Η ελληνική μουσική έγραψε! (Νίκη Ελλάδας στην Eurovision)

μην ταράζεσαι γιώργο
στην ελλάδα παντού δουλεύει το φασόν.
το ζήτημα είναι “να πάρεις την δουλειά”.
μετά βρίσκεις με λίγα χρήματα αυτον που θα την διεκπεραιώσει.
(εδώ ολόκληρος προκόφιεφ και όπως γράφει στην αυτοβιογραφία του ο σοστακόβιτς,τις ενορχηστρώσεις του τις έκανε άλλος και άσημος.)
όχι εκπλήξεις λοιπόν.όλα μπορούν να συμβούν,όχι μόνο στην ελλάδα,αλλά και παντού.
ψύχραιμα λοιπόν!!!

Με αφήνουν παγερώς αδιάφορο οι όποιοι ισχυρισμοί του όποιου κυρίου Ψαλτάκη και των όποιων υπολοίπων. Όπως λέει και η παροιμία, από πίτα που δεν τρώς, τι σε νοιάζει και αν καεί. Πολύ περισσότερο αν δεν ενδιαφέρεσαι κιόλας να φάς. Εκείνο που όμως δεν με είχε αφήσει καθόλου αδιάφορο είναι η κλεψιά του Θεοδωράκη από τον δημιουργό του Μαλεβιζιώτικου (καλά το λέω, Γιώργο; δεν θυμάμαι όμως το όνομά του) συρτού και η επί χρόνια επιμονή του να μην το παραδέχεται.

Η ιστορία , πράγματι, με το Ζορμπά και τον “Αρμενοχωριανό Συρτό” του εξαιρετικού Κουτσουρέλλη έχει πολύ ενδιαφέρον και είναι κρίμα που “θάβεται”, λόγω του μεγέθους του Μίκη. Όσα κομμάτια έχω ακούσει με το λαούτο του Κουτσουρέλλη ειναι πραγματική απόλαυση.

θα με ενδιέφερε να πείτε κι άλλα γι αυτό το θέμα με τον Θεοδωράκη, δεν ξέρω καθόλου την υπόθεση και φαίνεται να χει ψητό. Αν μπορείτε φωτίστε με, ευχαριστώ.

Ο Γιώργης Κουτσουρέλλης, δημιουργός και οργανοπαίκτης της Κρητικής μουσικής, από το Καστέλλι Κισσάμου (γενν.1914), κυκλοφορεί το 1950 δίσκο, με τίτλο “Αρμενοχωριανός Συρτός”, που το οργανικό κομμάτι στο τέλος του (σόλο λαούτο) είναι το γνωστό γρήγορο μοτίβο του “Ζορμπά”. Ο Θεοδωράκης ποτέ δεν παραδέχθηκε, απ’ όσο γνωρίζω, το “δάνειο”, παρότι γι’ αυτόν, λόγω της μεγάλης διεθνούς επιτυχίας, είχε και τεράστιο οικονομικό αντίκτυπο. Το ίδιο μουσικό θέμα είχε και επόμενο κομμάτι του Κουτσουρέλλη: “Κρητικό Συρτάκι” 1954 (δηλ. πάλι πριν τον Ζορμπά). Αυτά χωρίς να μειώνεται η μουσική αξία του Θεοδωράκη. Οι Κρητικοί Γκουρού του φόρουμ μπορούν ίσως να μας πουν περισσότερα και ιδίως παραπάνω πληροφορίες στο συχνό ερώτημα που τίθεται σε αυτά τα είδη λαϊκής μουσικής δημιουργίας : ήταν πράγματι το κομμάτι αυτό δημιουργία του Κουτσουρέλλη ή προϋπήρχε του δίσκου του, ως κομμάτι της τοπικής παράδοσης ; Η αίσθησή μου είναι ότι το κομμάτι αυτό, ως προϊόν/δείγμα υψηλής οργανοπαικτικής δεξιοτεχνίας και μουσικής “φλέβας”, μάλλον πρέπει να είναι όντως δικό του δημιούργημα.

