Η βέργα αλουμινίου στο μπουζούκι

Αντιγράφω από τον τοίχο σου, όχι πως είναι κακό να θες να υποστηρίξει τον φίλο σου…
Untitled.jpg

Νομίζω πως καλό θα ήταν -το ζήτησε και ο κος Στάμκος, αλλά σίγουρα το επιθυμούν και οι υπόλοιποι αναγνώστες- να επικεντρωθούμε στο ζήτημα της βέργας.

Έτσι μπράβο η γελοιοποίηση στο ρεμπέτικο φόρουμ. Θα το ξαναπώ το ποιος είναι φίλος μου ή όχι δεν είναι δουλειά κανενός παρά μόνο δική μου. Σχετικά με αυτά που είπα στον Μιχάλη έχεις να πεις τίποτα?
Τελικά εκτός απο χωροφύλακες έχουμε και ντετέκτιβ εδώ μέσα.
Τelemaxos το ποιόν του καθενός φαίνεται.
Άντε και προαγωγή σύντομα από ορντινατσα του Στάμκου.

Μια χαρα τα λες Λιακο μου. Απλα το αναφερα γιατι δεν ειδα μελη απο το εδω φορουμ. Εκει θα ειχαμε και το χρονο και τα οργανα( πληθωρα οργανων ) να δουμε και να ατιπαραθεσουμε αποψεις. Δεν πειραζει …ισως την επομενη.
υγ. Λιακο…ουτε εσενα ειδα

Φίλε Μπάμπη εαν δεν λυθεί αυτό το ζήτημα της αυθερεσίας των κατηγοριών και των χαρακτηρισμών με τέτοια ευκολία, τοτε το φορουμ θα καταλήξει μια ζούγκλα ,οπου ο καθένας θα μπορεί να βγαίνει και να λέει οτι θέλει ,να χαρακτηρίζει και να σπιλώνει ανθρώπους και επαγγελματιες.
Ας το λαβετε υπ οψην σας και εσεις που είστε διαχειριστές.

Αγαπητοί φίλοι,

Το παρόν φόρουμ επικεντρώνεται θεματολογικά στο ρεμπέτικο τραγούδι, στην τέχνη της οργανοποιίας, στην ιστορία του ρεμπέτικου, σε μουσικολογικά θέματα γενικότερα κλπ.

Η έμφαση των λεγόμενών-γραφόμενών σας πιστεύω θα πρέπει να επικεντρώνεται στα παραπάνω και στην κοινή αγάπη για το ρεμπέτικο.

Ο Τηλέμαχος έχει απόλυτο δίκιο όσον αφορά στις έριδες που δημιουργούν την εντύπωση σε όλα τα νέα μέλη ότι καταλήγουν σε προσωπικό επίπεδο. Αυτό το αναφέρω καθότι τελικά η ένταση προκαλείται όχι γιατί διαφωνείτε ως προς την συγκεκριμένη μέθοδο εφαρμογής βέργας αλουμινίου ή ανθρακονημάτων στο μάνικο αλλά γιατί από συγκεκριμένα μέλη γίνονται αναφορές και κρίσεις για συγκεκριμένους ανθρώπους και αυτό δημιουργεί σε κάθε αναγνώστη την αίσθηση της λασπολογίας με τον τρόπο που αποδίδεται. Επίσης συγκεκριμένο μέλος όντως στέλνει μηνύματα σε νέα μέλη για να αποφύγουν συγκεκριμένους όργανοποιους και αυτό είναι τουλάχιστον άδικο.

Ο φίλος Λίγκα πολύ συμπαθής, αναλυτικός και επεξηγηματικός σε πολλά γραφόμενά του αλλά και “με ευγένεια το λέω” τουλάχιστον απεχθής στον τρόπο που εκφράζεται σε αλλά σημεία δείχνοντας πως διακατέχεται από εμπάθεια προς συγκεκριμένα πρόσωπα.

