Η βέργα αλουμινίου στο μπουζούκι

Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα που σηκωνει πολυ συζητηση φιλε Aeron.
Συνηθως οι μαστοροι οταν χρησιμοποιουν φλαμουρι κοβουν το μανικι στην μεση και το αναποδογυριζουν.Ενδιανεσα βαζουν τις κοντρες με οσο το δυνατον καθετα νερα.
Στο συγκεκριμενο μανικο παρ ολο που εβαλε 4 κοντρες απο πολυ σκληρα ξυλα ειχε προβλημα και πηγε πισω με αποτελεσμα να θελει δυο καπλαμαδες.
Αυτο συνεβη γιατι η κλιση που δοθηκε ηταν πολυ μεγαλη προσ τα πισω και με τα ταστα που ηταν ενα νουμερο ποιο χοντρα απο το χαραγμα ο μανικας ηταν συνεχεια πισω με ολη την υγρασια στα μουδανια διπλα στην θαλλασσα.
Ο μαστορας θα επρεπε να υπολογισει καλυτερα την δυναμη του μναικα και να βαλει μισα-μισα τα ταστα δηλ χαραξε 0,5 χιλ θα εβαζε μισα 0,5 και μισα ο,6.
Το ακριβως αντιθετο συμβαινει οταν δεν δοθει η καταλληλη κλιση οι κοντρες δεν ειναι τοσο γερες και γινεται και λαθος επιλογη ταστων οποτε το μανικο σκευρωνει.
εδω ερχεται η βεργα για να διορθωσει ολα αυτα τα προβληματα ειδικα η καινουργια που ειναι δυο δρομων.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Γενικά είμαι υπέρμαχος της βέργας και εκτιμώ το ό,τι υπάρχει τουλάχιστον η δυνατότητα σε κάποιον να επιλέξει με ή χωρίς, αναλόγως βεβαίως και για την χρήση που προορίζεται το κάθε όργανο.
Πρόσφατα μου έδωσαν μια κιθάρα η οποία έτριζε.Κοιτάζοντας την παρατήρησα ότι στο σημείο που ενώνεται το μπράτσο με το σώμα έχει δημιουργηθεί ένα ύψωμα, που ξεκινάει από το 10ο τάστο και επανέρχεται στο 14ο.Παρατήρησα επίσης ότι το καπάκι του οργάνου έχει βουλιάξει ελαφρώς από το πάνω μέρος του σώματος έως την τρύπα.Σκέφτηκα οτι το όργανο έχει έχει χάσει την υγρασία του.Προσπαθώντας να το επαναφέρω με την βέργα είδα ότι ουσιαστικά δεν γίνεται τίποτα.Αυτό που έκανα σαν πρόχειρη λύση ήταν να δώσω ύψος στον καβαλάρη ισιώνοντας όσο το δυνατόν το μπράτσο από το ύψωμα και προς το κεφάλι.
Ταυτόχρονα έφτιαξα έναν ιδιόχειρο υγροποιητή που έριξα μέσα στο σώμα και έκλεισα το όργανο στην θήκη του.Μετά από 4 μέρες είδα βελτίωση, οπότε συνέχισα την ίδια “αγωγή”. Αυτό το όργανο υπάρχει περίπτωση να επανέλθει με τις σωστές συνθήκες υγρασίας?Αν όχι, θα ήταν πιθανή λύση να βγουν τα τάστα, να πλανιστεί(ισιώσει) η ταστιέρα και μετά να ξαναμπούν τάστα?Ουσιαστικά λοιπόν η βέργα μπορεί να διορθώσει κάποια σκεβρώματα από το σημείο που ενώνεται το μπράτσο με το σώμα και προς το κεφάλι.Από εκεί και κάτω δεν μπορεί να διορθώσει κάτι.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και πάλι.

Φιλε Aeron ετσι οπως τα περιγραφεις θελει να βγουν τα ταστα και να πλανιαριστει.Η υγρασια το εφερε λιγακι αλλα θελει και επισκευη.
Οπως ακριβως το λεσ στην κιθαρα οπως και στο μπουζουκι η βεργα στον τακο δεν κανει τιποτα,Μονο στο μανικο περαν του ντακου.
Παντως να ξαναπω οτι η σωστη τοποθετηση στο μπουζουκι πρεπει να ειναι απο την μερια του ντακου και οχι απο την μερια του καραολου.
Και η τεχνικη της βεργας εχει προβληματα εαν και εφοσον δεν εφαρμοστει σωστα.
Προσωπικα χρειαστηκα 5 χρονια δοκιμων για να μαθω τα μυστικα της.Με πολλα λαθη στην αρχη και με πολλα προβληματα τα οποια λυθηκαν σιγα-σιγα.
Ποτε ομως στην πλατη του πελατη.Οταν και εφοσον υπηρχε προβλημα επισκευαζονταν ανευ χρηματων η υπηρχε αντικαταστση του οργανου.
Εδω εχουμε αλλη μια αστοχια απο τον μαστορα στο κεντραρισμα της μιας και μοναδικης κοντρας απο βεγγε 1 ποντου!!!

