Η βέργα αλουμινίου στο μπουζούκι

Στο τετραχορδο ισως και να χρειαζεται η βεργα αλλα στο τριχορδο δεν χρειαζεται.
Το κανεις λιγο φαρδυτερο και τελος.
Στην τελικη ας βγει και λιγο πιο βαρυ το μανικο.

Βεβαια το παραδοσιακα μπουζουκια ειχαν κοντη κλιμακα και μπορει να μην χρειαζονταν εβενους για κοντρες.
Και φυσικα παιζει ρολο και ο τροπος που κατασκευαζεις το μανικο, η αρχικη αρνητικη κληση που του δινεις.
Εχω φτιαξει ενα εξαχορδο με μεγαλη αρνητικη κλιση και απο το 5ο ταστο μεχρι το 12ο τασταρει,αναλογα με τον καιρο παντα.
Αυτο το οργανο δεν θα σκευρωσει ΠΟΤΕ (τουλαχιστον για οσο θα ζω) αλλα γουσταρω που το μανικι δονηζετε στο χερι μου οταν παιζω.

Οσον αφορα τις λασπες ,καθενας απ οσας εχει τις επιλογες του σε οργανοποιους ή και τις εμπαθειες του.
Ο Σταμκος ,δεν ξερω τι οργανα φτιαχνει ο ανθρωπος αλλα τουλαχιστον μπορει να αγορασει απο αυτον και το φτωχαδακι που δεν διαθετει τα λεφτα που ζητανε καποιοι αλλοι.

Παλι αναγκαζομαι να καταληξω στο γνωστο συμπερασμα.
Οτι ο οπαδισμος και ο φανατισμος τυφλωνουν.

Ευχαριστω.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:04 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:00 —

Ναι,προφανως εχουν μια αλλη νοοτροπια και ισως μια διαφορετικη πολιτικη.
Με το να προσεγγιζουν ερασιτεχνες δειχνουν οτι δεν εχουν κομπλεξ ή οτι τελος παντων δεν ειναι σκουριασμενα μυαλα.
Αυτο ομως δεν πρεπει να σημαινει τιποτε για τον υποψηφιο αγοραστη .

Αδυνατώ να πιστέψω αγαπητοί φίλοι το πόσο μεγάλο θέμα μπορεί να αποτελεί για όλους εμάς το θέμα της βέργας!..Μια τεχνική που στον χάρτη της οργανοποιείας υπάρχει πάνω απο 100 χρόνια…Απλούστατη ως σύλληψη για τον ανθρώπινο νου, ευρύτατα μελετημένη, εξελιγμένη και διαδεδομένη σε παγκόσμια κλίμακα για τα έγχορδα…Και επειδή έχει 100 και πλέον χρόνια ύπαρξης επιτρέψτε μου, ως τεχνική, να τη θεωρήσω ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ. Πέραν αυτού, ποιός βάζει τα όρια στην έννοια του παραδοσιακού και με ποιόν τρόπο; Στις παραδοσιακές κατασκευές (απο μπουζούκι μέχρι οικία) απαγορεύεται η εξέλιξη ή βελτίωση; Σε έναν παραδοσιακό οικισμό σήμερα, θα χτίσουμε παραδοσιακό οίκημα χωρίς να εφαρμόσουμε όλα αυτά που επιτάσσει ο αντισεισμικός κώδικας και οι καινούργιες τεχνικές θεμελίωσης; Δεν είναι δυνατόν εν ονόματι της παράδοσης να αποκλείουμε κάθε τεχνική που βελτιώνει τη χρηστικότητα του οργάνου. Ας μην “κολλάμε” λοιπόν και ας μην δημιουργούμε εντυπώσεις εκ του μηδενός…Εγώ που έχω επιλέξει μπουζούκι με βέργα έχοντας αντιληφθεί τη φιλοσοφία των κατασκευών του κ. Στάμκου (απλά γιατί θέλησα να τον ακούσω καλοπροαίρετα και να χρησιμοποιήσω τα λεγόμενα του ως απαρχή για μια μικρή, προσωπική έρευνα), στο επόμενο μπουζούκι που θα κατασκευάσω, θα δυσκολευτώ να αποδεχτώ την μη ύπαρξη βέργας…Δικό μου θέμα όμως…Κατά τα λοιπά, παρακαλώ ψυχραιμία!