Προσωπικά είμαι θαυμαστής της δουλειάς και της τεχνοτροπίας των έργων του Κυρίου Σπουρδαλάκη, που χρησιμοποιεί ανθρακονήματα στο μάνικο αλλά συνάμα θαυμάζω και επιβραβεύω και τον παραδοσιακό και αξιόλογο μάστορα Κύριο Καφετζόπουλο για τα μοναδικά και πρωτότυπα τρίχορδά του, που δεν χρησιμοποιεί βέργα, όπως επίσης και τον Κύριο Παπαδάμου και τον Κύριο Δέλλιο και άλλους πολλούς που κάνουν την τέχνη τους με μεράκι και αγάπη για το τρίχορδο και το ρεμπέτικο.

Σκεφτείτε όλοι έτσι και σίγουρα θα πάψουν αυτές οι τουλάχιστον απαράδεκτες αντιπαλότητες. Είναι ντροπή και άδικο να σπηλώνετε με τέτοιο χυδαίο τρόπο και ασχημους χαρακτηρισμούς καλλιτέχνες και επαγγελματίες οι οποίοι δεν δύναται να αντικρούσουν στο παρόν φόρουμ την ακατάπαυστη λασπολογία σας. Ναι μπορεί η κρίση του κάθε Λίγκα να είναι προσωπική και υποκειμενική λάθος ή σωστή αλλά η εμπάθεια που την χαρακτηρίζει και η επανάληψη αυτής πρέπει τουλάχιστον να διακοπεί γιατί με αυτό το ακατάπαυστο brainstorming του δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις για ανθρώπους που δεν μπορούν ουτε καν να αντιδράσουν. Και όπως έλεγαν οι Αρχαίοι Λατίνοι, scripta manent για όποιον συνειδητοποιεί τι συμβαίνει εδώ και πόσο κακό κάνει στην υπόληψη πολλών καλλιτεχνών ο κάθε Λίγκα με τις εμμονές του.

Έτσι διώχνετε μέλη τα οποία θεωρούν αξιόλογο το παρόν φόρουμ και τα θέματα που συζητούνται εδώ. Έτσι κάνετε μέλη που θα σας ακολουθούσαν στις συναντήσεις-μαζώξεις του φόρουμ να μην παραβρεθούν ποτέ.

(Δε γνωρίζω προσωπικά τον Λίγκα και ίσως να είναι πολύ ευγενής και συμπαθής αλλά ο λόγος του είναι τουλάχιστον επικίνδυνος αν όχι γελοίος σε πολλούς διαλόγους)

Ευχαριστώ.

Φιλικά πάντα προς όλους.

Παντελής

έκανα πρώτα μια βόλτα στο υπόλοιπο φόρουμ για να γράψω με ψυχραιμία. στις προσωπικές επιθέσεις δεν θέλω να απαντήσω (όσο μπορώ τουλάχιστον). το μόνο να πω ότι προφανώς δεν έχω υποκίνηση από κανέναν οργανοποιό ή συμφέρον, και το ίδιο πιστεύω και για τους υπόλοιπους συνομιλητές μου εδώ μέσα. οι ντέντεκτιβ ας χαλαρώσουν λιγάκι και ας ελέγξουν τις πηγές τους. όσο για τις φιλίες, δεν είναι κακό, ίσα-ίσα. στην τελική πώς μαθευτήκανε τα πμ τρίτων;
δεν κρύβομαι από κανέναν, με το όνομά μου εμφανίζομαι και με το πρόσωπό μου στις μαζώξεις. ούτε είμαι οπαδός κάποιου, άλλος έχει φτιάξει δημόσιες ομάδες στο φόρουμ. στην τελική από σεπτέμβρη ας βρεθούμε σε μια μάζωξη να τα πούμε σαν άνθρωποι. επιφυλάσσομαι και για επίσκεψη στον κ. στάμκο, όπως πήγα και στον κ. σπουρδαλάκη.
για τα προσωπικά μηνύματα, ήταν μόνο ένας τρόπος να πω πέντε πράγματα πιο ελεύθερα, πράγματα που μπορώ να υποστηρίξω κάθε στιγμή. όταν κάποιος ρωτάει στο ίντερνετ, μόνο καλά λόγια ακούει, οπότε καιρός να ακουστεί και ο αντίλογος. δεν είμαι εμμονικός, μάλλον η επαναλαμβανόμενη διαφήμιση είναι εμμονή.

