Η βέργα αλουμινίου στο μπουζούκι

Ως ερασιτέχνης θα παρακαλούσα με τη σειρά μου και τους υπολοίπους διακεκριμένους οργανοποιούς να τοποθετηθούν στο θέμα ευχαριστώ

Θα προτιμούσα φίλε Παναγιώτη,να μας παρουσίαζες έναν πίνακα που να αφορά την συμπεριφορά των ξύλων ως προς την κάμψη,παρά ως προς την σκληρότητα.Ίσως εκεί βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.

Υποθέτω η δυσκολία είναι στο βρεις τρόπο να δεις πως πάνε τα νερά του εβενου

Αυτο το οργανο ηρθε σημερα το πρωι για αλλαγη μανικα.
Δικο μου του 2002 οταν ημουν ακομη ερασιτεχνης.
Σας παρουσιαζω τι κοντρες εβαλα τοτε που ψαχνομουν χωρις βεργα.
Δυο κοντρες απο 1 ποντο η καθε μια παντουκ και τριανταφυλαι.
Και τα δυο ποιο ψηλα απο το βεγγε στην λιστα σκληροτητας.
Μετα απο 14 χρονια το οργανο ειχε ενα μικρο σκευρωμα αλλα ο πελατης θελει να του βαλει βεργα.
Θα το παρουσιασω ξανα μολις το τελειωσω.

Επίσης, αν μπορείς, και την πηγή του πίνακα. Νομίζω ότι είναι βικιπαιδείααλλά δεν είμαι σίγουρος…

Το ξύλο έχει φυσικές, μηχανικές, θερμικές, ακουστικές ιδιότητες. Η σκληρότητα είναι μια από αυτές. Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι ακριβώς μετράει η σκληρότητα ?

αγαπητε φιλε εγω ειμαι υποστηρικτης της βεργας.
Την απορια σου συτη μπορουν να στην λυσουν αυτοι που υποστηριζουν τα μανικα χωρις βεργα.
Οχι οτι δεν ξερω να σου απαντησω.
Ασ ακουσουμε ομως και κανεναν αλλον επωνυμο οργανοποιο που σιγουρα θα εχει τεκμηριωμενες απαντησεις αφου χρησιμοποιει την συγκεκριμενη τεχνικη.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:31 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:24 —

Νομιζω οτι το λεει η λεξη.
Σκληροτητα δηλ ακαμπτο με μεγαλη πυκνοτητα και βαρος.
Η βεργα ανθρακονηματων το εχει αυτο χωρις το βαρος.Δηλ ακαμπτοτητα και μεγαλη πυκνοτητα οποτε ειναι θεοσκληρο και κοβεται πολυ δυσκολα με πριονι.
JANKA HARDNESS TEST.Απο το wikipedia

Με συγχωρείς πολύ φίλε Παναγιώτη,ας είσαι λάτρης της βέργας,αν κάτι ξέρεις , πρέπει να το πεις.Δεν μπορεί να υποστηρίζεις ότι βάζουν οι συνάδελφοι Βέγκεν - χάριν οικονομίας -,και ότι ο έβενος είναι καλύτερος επειδή είναι σκληρότερος.Τι θα πει να απαντήσουν οι άλλοι συνάδελφοι.Σκληρότερο δεν σημαίνει και ακαμπτότερο. Σαφώς ο έβενος είναι σκληρότερος,σαφώς όμως και είναι πιο ευάλωτος σε κάμψη.Εδώ :http://www.teak.gr/el/ksyleia/tropiki/wenge,και εδώ:http://www.teak.gr/el/ksyleia/tropiki/evenos μπορούν να βγούν κάποια κατ αρχήν συμπεράσματα.Και βέβαια "Σκληροτητα δηλ ακαμπτο με μεγαλη πυκνοτητα και βαρος."δεν σημαίνει αυτό.Σκληρότητα είναι η αντοχή σε διάτμηση.Η κάμψη είναι άλλο πράγμα.

Ο πίνακας που έχεις ανεβάσει προκύπτει (νομίζω, για αυτό ζήτησα πηγή) από το Janka test, το οποίο μετράει το μέγεθος hardness (σκληρότητα ας πούμε). Συγκεκριμένα την δύναμη που απαιτείται για να βυθίσω ένα καρφί (συγκεκριμένων διαστάσεων) σε ένα ξύλο. Ας διαβάσει όποιος θέλει παραπάνω στον σύνδεσμο που έδωσα. Δεν έχει σχέση (άμεση τουλάχιστον, γιατί ενδεχομένως να κινούνται αντίστοιχα) με το μέγεθος δυσκαμψία (αυτό που ονομάζεις άκαμπτο), αντοχή σε κάμψη, αντοχή σε θλίψη κτλ .

