Η βέργα αλουμινίου στο μπουζούκι

Καλησπερα σε ολους.
Το συγκεκριμενο θεμα ανοιγεται για να αποδειχθουν και να εξηγηθουν τα περι της βεργας αλουμινιου στο μανικο του μπουζουκιου.
Υπαρχει μια παραπληροφορηση γυρω απο το θεμα αυτο η οποια νομιζω οτι ειναι καιρος να τελειωσει.Φτιαχνοντας την επισκευη του συγκεκριμενου οργανου απο τον φιλο Georgaslang θα προσπαθησω να εξηγησω την λειτουργια της και ολες τις παρεταιρω λεπτομεριες.
Παρακαλω τον φιλο να ανεβασει φωτο απο το οργανο οπως ειναι τωρα καθως και ηχητικο δειγμα για να μπορουμε να κανουμε την συγκριση οταν επισκευαστει.Επισης θα χρειαστουμε ο φιλος να το ζυγισει για να δουμε εαν τελικα προστιθεται τοσο μεγαλο βαρος στο οργανο οπως λεγεται.

καλησπερα
Λιγα λόγια για το όργανο

Το όργανο αγοράστηκε την δεκαετία του 70 από τον πατέρα μου. Είναι τετραχορδο. Δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα και λιγες μερες μετα το εκλεισε στην ντουλάπα. Δε γνωρίζω ουτε εγω , αλλα ουτε και ο πατερας μου αν ηταν μεταχειρισμένο, καθώς του το εφερε ο δασκαλός του… Το οργανο είχε έχει μια μεγάλη ρογμή στο καπάκι αριστερα- δεξια απο τη μια ακρή μεχρη την άλλη. Ισως να είναι σπασμενο και ξανακολλημένο. Αυτο βέβαια δεν μας πολυενδιαφέρει…

Το 1994 το ξεθαψα και αρχισα να μαθαίνω εγω…
Γυρω στο 97-98 εκανα ενα μεγαλο ταξίδι, κατακαλόκαιρο με 44 βαθμούς θερμοκρασία, μεσημερι και εβαλα το μπουζούκι στο πισω τζαμι του αυτοκινήτου. Δεν ηξερα ο καημενος…
Το μπουζουκι πρεπει να επαθε τετοια ζημια που ποτε δε συνήλθε…
Το πηγε ενας θειος μου για επισκευη, το οργανο ήρθε στη θεση του, αλλα μετα απο λίγες μέρες παλι τα ιδια… Το μανικο δεν καθετε με τιποτα στη θεση του. Ακομα και δυο τονους κατω να το κουρδίσω παλι ερχεται μπροστα. Και το εχω παει 2-3 φορες για διόρθωση. Γενικα συμπεριφερεται σαν καουτσουκ… :112:
Δεν εχει προβλημα δηλαδη απο υγρασιες να ερχεται μπροστα πισω . Απλα δεν αντεχει την πιεση των χορδων και γίνεται τόξο…

Ενα περιεργο που έχει είναι οτι το μανίκι είναι φουλ στις βερικοκλάδες. Αυτο φαντάζομαι ότι δείχνει οτι ήταν ενα ακριβό όργανο. Οχι απαραιτητα καλό, αλλα ακριβό. Αντιθετα τα σχεδια στο καπακι είναι η γνωστή φιγουρα 4/4 με τα συμμετρικά κλαδια, αλλα είναι με τα ασπρα σχεδια. Καπου είχα διαβασει ότι αυτα είναι τα φτηνα που περισσευουν…

Νομίζω οτι αυτο που μας ενδιαφερει στην περίπτωση αυτη είναι το οτι το μανικι δεν μπορει να κρατήσει τις χορδες… Το οτι δεν εχει καλο ήχο ή οτι το καπακι μαλλον είναι για πεταμα φανταζομαι οτι είναι δευτερευούσης σημασίας…

Το οργανο είναι αυτη τη στιγμή σε μια ντουλάπα στην Αθήνα και εγω Καλαμάτα…
Οπότε φωτογραφίες , βίντεο και ζυγισμα θα καθηστερίσουν λιγάκι…
Ισως ανεβω το ΣΚ Αθηνα για να το παρω…

καλημερα ,χαιρομαι που ανοιγουμε αυτο το θεμα γιατι πολλοι εχουμε αποριες με τη χρηση της βεργας.εγω απ οτι εχω δει νομιζω οι βεργες χωριζονται σε one way που ρυθμιζονται απο πανω και το μονο που κανουν ειναι να μαζευουν λιγο το τασταρισμα,αντιθετα μ αυτο που πιστευα εγω οτι χαμηλωνουν οι χορδες σε ολη τη ταστιερα οταν σηκωθουν ,και οι two way που ρυθμιζονται απο τις δυο μεριες που και παλι δεν πιστευω οτι μπορει να χαμηλωσουν τις χορδες οταν σηκωθουν πολυ