[SIZE=2]στο θέμα μας τώρα:
δεν μίλησα για βιοτεχνία, βιοτεχνία είναι ο μάτσικας. όργανα μαζικής παραγωγής είναι αυτά που χρησιμοποιούν υλικά και τεχνικές που επιτρέπουν σχετικά μεγάλη παραγωγή και σχετικά μικρό κόστος. δεν είναι κακό, αρκεί να παρουσιάζονται ως τέτοια. ειδικά από τον στάμκο που έχει δηλώσει ότι όλα τα όργανα του έχουν την ίδια φωνή και τα παραπάνω χρήματα είναι για την εμφάνιση. έχω δεί αρκετά όργανά του, και αρκετούς ιδιοκτήτες οργάνων του, και η εντύπωση ήταν ακριβώς αυτή.
για το θέμα που σε πείραξε μιχάλη, ο ίδιος ο κ. σπουρδαλάκης εξηγεί με αυτόν τον τρόπο (αστάθεια) την αναζήτησή του σχετικά με τα ανθρακονήματα. νομίζεις είναι λόγος αυτός για να φύγεις; εγώ τί θα έπρεπε να έχω κάνει δηλαδή με τόσα που έχω ακούσει;
τόσοι μάστορες φτιάχνουν όργανα με κόντρες χωρίς προβλήματα, και όταν εμφανιστεί κάτι (ακόμα και από σφάλμα του κατόχου, ακόμα και σε καπάκια) κάνουν επισκευή δωρεάν. αναλόγως το όργανο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και βέργα ή κάτι άλλο. όσο για την απουσία από το φόρουμ, μπορεί να γίνεται επειδή δεν τα πάνε καλά με τους υπολογιστές, επειδή δεν τους αρέσει η διαφήμιση παρά μόνο μέσω της δουλειάς τους, ή επειδή το θεωρούν καλύτερη την διαφήμιση μέσω facebook. αυτά δεν είναι λόγος να θεωρηθεί ότι ντε και καλά συμφωνούν με κάτι που ειπώθηκε εδώ μέσα, αν είναι δυνατόν!

[/SIZE]

Αγαπητέ Liga Rosa, θεωρώ πως με αυτή την παρέμβαση μου εξηγώ πως είναι πολύ άσχημος ο τρόπος που μιλάς, κάτι προφανές και από όλα τα μέλη αντιληπτό.
Λυπάμαι αλλά αδυνατείς να καταλάβεις ότι ενώ είσαι έξυπνος άνθρωπος και συμπαθής γενικά, με όσα γράφεις και με τον τρόπο που παραφέρεσαι έχεις καταντήσει αποκρουστικός.
Όλοι οι γνωστοί τουλάχιστον σύγχρονοι οργανοποιοί, όπως ο Κύριος Καφετζόπουλος, παρότι δε συμμετέχουν στο φόρουμ ή σε λοιπά ηλεκτρονικά μέσα γιατί δεν εχούν στενή επαφή με τους ηλ. υπολογιστές κάνουν υπέροχες δουλειές και μοναδικά όργανα και αυτό είναι γνωστό τοις πάσι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι καλοί, καλύτεροι ή χειρότεροι.
Επίσης να σου αναφέρω πως σα νεο μέλος δεν έχω προλάβει να αναπτύξω φιλίες, οπότε επακόλουθα υποθέτω πως ανάλογα pm εχεις στείλει και σε άλλα μέλη σύμφωνα με όσα αναφέρονται παραπάνω. Εγώ απλα αναζητούσα ένα καλό όργανο, και ευτυχώς μη στεκόμενος στα λεγόμενα σου, μη όντας ευεπιρρέαστος και έχοντας ανοιχτούς ορίζοντες ακολούθησα τις διαδρομές άλλων μελών του φόρουμ. Έτσι, το φόρουμ στάθηκε αφορμή και είχα την ευκαιρία να γνωρίσω υπέροχους ανθρώπους σαν τον Κύριο Καφετζόπουλο και τον Κύριο Σπουρδαλάκη, ανθρώπους με ήθος, αγάπη και πάθος για την τέχνη τους.
Get a life αγαπητέ φίλε και άνοιξε το πνεύμα και τους ορίζοντές σου, λίγο ήθος και χαμηλοί τόνοι δεν βλάπτουν.
Κύριοι ειλικρινά λυπάμαι…αλλά αποχωρώ από την συζήτηση.

