Η βέργα αλουμινίου στο μπουζούκι

Η συγκεκριμενη επισκευη εγινε με την δικη μου τεχνικη και με την δικη μου επιλογη βεργας.
Και τα συμπερασματα βγηκαν αφου περασαν απο τα χερια μου ολα αυτα τα οργανα συν την συγκεκριμενη επισκευη.
εξ αρχης ηταν επισκευη συγκεκριμενου μαστορα και οχι εκατο μαστορων.
Αρα αγαπητε νικο πως 2400 οργανα του συγκεκριμενου μαστορα δεν εχουν να μας πουν τιποτα?
Και στο φιναλε αφου θα πρεπει να δουμε 100.000 περιπτωσεις απο 150 μαστορους για να βγαλουμε συμπερασμα γιατι δεν μας το ειπες απο την αρχη πριν απο 4,5 χρονια να μην παιδευομαστε τσαμπα!!!
Μια προσπαθεια εγινε μπας και καταλαβουν οι αναγνωστες τι εστι βεργα και η χρησιμοτητα της.Τοσο απλα.
Τιποτα παραπανω.
Γιατι δεν μπορεις εσυ και οι αλλοι της φατριας του Art Luthier να το δειτε τοσο απλα?
ωραια η παραδοσιακη οργαοποια μου αρεσει και εμενα αλλα να μην το ψαξω και λιγο παραπερα?
Να μεινω εκει στα μαυρα σκοταδια του 10-20-30-40-50-60 που δεν ειχαν ουτε εργαλεια ουτε τεχνολογια?
Να μην κανω μια προσπαθεια να κανω καλυτερα και ποιο διαχρονικα οργανα?
Αν σου αρεσει εσενα και ισως σε καποιους αλλους να νοσταλγειτε και να δοξαζετε το τους δεινοσαυρους μεγια σας με χαρα σας.
Αλλα δεχτειτε επιτελους οτι βρισκομαστε στο 2016 και οτι και η οργανοποιοια των οργανων της οικογενειας του μπουζουκιου πρεπει να συμβαδιζει με την εποχη της.
Και επιτελους δεχτειτε οτι δεν φτιαχνονται καλα οργανα μονο με τον παραδοσιακο τροπο αλλα φτιαχνονται καλυτερα με το παντρεμα της παραδοσης με την τεχνολογια.
Ωραιος ο σταθοπουλος πολυ καλος ο μουρτζινος και οι αλλοι παλλαιοι Μαστοροι.
Εγραψαν την ιστορια τους και μας αφησαν τεραστια παρακαταθηκη απο τις κατασκευες τους.
Εμεις οι καινουργιοι λοιπον τι θα πρεπει να κανουμε φιλε Νικο?
Να προσπαθουμε απελπισμενα να μοιασουμε στους δεινοσαυρους?Να μεινουμε εκει και να υμνουμε τις μετριες κατασκευες τους?
προσωπικα θα τους αμφισβητω παντα και θα προσπαθω οσο ειμαι ορθιος να κανω πολυ καλυτερα οργανα με την βοηθεια της τεχνολογιας αφου μπορω και την εχω.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:01 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:34 —