Με λίγα λόγια, έτσι όπως το βλέπω εγώ (αλλά και ο nikosn), το μέγεθος σκληρότητα δεν είναι το μόνο που παίζει ρόλο στις ιδιότητες που θέλουμε να δώσουμε στο μανίκι. Η δυσκαμψία, οι αντοχές σε κάμψη, στρέψη κτλ είναι ίσως πιο σημαντικές (πέρα από τις φυσικές, ακουστικές και τις θερμικές ιδιότητες). Εδώ θα είχε πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τι λένε άνθρωποι που κατασκευάζουν όργανα (nikosn, νομίζω οτι μαστορεύεις)


με πρόλαβες nikosn. Το μέγεθος σκληρότητα από μόνο του δεν λέει τίποτα απολύτως.

Φιλε Nikosn σε παρακαλω μην προσπαθεις να με βγαλεις και φταιχτη απο πανω.
Νομιζω οτι τοσο καιρο ειμαι ο μονος απο τους επωνυμους οργανοποιους που βγαινω και μιλαω ανοιχτα και εκτιθεμαι στον καθενα.
Σιγουρα θα απαντησω και εγω αλλα αφου μιλησουν και καποιοι αλλοι.Μην γινεται μονολογος και βγαινουν καποιοι να μας λενε οτι το θεμα καταντησε φωσκολος και ειμαστε στα 195 μυνηματα!!!
Ωραια τα λεει και ο φιλος sofopc.Να τοποθετηθουν παρακαλω συναδελφοι και να μας το αναλυσουν.

Μακριά από μένα τέτοιες σκέψεις.Δεν προσπαθώ να πω τίποτα σε βάρος σου Παναγιώτη.Ίσα ίσα που αρκετές φορές έχω εκφραστεί στο φόρουμ για την αξία σου ως μάστορα.Απλά προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν ακριβέστερος,για να μπορεί κι ο κόσμος που διαβάζει να κατανοεί.

Φίλοι του ρεμπέτικου καλησπέρα παρακολουθώ το θέμα και θα ήθελα να πω την γνώμη μου ΟΧΙ ΣΑΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΕΠΙΠΛΟΠΟΙΟΣ-ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ όπου τα ξύλα τα δουλεύω κάθε μέρα οπότε κατά κάποιο τρόπο έχω δει την συμπεριφορά τον ξύλων που έχουν προαναφερθεί,ακόμα να πω ένα μπράβο στο Κο Παναγιώτη Στάμκο που συμμετέχει στο θέμα ενεργά και μοιράζετε μαζί μας της απόψεις του,τωρα σαν άποψη μου πιστεύω πως οι οργανοποιοί βάζουν φλαμούρι στο μάνικο για τους εξής λόγους:
1ον Είναι ότι είναι πολύ ʽʼελαστικόʼʼ ξύλο όπου θέλουμε μια τέτοια συμπεριφορά για να μπορούμε να φέρνουμε το μανικό με τα τάστα
2ον Είναι ελαφρύ σαν υλικό
3ον Είναι εγχώριο προϊόν άρα πολύ εύκολο να βρεθεί σε οποιοδήποτε ξυλεμπορικό, συν ότι είναι και οικονομικό,
4ον Η δομή του ως προς τα νερά του είναι ομοιόμορφη
Όσον αφορά το wenge
1ον είναι σκληρό σαν ξύλο οπότε κρατάει την τάση των χορδών
2ον είναι ψιλόβενο άρα περισσότερα νερά στο πάχος της κόντρας με αποτέλεσμα καλύτερη ακαμψία