Καλός σας βράδυ.

Φίλε Λίγκα, η στιγμή αυτή ήρθε και είμαστε όλοι αυτιά

δεν είμαι εμμονικός, μάλλον η επαναλαμβανόμενη διαφήμιση είναι εμμονή.

Πες μας συγκεκριμένα λοιπόν σε ποιους αναφέρεσαι

τόσοι μάστορες φτιάχνουν όργανα με κόντρες χωρίς προβλήματα, και όταν εμφανιστεί κάτι (ακόμα και από σφάλμα του κατόχου, ακόμα και σε καπάκια) κάνουν επισκευή δωρεάν. αναλόγως το όργανο,

Ποιοι οργανοποιοί συγκεκριμένα , ενημέρωσε μας

ο ίδιος ο κ. σπουρδαλάκης εξηγεί με αυτόν τον τρόπο (αστάθεια) την αναζήτησή του σχετικά με τα ανθρακονήματα.

Ο ίδιος ο Σπουρδαλάκης έχεις δεις να γράφει πουθενά οτι λόγο ανεπάρκειας τεχνικής στράφηκε στα ανθρακονήματα? Εαν ναι που συγκεκριμένα

Προσωπικά πιστεύω ότι τα σύγχρονα μπουζούκια πρέπει να έχουν βέργα.
Τα τετράχορδα σίγουρα, τα τρίχορδα ίσως να μη χρειάζονται εαν είναι καλή η κατασκευή, αλλά και πάλι δε βρίσκω το λόγο να μην έχουν. Ειδικά για όσους ζούμε σε περιοχές με μεγάλα ποσοστά υγρασίας, είναι κάτι που μόνο να βοηθήσει μπορεί κάποια στιγμή.

Η παράδοση δε νομίζω πως χαλάει σε καμία περίπτωση, καθώς δεν είναι και ούτε ποτέ ήταν κάτι στατικό. Ούτε εντέρινες χορδές βάζουμε πλέον αλλά μεταλλικές, ούτε σπαστά καπάκια αλλά ίσια, ούτε στριφτάρια αλλά μηχανικά κλειδιά, κ.ο.κ.

1 «Μου αρέσει»

έλειπα τριήμερο (ίντερνετ με το σταγονόμετρο), αλλα ευτυχώς βλέπω πως ηρέμησε το θέμα. δεν έχω κάτι να προσθέσω, ας συνεχιστέι η κουβέντα για την βέργα.
σχετικά με την εξέλιξη που ειπώθηκε αμέσως πριν, για την ευκολία του μουσικού σίγουρα ήταν μεγάλο βήμα η εγκατάλειψη των στριφταριών και των εντέρων. όμως άλλαξε πολύ ο ήχος, οπότε σε μουσική εποχής θα έπρεπε να υπάρχει μια σχετική αντιστοιχία.
όσο για το σπαστό καπάκι, καμία εξέλιξη δεν βλέπω, ίσα-ίσα που είναι μια τεχνική η οποία παράγει πολύ σταθερά όργανα και με μεγάλη συμβολή στον ήχο και τον χειρισμό του οργάνου.

παντελή, χαίρομαι που βρήκες ένα όργανο που σου κάνει. ελπίζω να αποχωρείς μόνο από αυτή τη συζήτηση και όχι γενικότερα από το φόρουμ.
τηλέμαχε, άμα διάβαζες πιο προσεχτικά θα είχες πάρει τις απαντήσεις σου. δεν θα κάτσω να τσακώνομαι μήνυμα το μήνυμα τώρα.
φιλικά, νίκος

