Η αυτοβιογραφία του Τάκη Μπίνη

Δυό λόγια για το βιβλίο της φίλης μας ΙΩΑΝΝΑΣ ΚΛΕΙΑΣΙΟΥ για τον τελευταίο των Ρεμπετών Τάκη Μπίνη: (θα είμαι πολύ σύντομος)

Το πήρα πριν 15 μέρες και το ξεκοκκάλισα σε 2-3.
Είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! Τρομερή δουλειά, μεθοδική, μεστή, πλήρης. Ό,τι και να πω είναι λίγο.
Στοιχεία άφθονα. Περιγραφές - εικόνες που σε καθηλώνουν. άφθονες ανέκδοτες φωτογραφίες. Δισκογραφία πλήρης. Δουλειά (από μέρους της Ιωάννας ατέλειωτη. Ο Μπίνης με μνήμη εφήβου! Τρομερός, αποκαλυπτικός, απίστευτα ειλικρινής, σχεδόν ωμός, τα λέει έξω από τα δόντια για όλους (και πρώτος απ’ όλους τα “ακούει” ο …εαυτός του από τον ίδιο!). Ολόκληρος ο ρεμπέτικος “καμβάς” στα χέρια σου, να ξετυλίγεται αχόρταγα σελίδα - σελίδα…

Ιωάννα μου χαλάλι και ΑΞΙΟΙ οι κόποι σου των τελευταίων 7 ετών. ΕΡΓΟ που θα μείνει για ΠΑΝΤΑ.
Τα θερμότερα συγχαρητήρια και πάντα τέτοια με υγεία.

Να μη το χάσει ΚΑΝΕΙΣ!

Σ.Π.

1 «Μου αρέσει»

Το βιβλίο κατέφθασε και στη Κύπρο και το έχω διαβάσει. Πράγματι πολύ αξιόλογη δουλειά. Κάτι που μου έχει δημιουργήση απορίες όμως είναι τα κενά που υπάρχουν για ορισμένες πτυχές της οικογενειακής του ζωής. Για παράδειγμα δεν νοείται αυτοβιογραφία που να μήν περιγράφει το γάμο η τη ζωή μέσα στο γάμο διότι κακά τα ψέματα είναι ένα σημείο που αλλάζει τις καθημερινές συνήθειες η τις ανάγκες ενός ανθρώπου. Ούτε λέξη όμως…γιατί άραγε ο τόσο ωμός Τάκης Μπίνης αποφεύγει να το κάνει? Θέλω να παρατηρήσω όμως ότι πράγματι είναι μία τρομερά κατοπιστική περιγραφή των προσώπων και πραγμάτων της εποχής.
Συγχαρητήρια στην Κυρία Ιωάννα.
Υ.Γ. Καλά θα ήταν να μας λύση αυτές τι απορείες η Κ. Ιωάννα.
Αυγουστής.

Το θέμα είναι, πλέον, ποια είναι η βιογραφία που έπεται…γιατί κι εγώ το “κατάπια” το βιβλίο σε 3 μέρες…Συγχαρητήρια!

Φιλαράκια σας ευχαριστώ πολύ. (ελπίζω και άλλοι να έχουν δει το βιβλίο…)

  • Σάκη, με συγκινείς με τα καλά σου λόγια και την …ανάλυσή σου!

  • Αυγουστή, κάποια “προσωπικά δεδομένα” είναι πράγματι -ας πούμε- λογοκριμένα από τον Μπίνη.
    Η μάνα των παιδιών του, και οι ίδιες οι κόρες του, δεν έπαιξαν ρόλο και δεν είχαν καμια συμμετοχή στο “ρεμπέτικο βίο” του. Ο Μπίνης φεύγει για την Αμερική το 1958 και επιστρέφει το 1981. Ε, λογικό είναι “να μην έχει οικογένεια” εκείνα τα χρόνια.
    Έτσι κι αλλιώς, αυτή η λεπτομέρεια δεν αλλάζει την όλη παρουσίαση του βίου του και δεν παραποιεί τα ιστορικά ντοκουμέντα που παρουσιάζονται στο βιβλίο.

  • Ντόκτορ, νωρίς είναι για άλλη “εργασιοθεραπεία!”. Η ώρα είναι για περισυλλογή και για να ασχοληθώ και λίγο με την “Ιωάννα”. Να δούμε…

Και πάλι,
τις ευχαριστίες μου!

Ιωάννα Κλειάσιου

Ιωαννα και απο μενα μπραβο και παντα επιτυχιες ευχομαι !!
Το προμηθευτηκα προχθες και το εχω “φαει” στην κυριολεξια, εχει ομως πολυ
υλη -καλο αυτο- και θα το παιδευω για καμμια βδομαδα για την πρωτη αναγνωση.
Ανοιχτο βιβλιο ο κυρ-Τακης θυμαται λεπτομερειες απο εποχη '45-'50 οπου εχουμε γενικα λιγες πληροφοριες και απο φωτογραφιες φοβερο αρχειο !!
Καταπληκτικες οι φωτο με τον ΜΠΕΜΠΗ -1945 απο Πιγκαλς κλπ κλπ
Ωραια και η κατανομη της δισκογραφιας αλφαβητικα και χρονολογικα οσο για τα αγνωστα εχω το “Μια και θες να χωριστουμε” αν και ειναι ολο ντουετο και δεν ξεχωριζει η φωνη του ΜΠΙΝΗ.
Και παλι μπραβο και στο επομενο βιβλιο με καλο !!

