Ευαγγελίδης, παλαιός οργανοποιός

(Γιάννης Τσουλόγιαννης)
Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου (για επισκευή)ένα τρίχορδο μπουζούκι του 1904,κατασκευής Γεωργίου Ευαγγελίδη στην Αθήνα .Τόσο τα υλικά (εξαιρουμένου του καπακιού ) όσο η ποιότητα κατασκευής είναι άριστα .Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι για τον συγκεκριμένο κατασκευαστή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αγαπητε μας “Αϊ Πι Τι” ενημερωσε μας για σενα
και τις δραστηριοτητες σου …
Το μπουζουκι αυτο αν ισχυει η ημερομηνια 1904
ειναι ενας πραγματικος ΘΗΣΑΥΡΟΣ !!
Ισως αποκαλυψει πραματα και θαματα μια και εχουμε
λιγα “ευρηματα” απο μπουζουκια αυτης της περιοδου
της πρωιμης και μεταβατικης. Ολοι εδω στο φορουμ πασχιζουμε
να βρουμε τις πιθανες συνθηκες δημιουργιας του μπουζουκιου
απο τον ταμπουρα του 19ου αιωνα σε “ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ” πια …
Ξερουμε για τον Σταθοπουλο, τον Κοπελιαδη (του οποιου λαουτο κατασκευης
προ του 1900 υπαρχει εδω στα Χανια) και αν δεν κανω λαθος και Λαζαριδη (:wink:
Αν μπορεις ανεβασε φωτογραφια του οργανου και
αναφερε διαστασεις, ξυλα και οτι αλλο ενδιαφερον !!

Φωτογραφία δεν ξέρω δυστυχώς να κατεβάσω.Πείτε μου πως γιατι το έχω φωτογραφίσει ενδελεχώς.Σκάφος παλίσσανδρος βραζιλίας με κολάντζα κατσαρό κελεμπέκι σκαλιστο και γεμισμένο με κάτι σαν πάστα(το σκάφος δεν έχει την έντονη γωνία του μαντολίνου είναι μάλλον ίσο σαν τα σύγχρονα μπουζούκια).Το μανίκι είναι από κελεμπέκι ντυμένο με καπλαμα παλίσσανδρο βραζιλίας.Το καπάκι είναι έλατο με ροζέτα όχι όμως με ισια νερά ενώ το κοσμεί μάλλον ταρταρούγα στην οποία έχει γίνει ενθετική με όστρακο και ροζέτα στην τρύπα.Η κλίμακα του είναι 65 cm .Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι η τοποθέτηση των οστράκινων τσαμπουκάδων η οποία δεν είναι όπως στα συγχρονα μπουζούκια (3,5,7 10,12κλπ)αντίθετα ακολουθεί την κλίμακα δηλ έχει τσαμπουκάδες και στο μι για παράδειγμα και στο φα.Το μπουζούκι το έχει ένας παππόυς και ήταν του παππού του!Έχει υποστεί μια κακή επισκευή (πριν από 50 χρονιά! Αν κρίνω απ τις χορδές που είχε πάνω) ηταν σε άθλία καταστασή μετα την επισκευή του όμως, που έγινε πρώτα απ΄όλα με σεβασμό στα χρόνια του οργάνου, λαλούσε.Για τον Κοπέλιαδη που γράφεις ήταν δυο, ο πατεράς Μανώλης και ο γίος .Περυσί επισκεύασα ένα λαούτο του πατέρα Κοπελιάδη το οποίο αν και καραβοτσακισμένο είναι αξίας εκατομυρίων.Αυτή τη στιγμή έχω για επίσκευή ενά μπουζούκι του ίδιου κατασκευαστή δυστυχώς χωρίς καπάκι.Θα κατεβάσω φωτο.
Τσουλόγιαννης Γιάννης

Πολυ ωραια Γιαννη, δεν μας ειπες αν εισαι οργανοποιος ή απο χομπυ επισκευαζεις (;:wink:
“Ανακρινε” τον παπου να σου πει ιστοριες κλπ
ειναι στοιχεια που αποδεικνυονται πολυτιμα !!
Η κλειδιερα ειναι συμπαγης και με 4 κουρντιστηρια ;
Φωτο ανεβαζεις απο το “Αποστολή συνημμένου” θελει ομως καποια εξασκηση γιαυτο κανε σωστη προεπισκοπηση για να μη βγει ουτε μικρη ουτε μεγαλη και ανωτατο επιτρεπτο ειναι μεχρι 70 ΚΒ
Αν ειναι μεγαλυτερης χωρητικοτητας καντη με καποιο προγραμμα
resize και συμπιεσε την να κατεβει γυρω στα 40 ΚΒ.
Μια αλλη λυση ειναι να τη στειλεις με μειλ στον αδμιν ή στους διαχειριστες και να την ανεβασουν αυτοι.