Θα μου επιτραπεί να πώ και εγώ τήν γνώμη μου Μπάμπη…
Δέν θα αναφερθώ στίς κατασκευές μπουζουκιών,με βέργα ,η χωρίς,γιατί δέν εχω ιδέα…Με την ευκαιρία ομως,εχω ενα τρίχορδο φτιαγμένο πρίν απο 28 χρόνια χωρίς βέργα,και το οποίο δέν εχει στραβώσει καθόλου.
Ούτε θέλω να ρίξω λάδι στήν φωτιά.Αλλά θα πώ αυτό πού με πείραξε σε αυτήν την συζήτηση.
Στα πρώτα σχόλια του ο liga rosa γράφει ,δηλαδή στο 68 και 79,απλά την γνώμη του …
Σε αυτό το σημείο θα μπορούσε να του απαντήσει ο Κ.Στάμκος με επιχειρήματα…
Αλλά στο 81,αντί γιά απάντηση,τόν ξεπλένει με επίθετα απο πάνω μέχρι κάτω…και ζητά και την επέμβαση των συντονιστών…!!!
Στο 83 τόν λένε συκοφάντη…και απο εκεί και μετά ,μπαίνουν στην συζήτηση ο Επισκέπτης , ο Τηλέμαχος ,και ο Παντελής,οχι μονο να πούν την γνώμη τους για το τεχνικό αυτό θέμα,αλλά να επιτεθούν και να προσβάλουν καθαρά πολλές φορές τον liga rosa, ( δέν εχει τσίπα,συκοφάντης ,κ.λ.π ,και φτάνουν κιόλας στο σημείο να ζητούν να σβηστεί από το φόρουμ!!!Κάποιος γράφει γιά ποινικά κολάσιμες απειλές…και τα ρέστα!!!Αυτό δέν είναι δηλαδή απειλή;;;Ολα τα αλλα δέν είναι προσβολές;;;
Δέν διάβασα ομως πουθενά,να επιστέψει τα κοσμητικά πού του χάρισαν ο liga rosa !!!

Θα σταθώ ομως σε ενα αλλο σημείο…Εγραψε ο liga rosa σε ΠΜ σε κάποιον ( αν ρωτήθηκε,η,οχι δεν το κατάλαβα,αλλά δέν εχει και τόση σημασία ) ,μην αγοράσει μπουζούκι απο τον Στάμκο…
Και βγαίνει ο Τηλέμαχος και το λέει καθαρά σε ολο τον κόσμο…Δηλαδή αυτό το λές καθαρή συμπεριφορά εσύ;;
Και εγώ εχω γράψει την γνώμη μου στα ΠΜ για αλλα ατομα,οπως και μου εχουν γραψει και αλλοι την γνώμη τους για αλλους,…Δηλαδή να αρχίζουμε να εκθέτουμε ο ενας τον αλλον εδώ μέσα,και να γίνουμε ρόμπες;;
Οσο για αυτό πού είπε, η γνώμη του είναι αδερφέ.Δηλαδή αν εγραφε να αγοράσει οπωσδήποτε απο τον Στάμκο,δέν θα εβγαζε δεύτερους ολους τους αλλους;;;;Δέν ειναι το ιδιο πράμα…;;
Γιά μένα πιό πολλές προσβολές εγιναν σε αυτήν την συζήτηση στον liga rosa ,που στο φινάλε μονο την γνώμη του ειπε,και οχι αντιθέτως.

Εγραψα οχι για να δώσω δίκιο στον κ.Στάμκο,η σε αυτούς πού εχουν αντίθετη γνώμη,αλλά για τον τρόπο πού εγραψαν μερικοί φίλοι και επισκέπτες…
Οταν μιλάμε για ηθος και για ποιότητα τού φόρουμ,ας προσέχουμε πρώτα τήν δικιά μας συμπεριφορά!!!

Εγω δεν θα σταθω ουτε στον Σταμκο και στη βεργα που δινει ωραιο ηχο , ουτε θα αναλυσω τι πιστευω. Θα σταθω ομως σε μια κουβεντα του Κωσταντελου καπου στα 2008-9. Κυρ Δημητρη του λεω το πρωτο που ρωτανε ειδικα οι πιτσιρικαδες ειναι…μαστορα εχει βεργα? και μετα ρωτανε…ποσες δουγιες εχει? Που φτασαμε κυρ Δημητρη μου ρωταω? Και λεει ο Κωσταντελος χωρις να σκεφτει…σα να θες εναν ανθρωπο που πρεπει να περπαταει με πατεριτσες. Μα αφου ο ανθρωπος απο τη φυση του περπαταει με τα ποδια. Εγω θελω να περπαταω με πατεριτσες…

