Βιολί που ξεκουρδίζεται αμέσως

καλησπερα σε ολους,εφαγα μια φλασια και αγορασα ενα φτηνο βιολι απο τον νακα (antonio crapeli 180 ευρο)το προβλημα μου ειναι οτι ξεκουρδιζετε αμεσως.φταινε οι χορδες η φταιει το οργανο?εχω βαλει βιδακια για τον ακριβη τονισμο του οργανου.

Μπορεί να χρειάζεται ρύθμισμα στα κλειδιά, ο καιρός τα επιρρεάζει. Αυτό μπορεί να γίνεται απλά με μια ειδική πάστα ή να θέλει μάστορα.Ρώτα στον Νάκα αμα έχουν pegpaste…aμα το βιολί είναι τόσο φτηνό δοκίμασε λίγο κιμωλία στα κλειδιά (δεν θα το συνιστούσα για ακριβά όργανα…)

φιλε alk οταν λες κιμωλια ενοεις αυτη που γραφαμε στον πινακα?

Εϊναι δύσκολο να σου πω τι φταίει απο εδώ. Γενικά μιλώντας, τα κλειδιά, ειδικά τα καινούργια γίνονται δύσχρηστα με τα ταξίδια και αλλαγές καιρού. Μπορεί λοιπόν να φτιάξει μόνο του. Οι καινούργιες χορδές επίσης, ανάλογα με τον τύπο, θέλουν μέρες να στρώσουν. Πολύ συμαντικό επίσης, οταν κουρδίζουμε δεν κουνάμε απλά το κλειδί πάνω κάτω αλλα ταυτόχρονα το πιέζουμε ελαφρά προς τα μέσα.Προσπάθησε με αντίχειρα και δείκτη να κρατάς το κλειδί και με τα υπόλοιπα δάκτυλα να “αγκαλιάζεις” τον κοχλία όταν κουρδίζεις. Μπορεί να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και το γόνατό σου στην αρχή(εννοώ να το ακουμπήσεις εκεί καθιστός όσο κουρδίζεις).Τέλος, φρόντισε η δοξαριά σου να είναι όσο γίνεται σωστή στο κούρδισμα.Το σημείο επαφής του δοξαριού, ταχύτητα, πίεση κλπ αλλάζουν συμαντικά το κούρδισμα και τρελαίνουν τα ηλεκτρονικά κουρδιστήρια.
Σε περιπτωση που πραγματικά τα κλειδιά σου έχουν πρόβλημα και ξεκουρδίζονται μια ελάχιστη δόση κιμωλίας(ναί, η κανονική για πίνακα) μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση. Τονίζω οτι αυτό είναι… γιατροσόφι, δεν είναι ιδανικό αφου η κιμωλία θα μείνει εκει πέρα, και αν το κάνεις αυτό 2-3 φορές μάλλον δεν είναι και το καλύτερο. Αν όμως μιλάμε για βιολί 180 ευρώ και δεν έχεις μάστορα κοντά σου, η κιμωλία μπορεί να βοηθήσει να το μπαλώσεις
Για ερωτήσεις στείλε μου και ΠΜ αν θες, υπάρχει και άλλος που παίζει βιολί στο φόρουμ, λεγεται ΑΤΑΣΤΟΣ, μπορεί το παιδί να ξέρει κάτι παραπάνω.

Φίλε, Αποστόλη

Σε τόσο φτηνά βιολιά όπως είπε και ο προηγούμενος συνάδελφος, οι κατασκευές είναι πολύ πρόχειρες και το πρόβλημα είναι κυρίως στα κλειδιά, που τα τοποθετούν όπως όπως και όχι τόσο στις χορδές.

Επίσης, κοίταξε τη χορδιέρα, τι κορδόνι την κρατάει από το κότσι που είναι δίπλα ή κάτω από το υποσιάγονο.

Αν είναι ένα ανοιχτόχρωμο κορδόνι και δεν σφιγγει με βιδάκια και είναι με κόμπους, άλλαξε το γιατί από εκεί μπορεί να χάνει. Βάλε το κορδόνι που είναι συνθετικό - πλαστικό σκούρο και σφίγγει με δυο βιδάκια κάτω από τη χορδιέρα.

Όταν κουρδίζουμε το βιολί πολλές φορές από τα κλειδιά, επειδή οι χορδές παρασύρουν τον καβαλάρη προς το μέρος της ταστιέρας, όταν τον κοιτάζουμε προσπαθούμε να τον επαναφέρουμε σε ευθεία θέση κάθετα προς το καπάκι. Επειδή είναι ψηλός και λεπτός και τραβιέται εύκολα, δεν είναι όπως στα μπουζούκια, που εκεί είναι χαμηλός και με μεγάλη βάση και δεν τον παρασέρνουν οι χορδές.

Βέβαια αν το βιολί δεν έχει εβένινη ταστιέρα είναι μια ένδειξη ότι είναι από τα πολύ φτηνά, που τα αγοράζουν συνήθως για ντεκόρ.

Οπότε για να μπορέσει κάποιος να το παίξει, θέλει από κάποιον μάστορα να το ρυθμίσει. Γι’ αυτό καλύτερα συμβουλέψου εκείνο το κατάστημα που το έχεις αγοράσει όπως είπε ο alk, αν συνεργάζεται με κάποιον μάστορα.

σας ευχαριστω και τους δυο σας,μαλλον θα το παω σε μαστορα για ρεκτιφιε η θα το πεταξω στο τζακι και θα γυρισω στα μπουζουκια μου.εδω που τα λεμε πολυ μανικι το βιολι,χαρα στο κουραγιο σας.

καλησπερα,το βιολι εχει μια ιδιαιτερότητα στο κουρδισμα,θελει δυνατο πατημα μεσα για να κουμπωσει και να μην εχει επαναφορα,το ιδιο αντιμετωπιζα και εγω στο ξεκινημα

Ναι να πω και γω πως πεζω ποντιακή λυρα βεβαια εχω κ βιολί στο σπιτι και συμβαίνει το ιδιο κ στα δυο οργανα ακριβως αυτο ξεκουρδιζονται πολυ ευκολα τα κλειδιά του οργανου, ενα παιδι ανέφερε γ κιμωλια μπορει να γίνεται εμεις στην ποντιακη λυρα η τα φτυνουμε τα κλειδιά δηλαδη σαλιο για ν πιάσουν η διαφορετικά ενα κομματάκι χαρτι μεσα στην τρυπα του κλειδιού κ ετσι σφιγγει τ κλειδι, αλλα οπως ειπαν τ παιδια πιο πάνω καλύτερα αλαγμα κλειδιων!!!

περνα ρετσινη στα στριφταρια