Η κλειδιέρα είναι τύπου τετράχορδου με τέσσερα κουρδιστήρια.Ειναι αυθεντική καθώς η ένωση έχει γίνει με V joint όπως στις παλίες καλές κλασσικές κιθάρες.Όμοια ένωση έχει και το μπουζούκι του Κοπελιάδη.
Εκπαιδευτικός είμαι αλλά κατασκευάζω (τρίχορδα λαούτα και λοιπά ταμπουροειδή, εσχάτως και κλασσικές κιθάρες) και αποκαθιστώ λειτουργικά παλία όργανα (η λακωνία είναι γεμάτη από παλία λαούτα και μαντολίνα)εδώ και 12 χρόνια.(Η οργανοποιεία είναι νταλγκάς).Για τις φωτογραφίες το παλέυω μάλλον θα τις στείλω με mail στους διαχειριστες.
ΥΓ.Τον παππού τον ανέκρινα και το μόνο που θυμόταν ήταν οτι ο παππούς του μερακλωνόταν καμιά φορά και έπαιζε καθώς και ότι κανένα απ τα παιδιά του και τα εγγόνια του δεν έμαθε να παίζει.Ο παππούς πεθανε κατα τη διάρκεια της κατοχής και έκτοτε το όργανο ήταν κουρδισμένο! αλλά με τρεις χορδές σε μια ντουλάπα.

Πολυ ωραια και ενδιαφεροντα ολα αυτα !!
Αν καταλαβα καλα εισαι Λακωνια …
επομενως θα ξερεις τα παιδια που οργανωσαν το
αφιερωμα στο ΛΑΥΚΑ (Νικο Αγγ.,Θοδωρο)
αλλα και το Γιαννη το Σταθ. που δραστηριοποιειται κι αυτος στα μουσικα και οχι μονο.

Λαουτο τριχορδο ακουω για πρωτη φορα !!
Και απο αυτο θελω φωτο αν γινεται …
Επειτα οταν λες ταμπουροειδη, κανε μου το πιο
λιανα γιατι εγω ξερω ενα το πολυ δυο “ειδη” ταμπουρα …

Σωστος ο παπους καλυτερα απο την ντουλαπα δε γινοταν !!

Ξεχασα να βάλω κόμμα: τρίχορδα(μπουζούκια),λαούτα(στεριανά).Ταμπουροειδή εννοω τα όργανα της ευρύτερης οικογένειας (μπαγλαμάδες και τζουράδες,μπουλγαρί,ταμπουρά) κλπ.
Τον Αγγ.δεν τον ξέρω πολύ καλά με τους άλλους εχουμε συμφαει και πιεί στο πατρικό μου σπίτι (δίπλα στο εργαστήριο) αρκετές φορές.Οι φωτογραφίες μου βγαίνουν μεγάλες και δεν μπορώ να κάνω resize.Πως γίνεται;

Resize μπορείς να κάνεις με οποιοδήποτε πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να “δείς” η να επεξεργαστείς οποιαδήποτε εικόνα. Αν έχεις windows το Microsoft Photo Editor που έρχεται με το πακέτο μπορεί να σου κάνει την δουλειά. Οταν ανοίξεις το πρόγραμμα πάνω στο toolbar του πάς εκεί που λέει image κι αν το πατήσεις σου κατεβάζει ένα μικρό κατάλογο επιλογών, εκεί κάπου γράφει resize. Οταν το πατήσεις σου ανοίγει ένα κουτί με παραθυράκια που μπορείς να βάλεις μέσα τις αναλογίες για να μικρύνεις την εικόνα. Τώρα αν είσαι στην Ελλάδα θα τα έχει με ελληνικές ονομασίες όλα αυτά αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς (εγώ δεν είμαι Ελλάδα).
Πιστεύω να βοήθησα λιγουλάκι.
Με τρώει και μένα η περιέργεια να δώ φωτογραφία από το όργανο!

Μαργιάννα σε ευχαριστώ.Έχοντας αμφιβολίες για το αποτέλεσμα της αποστολής, στέλνω φωτο.

Άλλη μια δια του λόγου το αληθές.Στην παραπάνω φωτο το 3ο τάστο δεν είναι στραβά βαλμένο,απορώ γιατι φαινεται έτσι, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι.Συντομα θα στείλω φώτο και απο το μπουζούκι του Κοπελιάδη.

Μπραβο ipt πολυ καλη δουλεια !!
Το οργανο ειναι διαμαντι !!! Ισως ειναι απο την πρωτη “φουρνια” μπουζουκιων που προεκυψαν
απο τη διασταυρωση ταμπουρα-μαντολινου οπως θελω να πιστευω.
Η πινακιδα μεσα στο σκαφος μαρτυραει του λογου το αληθες : 1904 !!
Το σκαφος θυμιζει το μπουζουκι-ταμπουρα του γερο Μιλανου (αυτο εχει ομως στριφταλια αντι για κλειδιερα μαντολινου). Οντως τα 3 πρωτα ταστα φαινονται στραβα κι αυτο ειναι αποτελεσμα του resize, απαραιτητη ομως η υποσημειωση σου.
Εντυπωση κανει το πλατος του μπρατσου που ειναι αρκετα μεγαλο οσο για το παχος δεν φαινεται …
Αν στειλεις κι αλλη φωτο στειλε μια που να φαινεται το σκαφος αλλα και απ’το πλαι ωστε να φαινεται το βαθος του σκαφους … τι σου λεω τωρα …
Τη φωτογραφια με την πινακιδα την πηρες βεβαια αφου εβγαλες τη ροζετα (;:wink:
Τι επισκευη ειπες οτι σου ζητησαν να γινει ;;
Γνωμη μου οτι αυτο το οργανο ειναι μουσειακο ειδος -ας μου επιτραπει, ανεκτιμητης αξιας- και πρεπει να μεινει ως εχει, ανεπαφο !!

