούν να πιάσουν όλα όσα λέει ο Μενεμενλής. Μήπως θα μπορούσε κανείς εδώ να μου τα καταγράψει; Μπορώ να στείλω το τραγούδι σε μορφή mp3 σε όσους ενδιαφέρονται. Εδώ είναι ό, τι μπορούσα να βγάλω:

Θάλασσα λεβεντοπνίχτρα, θάλασσα φαρμακερή

Δεν εχόρτασες ακόμα, θάλασσα τόσον καιρό
από τα κορμιά που τρώει τ’ αλμυρό σου το νέρο

Θάλασσα, τ΄αλμυρο σου το νερό δις

Παίρνεις από το νησί μας ευτυχία και χαρά

…κάθε σπίτι πόνο…συμφορά

Θάλασσα…

Εύα

Συμπληρώνω με ό,τι άκουσα και κατάλαβα:

Θάλασσα λεβεντοπνίχτρα, θάλασσα φαρμακερή
διώχνεις από το νησί μας θαλασσα (κάθε πουλί?)(2)

Δεν εχόρτασες ακόμα, θάλασσα τόσον καιρό
από τα κορμιά που τρώει τ’ αρμυρό σου το νέρο
Θάλασσα, τ΄αρμυρό σου το νερό (2)

Τ’ αγριεμένο σου το κύμα, η θωριά σου η θολή
κάνουν δύστυχες μανάδες, τα καΐκια (σάπια/σ΄άλλη γη?)(2)

Παίρνεις από το νησί μας ευτυχία και χαρά
και σκορπάς σε κάθε σπίτι πόνους λίπη συμφορά
Θάλασσα, πόνους λίπη συμφορά (2)

Ευχές για τις ημέρες, Χρόνια πολλά, χρόνια καλά.
Θανάσης

Nα διορ8ώσω στην πρώτη στροφή αυτό που ακούω εγώ…

Θαλασσα λεβεντοπνίχτρα θάλασσα φαρμακερή
συ οπου κάνεις το νησί μας πάντα μάυρα να φορεί

Ευχές και απο μένα.Έυα σε ευχαριστώ για τα τραγουδάκια…

Νίκος

Νίκο, adiam, σας ευχαριστώ ολόθερμα! Να 'στε καλά!

Καλές γιορτές σε όλους.

Εύα