Φιλε δυστυχως εισαι παντελως ασχετος με την οργανοποιοια οποτε καλα θα ειναι να μην ασχολεισαι αφου δεν ξερεις.
Θα σε παρακαλουσα επισης να παρεις πισω την κουβεντα περι αδυναμιας που κρυβεται πισω απο την τεχολογια.βγαζει ματια οτι το καρφι ειναι για εμενα.
Καθε χρονο αλλαζω ταστα και ξεσκευρωνω πανω απο 150-170 οργανα χωρις βεργα.
θα πρεπε να εχεις καταλαβει οτι η χρησιμοποιηση της βεργας δεν ειναι επειδη ειμαστε ασχετοι αλλα επειδη θελουμε να εχουμε οργανα ποιο γερα και ποιο διαχρονικα.
Καλα θα ειναι να μην γραφεις τετοια υπονοουμενα για κανεναν μαστορα.Δεν σε τιμουν.
Δεν συμφωνεις μαζι μου κανενα προβλημα αλλα προσεχε τι λες και πως το λες.
Το συγκεκριμενο μυνημα ειναι αρκετη ωρα πανω αλλα δεν ακουσα κανεναν συντονιστη να κανει μια παρεμβαση που μας βγαζει ασχετους ο φιλος Liga Rosa.
Δεν σου αρεσει η βεργα και τεχνολογια.Σεβαστο και αποδεκτο.
Μην μας βγαζεις ομως ασχετους επειδη την χρησιμοποιουμε.
Επισης ολο αυτο το διαστημα δεν ακουσα κανεναν μαστορα της αλλης πλευρας να παιρνει θεση?
Γιατι αραγε?
Ναι η κατασκευη των λαικων οργανων ειναι μια παραδοσιακη τεχνη αλλα εν ετη 2016 την σεβομαι και την υπηρετω με την τεχνολογια και τα συγχρονα μεσα αφου τα εχω.
Τα ακομη καλυτερα οργανα που προσπαθουμε να κατασκευασουμε εμεις οι νεοι οργανοποιοι γινονται μονο εαν εχουμε ανοιχτο μυαλο και παντρερψουμε την τεχνολογια με την παραδοση.
Αλλοιως θα φτασουμε να κατασκευαζουμε ολο και χειροτερα οργανα μιας και η ποιοτητα της ξυλειας που χρησιμοποιουμε εχει πεσει στο ναδιρ.
Αν ειχαμε εμεις τα ξυλα που ειχαν οι οργανοποιοι πριν απο 100 χρονια θα ειχαμε κανει θαυματα.

από τη μια σταθόπουλος-μούρτζινος-κλπ: φατρία, μαύρα σκοτάδια, μέτριες κατασκευές, και από την άλλη στάμκος: πολύ καλύτερα όργανα με τη βοήθεια της τεχνολογίας. scripta manent, μου θυμίζει την διαμάχη 3χ-4χ που οι 4χ λένε ότι ο μάρκος και ο τσιτσάνης δεν έπαιζαν καλό μπουζούκι γιατί δεν είχαν τεχνική.
προσωπικά, όταν πιάνω ένα χειροποίητο καλοφτιαγμένο όργανο, το νοιώθω ζωντανό στα χέρια μου και με ταξιδεύει. όταν πιάνω ένα μαζικής παραγωγής απλά φωνακλάδικο και εντυπωσιοθηρικό, δεν μου δίνει ερεθίσματα και έχει συγεκριμένα όρια. φυσικά δεν μιλάω μόνο για τα παλιά, αλλά κυρίως για σύγχρονα όργανα. και δεν είναι τυχαίο ότι τα καλύτερα σύγχρονα όργανα (όχι μόνο μπουζούκια, αλλά και κιθάρες κλπ) βγαίνουν από μάστορες που σέβονται την ιστορία της οργανοποιίας.

edit (είδα την συμπλήρωση): το καρφί δεν ήταν μόνο για σένα, μίλησα και για ανθρακονήματα στο προηγούμενο μήνυμα. και ούτε είναι κανένα υπονούμενο, είναι γνωστές οι απόψεις μου.

Liga Rosa το να λες πως όσοι δεν βάζουν κόντρες λόγω αδυναμίας (μάλιστα λες ότι πίσω απο την τεχνολογία για να κρύψουν την αδυναμίας τους ) αυτό δεν είναι άποψη, είναι συκοφαντία για όποιον και αν αναφέρεσαι. Όπως πέσαμε πάνω στον κ. Σταμκο για την τοποθέτηση του περι πειράματος και απόδειξης τώρα κάνεις και εσύ το ίδιο. Αναφέρεσαι με τόση βεβαιότητα και τόση σιγουριά λες και μπορείς να ξέρεις τις αδυναμίες όλων των οργανοποιών,τέτοιες γενικεύσεις παραπέμπουν μόνο “αυθεντίες”, με καρφία διάλογος δε γίνεται, εκτός και εαν στόχο είναι μόνο η εντυπώσεις.