Θα προτεινα στον φιλο Νεαπολειωτη να διαβασει το θεμα καλα απο την αρχη.
Ετσι θα μπορεσει να αποφυγει σε αυτα που γραφει τις ανακριβειες και τις υπερβολες.
Επισης στον Φιλο Ζαρκαδα να αφησει τις πατεριτσες για αυτους που τις χρειαζονται και να επικεντρωθει να φτιαξει και καλυτερα οργανα εχοντας ανοιχτο μυαλο οντως ερασιτεχνης οργανοποιος.
Στο θεμα αυτο δεν προσπαθησα να μπω σε αντιπαραθεση με τις αλλες τεχνικες .
Ξεκινησε για να μαθει ο κοσμος την λογικη και την λειτουργια της βεργας.
Εγω πρωτος λεω οτι και η βεργα εχει μειονεκτηματα εαν δεν περαστει σωστα και απο την μερια που πρεπει.
Πιστευω οτι με σοβαρα επιχειρηματα που υποστηριξα εμπρακτα να απεδειξα οτι εαν εχουμε την σωστη τεχνικη και την καταλληλη βεργα στην κυριολεξια σωζουμε τον πελατη και το οργανο.
Καποιοι βεβαια το πηγαν αλλου αλλα πιστευω οτι ο κοσμος που διαβασε αναλυτικα ολο το θεμα καταλαβε πολυ καλα.
Να ευχαριστησω ανοιχτα το ρεμπετικο φορουμ που μου εδωσε την ευκαιρεια μεσα απο τις σελιδες του να παρουσιασω το ολο θεμα.
Οσο για ατομα σαν τον Liga Rosa τι ναπει κανεις?
Ο ανθρωπος αν και κιθαριστας ειχε παντα να πει κατι για την κατασκευη του μπουζουκιου παντα σε θεωρητικη βαση χωρις επιχειρηματα και αποδειξεις.
Στο 68 λεει και στο 69 μυνημα ειπε απλως την γνωμη του και ο σταμκος αντι να απαντησει με επιχειρηματα του κανει επιθεση και τλπ.
Δηλ Φιλε Ναπωλειωτη μετα την επισκευη πριν απο 4,5 χρονια και τα βιντεο τι αλλα επιχειρηματα θα μου προτεινες για εναν κολλημενο και εγωιστη ανθρωπο σαν τον Liga Rosa.
Αν μου βρεις ενα ποιο δυνατο απιχειρημα απο αυτα τοτε θα βγω και θα ζητησω δημοσια συγνωμη μιας και το θιξαμε το παλληκαρι.
η πιατσα ειναι μικρη και τυχαινει να εχω μαθει σε ποιους οργανοποιους συχναζει.
Τους ξερω και τους δυο και μαλιστα ειναι μαστοροι που θαυμαζα Ολα αυτα τα χρονια.
Για τον εναν που ειναι στα εξαρχεια συνεχιζω να τρεφω απεριοριστο σεβασμο και συμπαθεια.
Για τον αλλο ομως μετα και τα τελευταια μυνηματα του Liga Rosa Αρχισα να επιφυλασομαι.
Liga Rosa Θα σου συνιστουσα να ασχοληθεις με την κιθαρα οπου μαθαινω οτι εισαι καλος και ασε το μπουζουκακι στην ησυχια του.
Μονο κακο του κανεις με αυτα που λες μιας και δεν το γνωριζεις το αντικειμενο.
Καποια απο τα λεγομενα σου τα εχω ακουσει και απο το στομα του εν λογω οργανοποιου που ειναι στον κεντρο.
Μην λες πραγματα παπαγαλεια επειδη τα ακουσες καπου,Εκτιθεσαι.
H σωστη βεργα και η καταλληλη τεχνικη τοποθετησης προς το παρον υπερτερει απεναντι στον παραδοσειακο τροπο και τα ανθρακονηματα.
Εκτος και εαν μπορουν καποιοι οργανοποιοι να μας αποδειξουν εμπρακτα οτι μπορουν να δωσουν εγγυηση εφ ορου ζωης του μανικα οτι δεν θα σκευρωσει η θα παει πισω και θα χρειαστει καπλαμα.