1 «Μου αρέσει»

Εγω μονο απο τον φιλο Niavent εχω ακουσει τα καλυτερα για τη βεργα, οταν τον ειχα επισκεφτει. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω τοσες πολλες γνωσεις, αλλα που και που αναρωτιεμαι, γιατι να μην τις ειχανε διαχρονικα; Ή, γιατι να μην το σκεφτηκανε ποτε για το μπουζουκι, αλλο μονο για αλλα οργανα; Ή, γιατι να ειναι απαραιτητα κακο, μπορει να ειναι προοδος για το οργανο;
Αυτα σαν σκεψεις, περιμενω και απο τους οργανοποιους, επαγγελματιες και μη, να δωσουν τα φωτα τους, γιατι ειναι κατι που οσο ναναι μας αφορα ολους…

Κι εγώ δεν είμαι ειδικός. Κύριε Στάμκο ποια η γνώμη σας για τα ανθρακονήματα ? Εφαρμόζετε εσείς αυτή την τεχνική ? Είναι καλύτερη η βέργα ? Η βέργα παρέχει μόνιμη σταθερότητα στο μπράτσο ή απλά επαναφέρει το όργανο αφού παραμορφωθεί ? Τα όργανα που έχουν μόνο κόντρα από ξύλα είναι σίγουρο ότι θα κουνιούνται ?
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις…

Ειναι πολυ σημαντικο να απαντηθουν αυτα τα ερωτηματα…Συνηθως ακουγεται απο τη μια μπαντα οργανοποιων οτι η βεργα χρησιμοποιειται οταν δεν ειναι καλα τα ξυλα.Επιχειρηματολογουν λεγοντας οτι αν τα ξυλα ειναι καλα δεν φοβασαι σκευρωμα κτλ…Ειναι πολυ ενδιαφερον να τοποθετηθουν αρκετοι οργανοποιοι και απο τισ δυο μεριες για να μπορεσουμε κ εμεις να βγαλουμε συμπερασμα…

Φίλε babis, θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα, τόσο σ΄εσένα (με αφορμή τις δικές σου ερωτήσεις) όσο και γενικότερα σε όλους τους άλλους, έτσι για συζήτηση (και πάντα καλοπροαίρετα και με σεβασμό). Κατ΄αρχάς πρέπει να αναφέρω ότι ήμουν ένας από τους μεγαλύτερους πολέμιους της βέργας, λόγω μιας αρνητικής εμπειρίας που είχα με ένα μπουζούκι μου τετράχορδο, από γνωστό κατασκευαστή (όχι του κου Στάμκου). Το συγκεκριμένο όργανο είχε όλα τα αρνητικά της βέργας, όπως βαρύ μανίκι, μονόπλευρη ρύθμιση κ.λ.π. Μέσα από τα γραφόμενα (σύντομα εύχομαι ότι θα τα πούμε και από κοντά) του κ. Στάμκου διαπιστώνω (μπορεί και να κάνω λάθος, που δεν το νομίζω) ότι πρόκειται για ένα σοβαρό και τίμιο άνθρωπο . Όταν λοιπόν αυτός ο άνθρωπος με διαβεβαιώνει ότι το όργανο δεν θα έχει κανένα από τα αρνητικά που αναφέρονται και επιπλέον θα έχω και το κεφάλι μου (και το δικό του) ήσυχο, αφού με μερικές στροφές μιας βίδας θα έχω ετοιμοπόλεμο το όργανο μου πάντα, έ τότε τι σε νοιάζει εάν έχει βέργες, βίδες, σίδερα ή δεν ξέρω γω τι άλλο? :)Αυτό το ερώτημα υπέβαλα και στον εαυτό μου. Η απάντηση που πήρα είναι ότι θέλω ένα όργανο που να το απολαμβάνω!!

Φίλε μου Ρινόκερε, δεν αμφιβάλλω για την τιμιότητα του κυρίου Στάμκου απορώ πως συμπέρανες κάτι τέτοιο. Με ενδιαφέρει το θέμα μιας και παίζω μπουζούκι όπως πολλά μέλη, έχω διαβάσει κι άλλες γνώμες άλλων οργανοποιών και του κάνω ερωτήσεις σχετικές με το αντικείμενο της κουβέντας: εάν η βέργα λειτουργεί όπως τα ανθρακονήματα, εάν εφαρμόζει αυτή την τεχνική ή την απορρίπτει για κάποιους λόγους, εάν πρέπει όλα τα μπουζούκια να έχουν βέργα, ή κάποια να είναι με κόντρες κτλ. Ελπίζω να μην θεωρηθεί κακό αυτό.