Ακόμη θα μιλήσω γενικότερα για την δομή του μάνικα όσον αφορά την σταθερότητα του, γενικά στη επεξεργασία του ξύλου πρέπει όταν κάνουμε επικόλλητες κατασκευές πρέπει να έχουμε μονές στρώσεις σε ξύλα στην κατασκευή, διότι αλλιώς θα έχουμε πρόβλημα στραβώματος, και αν ένα μάνικο στραβώσει τότε τα πράγματα είναι δύσκολα και δεν μπορούμε να επέμβουμε καθόλου, εκεί πάμε για αλλαγή μάνικου, επίσης όταν βάζουμε μονές στρώσεις τότε το ένα κρατά αντίθετα το άλλο οπότε εξισορροπούνται οι δυνάμεις κατά κάποιο τρόπο. Τέλος πρέπει να έχουμε υπόψη ότι τα ξύλα γενικότερα μπορεί να μας προδώσουν εκεί που δεν το περιμένουμε.
Τώρα το αν είναι σωστό να βάλουμε βέργα ή όχι θα πω το εξής, η βάζουμε βέργα και όταν πάρει λίγο το μάνικο κάνουμε μια ʽʼτσακʼʼ με ένα αλενακί και φέρνουμε το μανικο μόνοι μας, ή δεν βάζουμε και το παίρνουμε το πάμε στον φίλο μας οργανοποιό και μας το φτιάχνει ό ίδιος, τώρα το αν η βέργα κόβει συχνότητες που έχω ακούσει και τα λοιπά…. δεν ξέρω, από ʽτι έχω καταλάβει πάντως το όργανο δεν βγάζει τον ήχο από το μάνικο, απλά πιστεύω το θέμα είναι τι θες και τι δεν θες προσωπικά σαν άτομο.
Καλές διακοπές:)

Ρε σεις δεν εχω καταλαβει γιατι τρωγεστε…εμενα δεν μου εχει κανει τακ κανενα οργανο. Ενταξει δεν εχω φτιαξει τετραχορδα που εχουν τασεις πολλες, αλλα τα τριχορδα μου δεν εχουν κανει ποτε σοβαρο εμπρος -πισω.Εχω ομως τριχορδο το οποιο ειναι οδοντογλυφιδα το μανικο του. Ο Παναγιωτης τοχει κανει αυτο και σιγουρα γλιτωνει τα καπλαμαδακια, τους μυστηριους, κλπ κλπ. Για φανταστειτε 2 ατομα τη μερα μονο για ξεσκευρωμα…παει το μαγαζι.

Πρεπει οι οργανοποιοι να επιστρεψουν σε κατασκευες με μικροτερα σκαφη και κοντυτερα μανικια ωστε να εξαλειφθουν και τα συγκεκριμενα προβληματα σκευρωματων και υγρασιας.
Με αυτον τον τροπο θα υπαρξει βελτιωση στον ηχο και αντοχη στον χρονο.

Ευχαριστω.

ενα δικιο τοχεις…φαντασου τα πρωτα μπουζουκια ειχαν ελευθερη χορδη 65

14238083_1266334043400663_7085271847248758884_n.jpg

Εγω τοποθετήθηκα για τη βέργα, στην έκθεση οργανοποιίας στη Σύρο, και δείτε τι έπαθα…:slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ούτε ψύλλος στον κόρφο σου, Νίκο μου! Πές μας όμως, τα όργανα τί έπαθαν; Επέζησαν της πρόσκρουσης στο κρανίο σου;

(για το κρανίο το ίδιο, ε, ΄νταξ…, μιά διασεισούλα θα πήρες, θα στην διόρθωσαν στο νοσοκομείο:019:)

Αυτή η υπέροχη φωτογραφία θα μείνει στην ιστορία, έχει πολλούς και καλούς λόγους!

Υ.Γ. Μακάρι να υπάρξει και μια πλήρης φωτογραφική ανταπόκριση από τα όργανα της έκθεσης…

Απίστευτη φωτογραφία! Σαν αρχαίο σύμπλεγμα αγαλμάτων! Και ο Νίκος Φρονιμόπουλος σαν σύγχρονος Λαόκοντας! Εύγε!!!

Απλως να προσθεσω οτι περασαμε υπεροχα στην εκθεση οργανοποιοιας στην συρο.
Ηταν μια πολυ καλη ευκαιρεια να γνωριστουμε καλυτερα οι οργανοποιοι που βρεθηκαμε εκει.
Ανταλαχτηκαν αποψεις και θεσεις σε πολυ ωραιες παρρες που καναμε με τσιπουρα και κρασια καθε βραδυ στην παλια συρα η κατω στο λιμανι.
Προσωπικα εχω να πω οτι αλλαξε η αποψη μου και η ιδεα που ειχα για τους συγκεκριμενους συναδελφους προς το πολυ καλυτερο μετα απο αυτην την υπεροχη εβδομαδα.
Νοιωθω τυχερος που ημουν εκει και ευχομαι αν ξαναγινει του χρονου να λαβουν μερος περισσοτεροι συναδελφοι.

Με το 100%.