Επισκευή μπουζουκιού

Χαιρετώ…
Θα ήθελα να ζητήσω τη συνδρομή σας για την εξής δύσκολη (για μένα) περίπτωση καθότι είμαι εντελώς αδαής σ’ ότι αφορά την κατασκευή-επισκευή μπουζουκιών: Ήρθε στα χέρια μου (μου το χάρισε φίλος) ένα βαριά τραυματισμένο μπουζούκι (έχει σπάσει τελείως το μπράτσο) και βρήκα κι ένα μπράτσο από άλλο γνωστό. Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι στο μπράτσο έχουν μείνει κομμάτια από το παλιό καπάκι και δεν ξέρω πώς να τα βγάλω χωρίς να επηρεαστεί το μπράτσο. Το δεύτερο είναι τι υλικά χρειάζονται (αν μπορείτε να μου πείτε και μαγαζί στην Αθήνα) και πώς μπορώ να κολλήσω το μπράτσο στο νέο σκάφος. Να πω ότι ένας μάστορας που ρώτησα ζήτησε αρκετά χρήματα τα οποία δεν μπορώ να διαθέσω και ότι έτσι κι αλλιώς ήθελα να πειραματιστώ με την κατασκευή μπουζουκιών…
Ευχαριστώ…

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Sotos 16 Νοέμβριος, 2005)

Είναι σχεδόν αδύνατο,ακόμα και αν είσαι κατασκευαστής , να προσαρμόσεις ένα έτοιμο μπράτσο σε ένα έτοιμο μπουζούκι.
Μήπως μπορείς να στείλεις καμιά φωτογραφία;

Ευχαριστώ για την απάντηση…
Αφού είναι σχεδόν αδύνατο να κολλήσω το μπράτσο στο σκάφος είναι εφικτό να βγάλω το σπασμένο μπράτσο από το μπουζούκι ώστε να βάλω ένα εντελώς καινούριο από την αρχή ή είναι δουλειά που μόνο μάστορας μπορεί να την κάνει;

Αυτό γίνεται αλλά χρειάζεται αρκετή εμπειρία.
Απαραίτητη βέβαια προυπόθεση είναι ότι το υπόλοιπο του οργάνου είναι άθικτο