Β Ε Ρ Γ Α στο μανικι και τελος για εμενα.Οταν ειδικα παιζεις επαγγελματικα και εκει που μια χαρα ολα,μεσα στα Χριστουγεννα μεσουσης του προγραμματος σου,επερχεται ο κατακλυσμος του Νωε και μετα απο λιγη ωρα ακους το μπουζουκι να αρνειται να συμμορφωθει,ενα τσαφ με το αλενακι σε 1 λεπτο σου εχει φερει το οργανο εκει που πρεπει για να συνεχισεις να εργαζεσαι και να αξιωθεις το νυχτοκαματο σου.Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες περι σωστου,λαθους κλπ.

μόλις τώρα βρήκα χρόνο να γράψω δυο γραμμές. με αναγκάζετε να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα, ότι ο σπουρδαλάκης έφτιαχνε ασταθή όργανα και γι’αυτό κατέφυγε στα ανθρακονήματα, ενώ ο στάμκος φτιάχνει όργανα μαζικής παραγωγής (και ανάλογου κόστους) στην οποία τυποποίηση βοηθάει η βέργα. μήπως είναι κάτι που δεν ισχύει, ή κουβέντα καφενείου; ο καθένας κάνει τις επιλογές του -και στην προσφορά και στην ζήτηση.
όταν όμως κάποιος χρησιμοποιεί επανειλημμένως το φόρουμ για διαφήμιση, και μάλιστα έμμεση, ας είναι έτοιμος για συζήτηση και αντίθετη άποψη. το φόρουμ δεν είναι περιοδικό με πληρωμένες καταχωρίσεις, ούτε προσωπικό κανάλι στο γιουτιούμπ ή ιστοσελίδα μαγαζιού. και κυρίως όταν άλλα διαφημίζει και άλλα πουλάει.
εκεί παίρνω το ρίσκο να εκτεθώ, γιατί βλέπω ανθρώπους που την πατάνε λόγω ντόρου στο ίντερνετ. δεν τρέφω κάποιο ιδιαίτερο μίσος προς τους δύο προαναφερθέντες οργανοποιούς όπως νομίζουν κάποιοι, απλά αυτοί οι δύο ασχολούνται με το φόρουμ. είναι και άλλοι με τους οποίους έχω αντίθεση, αλλά δεν το έφερε η κουβέντα εδώ ή δεν συμμετέχουν στο φόρουμ.
δεν ξέρω γιατί δεν βγαίνει και άλλος να πει τα γνωστά παράπονα που είναι πασίγνωστα στην πιάτσα, πάντως δεν έχω σκοπό να σταματήσω ακόμα. αν και μάλλον θα αφήσω αυτούς τους δύο που ξυπνάνε οπαδικά αντανακλαστικά σε διάφορους εδώ μέσα… προσπερνάω τα περί εμμονικού ξετσίπωτου παράγοντα, αλλά θα ήθελα να ξέρω ποιοί σταμάτησαν να γράφουν εξαιτίας μου.
και δεν είδα αντίστοιχη αντίδραση στην απαξίωση της ίδιας της τέχνης της οργανοποιίας. αυτό είναι το πρόβλημά μου, και όχι η βέργα αυτή καθεαυτή -μια χαρά είναι στις ακουστικές και στις ηλεκτρικές, και σε κάποια μπουζούκια φυσικά.
ελπίζω να έγινα κατανοητός, προσέχω πάντα τί γράφω και τσεκάρω πριν πατήσω “δημοσίευση”. και τις φορές που καταλαβαίνω πως έκανα λάθος, το παραδέχομαι και το δηλώνω. παρακαλώ να είμαστε όλοι προσεκτικοί με το τί δημοσιεύουμε, το λέω και για μένα.

