Ερωτησεισ

Είμαι πνιγμένος ανάμεσα σ’ εκατοντάδες βιβλία και δίσκους, και μου μένουν κάποιες επιβεβαιώσεις-διασταυρώσεις, που θα μου φάνε ώρες ψαξίματος αν δε βοηθήσει κάποιος…

  1. Στην Κατοχή, πεθάναν οι: Γιοβάν Τσαούς, Παπάζογλου, Κάβουρας, Δελιάς, Σκαρβέλης, Τούντας, και; Εδώ αρχίζει το Αλτσχάϊμερ.
  2. Ποιανού είναι το τραγούδι που αρχινάει
    “Γιά να ξέρεις βρε αλανιάρη,
    σ’ λεχω πάρει πιά χαμπάρι”
    αν δεν είναι του Παπάζογλου;
  3. Αν θυμάται κανείς, σε ποιά χρονολογία πέθανε η κόρη του Καλδάρα;
    Thanks boys!

Κώστα Φέρρη,

Μακάρι να σε βοηθήσω. Η κόρη του Καρδάρα πέθανε το ΄65, τότε κατέβηκε από το πάλκο ο Καλδάρας.
Αν θυμάμαι καλά, και ο Νταλγκάς πέθανε στην κατοχή.

Ελένη.

Κώστα θα σε …μαλώσω. Δεν τα καταγράψαμε αυτά; Για ξαναδές το βίντεο. Τέλος πάντων, ας τα επαναλάβουμε:

  • Κώστας Σκαρβέλης (1942),
  • Παναγιώτης Τούντας (1942),
  • Γιάννης Εϊτζιρίδης ή Γιοβάν Τσαούς (1942),
  • Βαγγέλης Παπάζογλου (1943),
  • Γιώργος Κάβουρας (1943),
  • Ανέστης Δελιάς (1944),
  • Αντώνης Διαμαντίδης ή Νταλγκάς (1945).

Σ.Π.

Το “Για να ξέρεις αλανιάρη” το οποίο τραγούδησε η Ρόζα το 1935 αναφέρεται απ’ όσο ξέρω ως δημιουργία του Γιώργου Καμβύση.

Ευχαριστώ, παίδες, με βοηθήσατε.
Γιά την κόρη του Καλδάρα το βρήκα.
Γιά τον “Αλανιάρη”, έχω την υποψία πως είναι του Γιοβάν Τσαούς που υπέγραψε ο Καμβύσης. Έχει ειπωθεί τίποτα επ’ αυτού;

Κώστα να συμπληρώσω ακόμα δύο ονόματα που χάθηκαν στην κατοχή, τον Δημήτρη Καρυδάκη (Καρυδάκιας) και το Θοδωράκι από τη Σμύρνη.
Υπάρχει ακόμα και ένας γνωστός στιχουργός (νομίζω μαθηματικός), που συνελήφθη από τους Γερμανούς και εκτελέστηκε στην Κρήτη. Δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος ήταν.

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 19 Φεβρουάριος, 2006)

  • Ο τίτλος του τραγουδιού είναι “ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΛΑΝΙΑΡΑ” και το τραγούδησε η Ρόζα Εσκενάζυ (δίσκος HMV AO 2319, του 1935). Παίζει σάζι ο Γιοβάν Τσαούς.
  • Ως δημιουργός εμφανίζεται στην ΑΕΠΙ ο Γιώργος Καμβύσης.
    Όμως: Σαφώς το τραγούδι είναι “Γιοβάν-Τσαουσικού ύφους”, αφού ξεχειλίζει η πρωτότυπη έμπνευση του, σε μια από τις χαρακτηριστικότερες ορχηστρικές πανδαισίες του Τσαούση.
    (Σημείωση: Κατά τον Παναγιώτη Κουνάδη).
    Επομένως, πιθανόν να είναι σύνθεση του ΓΙΟΒΑΝ ΤΣΑΟΥΣ και στιχουργική του Καμβύση.

Σ.Π.

Ειναι γεγονος οτι ο Γιοβαν Τσαους δεν επεξε ποτε σε παλκο;

Πρέπει να έπαιξε μερικές φορές κατ’εξαίρεσιν. Αν θυμάμαι καλά έλεγε πως δεν ήθελε να παίζει για να χορεύουνε πουτάνες.

Αυτο φιλε Πανο εχω ακουσει και εγω. Επισης οτι επεξε μπροστα στον σουλτανο της τοτε εποχης.

Ένα - ένα έρχονται στο μυαλό.
Κώστα να αναφέρουμε και την απώλεια της Άννας Πολίτισσας (Παγανά - Ρούκουνα) στην περίοδο της Κατοχής. Πέθανε σε νεαρή ηλικία, μάλλον από καρδιακή προσβολή, τον Μάρτη του 1943.

Σ.Π.

Δε θα στοιχημάτιζα πως είναι Γιοβάν Τσαούς το “Για να ξέρεις αλανιάρη”. Σίγουρα ως ερμηνευτής στο σάζι το απέδωσε με το δικό του τρόπο. Ίσως το βελτίωσε κάπως.

έλεγε πως δεν ήθελε να παίζει για να χορεύουνε ********

Τί είπε ακριβώς; Πληροφορία μάλλον από τον ψυχογίο του Λελάκη;
Και μια άλλη ερώτηση για τον Τσαούς. Είχε παιδιά και εγγόνια, γιατί εδώ (Γιοβαν Τσαούς), στο ποστ του Λευτέρη γίνεται αυτή η αναφορά;