Epipedo.jpg

Δεν είχα σκοπό να επανέλθω όμως μόλις είδα αυτό, θύμωσα πάρα πολύ…μιλάμε για επίπεδο τώρα όχι αστεία.
Συγχαρητήρια με τέτοια δείγματα ήθους καμιά τέχνη δεν πήγε μπροστά…Ντροπή

Τηλεμαχε νομίζω δεν συνεισφέρει κάτι αυτό που έκανες… Η συζήτηση στο φεις είναι εντελώς ξεκομμενη από εδώ και έχουν υπωθει και άλλα πράγματα…άλλο φειςμποοκ και άλλο ρεμπέτικο φόρουμ. Οι δύο οργανοποιοι έχουν δώσει τις εξηγήσεις τους στο φεις… Γιατί απομονωνεις μια συζήτηση?

Φίλε Κώστα συγχώρεσαι με όμως είναι μια δημόσια τοποθέτηση του Βαρλά το παραπάνω και μάλιστα με αφορμή την συζήτηση που εχει ξεκινήσει εδώ όπως αναφέρει και ο ίδιος ο οργανοποιός.Δε το θεωρώ απομόνωση της συζητήσης καθε άλλο μάλιστα θα ήταν μια καλή ευκαιρία ώστε τέτοιες συμπεριφορές απο όποιον και εαν προέρχονται να απομονώνονται και να καταδικάζονται από εμας του ίδιους (εννοώ πελάτες,φίλους, “οπαδούς”) εαν πραγματικά θέλουμε να δούμε ένα άλλο ήθος και επίπεδο στην ελληνική οργανοποία και όχι κουτσομπολιά και χυδαιότητες.

Μάλιστα φίλε. Δηλαδή εσύ αυτή τη στιγμή μέσα από αυτό το μήνυμα έβαλες ένα λιθαράκι για το ήθος και το επίπεδο στην ελληνική οργανοποιια. Η αθυροστομία δηλαδή του Βαρλά (που όλοι όσοι τον γνωρίζουν ξέρουν τι άνθρωπος είναι) είναι εμπόδιο στην ελληνική οργανοποία (και μάλιστα από ένα “ελαφρύ” ας πούμε δίκτυο που είναι το Facebook.) Λυπάμαι φίλε αλλά δεν με πείθεις τουλάχιστον εμένα. Γνώμη μου είναι να αφήσεις τους ανθρώπους ήσυχους άλλωστε τα βρήκαν μεταξύ τους. Δεν κάνεις πουθενά καλό.

Αγαπητοι φιλοι το συγκεκριμενο θεμα αρχισε επιτελους να εξελισεται πολυ καλα και στο μελλον πιστευω οτι θα δοθουν πολλες απαντησεις και θα ειπωθουν πραγματα που θα ριξουν φως σε πολλα σκοτεινα σημεια.
Παρακαλω να μην ξεφευγουμε ωστε να προχωρησει το θεμα οπως πρεπει.
Στην αναλυση που εκανα για τα ξυλα που χρησιμοποιουνε οι περισσοτεροι για τα μανικα δεν αντεδρασε καποιος να μας πει οτι λεω μπουρδες.Μιλαω για τους συναδελφους οργανοποιους.
Εχω σκοπο να κανω βαθια αναλυση σε καποια πραγματα και σε τεχνικες στον μανικα και οσο θα απεχουν οι υπολοιποι οργανοποιοι τοσο θα μου δινουν δικιο.
Σιγα Σιγα ομως γιατι δεν μενει και πολυ ελευθερος χρονος λογω τεραστιου φορτου εργασιας.
Το συμπερασμα μεχρι τωρα ειναι οτι δεν αντεδρασε καποιος στα λεγομενα μου οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν ξυλα β κατηγοριας απο σκληροτητα και απο τιμες για τα μανικα!!!
Αρα παραδεχονται οτι σε οργανα 2000-3000 ε στο μανικο βαζουν β κατηγοριας ξυλα.