Κάθε άλλο φίλε μου. Απλά έχουν γίνει τόσες πολλές κουβέντες εδώ μέσα για τη βέργα, με φανατικούς υποστηρικτές, αλλά και φανατικούς εχθρούς. Γι΄αυτό σου λέω ότι εξαρτάται από το τι θέλεις εσύ. Απ΄εκεί και πέρα καθόλου δεν βλάπτει ν΄ακούς όσο πιο πολλές απόψεις μπορείς. Άλλωστε μέσα από τη ποικιλία θα σχηματίσεις και τη δική σου άποψη, η οποία θα ταιριάζει φυσικά σ’εσένα και στα δικά σου “θέλω” και ανάγκες.

Μα το θεμα ανοιξε για να διασαφηνιστει -αν ειναι δυνατον- το θεμα. Οι φανατικοι εχθροι και φιλοι καλο θα ηταν να μην εμπλακουν ακομα, πριν τουλαχιστον βγουν συμπερασματα…

Παρακληση μου ειναι το συγκεκριμενο θεμα να μην γινει πεδιο ασχημων αντιπαραθεσεων.
Καλο θα ηταν να τοποθετηθουν κι αλλοι συναδελφοι και ολοι μαζι να δωσουμε απαντησεις στον κοσμο που ενδιαφερεται να μαθει.
Απο την δικη μου μερια θα προσπαθησω να αναλυσω ολη την τεχνικη τοποθετησης της βεργας καθως τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα της.Τεκμηριωμενα και εμπρακτα.
Ολες οι τεχνικες δηλ με βεργα,με ανθρακονηματα ,μονο με ξυλα η οποια αλλη μπορει να υπαρχει ειναι καλες και σωστες.Το ζητουμενο ειναι να αναλυσουμε τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα της καθε τεχνικης.
Ετσι πιστευω οτι ο αυριανος αγοραστης ενος μπουζουκιου θα μπορει να κρινει και να διαλεξει ποια τεχνικη του ταιριαζει καλυτερα για το δικο του οργανο.

:110:
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό ακριβώς εννοούσα λέγοντας

όπως επίσης

Αναμένω λοιπόν και τις υπόλοιπες τοποθετήσεις και είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε μια επικοδομητική και πολιτισμένη συζήτηση, πάντα με σεβασμό προς τις αντίθετες απόψεις.:slight_smile:

Καλησπερα. Μόλις ήρθε το μπουζούκι Καλαμάτα για τη φωτογράφηση, βιντεοσκόπηση- ηχογραφηση και ζύγισμα…

Ξεκιναω με φωτογραφίες…

το σπάσιμο στο καπάκι

Αυτο δε ξερω τι είναι. Επιφανειακο ή κατι χειροτερο; θα το μαθουμε στην εγχείρηση
Ειναι περιπου στο 8 ταστο…

στην παρακάτω φαινεται το σκεβρωμα του οργάνου…

Στην τελευταια εχω πατημενη τη χορδή στο πρωτο ταστο και στα τελευταια κοντα στην ενωση με το σκάφος. Κανονικα θα επρεπε η χορδή να ακουμπαει πανω στα ταστα. Εδω και αν φαινεται το πρόβλημα…

Σε καμια ωρα περιπου θα φτασει στο σπίτι ηλεκτρονική ζυγαριά. Οποτε μαλλον σημερα θα ανεβασω και φωτογραφίες απο το ζύγισμα…
Αν ερθει και ο Στρατος Σταχπίνης στο σπίτι μπορει να γίνει και η ηχογράφηση…
Παντως τωρα που το γρατσουνισα, το ατιμο εβγαλε ψιλοκαλό ήχο… Βεβαια δε μπορει να παιχτει πανω απο λεπτο…