Μερικές σκέψεις
τι λέει ο κ. Στάμκος;
Λέει οτι ένα όργανο με βέργα στο μάνικο έχει εγγυημένη αντοχή στο σκεύρωμα σε βάθος χρόνου, δεν επηρρεάζεται απο τις καιρικές μεταβολές ωστε να καταφεύγουμε σε λύσεις του τύπου ( βάλε- βγάλε καπλαμάδες κάτω απο τον καβαλάρη) κλπ κλπ τα έχετε διαβάσει , να μην τα ξαναλέμε.
Υπάρχει κάποιος που να ισχυρίζεται οτι όλα αυτά είναι ανυπόστατα ή οτι δεν ισχύουν;
Τί συμβαίνει με τα όργανα με συρμάτινες χορδές στον υπόλοιπο κόσμο; (εννοώ αυτά που οι τάσεις των χορδών είναι περίπου ίδιες με τα δικά μας )
Ολοι οι αμερικάνοι κατασκευαστές ή τουλάχιστον τα μεγαλύτερα ονόματα ( Guild, Fender, Gibson, Taylor ) και πολλοί άλλοι όχι μόνο στις ακουστικές κιθάρες αλλα και στα όργανα τύπου ‘‘μπάντζο’’ ( 5άχορδο με περίπου ίδιο μήκος μάνικου και τάσεις χορδών με τα δικά μας μπουζούκια) αλλα και στα μαντολίνα (8χορδα) βάζουν truss rod , βέργα τέλος πάντων .
Όλοι αυτοί δεν ξέρουν τί τους γίνεται;
ή το έχουν ψάξει το θέμα μεχρι εκεί που δεν μπορούμε εμείς να το φανταστούμε ;
Μια άλλη σκέψη.
Αυτή η εμμονή με το τί και πώς φτιάχναν οι παλιοί , σας φαίνεται φυσιολογική και υγιής; Είμαστε απολύτως βέβαιοι πχ οτι ΑΝ στην εποχή του κορυφαίου Απαρτιάν υπήρχαν πχ τα ανθρακονήματα δεν θα τα είχε χρησιμοποιήσει στις κιθάρες του;
Προσωπικά δεν έχω δεί ακόμα παλιό όργανο που να μην είναι σκεβρωμένο ή ‘‘αρπαγμένο’’ στην καλύτερη περίπτωση.
Επιτρέψτε μου και μια σκέψη , λίγο εκτός θέματος.
Μπορούμε νομίζω να διατηρούμε την άποψή μας ο καθένας -θεμιτό είναι αυτό- χωρίς δηκτικά σχόλια για το τί είναι , ή τί δεν είναι ο άλλος . Προάγει τον πολιτισμό στις συζητήσεις μας μια τέτοιου είδους αντιμετώπιση των πραγμάτων.
Λίγο σεβασμό επίσης στους ανθρώπους του χώρου , που έχουν γράψει ιστορία με τη δουλειά τους, όχι με τα λόγια.
Αυτό θα ήταν χρήσιμο για όλους.

//youtu.be/hNmx8ZdArjg

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 09:04 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:00 —

Δεν νομίζω ότι επιμείναμε ιδιαίτερα στο τι κάνανε οι παλιοί κτλ , τουλαχιςτον στα τελευταία μηνύματα . Αυτό που εγώ είπα ( το ίδιο και κάποιοι άλλοι ) είναι πάρα , μα πάρα πολυ συγκεκριμένο : δεν αποτελεί απόδειξη , για το ότι η βέργα είναι απαραίτητη σε ολα τα οργανα , η πετυχημένη παρέμβαση σε ενα όργανο ( έτσι άρχισε ξανά η κουβέντα - αργότερα εμπλουτίστηκε με αλλά όργανα και κάποιες επισκευές από έναν μάστορα και σε οργανα τα οποία είχαν θέματα ) . Οπως λέτε , ο καθένας έχει την άποψη του . Νέα δεδομένα δεν υπάρχουν , άρα μαλλον ανακυκλώνομαστε. Απλά , εγώ θέλησα να κάνω την παρατήρηση για να καταγράφουν οι παραπάνω ενστάσεις περί αποδείξεων .

//youtu.be/_ksLQfCcl2Y

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:04 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:09 —

Σε παρακαλω να διαβασεις το μυνημα #11#.Ειναι η ποιο καταλληλη απαντηση σε αυτα που γραφεις

Το διάβασα . Για να ειμαι ειλικρινής δεν βλέπω κάποια απάντηση , άλλωστε δεν ρώτησα κάτι, μια τοποθέτηση έκανα . Αλλά ούτε και κάποια αλλη σχεςη βλέπω . Εν πάση περιπτώσει , από εμένα τέλος , δεν βλέπω να οδηγεί κάπου η κουβέντα .

Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσουν οι βολές εναντίον των οργανοποιών (και μάλιστα από τα ίδια πάντα άτομα προς τους ίδιους πάντα οργανοποιούς).
Πέρα από τις απόψεις κάποιων χρηστών (καλοπροαίρετων) υπέρ μιας ή άλλης μεθόδου/αισθητικής, εδώ έχουμε βολές σχετικές με ικανότητα, αξιοπιστία και γενικά θέματα επαγγελματισμού από ανθρώπους που ουδεμία σχέση έχουν με την οργανοποιία. Βολές που για όποιον παρακολουθεί το forum, μπορούν να χαρακτηριστούν σε μεγάλο βαθμό εμμονικές από συγκεκριμένους χρήστες…
Το ότι συχνάζω σε οργανοποιία και συμπαθώ κάποιους οργανοποιούς για προσωπικούς λόγους, δεν με κάνει ούτε αυθεντία, ούτε μου δίνει το δικαίωμα τα βάλλομαι με συμπεράσματα καφενείου εναντίων ανθρώπων με πολυετή πορεία στο χώρο.
Μάλλον το αστείο πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή…καλό είναι να έχουμε και λίγο “τσίπα” πάνω μας.

Όπως σωστά είπε ο κ. Σταμκος νομίζω, οι οργανοποιοί του παρελθόντος χρησιμοποιούσαν τα υλικά και τις μεθόδους που ήταν διαθέσιμες εκείνη την εποχή . Δηλαδή με ίδια λογική ο Σταθόπουλος όταν χρησιμοποίησε την βέργα για πρώτη φορά ηταν και αυτός ανεπαρκής και προσπαθούσε να κρυψει την ανεπάρκεια του πίσω απο την τεχνολογία???..δηλαδή γελάει ο κόσμος.
Ο Liga Rosa καλό θα ήταν να συζητήσει με κάποιον ειδικό για τις εμμονές του και την ανάγκη του να παριστάνει τον παράγοντα.

Η γνώμη μου είναι να ότι πρέπει να σταματήσουν οι αντιδικιες δεν οδηγούν πουθενά… Δεν βλέπω κάποια επίθεση από κανέναν… Ο καθένας την γνώμη του λέει… Και ο Lisa Rosa και ο sofocp δεν επιτέθηκε στον κύριο Σταμκο απλά είπαν την άποψή τους όπως και ο κύριος Σταμκο την δική του περί βεργας… Ας συνεχίσουμε λοιπόν την συζήτηση σε πιο ήρεμο κλίμα…

Να με συμπαθας φίλε Κώστα αλλά το ότι όταν λες για τους οργανοποιους που χρησιμοποιούν νέες τεχνολογίες όπως ο Σταμκος και Σπουρδαλακης πως κρύβουν την ανεπάρκεια τους πίσω από την τεχνολογία δεν είναι γνώμη αλλά χαρακτηρισμός και λάσπη.
Όταν στέλνεις προσωπικά μνμ σε κόσμο που δεν σχετιζεσαι και ρωτάει από που να πάρω το πρώτο μου μπουζούκι και στέλνεις μνμ ότι προς θεού μην πας στον ταδε μαστορα τότε είσαι λάσπολογος και συκοφαντης. Πραγματικα δεν καταλαβαινω την ανοχη σου στις χονδραδες που ακουγωνται ειδικα για μαστορους σαν τον Σπουρδλακη η τον Σταμκο που εμπλουτιζουν το φορουμ με πληροφοριες. Απο τετοιες συμπεριφορες σαν του Λιγκα σταματησαν πολυ αξιολογοι ανθρωποι να γραφουν στο φορουμ.

Στα προσωπικά μηνύματα δεν έχει πρόσβαση κανεις άλλος εκτός των δύο μελών που ανταλλάσσουν μηνύματα. Αλλά και έτσι να είναι ακόμα δεν μου λέει κάτι αυτό… Και? Και γω έχω πει σε φίλο μου να πάρει μπουζούκι από τον τάδε κατασκευαστή γιατί αυτόν γουστάρω και αυτός πιστεύω είναι ο καλύτερος. Είμαι λασπολογος?