Κύριε Σταμκο τι λέτε? Ακυρώνετε τους συναδέλφους σας οργανοποιους επειδή δεν συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση? Πραγματικά πέφτω από τα σύννεφα…

Φιλε Κωστα δεν ακυρωνω κανεναν.
Αν αυτο φανηκε τοτε Λυπαμαι πραγματικα και ζηταω συγγνωμη απο τους συναδελφους οργανοποιους.
.Το οτι βγαινω και λεω για τα συγκεκριμενα ξυλα ειναι μετα απο χιλιαδες οργανα που εχουν περασει απο τα χερια μου δικα μου και ξενα.
Εχω λοιπον καταληξει καπου και το ΛΕΩ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ.Περιμενω λοιπον να αντικρουσουν τα λεγομενα μου με σωστα επιχειρηματα.
Ηδη εχω αρχισει και ανεβαζω φωτο απο μανικα που εχω αλλαξει σε οργανα αλλων κατασκευαστων θελοντας να αναδειξω τα προβληματα που μπορει να συναντησει κανεις με την συγκεκριμενη τεχνικη.
Αν νομιζεις εσυ και η υπολοιπη συντονιστικη ομαδα οτι δεν πρεπει να το προχωρησω τοτε το σταματαω εδω.

Εννοείτε ότι πρέπει να προχωρήσεις Παναγιώτη γιατί κάτι που πιστεύεις πρέπει να το υπερασπιζεσαι όπως μπορείς και με όλη τη δυναμη σου… Αλλά το ότι δεν γράφουν άλλοι οργανοποιοι στο φόρουμ δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο ή δεν μπορούν να απαντήσουν επειδή δεν έχουν τι να πουν… Είναι επιλογή του καθενός να γράφει ή να μην γράφει σε αυτό εδώ το χώρο είτε επειδή δε γουστάρει είτε επειδή δεν είναι μέλος είτε επειδή δεν θέλει να συμμετέχει σε μια τέτοια συζήτηση… Υποστήριξε λοιπόν αυτά που υποστηρίζεις χωρίς να λες για άλλους οργανοποιους… Άλλωστε νομίζω ότι ούτε σε σένα αρέσει αυτό.

Οκ το θετεις πολυ σωστα.
Μακαρι παντως να συμετεχουν οργανοποιοι για να φτασουμε σε ποιο σωστα συμπερασματα.Η εμπειρια τους πιστευω οτι θα βοηθησει.
Το σωστο ειναι να υπαρξει αντιλογος.Και εγω δεν εχω χρονο αλλα γραφω οποτε μπορω.

Νομίζω ότι το κυριότερο που έχουμε να καταλάβουμε από τις γνώμες και τις γνώσεις των επαϊόντων σ’ αυτό το θέμα είναι πιο πολύ τι σημαίνει, σε όλες του τις διαστάσεις, το να βάζεις βέργα και τι το να μη βάζεις.

Δεν είμαι ο επαρκέστερος αναγνώστης, αλλά αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι ότι δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη επιλογή, αλλά μάλλον πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε επιλογής που ο καθένας τα αξιολογεί αλλιώς. Αν δηλαδή η βέργα λύνει κάποια προβλήματα που εγώ ο Χ δε θα τα θεωρούσα προβλήματα, γιατί απλούστατα δε με ενοχλούν, αλλά ενοχλούν τον Ψ που έχει άλλα ζητούμενα, ή αν στερεί από το όργανο κάποια στοιχεία που δε θέλω να τα χάσω αλλά τον Ψ δεν τον νοιάζει να τα στερηθεί γιατί σε άλλα δίνει σημασία, τότε το θέμα είναι να καταλάβουμε σε βάθος και πλάτος όλο αυτό το φάσμα των συνεπειών της κάθε επιλογής, ώστε να ξέρουμε: εγώ είμαι τέτοιος και τέτοιος, έχω ένα όργανο έτσι κι έτσι, άρα θα μου πάει καλύτερα με/χωρίς βέργα, αντίστοιχα.

Διορθώστε με αν έχω καταλάβει λάθος (και αν έχει κάποια σημασία). Θαρρώ πως μάλλον αυτό είναι το ζητούμενο της συζήτησης, και όχι να αποδειχτεί η μία επιλογή συνολικά ανώτερη της άλλης.