Το πλάτος της ταστίερας στο μπουζούκι του Κοπελιάδη είναι μεγαλύτερο και ο πάνω καβαλλάρης έχει 8 εγκοπές.Σε αυτό είχε 6 και είναι αυθεντικός (ειναι καλά προσαρμοσμένος).Επόμένως ήταν τρίχορδο εξ αρχής.Την φωτογραφία της πινακίδας την πήρα αφού έβγαλα το καπάκι(λόγω υγρασίας δεν ήταν και δύσκολο).Η επισκευή που έγινε ήταν γενική :κόλλησα τα σπασμένα σημεία του σκάφους, που ευτυχώς ήταν λίγα και τις ανοιγμένες ντούγες (η ψαρόκολλα πάνω στην ετικέτα είναι από προηγούμενη επισκευη),ξεκόλλησα τα ημιξεκολημένα καμάρια και τα επανατοποθέτησα (τα ίδια στα ίδια σημεία ),ίσιωσα την ταστίερα και άλλαξα τάστα πανω στις αυθεντικές εγκοπές και τέλος λούστραρα το όργανο με γομμολάκα.Το όργανο έχει μια γλυκιά και σκαστή πενιά.
Υ.Γ.Επέιδη ,αδαής ων,μου πήρε καμιάώρα να στείλω τις φωτο, μολίς βρω χρόνο θα στείλω και φωτογραφίες του πραγματικά εντυπωσιακού σκάφους.

ΟΚ ipt να σαι καλα !!
Πολυ χρησιμα ολα αυτα !!
Τελικα δεν μας ειπες ο παπους στο εδωσε για επισκευη ;
Τι προτιθεται να το κανει ;

Περιμενουμε φωτο και απο το μπουζουκι του Κοπελιαδη …

Το μπουζούκι μου το έδωσε για επισκευή ο ίδιος ο παππούς.Αναφορικά στο τι προτίθεται να το κάνει δεν μπορώ να δώσω απάντηση.Μπορώ να τον ρωτήσω αν και μάλλον το θεωρεί,όπως και είναι, οικογενειακό κειμήλιο

Φωτογραφία της κολλάντζας πριν την επισκευή

Γιάννη έχουμε κοινούς φίλους και από σύμπτωση δεν έχουμε συναντηθεί. Τούτο το χειμώνα θα τα πούμε από κοντά, παρέα με τα όργανα, οπωσδήποτε…

Αρη θα χαρώ πολύ.Σίγουρα θα έχουμε πολλά να πούμε.

Ξεφυλλίζωντας το βιβλίο του Φ. Ανωγειανάκη διαπιστώνει κανείς ότι στη σελ.29 αναφέρεται ένας κατασκευαστής από την Κύπρο ονόματι Κυπριανός Χ. Ευαγγελίδης. Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν ο Γεώργιος Χ. Ευαγγελίδης είχε καμιά σχέση με τον Κυπριανό Χ. Ευαγγελίδη ή είναι απλή συνωνυμία (επώνυμο και πατρώνυμο ίδια).
Μήπως γνωρίζει κανένας φίλος?

Δεν νομίζω ότι έιναι τυχαίο το όμοιο πατρώνυμο -επώνυμο και η επαγγελματική ενασχόληση.Ίσως να ήταν αδέρφιά.
Πότε τον χρονολογεί ο Ανωγειανακης;

Πάντως παιδιά απ’ ότι ξέρω για τα μαντολίνα του Ευαγγελίδη που διατίθενται πάρα πολύ σπάνια στη πιάτσα, γίνετε πραγματική σφαγή. Στις τιμές εννοώ. Πάντως και στη Κύπρο έχουμε πολύ καλούς κατασκευαστές. Αυτό που έχω δοκιμασμένο και μπορώ να μιλήσω ανεπιφύλακτα για κορυφαίο κατασκευαστή είναι ο Κυριάκος Κυριάκου και ο γιος του Ανδρέας. Μάλιστα έχω την πεποίθηση ότι ο πατέρας φτιάχνει τα καλύτερα σκάφη στον Ελληνικό χώρο και από ότι έχω υπόψη μου πολλοί κατασκευαστές στην Ελλάδα του ζήτησαν να τους προμηθεύει με σκάφη. Τώρα που μεγάλωσε και άρχισε να τον εγκαταλείπει η υπομονή, ανάλαβε ο γιος του Ανδρέας που κατασκευάζει κορυφαία όργανα πολύ προσεγμένα και στη λεπτομέρεια.