Γεια σου Ιωάννα και πάντα τέτοια!

Το έφερα κι εγώ (με παραγγελία) και το πήρα χθες. Η πρώτη εντύπωση είναι άριστη (όπως κι από το βιβλίο του Ζαμπέτα). ʼλλωστε μας έχεις… κακομάθει να παρουσιάζεις μεστές δουλειές και άριστα δομημένες.

Συγχαρητήρια και πάλιν!

Αξίζει να προσθέσω κι εγώ ένα μήνυμα συγχαρητηρίων ; Αξίζει !!! Ευχαριστούμε και ελπίζουμε στα επόμενα.

Και παλι επανερχομαι στο βιβλιο μια και στο προηγουμενο μυνημα ειχα διαβασει αποσπασματικα απο το '45 και μετα.
Πραγματικα συνταρακτικη και μυθιστορηματικη η ζωη του κυριου Τακη μας. Τα χρονια της κατοχης οι περιπετειες σε Δραμα, Πομακους, Αηδονοκαστρο, Κομοτηνη και παλι Θεσσαλονικη ειναι υλικο για 2 εως 3 ταινιες.
Κορυφαια “σκηνη” η αποδραση απο το στρ/δο Παυλου Μελα με το χαμο του
συντροφου του αλλα και ο τσαμπουκας με τους ταγματασφαλιτες στη Σαλονικη.
Γενικα ειχα μια αλλη εικονα για τον ΜΠΙΝΗ τον νομιζα για ησυχο και αθορυβο …
Απο το '29-'30 που πιανει την κιθαρα και παιζει το “Μποχωρη” και το “Μεμετη” προ ΜΑΡΚΟΥ δηλαδη μεχρι Θεσσαλονικη, Πειραια, Πιγκαλς κλπ Βλαχους και Αμερικη η ζωη του ειναι η ακτινογραφια του ρεμπετικου !!!
Ναναι καλα ο θειος ΤΑΚΗΣ και μακαρι να βρεθουμε απο κοντα να μας τα πει με τον τροπο του.
Μια φορα τον ειδα στο “Ρεπορταζ” πριν 5-6 χρονια αλλα δεν ηταν σε μεγαλα κεφια.
Και μια σημειωση χωρις να θελω να μειωσω το βιβλιο, ο Καζαντζιδης πηγαινε στου Μαριου δεν ξερω αν ηταν καθημερινα, ο ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ αναφερει στο βιβλιο του μια σχετικη ιστορια οπου κλεισαν μια δουλεια και πηγαν μαζυ.
Και παλι μπραβο στην Ιωαννα !!

ΑΞΊΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ Ι.ΚΛΕΙΑΣΙΟΥ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΑΚΗ ΜΠΙΝΗ.
ΜΠΡΑΒΟ ΙΩΑΝΝΑ

Να 'σαστε όλοι σας καλά (και ειδικότερα… οι διαβαστεροί!).
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ
Με αφορμή του βιβλίο του Μπίνη, θα γίνει αφιέρωμα στον ALTER με πολλούς καλεσμένους. Τώρα το ετοιμάζουμε. Θα σας πω πότε θα “παίξει”.

Το team με το οποίο πήγατε στην Μπήλιω αδικεί κι εσένα και τον Μπίνη. Βρείτε κάτι καλύτερο. Κι αν ξαναπάρετε μαζί σας την Αλιφραγκή, φροντίστε να μιλάει λίγο (καλύτερα καθόλου) και να ξέρει τους στίχους των τραγουδιών, τουλάχιστον τα πασίγνωστα.
ΑΝ

Βρε ʼρη, τι να σου ξομολογηθώ… Τώρα κάνω υπερπροσπάθεια για να μαζέψω κόσμο. Ο ένας έχει αρπαχτή στην Καλαμάτα, ο άλλος στην Ολλανδία, η άλλη έχει τα μητρικά της και η παράλλη οδοντογιατρό…
(Δεν έχω το τηλέφωνο του…Χιώτη, ο Παπαϊωάννου έχει να πάει ψάρεμα και ο Τσιτσάνης θα έχει στούντιο!!!)
Έλα, μην “ξινίσεις” μαζί μου πλάκα κάνω…

Χθες Πεμπτη ειδα φευγαλεα -λογω ζαπιγκ- στην εκπομπη του Τριανταφυλοπουλου τον Οδυσσεα Χατζοπουλο να κραταει το βιβλιο του ΜΠΙΝΗ αλλα δεν προλαβα να ακουσω τι ειπε.
Προφανως το χρησιμοποιησε στη συζητηση, οποιος το ειδε ας μου πει.
Παρακαλω την Ιωαννα οταν ειναι να εμφανιστει στην
t.v. με τον Τακη Μπινη να το ανακοινωνει
στο φορουμ.
Προσωπικα προσφερομαι για το ζωντανο (κιθαρα)και κανονιζω και για 2 μπουζουξηδες και 1 μπαγλαματζη.
Ημερομηνια πες μου, τραγουδια, τονους και 1-2 προβες.