Αυτό, εκ των πραγμάτων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ στα πλαίσια των συζητήσεών μας, εδώ στο φόρουμ. Όσο για το ζητούμενο της συζήτησης, είναι για τον καθένα που παίρνει μέρος στις συζητήσεις, από διαφορετικό έως διαμετρικά αντίθετο συγκρινόμενο με τη θέση κάποιου άλλου, ανάλογα με την αρχική τοποθέτηση του καθενός από εμάς. Και επειδή κάποια πράγματα είναι μεν γνωστά σε όλους, όμως όχι πάντα ομολογημένα απ’ όλους, τελικά διερωτώμαι για το αν οι 190βάλε δημοσιεύσεις στο θέμα αυτό (μέχρι τώρα) είχαν κάποια θετική συμβολή στην “ανεύρεση της Αλήθειας”…

Να συμφωνησω με τον φιλο πεπε.
Σιγουρα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι να αναδοειξουμε προτερηματα και μειονεκτηματα της καθε τεχνικης .
Δεν συμφωνω βεβαια με τον Νικο Πολιτη που ειναι φανατικος τριχορδος και λατρης των μπουζουκιων και του ηχου πριν απο τον 2 παγκοσμιο πολεμο!!!1
Να κανω ομως μια ερωτηση δημοσια που απευθυνεται σε ολους τους συναδελφους οργανοποιους.
Γιατι χρησιμοποιουνε οι περισσοτεροι ΒΕΓΓΕ για κοντρες και δεν χρησιμοποιουνε ΕΒΕΝΟ η καποιο αλλο ξυλο που ειναι σκληροτερο?
Το ζητουμενο ειναι να εχουμε μανικο που να μην σκευρωνει να μην ερχεται πισω και γενικα να ειναι οσο γινεται ποιο σταθερο.
Ο εβενος μπορει να το δωσει αυτο οπως και καποια αλλα ξυλα που ειναι πολυ σκληροτερα απο το βεγγε.
Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος κατι που το κανει καλυτερο απο τα αλλα?
Παντως στην λιστα με τα σκληροτερα ξυλα το βεγγε ειναι πολυ χαμηλα συγκριτικα με καποια αλλα.
Θα προσπαθησω να ανεβασω την λιστα με την σκληροτητα των ξυλων
Οπως βλεπουμε στις λιιστες συμφωνα με την μοναδα μετρησης σκληροτητας newton ο εβενος εχει 14300 μοναδες και το βεγγε 7300.Δηλαδη κοντα τις μισες μοναδες.

1 «Μου αρέσει»

Με τα λίγες γνώσεις που κατέχω φίλε Παναγιώτη θα τολμήσω να πώ το εξής: 1) Μήπως ο έβενος είναι ακριβότερο και δυσεύρεστο πλέον ξύλο οπότε λογικό είναι να χρησιμοποιούνται άλλα ξύλα; 2) Μήπως η σκληρότητα του ξύλου ως μέγεθος δεν πρέπει να μας απασχολεί τόσο, όσο άλλες παράμετροι που έχουν να κάνουν π.χ. με το πόσο υγροσκοπικό είναι ένα ξύλο ή το πόσο γρήγορα αποβάλλει υγρασία;…

Αγαπητε Μιχαλη περιμενω και γω να παρω μια απαντηση.
Θα πω αυτα που ξερω αφου δωσουν μια εξηγηση και καποιοι αλλοι συναδελφοι.

Ρε παιδια 196 μνμτα για τη βεργα;
Kαι το εχω παρακολουθησει απο την αρχη το θεμα…αλλα κοντευουμε να ξεπερασουμε τη ‘‘Λαμψη’’ του Φωσκολου σε επεισοδια…

Αγαπητε Bourbou νομιζω οτι ειμαστε πλεον στην συγκριση με τις αλλες τεχνικες για να αναδειχτουν τα προτερηματα καιμειονεκτηματα της καθε μιας.
Μπορει εσενα να μην σε ενδιαφερει αλλα υπαρχουν παρα πλλοι που θελουν να μαθουν και να συγκρινουν για να εχουν μια ποιο σωστη αποψη οταν αποφασισουν να αγορασουν ενα οργανο.

1 «Μου αρέσει»

Πολλά απο τα μηνυματα (οπως τα δικά μας δύο :112:) ειναι ασχετα με τη βέργα. Ασε τους να γράψουνε αυτους που κατεχουν το αντικείμενο μπας και μάθουμε τπτ και εμείς.

Ειναι πολύ θετικό και μπράβο τους το οτι δεν κρατάνε τη γνώση για τον εαυτό τους. Απο κεί και πέρα διαφωνίες είναι φυσικό να υπάρχουν…σε δημόσιο φορουμ είμαστε.