Τα βιντεο που ανεβασα πιστευω οτι ειναι αρκετα κατατοπιστικα για ολους οσοι θελουν να μαθουν πως λειτουργει η βεργα.
Επελεξα ενα οργανο που εχει μανικι απο κεδρο.
Ειναι ισως το ποιο μαλακο ξυλο.Δεν εχει καμμια δυναμη να κρατησει το μανικι με το οργανο κουρδισμενο.
Παρ ολα αυτα η βεργα του δινει ακαμπτοτητα και το ρυθμιζει οπως θελουμε ανα πασα στιγμη.
Χωρις βεργα θα ηταν σχεδον αδυνατο να κρατησει ολα αυτα τα κιλα που τραβουν οι χορδες.
Επισης ακουμε ποσο αλλαζει ο ηχος μολις σηκωνονται οι χορδες στα τρια χιλιοστα.
Μπασαρει και μπουκωνει ο ηχος.Με δυο κινησεις το επαναφερουμε και ο ηχος γινεται ποιο πριμος και ποιο σκαστος.
Ολα τα οργανα αυτο το διαστημα που αρχιζουν οι ζεστες ειδικα τα οχταχορδα σηκωνονται οι χορδες και δυσκολευουν τους παιχτες μαις και γινονται ποιο σκληρα.
Χωρις βεργα αναγκαζεσαι να το περιμενεις η εχεις αναν χαμηλοτερο καβαλαρη για να βολευτεις.
Σιγουρα δεν εχει τον ιδιο ηχο αλλα παραλληλα ταλαιπωρουμε το καπακι βαλε-βγαλε καβαλαρηδες.
Το φθινωπορο θα παει πισω οποτε βαζουμε καπλαμα η αλλο ποιο ψηλο καβαλαρη.Παλι τα ιδια ταλαιπωρουμε το καπακι βαλε βγαλε.
Τι ποιο ωραιο με μια κινηση να λυνεις ενα απο τα ποιο βασικα προβληματα του οργανουυ?
Απο οτι γνωριζω οι μονοι μαστοροι που δινουν εγγυηση εφ ορου ζωης στα μανικα ειμαστε εγω και ο σπουρδαλακης που χρησιμοποιει ανθρακονηματα.
ξερει κανεις καποιον μαστορα χωρις βεργα η ανθρακονηματα που δινει εγγυηση και οταν σκευρωσει δεν θα παρει ουτε μισο ευρω για την επισκευη?
Κανονικα αφου ειναι τοσο καλη και σωστη η τεχνικη χωρις βεργα η ανθρακονηματα τοτε θα επρεπε ολοι οι μαστοροι που την υποστηριζουν να δινουν εγγυηση εφ ορου ζωης.
Οταν δηλ σκευρωνει η παει πισω και τριζει να το φτιαχνουν χωρις καμμια χρεωση.
Τοτε και μονον τοτε θα αποδεχτω την παραδοσιακη τεχνικη με κοντρες εφαμιλη με την βεργα.

Σαν ο πλέον άσχετος μιας και ασχολούμαι με το μπουζούκι σαν εκκολαπτόμενος παίχτης λιγότερο από 2 μήνες, θα ήθελα να πω πως η συζήτηση μου θυμίζει την αντιπαράθεση που είχαν πριν πολλά χρόνια οι οπαδοί των Harley όταν βγήκε στην αγορά το πρώτο μοντέλο με ψεκασμό για τροφοδοσία, το αντιμετώπισαν λες και έβαλαν αυτοκόλλητο με την ιαπωνική σημαία

…Είναι απλά μια διαφορετική τροφοδοσία και αυτό είναι όλο

Τώρα για ότι αφορά τον ήχο, είπα, είμαι άσχετος ακόμα για το όργανο, όχι όμως με πανάκριβα ηχεία hi-fi των 20.000?+ που εργαζόμουν σε εταιρία παλαιότερα
Τι Θέλω να πω; ότι μέχρι να φτάσουμε στην βέργα πιστεύω υπάρχουν 1002 άλλοι παράγοντες που θα επηρεάσουν τον ήχο για να φτάσουμε στο συμπέρασμα αν τελικά επηρεάζει