Μήπως γιατί είναι κουραστικό,με τα ίδια και τα ίδια;

Κώστα εδω νομίζω πως βλέπουμε τα πράγματα απο εντελώς διαφορετική οπτική , εαν στείλεις σε εναν φίλο σου φυσικά και δεν είναι μεμπτό ειδικά εαν ρωτάει και την γνώμη σου.Όταν στέλνεις σε έναν άγνωστο προσωπικό μνμ χωρίς να έχει ρωτήσει την γνώμη σου καν! και του λες μην περάσεις καν απο τον τάδε οργανοποιο ούτε για να δεις γιατι θα σε τουμπάρει δεν είναι απλά η γνώμη σου δείχνει ότι έχεις σκοπιμότητα.
Βασικά είναι εμμονή και συκοφαντία, εκτός και εαν νομίζεις πως έχεις αποστολή σε αυτόν τον κόσμο τον ρόλο του παράγοντα ή του οδηγητη που εκεί χρήζει άλλου αρμοδιότητα η διαχείριση της κατάστασης.

Ας μου θέσεις τότε εσύ τον ορισμό της λάσπης λοιπόν… δεν είναι λάσπη άραγες να κατηγορείς οργανοποιούς σαν τον Στάμκο πως κρύβουν την ανεπάρκεια τους πίσω απο την τεχνολογία? Ο άνθρωπος έδωσε τον χρόνο του και συμμετέχει ενεργά εδώ και χρόνια όπως και ο Σπουρδαλάκης, με πόση ευκολίας βγαίνει ο οποιοδήποτε να σπιλώσει έτσι επαγγελματίες που βγάζουν το ψώμι του μέσα απο αυτή την τέχνη και για να έχουμε καλό ρώτημα με βάση ποιον τεχνικών γνώσεων ή παρατηρήσεων χαρακτηρίζει και συκοφαντεί?
Θα ήθελα ειλικρινά να μου εξηγήσεις εαν το ανεπαρκείς είναι λάσπη ή όχι για εσένα και οπως σου είπα και πιο πάνω τι είναι λάσπη κατά την γνώμη σου και υποστηρίζεις ένα μέλος που με τις εμμονές του συστηματικά δυναμιτίζει τις συζητήσεις, μην χάσουμε και τα λογικά μας εντελώς δηλαδή.

Ο μπαγλαμάς και ο τζουράς δεν χρειάζονται βέργα, έχουν κοντύτερα μανίκια και καλύπτονται πλήρως από αντικολλητά ξύλα διαφορετικής σκληρότητας. Σαφώς και δεν είναι όλα τα έγχορδα το ίδιο.

Ναι, η βέργα. Η πρώτη πατέντα (για έναν πρώιμο τύπο truss rod) καταχωρήθηκε το 1908 και πιστοποιήθηκε το 1910 και ήταν αυτή:

Η σημερινή της μορφή κατατέθηκε σαν πατέντα το 1921 και εγκρίθηκε το 1923:

Αυτό είναι το σίγουρο Τηλεμαχε. Χωρίς αυτο να σημαίνει ότι αντιδικουμε μεταξύ μας. Λοιπόν να εξηγήσω ίσως λίγο ξερά αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Από την στιγμή που ο κάθε οργανοποιος εκθέτει την δουλειά του και τις γνώσεις του αποκτά υποστηρικτές της δουλειάς του και μη. Δεν είναι δυνατόν όλος ο κόσμος να γουστάρει ή να συμφωνεί με τις μεθόδους που φτιάχνει τα όργανα. Αν λοιπόν ο οποιοσδήποτε λίγα ροσα δεν συμφωνεί με τις μεθόδους του οποιουδήποτε σπουρδαλακη σίγουρα κατά την κρίση του γιατί αυτός έτσι νομίζει ότι είναι το σωστό θα προστατέψει κάποιους ή έστω θα νομίζει ότι προστατεύει κάποιους που θα πάνε να αγοράσουν όργανο από αυτόν. Τώρα με το θέμα σκοπιμοτητα μπαίνουμε σε άλλα χωράφια τα οποία εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω πως σκέφτεται ο καθένας και πως λειτουργεί. Όμως μου αναφέρεις συνέχεια ότι και ο κύριος Σταμκος αλλά και ο κύριος σπουρδαλακης προσφέρουν στο φόρουμ δίνοντας τις πολιτιμες γνώσεις τους… Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα… Όμως από την άλλη δεν σημαίνει αυτό ότι το ρεμπέτικο φόρουμ θα λογοκρινει μια αρνητική κριτική για τον οποιοδήποτε οργανοποιο που προσφέρει με σε αυτόν εδώ το χώρο? Πιστεύω να συμφωνείς σε αυτό. Αλλιώς δεν θα είχε νοημα να υφίσταται η σελίδα. Επίσης σου απαντώ ότι για μένα το ανεπαρκεις δεν είναι λάσπη… Είναι μια αρνητική κριτική… Ο λίγκα ροσα θεωρεί ότι δεν χρειάζονται ούτε βεργες ούτε ανθρακονηματα αν έχω καταλάβει σωστά την λογική του… Δεν είναι υποχρεωμένος να πει γιατί… Ο οργανοποιος όμως είναι υποχρεωμένος για μένα να πει γιατί πιστεύει ότι η βεργα είναι απαραίτητη… Επίσης κάτι άλλο που εγώ δεν θεώρησα ότι είναι λάσπη αλλά υπερβολή… Ο κύριος Σταμκος είπε ότι το 90% των μπουζουκιων χωρίς βεργα έχουν θέματα με το μανίκι. Αυτό είναι λάσπη για τους υπόλοιπους οργανοποιους που δεν βάζουν βεργα? Με την δική σου λογική θα μπορούσαμε να το εκλαβουμε ως λάσπη… Με την δική μου λογική το εκλαμβανω ως άποψη… Κατάλαβες τι θέλω να πω? (ζητώ συγνωμη για τυχόν λάθη και παραληψη παραγράφων αλλά γράφω από κινητό και είναι λίγο δυσκολο)