1 «Μου αρέσει»

Είχα πάρα πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ και μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ακόμη γίνεται λόγος περί βέργας κλπ.Απ΄τα λίγα και ταπεινά που έχω φτιάξει μπορώ να πω με βεβαιότητα(προσωπική θέση) πως όλα καλά είναι: η βέργα στα τετράχορδα, το ανθρακόνημα όπως και ο παραδοσιακός τρόπος κατασκευής στα τρίχορδα αρκεί η εφαρμογή να γίνεται όπως πρέπει .Αν ο Σταθόπουλος έκανε μπουζούκια σήμερα και αυτός, λέιζερ, cnc και βέργα θα χρησιμοποιούσε πολύ απλά γιατί έβλεπε μπροστά.Η κατασκευή μουσικών οργάνων δεν είναι κάτι που πρέπει να μένει προσκολλημένο στο παρελθόν, αλλά να εξελίσσεται,αν το ζητούμενο είναι ο ποιοτικός ήχος(φωνή έχει και ο γάιδαρος)και βέβαια η αντοχή στο χρόνο.

1 «Μου αρέσει»

Δεν προτίθεμαι να διαφωνήσω σε όλα τα παραπάνω λεγόμενά σας. Θεωρώ ότι είναι καλοπροαίρετα, όπως και τα λεγόμενα κάθε μέλους. Παράλληλα δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να αμφισβητήσω τον παραπάνω ισχυρισμό. Όμως πιστεύω ότι θα ενδιέφερε πολλούς (οργανοπαίχτες ή/και ερασιτέχνες οργανοποιούς στο φόρουμ αυτό) το πώς αποδυκνείεται η παραπάνω θέση.

Για να ξεκαθαρίσω ξανά: Δεν αμφιβάλλω, επειδή είμαι διαφορετικής απόψεως. Παρά θα ήταν ιδιαίτερης αξίας για έναν χώρο γεμάτο από ανθρώπους με μεράκι για το όργανο αυτό, να κοινωνήσετε σε όλους μας τον λόγο για τον οποίο η παραπάνω άποψη αποτελεί αξιόπιστο συμπέρασμα, το οποίο εκμαιεύσατε μέσω της επαγγελματικής εμπειρίας σας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Φιλε Γιαννη χαιρομαι ιδιαιτερα που ενας μαστορας της δικης σου Αξιας παιρνει θεση και μαλιστα λεει τα πραγματα με το ονομα τους.
Θα σταθω στα δυο τελευταια που λες.
Ποιοτικη φωνη και διαρκεια στον χρονο
Προσωπικα αυτα τα δυο ειναι που με ωθησαν εξ αρχης να ψαξω την βεργα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:38 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:34 —

Νομιζω πως αποδειχθηκε ηδη με την αλλαγη του μανικα πριν απο 4,5 χρονια.
Δεν σκευρωσε ο ηχος ειναι σταθερος και οταν χρειαστει ρυθμιζονται οι χορδες να ειναι στο υψος που θελουμε απο τα ταστα
Και για να το παμε παραπερα θα ηταν καλο να γινει αναλογη επισκευη απο αλλο μαστορα χωρις βεργα δημοσια που να μην εχει προβλημα στα 4,5 χρονια.
Εννοω να μην χρειαστει να ξεσκευρωθει η να μπει αναπτηρας στο 10 ταστο επι 6 μηνες για να σιαξει το μανικο η να βαζουμε καθε λιγο και λιγακι καπλαμα.Βαβαια σε τετραχορδο και οχι σε τριχορδο

Ρε παιδιά, είχα την εντύπωση ότι η ένταση γύρα από το θέμα έχει ξεθυμάνει.

Ο καθένας μπορεί να διατηρεί ή να αναθεωρεί τη γνώμη του (γνώμη για τη βέργα, γνώμη για τον Χ/Ψ οργανοποιό, γνώμη για τον Χ/Ψ συμφορουμίτη), αλλά αν εξακολουθεί να αισθάνεται οργή ή αδικία κλπ., ας προσπαθήσει να το κρατήσει έξω από τις δημόσιες συζητήσεις.