Υ.Γ. Προσωπικά όταν έρθει η ώρα της αναβάθμισης, θα επιλέξω όργανο με ρυθμιζόμενη βέργα

My 2 cents

Ρε φιλε ποιος σου ειπε οτι επειδη φτιαχνω φθηνα οργανα ειμαι βιοτεχνια?
Γιατι μου βαζεις αυτην την ετικετα? εχεις δει κανενα οργανο στα 400-500 ευρω απο το δικο μου εργαστηριο?
Και ποιος σου ειπε οτι κανουμε οργανα μαζικης κατασκευης?Εβγαλες αυτο το συμπερασμα επειδη φτιαχνουμε 17-18 οργανα τον μηνα?
Κανουμε ακριβως την ιδια δουλεια οπως κανει ο οργανοποιος που κατασκευαζει μονο 2-3 ακριβα οργανα τον μηνα με την διαφορα οτι εμεις φτιαχνουμε παραπανω και απο ολες τις κατηγοριες.
Και αυτος χρησιμοποιει διαφορα μηχανηματα οπως εμεις και τα φτριαχνει πανω κατω με τον ιδιο τροπο.
Σε τι διαφερει αυτοσ απο εμενα και δεν του βαζεις καΙ αυτου μια ετικετα?Επειδη διαλεξε να κατασκευαζει λιγοτερα και ποιο ακριβα οργανα?
Τριβεια,σεγες ταινιολειαντηρες κορδελες πλανες εχουμε ολοι πανω κατω τα ιδια εργαλεια.Επειδη φτιαχνω παραπανω οργανα εγινα βιοτεχνεια???
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΗΣ ΕΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ εχω και οχι βιοτεχνεια.
Η μονη διαφορα με αυτον που κατασκευαζει 2-3 οργανα ειναι οτι σε μενα δουλευουν και αλλοι δυο βοηθοι μαστοροι και βγαζουμε παραπανω οργανα.
Σε παρακαλω να μην ξαναγραψεις οτι ειμαι εργαστηριο μαζικης παραγωγης και σε εισαγωγικα το αναλογου"κοστους"
Επαγγελαμτιας οργανοποιος ειμαι οπως ολοι οι αλλοι με την μονη διαφορα οτι κατασκευαζω απο 400ε μεχρι 4000 ε.
Οχι μονο πανω απο 1500 ε.
Ελα καμμια βολτα απο την νικαια να κερασω κανενα τσιπουρο για να καταλαβεις οτι τοσο καιρο εχεις λαθος αντιληψη για εμενα και το εργαστηριο μου.

Ένα από τα πράγματα που με στεναχωρούν σε αυτές τις συμπεριφορές (που δεν είναι μόνο ανήθικες αλλά και ποινικά κολάσιμες…αλλά τέλος πάντων) είναι ότι θα περίμενα και οι υπόλοιποι οργανοποιοί να πάρουν θέση και να τις κατακρίνουν, όπως βέβαια και οι administrators του forum θα έπρεπε να έχουν πάρει θέση.
Μιλάμε για πράγματα που συμβαίνουν και είναι προφανή.

Εάν γράφτηκε κάτι ποινικά κολάσιμο, προσωπικά δεν το παρατήρησα και ομολογώ την αμέλειά μου. Αλλά μέχρι στιγμής βλέπω δύο μέλη να πρωταγωνιστούν σε ένα διάλογο, όπου συμμετέχουν και άλλοι, και να διαφωνούν. Άνθρωποι είμαστε, καμιά φορά στη διαφωνία θα παρασυρθούμε και θα φωνάξουμε λίγο παραπάνω, αλλά, μέχρι εκεί που αντιλήφθηκα, βλέπω να γίνεται προσπάθεια να κατευνάσει ο καθένας τα πάθη του.