Προβοκατόρικη ερώτηση:
Ο Κουτσουρέλλης είχε πάει Μακρόνησο?

Κατ αρχάς ευχαριστώ.
Μια ερώτηση ακόμα: Αυτός ο δίσκος του '50 βρίσκεται σήμερα; Να υποθέσω μόνο σε βινύλιο μπορεί να βρεθεί; πού να τον αναζητήσω;

Υπάρχει σε CD “Γιώργης Κουτσουρέλλης” (1935-1955"), δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το βρεις, από τη σειρά Πρωτομάστορες (Κρητική Μουσική Παράδοση) - έκδοση Αεράκης- Κρητικό Μουσικό Εργαστήρι). Μια και τόφερε η κουβέντα, εκτός από το δίσκο του Κουτσουρέλλη, από την ίδια σειρά, αξίζει - τουλάχιστον και τονίζω “τουλάχιστον” - και ο δίσκος του Στέλιου Φουσταλιέρη : αποκτήματα ακόμη και για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με την Κρητική μουσική.
ΥΓ: Δεν έχω σχέση με την Κρήτη.

Συμφωνω με το Θοδωρη ετσι ακριβως ειναι
συν οτι ο Κουτσουρελης λεγεται οτι το
ειχε διδαξει στον 25χρονο Μικη στο Ωδειο
στα Χανια γυρω στο '50- '52.
Μετα εφυγε ο Μικης για Παρισι κλπ κλπ
Η πλακα ειναι οτι ο Κουτσουρελης εγραψε και τη
μαντιναδα “Σηκω μικρη μου χορεψε το κρητικο
συρτακι” και η λεξη ακομα αυτη “συρτακι”
κλαπηκε ή οικειοποιηθηκε απο τους σκηνοθετες
και διαμορφωτες της σοουμπιζ της δεκ.60 ωστε
να γινει αδερφακι με το μπουζουκι και ενιοτε
και με το … τζατζικι !
Βεβαια η ιστορια εχει κι αλλες πτυχες που θα
αναφερω αφου ενημερωθω καλυτερα δηλ. οτι ο
Γιωργης Κουτσουρελης και ο αδερφος του Στελιος
που ζουσε στην Αθηνα και δουλευε σε τραπεζα
και οντας μουσικος κι αυτος ειχαν μια
μουσικη σχεση παρομοια με αυτη των Βασιλη & Χρηστου Τσιτσανη.
Πολλα τραγουδια λεγεται οτι ηταν του Στελιου
τα οποια εστελνε στο Γιωργο για να πει και
να τα κυκλοφορησει.
Αλλωστε οταν πηγαν στα δικαστηρια τον Μικη
ηταν και οι δυο καταγγελωντες. Εχει γραψει ο
Γ.Παπαδακης αρκετα σε σχετικο αρθρο στο Διφωνο.
Και τελος λεγεται οτι καποια τραγουδια του
Τζεγκα που δεν επαιζε οργανο εχουν μπει σε
ονοματα αλλων ισως και του Κουτσουρελη …
Καποιος αλλος παλιος λαουτιερης μου ειπε περσυ
οτι αλλο συρτο στο ονομα Μαυρου & Κουτσουρελη
ο περιφημος “Κολυμπαριανος” ειναι του Πλακιανου
και με καποιες αλλαγες προεκυψε ο συρτος αυτος.
Οι ιστοριες αυτες δεν τελειωνουν ποτε και η
αληθεια με το ψεμα χωριζονται με μια λεπτη
γραμμη.
Στην περιπτωση του Ζορμπα επειδη η επιτυχια
ηταν τεραστια και επειδη ολα τα
στοιχεια μαρτυρουν οτι οι δυο τελευταιες
“παρτες” ειναι “δανειο” θα επρεπε να γινει
μια πιο δικαιη μοιρασια απο αυτους που
πηραν τελικα τα φραγκα