Γενικα ειναι σε κακο χαλι το ογανο απο οτι φαινεται στις φωτο.
Παντως το καπακι δεν ειναι σπασμενο.Ειναι απο την φιγουρα.συνηθιζονταν παλαιοτερα αν περισευε ενα κομματι πλαστικο αντι να το πεταξουν η να το χρησιμοποιησουν αλλου να προσθετουν αυτο που λειπει.
Αυτο που με ενησυχει περισσοτερο ειναι το μανικι.Ετσι οπως φαινεται ειναι δυο κομματια τα οποια κολληθηκαν.Παντως και ετσι να ειναι απο οτι βλεπω απο τις κλισεις μπορει να επισκευαστει χωρις να αλαξει μανικι.
Σε γενικες γαμμες ετσι οπως το ειδα θα κανουμε τις εξης επεμβασεις.
Θα φυγει η παλια ταστιερα οπωσδηποτε.Το μανικο θα αλλαχτει μονο αν δεν γινεται αλοιως.Θα αλαχτει η φιγουρα και στην ταστιερα θα μπει κλαρα καινουργιο σχεδιο που θα φτιαχτει ειδικα για την φιγουρα που θα μπει.θα αλλαχτουν τα παλια σιριτια και θα μπουν καινουργια που να ταιριαζουν.
Σε γενικες γραμμες θα αλλαξει η οψη του και θα γινει ενα καινουργιο οργανο.
Μολις μπορεσει ο ιδιοκτητης ας επικοινωνησει μαζι μου με πμ για να κανονισουμε να μου το στειλει.
Η επισκευη αυτη θα εχει ολοκληρωθει σε 10 μερες απο την ημερα που θα το παραλαβω.

Τα ακριβά μοντέλα της Martin πάντως δεν έχουν βεργα, το αναφέρω επειδή σε μια αλλη κουβέντα ανέφερε κάτι σχετικό ο κ Σταμκος

Δε το κανεις και τρίχορδο θα γίνει που θα γίνει…

XAXAXAXAXA! Kαλο! Ειδες που απο το πουθενα βγαζεις και οργανο της προκοπης;;;

Τελικά μάλλον σήμερα θα το ζυγίσω…
Καλά αν δε χαλάει το πειραμα η αλλαγή σε τρίχορδο… και ειναι ευκολο… :slight_smile: εννοείται…

Η μετατροπη σε τριχορδο γινεται.Το θεμα ειναι οτι παμε να αποδειξουμε οτι η βεργα δεν προσθετει μεγαλο βαρος στο οργανο.Αρα θα πρεπει να να μεινει τετραχορδο.
Οπως ξαναεγραψα υπαρχουν διαφοροι τροποι για να αφαιρεσεις το επιπλεον βαρος της βεργας.Ειναι μια καλη ευκαιρια να εξηγησω βημα βημα πως μπορει να γινει.Το μανικο στα τριχορδα ειναι πιο ελαφρυ ουτως η αλλως.Οποτε δεν θα μπορεσουν να βγουν συγκεκριμενα συμπερασματα.
Φιλε Georgalasg λυπαμαι που δεν θα στο μετατρεψω σε τριχορδο.

Εννοείται πως για το πειραμα πρεπει να μεινει τετραχορδο. Απολύτως κατανοητό…

λοιπον το οργανο (μαζί με τον μαγνήτη ideal, που δε του φαίνεται αλλα είναι) ζυγίζει 1208 γραμμάρια.
Ζυγίστηκε με ζυγαριά ακριβείας (και καλά) για φαγητα, αλλά νομίζω οτι δε θα εχει πολύ μεγάλη απόκλιση απο το πραγματικό… Το οργανο εκατσε πανω στο κέντρο της ζυγαριάς, στο κέντρο βάρους του. (καλά δεν είναι κέντρο βάρους ακριβώς αλλα καταλαβαίνετε τι εννοώ, εκει που ισορροπεί… )

Και το βιντεάκι που παιζει ο στράτος ένα ταξιμι…
Ηρωας καθως το όργανο είναι πολύ σκληρό…

//youtu.be/koMd8uUMkaE

Το όργανο θα παραδοθεί αύριο στο ΚΤΕΛ και Τρίτη πρωί θα φύγει για Θεσσαλονίκη. Οπότε Τρίτη βράδυ θα βρίσκεται εκεί.

Μόνο μια παράκληση.

Οταν το οργανο το παραλάβει ο κ. Παναγιώτης, ας παιχτεί και απο αλλους φίλους καθώς δε θέλω να είμαι ο μόνος που θα αξιολογήσει τα αποτελέσματα. Και κανενα βιντεακι αν είναι εύκολο…
Δε θα το ήθελα, πρώτον γιατί δεν είμαι και ο καταλληλότερος λόγω εμπειριάς και δεύτερον γιατί το όργανο είναι δικό μου, οπότε μπορει να υπάρχουν ενστάσεις…

Απ’ ότι είδα απο τα δύο αλλα όργανα “ρεμπετικο φόρουμ” υπάρχουν αρκετοί που θα προθυμοποιηθούν να βοηθήσουν… :088: