Ερωτηση σοβαρη!

Γειά σας…Τί κάνετε???..Θέλω να κάνω μια ερώτηση…Μου έχουν πεί πως αν βγάλεις τις χορδές από το μπουζούκι και το αφήσεις για κάποιο χρονικό διάστημα τότε θα στραβώσει το καράουλο…Αληθεύει αυτό???..Αν ναι τότε σε πόσο καιρό γίνεται αυτό???

αν βγαλεις ολες τις χορδες ακομα και οταν αλλαζεις χορδες να το κανεις μια μια γιατι το μανικι τραβαει πισω , οπωτε μολις το κουρδισεις ισως χρειαστει λιγο καιρο για να παρει τα μποσικα του .

ΟΚ ευχαριστω!!! Εγω το εχω αφησει κανα 3ημερο χωρισ καμια χορδη…υπαρχει προβλημα??

Φίλε Στελλάρα καλό θα είναι να του βάλεις το συντομότερο χορδές γιατί έχει και υγρασία τώρα και θα σου σκευρώσει ακόμα πιο γρήγορα.

δεν πιστευω να σκεβρωσει το μπουζουκι σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα (σκεβρωμα ειναι οταν παει το μανικι μπροστα κυριως η φευγει πλαγια ) φαντασου οτι στην αποθικη εχω ακομα 2 οργανα ανοιχτα με περισσοτερη υγρασια απο το σπιτi και δεν χαμπαριαζουν κοντα εναν χρονο , στο θεμα μας τωρα , οταν δε υπαρχει ταση ομως το οργανο επηδει εχει απο τον κατασκευαστη μια κλιση προς τα πισω πηγαινει πισω οπως ειναι λογικο , Στελλιο αν του βαλεις χορδες μπορει και λογο της υγρασιας οπως ειπε ποιο πανω ο γιωργος να τασταρει στα πρωτα ταστα μερικες μερες , αν συμβει αυτο προσπαθησε να βαλεις εναν καπλαμα κατω απο τους καβαλαρηδες η ενα χαρτονακι .

y.p ισως παντως να σκεβρωσει κιολας και να εχει δικαιο ο απο πανω!
δεν ειμαι απολυτος μη σε παρω και στο λαιμο μου.