Επισκευη κιθαρας Nagoya Suzuki

Γεια σας
Εχω αγορασει μια Nagoya Suzuki No 9 δεκαετιας μαλλον ΄60
Αυτο ειναι ο,τι πιο κοντινο βρηκα στο συγκεκριμενο μοντελο

Εχει μικρο σωμα οπως μια κλασσικη μεταλλικους πυρους στα κλειδια και ενισχυμενο μπρατσο για να παιρνει χορδες ακουστικης.Με τα χρονια και την κακη χρηση ο καβαλαρης ειχε ξεκολλησει και το καπακι ειχε σηκωθει.Μεχρι στιγμης εχω αφαιρεσει τον καβαλαρη,εχω επαναφερει το καπακι και το εχω τριψει.Εχω καποιες ερωτησεις για την συνεχεια

1.Πως καθαριζω τις διχρωμιες στο καπακι?Τριβω αλλα καποια σημεια ξεχωριζουν.Μπορω να τα βγαλω με νεφτι?Οταν βεβαια καθαρισω το καπακ με ενα νωπο πανι δεν φαινεται κατι.Οποτε ισως οταν περασω το βερνικι και γυαλισει το ξυλο να μην φαινεται κατι

2.Δεν θα ηθελα να πειραματιστω με shellac.Μπορω να περασω το καπακι με ενα απλο βερνικι νερου?Ειναι ανθεκτικο και παραλληλα ελαστικο?
Το βερνικι πολυουρεθανης φοβαμαι πως αν το καπακι ξανασηκωθει θα κανει ραγισματα.

3.Πως μπορω να εχω ενα πιο ανοιχτοχρωμο αποτελεσμα,σχεδον λευκο οπως ειναι τωρα το καπακι?

Αυτα ειναι καποια βερνικα που μπορω να βρω ευκολα

https://www.bunnings.com.au/search/products?q=wood+varnish&redirectFrom=Any&sort=PriceAscending

Μενω Αυστραλια και αυτα ειναι καποια απο τα βερνικια που βρηκα
Γενικα ψαχνω για μια οικονομικη και ευκολη λυση
Στο τελος θα βαλω δεκαρες χορδες ωστε να προστατεψω το οργανο.Δεν με αφορα τοσο το ηχιτικο αποτελεσμα