Σε μη τεθέντα ερωτήματα απαντάς, Παναγιώτη μου. Ούτε να μοιάσουμε στους δεινόσαυρους πρότεινα, ούτε να μην προχωρήσουμε την τεχνολογία, ούτε κάτι από όλα όσα αναφέρεις. Αυτό που είπα είναι, με λίγο διαφορετικά λόγια, “Η περίπτωση ενός συγκεκριμένου οργανοποιού, μόνη της, δεν φτάνει για να αποδείξει, επαναλαμβάνω: αποδείξει ότι η βέργα είναι η λύση για όλα τα προβλήματα, παντού και πάντα”.

Εντωμεταξύ με μια δεύτερη ανάγνωση όλου του θέματος διαπιστώνω τα εξής που ομολογώ μου διέφυγαν:

Ο κος Στάμκος στο πρώτο του επίκαιρο (2016) post ερωτά και λαμβάνει απάντηση ότι το όργανο συμπεριφέρεται καλώς και δεν έχει υποστεί αλλοιώσεις.
Κατόπιν θεωρεί ότι η βέργα έκανε τη δουλειά της.

Εδώ έχω μια ένσταση, δυσκολεύομαι να κατανοήσω τη συνεισφορά της βέργας στην καλή συμπεριφορά του μάνικου. Αν δεν κάνω λάθος (μπορεί και να κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση), η δουλειά της βέργας είναι να επαναφέρει κατά το δυνατόν το μπράτσο από μικροπαραμορφώσεις, όχι να το προστατεύει από το να τις υποστεί, όπως πχ διατείνεται ο κος Σπουρδαλάκης ότι κάνουν τα ανθρακονήματα, ή όπως η παραδοσιακή τεχνική με τα αντικολλητά ξύλα.
Οι συμφορουμίτες που σχολίασαν από κάτω συνέχισαν στο ίδιο μήκος κύματος, να αναλύουν τη σταθερότητα που προσφέρει ή δεν προσφέρει η βέργα.
Προσωπικά υπεραμύνθηκα της τεχνικής, διότι με ξελάσπωσε τόσο στην γριά ακουστική μου όσο και στην ηλεκτρική μου, αλλά στη φούρια μου μου διέφυγε το αρχικό συμπέρασμα του κου Στάμκου, που τελικά είναι και το ζουμί της υπόθεσης.

Ξαναλέω ότι μπορεί να σκέφτομαι λανθασμένα, αρμόδιος να απαντήσει είναι ο κος Στάμκος.

Ενα like απο μενα γιατι γελασα . Μιας και κουβεντιαζουμε για οργανοποιια κλπ και μεθοδους φτιαξιματος, πριν μερικες μερες ειχαμε την εκθεση. Δεν σας ειδα μεσα ομως. Καλο το πληκτρολογιο αλλα αυτα εκει τα βαζει ο κοσμος επι ταπητος , με κουβεντουλα κλπ κλπ. Ο Παναγιωτης Σταμκος ομως ηρθε…οπως κι ο Σπουρδαλακης, και κοιταξαν και ακουσαν και συμβουλεψαν τους ερασιτεχνες. Αν εκανα αστοχη παρεμβαση, να διαγραφει…