Δεν το είπα αυτό τόσο καιρό, γιατί όταν βλέπω ανθρώπους να έχουν τσαντιστεί και να φωνάζουν (δικαίως ή αδίκως - άλλο θέμα αυτό) το θεωρώ σεβαστό, μην πω ιερό κιόλας. Όταν εγώ βρεθώ στην ίδια θέση, το μόνο που δε θέλω είναι να με πιάσουν από τη μύτη.

Είδα όμως, ή έτσι μου φάνηκε, ότι τελικά το πράγμα ισορρόπησε και οι εντάσεις φύγαν. Τώρα πλέον μπορώ να πω: Παρακαλώ πολύ, μην τις επαναφέρετε.

Ευχαριστώ.

Οπότε, αν καταλαβαίνω σωστά: Η πρόταση: “H σωστη βεργα και η καταλληλη τεχνικη τοποθετησης προς το παρον υπερτερει απεναντι στον παραδοσειακο τροπο και τα ανθρακονηματα.” αναφέρεται στην επισκευή (αποκλειστικά ή κυρίως τετράχορδων) μπουζουκιών που δεν ήταν άρτια κατασκευασμένα και χρειάζονταν επισκευή. Σωστά;

Αν ναι, όντως η επισκευή σας και το αποτέλεσμά της αποτελεί απόδειξη του ισχυρισμού σας, μιας και κανείς δεν προσπάθησε δημόσια να επισκευάσει ένα τέτοιο πρόβλημα με κόντρες ή ανθρακονήματα. Υπερτερεί λοιπόν, γιατί κανένας άλλος δεν κατέθεσε δημόσια την εμπειρία του. Στη χειρότερη τουλάχιστον, αποτελεί μια λύση για την οποία υπογράφετε εσείς προσωπικά. Γι΄αυτό σας αξίζουν τα συγχαρητήρια, μιας και δεν είναι σπάνιο ένα τέτοιο φαινόμενο και παράλληλα είναι σίγουρα σημαντικό να υπάρχουν οργανοποιοί με τέτοιας ζωτικής σημασίας δεξιότητες!

Αν πάλι, ο ισχυρισμός σας δεν αφορά στην επισκευή, παρά στην κατασκευή μπουζουκιών, τότε το ερώτημα παραμένει ανοικτό: Πώς αποδυκνείεται ο ισχυρισμός ότι “H σωστη βεργα και η καταλληλη τεχνικη τοποθετησης προς το παρον υπερτερει απεναντι στον παραδοσειακο τροπο και τα ανθρακονηματα.”; Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

Για αυτο τον λογο ανεβασα και τα βινταεκια με τον ανδρεα καραντινη.
Για να δει ο κοσμος οτι και σε ενα καινουργιο οργανο κατασκευασμενο εξ αρχης με βεργα δυο δρομων μπορουμε να αισθανομαστε σιγουροι οτι θα παιξουμε και δεν θα εχουμε προβλημα με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες.
Ουτε καπλαμαδες ουτε αναπτηρες στο 10 ταστο ουτε ξεσκευρωματα.Εγγυηση εφ ορου ζωης οτι δεν θα παθει τιποτα ο μανικας.
Και βεβαια με την δυνατοτητα οταν εχουμε ενα τετοιο πλεονεκτημα να λεπτυνουμε τον μανικα αρκετα για να ειναι και ποιο ευκολοπαιχτο το οργανο.
Εχω καποιους πελατες οι οποιοι γραφουν στουντιο.Συνηθως δεν χρειαζεται να πειραξουν την βεργα.Εχουν την ιδια ρυθμιση και στο μαγαζι.Οποτε ομως χρειαστηκε με μια κινηση σηκωσαν λιγο τις χορδες και επαιξαν στο στουντιο χωρις κανενα προβλημα.
Δηλ θελεις στην δουλεια να ειναι ποιο χαμηλο κανενα προβλημα το κατεβαζεις λιγο.
Θελεις να βαρεσεις σε μια παρεα στα σκετα το ανεβαζεις λιγο.
Με τις αλλες δυο τεχνικες δυστυχως δεν εχεις τετοιο πλεονεκτημα δηλ της ρυθμισης.
Παει το οργανο δηλ στην Νεα Υορκη με μια υγρασια 99% και δεν θα εχεις κανενα προβλημα να παιξεις.Αλλοιως κουβαλας 2 καπλαμαδες και εναν αναπτηρα μαζι.