Η εκ περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου. ψηφιακή έκδοσις

Εχει πάρει κανείς την “η εκ περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου. ψηφιακή έκδοσις”
Το είχα δει εδώ και καιρό σε ένα άλλο site αλλά συνέχεια ξεχνούσα να σας ρωτήσω.Τι εντυπώσεις έχετε?Αξίζει να την αγοράσω? Το βρήκα στο rebetiko.gr

Έχει ξανασυζητηθεί Αποστόλη! Ρίξε μια ματιά εδώ.

Ουψ.1000 συγνώμη.Αν θέλετε ας διαγραφεί το θέμα που άνοιξα.

Αγαπητέ Αποστόλη, ο Κώστας Π σωστά σε παρέπεμψε στη συζήτηση εκείνη στην οποία θα βρείς όλα τα στοιχεία που ψάχνεις. Αλλά, θα χρειαστείς αρκετές ώρες για να τη διαβάσεις. Με λίγα λόγια, λοιπόν: Η ψηφιακή έκδοση κοστίζει κάτι παραπάνω από 100 Ευρώ. Το αν αξίζει τα λεφτά που θα δόσεις εξαρτάται από το τι χρήση αναμένεται να κάνεις: αν κανα δυό φορές το μήνα ή την εβδομάδα χρειάζεσαι στοιχεία δίσκων 78 στροφών, δισκογραφικούς καταλόγους, αναφορές σε αριθμούς μήτρας / καταλόγου κλπ. αξίζει και με το παραπάνω. Αν θέλεις απλά να την έχεις στη βιβλιοθήκη σου, μπας και χρειαστεί κάποτε, περίμενε πρώτα να έρθει αυτή η στιγμή. Είναι, νομίζω, πολλά τα λεφτά.

υ.γ. Η έκφραση ουψ (ή, χειρότερα, ούπς) στα ελληνικά αποδίδεται με ένα “Ώχ!”.

Μάλιστα.Οπότε μάλλον δεν θα την αγοράσω προς το παρόν.Ίσως στο μέλλον.Απλώς ήθελα να δω ακούσω εντυπώσεις αλλά ο χαζός δεν θυμόμουν πως το θέμα αυτό προυπήρχε.

υ.γ. Σωστόοοοοοοοοοοος

[b] Ελένη : Στο μεταξύ, για όποιο τραγουδάκι θες στοιχεία, εδώ είμαστε εμείς… μια και έχουμε το βιβλίο τουλάχιστον… :089:…

αλλά και την ψηφιακή έκδοση:089::089:!!! (Νίκος)
[/b]

Όχι.

Πάνος μην είσαι τόσο απόλυτος. Εγώ που την έχω πάρει (εντάξει όχι σε αυτήν την τιμή,την οποία θεωρώ υπερβολική), μου έχει φανεί πολύ χρήσιμη και φυσικά απ’ το βιβλίο είναι πιο εύχρηστη με δυνατότητα αναζήτησης ονόματος, δίσκου και ότι μπορείς να φανταστείς. Τες πα, επειδή κάποιοι μπορεί να πουνε ότι κάνω διαφήμιση, το αφήνω στην κρίση του καθενός. Επαναλαμβάνω το μόνο μειονέκτημα της έκδοσης είναι ότι είναι πανάκριβη απλά

Ikarus260, ο Gilles ζήτησε γνώμες. Πήρε και την δικιά μου. Δεν θεώρησα σκόπιμο να τοποθετηθώ με λεπτομέρεια, ανέλυσα την θέση μου στο παλιότερο θέμα εξάλλου.

Η προσωπική μου άποψη πάνω στο αν αξίζει ή όχι το δισκάκι δεν μπορεί να αποτελεί αντικείμενο συζήτησης, ακριβώς επειδή είναι προσωπική άποψη (και όχι κακοπροαίρετο κουτσομπολιό/εσκεμένη δυσφήμιση, που νομίζω πως δεν είναι).