Υπενθυμίζουμε ότι όλα τα μέλη έχουν δικαίωμα να γράψουν μόνα τους «φίλε αυτό που είπες δε μ’ άρεσε, δεν είναι δίκαιο/ωραίο/ευγενικό», αν νομίζουν.

Ας τα πάρουμε με την σειρά,

μόλις τώρα βρήκα χρόνο να γράψω δυο γραμμές. με αναγκάζετε να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα, ότι ο σπουρδαλάκης έφτιαχνε ασταθή όργανα και γι’αυτό κατέφυγε στα ανθρακονήματα, ενώ ο στάμκος φτιάχνει όργανα μαζικής παραγωγής (και ανάλογου κόστους) στην οποία τυποποίηση βοηθάει η βέργα. μήπως είναι κάτι που δεν ισχύει, ή κουβέντα καφενείου; ο καθένας κάνει τις επιλογές του -και στην προσφορά και στην ζήτηση.

Αυτό που αδυνατείς να καταλάβεις είναι πως όλα αυτά που λες καταλήγουν να είναι λάσπη γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να τα αποδείξεις και θα πρέπει να είσαι πολύ πολύ προσεκτικός όταν αναφέρεσαι δημόσια σε τέτοια πράγματα γιατί συνιστούν δυσφήμιση. Δεν είσαι σε θέση να αποδείξεις ούτε πως τα όργανα του Σπουρδαλάκη ήταν πιο ασταθή από τα μάνικα των υπόλοιπον οργανοποιών. Απο ότι ξέρω είναι κοντά στα 35 χρόνια στην πιάτσα και μόλις τα τελευταία 10 χρησιμοποιεί ανθρακόνημα.Ούτε είσαι σε θέση να λες μαζικής παραγωγής ένα εργαστήριο όπως του Στάμκου που και αυτός είναι τόσα χρόνια στην δουλεια!Εαν είναι μαζική παραγωγή ο Στάμκος, δηλαδή ο Μάτσικα τι είναι; βιομήχανος ; Εαν ο ανρθωπος βγάζει μόνο ένα μπουζουκι το μήνα πως θα είναι σε θέση να έχει ανταγωνιστικές τιμές , ο μόνο λόγος που έχει αυξημένη παραγωγή είναι για να είναι σε θέση να μπορεί να προσφέρει σε πιο προσιτές τιμές όργανα! Πρέπει να τα κάνουμε φραγκοδίφραγκα ρε γμτ, έλος!

όταν όμως κάποιος χρησιμοποιεί επανειλημμένως το φόρουμ για διαφήμιση, και μάλιστα έμμεση, ας είναι έτοιμος για συζήτηση και αντίθετη άποψη. το φόρουμ δεν είναι περιοδικό με πληρωμένες καταχωρίσεις, ούτε προσωπικό κανάλι στο γιουτιούμπ ή ιστοσελίδα μαγαζιού. και κυρίως όταν άλλα διαφημίζει και άλλα πουλάει.

Περι διαφήμισης, εαν θες μιλα ξεκάρθα και συγκεκριμένα αλλιώς μην το κάνεις καθόλου αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ούτε λίγο ούτε πολύ αναφέρεσαι πιο πάνω σε συμπεριφορά απατεώνων και εαν είναι έτσι θα πρέπει να το κάνεις επώνυμα και να αναλάβεις τις ευθύνες που μπορεί να έχει μια τέτοιου είδους κατηγορία. Δεν σε είδα να αντιδράς το ίδιο για το γκρουπ του καφετζόπουλου ας πούμε που δημιουργησες στο φόρουμ, ούτε όταν άλλοι οργανοποιοί παρουσιάζουν τις δουλειές τους στο φορουμ. Όμως ακόμη και έτσι να είναι είναι μεμτό αυτό; Κάποιος να επικοινωνεί την δουλειά του; Φαίνεται πως έχεις μια εμμονή με συγκεκριμένους κατασκευαστές για να μας σώσεις απο το θηρία σαν άλλος μεσίας. Βέβαι αντί στοιχεία χρησιμοποιείς μόνο την υποκειμενικότητα της γνώμης σου και αυτή αμφιβόλου ποιότητας μιας και είναι προφανές πως απο τεχνικές γνώσεις δεν έχεις ιδέα, γιαυτό και συστιηματικά αποφεύγεις να μπεις σε βάθος και στην ουσία της κουβέντας.

