Επιδιόρθωση - Αναζήτηση Συμβουλών, Μάστορα!

Γεια σας παιδιά, όλα καλά? Θέλω την βοήθεια σας σε κάτι που με καίει.
Λοιπόν ωθούμενος από διάφορους παράγοντες, αποφάσισα (όπως έχω ξαναδηλώσει) να μάθω μπουζούκι. Στην σύντομη έρευνα που έκανα σχετικά με την αγορά ενός τέτοιου οργάνου ανακάλυψα ότι πάει πολύ!!! Έτσι βρήκα μια άκρη από έναν ξάδερφο …κλπ. Μου δάνεισε ένα όργανο το οποίο έχει δεχθεί ένα πλήγμα! Συγκεκριμένα, από το πάνω μέρος της τρύπας όλη εκείνη η περιοχή έχει υποστεί καθίζηση!!! Υπάρχει όμως μία ομοιομορφία σχετικά με αυτό το ‘βαθούλωμα’. Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πως στο κάτω μέρος του οργάνου οι χορδές έχουν τεράστια απόσταση από την ταστιέρα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει περίπτωση να μπορεί να παίξει κανείς.
Η ερωτήσεις είναι οι εξής:

  • Μήπως υπάρχει περίπτωση να επιδιορθώνεται?
  • Εάν ναι, μπορεί κάποιος να μου πει στο περίπου το κόστος?
  • Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον καλό μάστορα που να ασχολείται με τέτοιου είδους δουλειές. (να μην με γδάρει κιόλας)
    ΥΓ.Θα προτιμούσα (ο μάστορας) να βρίσκεται προς Αργυρούπολη και στα γύρω ή στην χειρότερη στο κέντρο.

Ελπίζω σε απάντηση…

Xenos, είσαι Αργυρουπολίτης;

Σχεδόν όλες αυτές οι ζημιές (“σχεδόν όλες”, λέω) επισκευάζονται. Το “γδάρσιμο” όμως δύσκολα θα το γλυτώσεις. Ετσι λοιπόν, το αν θα κάνεις την επισκευή έχει να κάνει με την αξία του μπουζουκιού. Αν είναι είναι ένα μέτριο όργανο, που μπορείς να το αγοράσεις με μέχρι 100-120 χιλιάρικα, δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις καμιά 50άρα να το επισκευάσεις. Να προσθέσω βέβαια ότι κατά καιρούς εμφανίζονται μπουζούκια που αγοράστηκαν 150 χιλ. και “βάζουν τα γυαλιά” σε όργανα του μισού εκατομυρρίου. Οπότε μην υπολογίζεις την αξία του οργάνου μόνο με την τιμή αγοράς του.
ΑΝ

Προς admin: Ναι.

ΤΟ καψιμο ειναι μια πολυ καλη λυση :slight_smile:

Αρχικά χαιρετώ, είμαι νέος στο φόρουμ αν και λαθραναγνώστης εδώ και αρκετούς μήνες.Πήγα πριν μία εβδομάδα ένα μπουζούκι μου κατασκευής Κλεφτογιάννη στο Βάρλα για “λαπαροσκοπική μικροεπέμβαση”.Σύμφωνα με τις διαβεβαιώσεις του ίδιου και του Δημητριανάκη θα πάρω πίσω άλλο όργανο( τέτοια διαφορά !!).Περιμένω με ανυπομονησία.Δεν ξέρω αν άλλοι έχουν σχετική εμπειρία. Όταν το παραλάβω θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου.

καλησπερα παιδια,να σας ρωτησω κατι!εχω ενα μπουζουκι αρκετα καλο εδω και 6 χρονια αλλα φετος,ο καβαλαρης μετακινηται καθως παιζω!!γιατι γινεται αυτο?σκεβρωσε?τι πρεπει να κανω?

Μήπως “ήρθε” μπροστά λόγω σκεβρώματος η ταστιέρα και χαμήλωσε η τάση των χορδών με αποτέλεσμα να μην “έχεις” καβαλάρη;Πήγαινέ το στον κατασκευαστή του ή σ’έναν καλό μάστορα να το δεί.

σιγουρα δεν υπαρχει η ιδια ταση οπως ειπε και ο παναγιωτης βαγγελη μου στο μαστορα ολοταχως

Και στο δικό μου μετακινιόταν ο καβαλλαρης και το πηγα στον κατασκευαστή του τον Καρβούνη και δεν ηταν τίποτα απολύτως. Απλώς γλύστραγε.Κατι εκανε με την Μπαλλα του βερνικώματος και το προβλημα εξαφανίστηκε.Σου εύχομαι να εχεις το ίδιο προβλημα, αλλιώς, τον ακουσες τον Παναγιώτη.

