Αγορά μπαγλαμά για αρχάριο (2006)

Καλησπέρα σε όλους τους ρεμπέτες,

μετα από αρκετά χρόνια ακούγωντας ρεμπέτικα και λαϊκά, αποφάσισα να ασχοληθώ και με την εκμάθηση κάποιου οργάνου. Διάλεξα λοιπόν το μπαγλαμά και είμαι έτοιμος να προβώ στην αγορά του.

Έχοντας κάνει μια έρευνα στο παρών φόρουμ και γενικότερα στο διαδίκτυο κατέληξα στο ποιους “μαστόρους” θα επισκευθώ πρώτα.

Οπότε πάμε στο δεύτερο ερώτημα του αρχάριου:
Πώς μπορώ εγώ να επιλέξω το όργανό, αφού είμαι αρχάριος;

Ακολουθώντας τους βασικούς κανόνες γνωρίζω ότι το όργανο(που δεν είναι παραγγελία) πρέπει να το ακούσεις. Εγώ τι να ακούσω;;; Πιστεύω ότι δεν έχει κ τόσο σημασία που ακούω ρεμπέτικα.

Αν υπάρχει κάποια συμβουλή στην καλή αγορά, είμαι όλος αυτιά.
Επίσης, αν υπάρχει κάποιος που να γουστάρει να πάμε σε 2-3 μαγαζιά/εργαστήρια να δοκιμάσει-ουμε κανα οργανάκι θα μου έκανε μεγάλη χάρη και τιμή(δεν έχω προβλημα ώρας/ημέρας).

Οι “μαστόροι” που κατέληξα είναι οι Καρανδρέας, Καρβούνης, Μάτσικας, Βαρλάς, Κλεφτογιάννης. Μετά έβαλα τους Σπουρδαλάκης, Σκεντερίδης. Τους κυρίους δεν τους γνωρίζω κ δεν τους συγκρίνω/ιεραρχώ βάσει πραγματικών ικανοτήτων, αλλά βάσει διαδικτυακού ψαξίματος.

Για να μη σας κουράσω, σας λέω ότι δεν έχω κάποιον φίλο ή γνωστό που να ασχολείται με μουσική κοντά μου(είμαι από Ναυπλιο κ τωρα ζω Αθήνα).

Με εκτίμηση,
Αδριανός

koita andriane oi prvtoi 5 pou eipes einai oi top omologoumenws kata ti gnwmi…alla oi times einai ypsiles…pigaine mia volta apo to varla kai ton kleftogianni kai tha vreis apo kala ews katapliktika organa kai des kai apo times pws einai oi kataskeues

Δεν συμφέρει να πάρεις μπαγλαμά από τους μαστόρους που αναφέρεις. Θα τον πληρώσεις πανάκριβα.
Ψάξε σε μια παλιότερη συζήτηση (αν μπορεί κάποιος θα σε βοηθήσει) όπου αναφέρεται ο μάστορας από τον οποίο πήρε μπαγλαμά ο Θανάσης ο Καμπάς. Η σχέση τιμής-αξίας του μπαγλαμά που είδα κι άκουσα είναι εκπληκτική. Μόνο που δεν ξέρω αν μπορείς ακόμη να εκμεταλλευτείς μια τέτοια ευκαιρία, γιατί τα δεδομένα στο χώρο αλλάζουν καμιά φορά γρήγορα.
Τέλος πάντων, ρώτα το Θανάση.

Εγω μολις αγορασα καινουργιο μπαγλαμα αν και εχω δυο,ο μαστορας λεγεται Κωστας Χαλιος,και το οργανο σκιζει!Εχει μαλακο χερι και ηχο καμπανα.Το πηρα 350 ευρω.Αν ενδιαφερεσαι τα λεμε.

που βρισκεται αυτος ο μαστορας κατερινα;αν θελεις ανεβασε και μια φωτογραφια του μπαγλαμα…

O δικός μας ο Κώστας Χαλιός απο Μυτιλήνη?

Κατερίνα,

για ρίξε καμμιά φωτό και mpeg για τον ήχο να κόψουμε τ’ οργανάκι. Α και καλορίζικο.
Σκέφτομαι κι εγώ ν’ αγοράσω ένα μπαγλαμά, ε να τα δώσουμε σ’ ένα “δικό μας”.

Θα επαναφέρω το θέμα, ποιός είναι ο μάστορας και που μπορούμε να δούμε δείγμα δουλειάς του;

Μένω και εργάζομαι στη Μυτιλήνη.
Αν θες να ακούσεις το όργανο, πήγαινε στο Ταξίμι όπου παίζει η Κατερίνα.

Ο μπαγλαμας ειναι αστερι!Πηρα εγκριση και απο τον Κωστα τον Παπαδοπουλο που δουλευουμε μαζι στο ταξιμι και ειπε οτι ειναι καμπανα και πολυ μαλακος.Ειπε επισης’αν δεν τον παρεις εσυ θα τον παρω εγω’πραγμα το οποιο λεει πολλα.Τωρα τον πηγα στον Τσακιριαν για να μου βαλει ενα εξαιρετικο μαγνητακι για να τον εχω και στο μαγαζι.Φωτογραφιες και ηχο θα προσπαθησω γιατι ειμαι λιγο ασχετη απο κομπιουτερ…Φυσικα ο μαστορας ειναι ο Κωστας Χαλιος απο Μυτιληνη.

Τι μσγνητάκι έβαλε? , μάρκα ,μέγεθος γιατί συνήθως με κάψες παίζουμε λόγω της έλλειψης κατάληλου σε μέγεθος
μαγνήτη.

Σωτηρη ο μαγνητης ειναι πιτσιρικος.Δεν τον πηρα ακομα απο το μαστορα οποτε θα σου πω αυριο.

Λοιπον ο μπαγλαμας σκιζει!Εβαλα πανω ενα μαγνητακι ταπ,μικρογραφια αυτων που βαζουν στα μπουζουκια και ειναι τρελα!