Ξέρεις φίλε Λίγκα εαν εγώ αυριο μου την δώσει και αρχίζω να γυρίζω στα ιατρία σαν κουτσομπόλης και διαδίδω πως η μεταμόσχευση καρδιάς δεν δουλεύει , το βάρος της απόδειξης πέφτει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο σε εμένα και σε κανέναν άλλον. Εαν απλά γυρίζω στα ιατρία και λέω πως η μεταμόσχευση καρδιάς δεν είναι αξιόπιστη μέθοδος και όταν με ρωτάνε γιατί να κάνω το παγώνι , τότε θα με πάρουν με τις πέτρες.
Είναι κοινή λογική δε χρειαζεται να είναι κάποιος διάνοια για να το καταλάβει αυτό. θα μπορούσα και εγώ με την ίδια ευκολία να αφήσω υπονοούμενα πως ενδεχωμένος να δρας εκ μέρους «καποιον» οργανοποιιών για τους δικούς σου λόγους όμως εαν δεν είμαι σε θέση να το αποδείξω αυτό με κάνει συκοφάντη.-

εκεί παίρνω το ρίσκο να εκτεθώ, γιατί βλέπω ανθρώπους που την πατάνε λόγω ντόρου στο ίντερνετ. δεν τρέφω κάποιο ιδιαίτερο μίσος προς τους δύο προαναφερθέντες οργανοποιούς όπως νομίζουν κάποιοι, απλά αυτοί οι δύο ασχολούνται με το φόρουμ. είναι και άλλοι με τους οποίους έχω αντίθεση, αλλά δεν το έφερε η κουβέντα εδώ ή δεν συμμετέχουν στο φόρουμ.
δεν ξέρω γιατί δεν βγαίνει και άλλος να πει τα γνωστά παράπονα που είναι πασίγνωστα στην πιάτσα, πάντως δεν έχω σκοπό να σταματήσω ακόμα. αν και μάλλον θα αφήσω αυτούς τους δύο που ξυπνάνε οπαδικά αντανακλαστικά σε διάφορους εδώ μέσα… προσπερνάω τα περί εμμονικού ξετσίπωτου παράγοντα, αλλά θα ήθελα να ξέρω ποιοί σταμάτησαν να γράφουν εξαιτίας μου.

Μιας και μίλησες περι πιάτσας που αναφέρεσαι ακριβώς;Εδώ να πούμε πως είναι γνωστό πως γυρίζεις από οργανοποιίο σε οργανοποιίο διαδίδωντας κουτσομπολιά, και παίζοντας τον παράγοντα και πολύ θα ήθελα να μου το διαψεύσεις αυτό εαν δεν είναι αλήθεια.

και δεν είδα αντίστοιχη αντίδραση στην απαξίωση της ίδιας της τέχνης της οργανοποιίας.

Εδώ θα σε συμβούλευα να το αφήσεις γιατί θα εκτεθείς για ακόμη μια φορα

Παρακαλώ να είμαστε όλοι προσεκτικοί με το τί δημοσιεύουμε, το λέω και για μένα.

Κατόπιν εορτής φίλε μου, να είχαμε να λέγαμε έχεις ρίξει ένα τόνο λάσπη στον ανεμιστήρα κρυμμένος πίσω από το πληκτρολόγιο και απο γενικότητες της «γνώμης» σου, αυτά τα πράγματα εαν έχεις μπορείς να τα αποδείξεις τεχνικά τότε θα είναι σε κέρδος όλων μας, όμως μέχρι τώρα δεν το κάνεις και γιαυτό γίνεσαι ενας κοινός συκοφάντης ελπίζω χωρίς κάποια άλλη σκοπιμότητα και χωρις να δρας εκ μέρους άλλων.