ευχαριστω παιδια! θα το παω,μαλλον και εμενα το ιδιο με τον γιωργο θα εχει!!!θα γλιστραει μαλλον!!!στον παλαβρατζη το εφτιαξα οποτε εκει θα το επισκευασω!!και μια ασχετη ερωτηση,τι χορδες χρησιμοποιειται?εγω hannabach και ειναι οι καλυτερες που εχω φορεσει,ειναι πολυ μαλακες!ειναι ακριβες αλλα πιστευω πολυ καλες!τι λετε?

κοιτα αναλογως ποσο παιζεις και τη φθορα προκαλεις εγω που δουλευω καθε βραδυ και μελεταω αρκετα πρεπει καθε βδομαδα να τις αλλαζω…αν θυμαμαι οι hannabach εχουν πανω απο 10ευρω οποτε εμενα δε με συμφερει…αλλα οτι ειναι οι καλυτερες ειναι σιγουρο…εγω στουντιο με τις hannabach δεν πιστευα τον ηχο που ακουγα…εγω τις μαστρο χρησιμοποιω ή καμμια φορα και τις prodigy αν θελω πιο ηλεκτρικο ηχο…

Και γώ τις εχω δοκιμάσει αλλα εχουν ελαστικότητα παναθεμάτες.Ετσι, επέστρεψα στις γνωστές παραδοσιακες που τις αγοράζω βέβαια με τις δωδεκάδες…Δεξιοτεχνικές ασκήσεις Βαγγέλη πρεπει να είναι προσαρμοσμένες ακριβώς στα όρια των δυνατοτήτων σου αλλιώς θα χάσεις πολύτιμο χρόνο.

το ξερω γιωργο αλλα τις θελω για ποικιλια!!θελω ναχω υλικο να δουλευω!!εχουν ελαστικοτητα οντως αλλα μαρεσει ο ηχος και η ευκολια τους!!μου μαλακωσαν το μπουζουκι!!αν εχει παντως καποιος ασκησεις αν θελει ας στειλει ενα email!

Καλησπερα. ΠΗγα δια ξεσκευρωμα το μπουζουκι μου στο Ματσικα στο κεντρο αλλα αν και το ξεσκευρωσε το εκανε να τριζει πολυ οπως επισης παρατηρησα πως η πρωτη βουλα ειναι λιγο πιο βαθια αν και δεν επηρεαζει τον ηχο και η προτελευταια προεξεχει και δεν παιζει την νοτα. Επειδη δεν τον εμπιστευομαι ξανα θα το παω στον ματσικα στην καλιθεα που ειναι καλυτερος. Διορθωνεται η ζημια?

“…και η προτελευταια προεξεχει και δεν παιζει την νοτα…”
Το κάνεις πιο λιανά; Ποια βούλα; Ο οδηγός;

Λοιπον επειδη ουτε μουσικη ξερω ουτε πολλα απο οργανα. Το μπουζουκι δεν εχει κατι βουλες σε μερικες νοτες και δυο βουλες στην οκταβα? Δεν ξερω πως το καταφερε αλλα (τελικα ειναι) η τελευταια βουλα προεφεχει απο το ξυλο με αποτελεσμα να βρισκει πανω η λα

Με κούφανες τελείως!
Να πας να του τρίψεις τη βούλα στη μάπα!
Αυτό δεν το καταφέρνει ούτε ο πιο άγαρμπος, άσχετος, άτσαλος ερασιτέχνης οργανοποιός!

Και να φανταστεις πως του το ξαναπηγα για να διρθωσει το τριξιμο αλλα ακομα τριζει λιγο κατι που δεν το πηρα χαμπαρι οταν μου ξαναδωσε. Θα ηθελα πολυ να παω να του το τριψω στη μουρη αλλα δεν το ξαναπαω στον ιδιο γιατι θα το καταστρεψει. Διορθωνεται αυτη η ζημια?

Λοιπον. Μολις καταλαβα οτι δεν φταιει η βουλα αλλα η βιδα απο το μαγνητη!!! Τον οποιο μαντεψτε ποιοσ μου τον εβαλε!!

Το να τρίζει (λίγο) ένα όργανο μετά το ξεσκέβρωμα δεν είναι κακό. Τις περισσότερες φορές το φέρνουν επίτητδες λίγο προς τα πίσω για να έρθει να “κάτσει” μόνο του. Εάν το φέρεις κατευθείαν στη θέση του, μετά από λίγο καιρό πιθανότατα θα ξαναέρθει μπροστά (θα ξανασκεβρώσει). Παίξε δυο-τρεις βδομάδες όπως είσαι και μετά θα δεις τα αποτελέσματα (καλά ή κακά).
Οσο για τη βίδα… Αυτό δεν είναι κραυγαλέο λάθος. Πολλοί την πατάνε, ίσως επειδή είναι η τελευταία κίνηση πριν τελειώσουν τη δουλειά. Προφανώς πριν το ξεσκέβρωμα δεν έβρισκε και θεώρησε δεδομένο ότι θα πάει στο ίδιο ύψος, αλλά …δεν του έκατσε.