Τι έγινε ρε παιδιά? Γεμίσαμε χωροφύλακες στο φόρουμ? Ο ένας μιλάει για “ποινικά κολάσιμες πράξεις”, ο άλλος μιλάει για “δυσφήμηση”, ενώ ο ένας οργανοποιός είναι εδώ και μιλάει και ο άλλος σε προηγούμενη συζήτηση απάντησε ο ίδιος και μάλιστα βρέθηκε με τον Λίγκα στο εργαστήριό του και τα είπανε.
Και μια τους αρέσει να το παίζουν χωροφύλακες γιατί προσπεράσανε κάτι πολύ σημαντικό για μένα. Αυτό που λέει ο κύριος Στάμκος στο post #58?
“ΥΓ.
Με πικρα αναφερω οτι τον τελυταιο εναμιση χρονο επισκευασα 6 οργανα χωρις να παρω ενα ευρω γιατι τα ειχαν κατασκευασει “μαθητες” μου ερασιτεχνες σε τιμες πανω απο 1000 ε!!!.”
Γιατί δεν του ζήτησαν να μας πει ποιοι είναι αυτοί οι ερασιτέχνες που μάλιστα είναι παραπάνω από ένας, και δηλώνουν “μαθητές του” και ζητάνε τρελές τιμές για μπουζούκια της πλάκας? Αν μην τι άλλο για να προστατέψει υποψήφιους αγοραστές.
Στον παραλογισμό, ότι τα διόρθωσε τζάμπα ενώ δεν είχε καμμία σχέση με την κατασκευή δεν θα πω τίποτα, απλά και μόνο πως αν το ανέχεται κάνει περισσότερο κακό στην δουλειά του από εκατό liga rosa.
Όσο για το θέμα της προσφοράς που αναφέρθηκε εμένα προσωπικά το κείμενο του liga rosa για τους δρόμους, Κείμενο για δρόμους
με έχει βοηθήσει πολύ.
Αυτά τα λίγα.

Δηλαδή αυτά που παρατηρεί ο Τηλέμαχος δεν είναι εύστοχα; δεν είναι προφανή;
έχουν διαγραφεί μηνύματα από τους admin, μόνο και μόνο επειδή ήταν ειρωνικά…
κι εδώ τι γίνεται ρε παιδιά;
Αυτό έχει γίνει επανειλημμένα σε πολλά θέματα με τον συγκεκριμένο… ας μπει ένα τέλος.
έλεος πια.

Δηλαδή αυτή την στιγμή ζητάς να διαγραφεί ένα μέλος? Είμαστε σοβαροί?
Τότε μπορώ και εγώ να ρωτήσω με την λογική σου. Θα τυπώσεις την σελίδα και θα την παρουσιάσεις για να ζητήσεις κανά κατοστάρικο έκπτωση?

Δικηγόρε δεν πας καλά…με άλλα λόγια:
ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΑΝΕΙ ΤΟΥ ΛΩΛΟΣΤΕΦΑΝΗ!!!:019:

“Αυτό έχει γίνει επανειλημμένα σε πολλά θέματα με τον συγκεκριμένο… ας μπει ένα τέλος.
έλεος πια.”

Δικηγόρος δεν είμαι αλλά την γλώσσα την καταλαβαίνω πολύ καλά.
Κάντην γυριστή ρεμπέτη μου, αλλά πρόσεξε μην χτυπήσεις στην κωλοτούμπα. :slight_smile: (μιας και βάζουμε και εμότικον).
Και τέρμα για μένα η προσωπική αντιπαράθεση.

μιλησα για παρέμβαση σε κάτι προφανές και ανέφερα ότι εχει υπάρξει παρέμβαση και με πολύ λιγότερα. Με χαρακτήρισες προσωπικά χωρίς βάση για λογαριασμό άλλου (εξού και το δικηγόρος ). Οι χαρακτηρισμοί και οι εντυπώσεις ειναι εύκολοι για σένα και για τον φίλο σου… Αυτό ειναι το πρόβλημα.
Πραγματικά ειναι κρίμα.

Το ποιος είναι φίλος και ποιος όχι άστο δεν σου πέφτει λόγος. Εγώ δεν σου είπα αν είσαι φίλος του Στάμκου ή κάτι τέτοιο. Δεν μίλησες μόνο για παρέμβαση σε κάτι προφανές αλλά επίσης υποννόησες οτι οι admin κάνουν τα στραβά μάτια για το συγκεκριμένο μέλος. Δεν σε χαρακτήρισα για λογαριασμό άλλου, αλλά αποκλειστικά από αυτά που έγραψες και για λογαριασμό δικό μου. Ζητάς από τους admin να παρέμβουν γιατί “Αυτό έχει γίνει επανειλημμένα σε πολλά θέματα με τον συγκεκριμένο…” και μετά λες και το “ας μπει ένα τέλος.
έλεος πια.” Αυτά τα λόγια ακριβώς χαρακτήρισα και εκεί είναι και η διαφωνία μου.
Αν τώρα αυτό σου φαίνεται δικηγορία, για μένα είναι απλή λογική.
Τώρα αν άλλα θέλεις να πεις και άλλα γράφεις να μας το πεις να το ξέρουμε όσοι διαβάζουμε.

Μια τελευταία παρέμβαση θα κάνω γιατί μάλλον εχει ξεφύγει το θέμα…επειδή ξαφνικά βρίσκομαι σε θέση απολογούμενου.
Τον κ. Σταμκο ούτε τον ξέρω, ούτε πελατης του είμαι.
Νομιζω ότι μετατράπηκε το θέμα σε λαϊκό δικαστήριο και έχω κι εγώ ευθύνη γι αυτό.
Λυπαμαι. Είναι το τελευταίο ποστ που κάνω στο forum. Καλή συνέχεια.

Κρίμα που αντιδράς έτσι. Αν κάθε φορά που κάποιος έχει αντίθετη άποψη ή επισημαίνει ένα λάθος που μπορεί να συμβεί απ’ όλους, (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα), τα παρατάμε και φεύγουμε θα ήταν καλό να το ξανασκεφτείς. Εδώ δεν είμαστε δικαστήριο αλλά άνθρωποι που αγαπάνε το ρεμπέτικο. Σε κουβέντες μπορεί να ειπωθούν πολλά. Εγώ απλά σου επισήμανα που κατά την γνώμη μου ήσουν λάθος. Για κανένα λόγο δεν ήθελα να ακούσω ότι τα παρατάς. Θεώρησα ότι υπερβάλλεις και εκεί διαφώνησα.

ας επικεντρωθουμε στα αποτελεσματα του πειραματος

Τα βιντεακια ανεβηκαν και αποδειχτηκαν καποια πραγματα.
Περιμενω απο συναδελφους να τοποθετηθουν πανω στο θεμα μας και να γινει ανοιχτος διαλογος για τις διαφορες τεχνικες στο μανικο.
Αν δεν παρουν θεση θα θεωρησω οτι συμφωνουν και αποδεχονται την βεργα!!!
Η βεργα κατηγορειται για
1.Παραπανω βαρος
2.Χαλαει τον ηχο
3.Ειναι ξενο σωμα και δεν πρεπει να μπαινει στο μανικι
4.Δεν ειναι απαραιτητη γιατι αν βαλεις καλα ξυλα το οργανο δεν σκευρωνει και ερχεται σε αντιθεση με την παραδοσιακη οργανοποιοια
Εχω απαντησει σε ολα αυτα εμπρακτα.
πιστευω οτι αν εμπλακουν περισσοτεροι συναδελφοι θα λυθουν πολλες αποριες που εχουν οι περισσοτεροι πανω σε αυτο το θεμα.