Έννοια σου, έννοια σου

Συμφορουμίστες χρονια πολλά για όλες τις μέρες.Θα ήθελα πληροφορίες για ένα τραγούδι μάλλον μ΄αυτό τον τίτλο “Έννοια σου έννοια σου” και αν κάποιος το έχει σε mp3 ας το στείλει στο gpapavas@gmail.com

Γεια σου Τσαουσακη, Χρονια σου πολλα ρε θηριο !!
Το τεμαχιο το εχω σε α’εκτελεση, νομιζω ειναι του ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ, με τον ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ αν δεν κανω λαθος …
Ζειμπεκαρα ουσακ με εισαγωγη κιουρτι !!
Επισης το εχω σε μια πολυ καλη εκτελεση απο το ρεμπεταδικο “ΣΤΕΚΙ” της Καλλιθεας με το κολληταρι μου τον Παναγιωτη Μπαρμπεριου και μπουζουκι το Νωε σε μια αναμεταδοση απο το β΄προγραμμα γυρω στα '95 (Γ.Μητροπουλος)
Παρεπιμτ. χθες που μιλησαμε με τον Παναη τον ρωταω που παιζεις σημερα, μου λεει, εχω ενα κονσερτο …τσιμπησα εγω, λεω που ρε μεγαλε ;;
Μου λεει εδω σε ενα χωριο παραπανω (στη Λαμια) !!
Αφου συνηλθα τον ρωταω, ποσα ατομα κομπανια ; Λεει 4 ατομα, γυναικα δεν εχουμε αλλα παιρνουμε απο την “Ακαδημια του κοινου” - τι ειναι αυτο παλι ρωταω- φωναζουμε καποια απο το κοινο που ξερει να τραγουδαει και γουσταρει να συνοδευσει !!

Και σε σένα χρόνια πολλά ρε φίλε,στέιλτο αν μπορείς και το έχεις εύκολο

Δωσε μου λιγο χρονο Γιωργο γιατι το εχω σε κασετα
και μετα να το κανω μπ3 εως το Σαββατο θα
στο στειλω

Φίλε Γιώργο το τραγούδι μου το έστειλε ο συμφορουμίστας Αγγελάκος οπότε δεν χρειάζεται να το περάσεις.Πάντως και γω αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα με τις κασσέτες και την έλλειψη χρόνου.Ευχαριστώ πάντως

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Αγαπητοί Γιώργηδες, επειδή το θέμα της mp3ασης κασετών ενδιαφέρει πολλούς από μας, δώστε μας μόλις ευκαιρήσετε μερικές τεχνικές πληροφορίες (τί χειάζεται, πώς γίνεται, κ.λ.π.).

πρώτα χρειάζεσαι ένα κασσετόφωνο κατά προτίμηση deck με έξοδο line out.
δεύτερο χρειάζεσαι είσοδο line in στον υπολογιστή σου.
εαν δεν έχεισ κάτι από τα δύο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την έξοδο ακουστικών ή την είσοδο μικροφώνου αντίστοιχα, αλλά με προσοχή στις παραμορφώσεις κατά την εγγραφή.
μπορείς να χρησιμοποιήσεις το vumetro του cool edit για ρύθμιση στάθμης εγγραφής ή όποιο άλλο πρόγραμμα έχεις.
για την εγγραφή τώρα μπορείς να χρησημοποιήσεις όποιο πρόγραμμα θέλεις που να έχει δυνατότητα rec. πολλοί player έχουν αυτή τη δυνατότητα. στο musicmatch για παράδειγμα μπορείς να το σώσεις στο σκληρό κατευθείαν σε mp3.
πρόσεξε μόνο να επιλέξεις τη σωστή είσοδο από την κάρτα ήχου και από το πρόγραμμα (είτε είναι line in είτε είναι mic.
ακριβώς με τον ίδιο τρόπο γράφεις και από οποιαδήποτε άλλη πηγή ήχου (πικαπ, κονσόλα μίξης, μείκτη, mini disc ή οτιδήποτε άλλο, ακόμη και απο ένα σκέτο μικρόφωνο)
μετά βέβαια καλό θα ήταν να το επεξεργαστείς για καθάρισμα από φυσήματα, γρατσουνίσματα scrats, βόμβους κλπ και ένα ψιλο mastering στο τέλος αλλά αυτό είναι αρκετά πολύπλοκο.
είναι αρκετά εύκολο. το έχω κάνει χιλιάδες φορές. η πρώτη φορά είναι πάντα δύσκολη.
καλή επιτυχία.

Απορία: Πρέπει νασαι σταντ-μπάι κατά την εγγραφή (κασέτας ή δίσκου)? Τα κενά τα αναγνωρίζει για να γίνει αλλαγή στο τρακ?
Ή είσαι από πάνω για την παύση?
Ή μπορεί να γράψεις -ας πούμε- τη μια πλευρά και μετά με το πρόγραμμα να χωρίζεις εσύ τα τρακ?

Όλα γίνονται. Εξαρτάται από το χώρο που έχεις στο PC,
και το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.
Μπορείς να γράψεις ένα τρακ 45 λεπτά και μετά να κόβεις και
να αποθηκεύεις κάθε τραγούδι χωριστά
(το βρίσκω ποιό πρακτικό έχοντας και τη γραφική
παράσταση του ήχου).
Όπως γράφει κι ο Βασίλης η πρώτη φορά είναι πάντα δύσκολη.

πράγματι γίνονται και τα δύο. αν κάνεις παύση σε κάθε τραγούδι γλυτώνεις τον κόπο να τα κόψεις και να τα ράψεις μετά με άλλο πρόγραμμα. ειδικά αν δεν έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις να διαβάσεις τις κυμματομορφές και τα υπόλοιπα εργαλεία του προγράμματος.
με τον άλλο τρόπο γλυτώνεις από τον κόπο να είσαι συνέχεια πάνω από το pause stop και play.

ΥΓ. παραδίδονται μαθήματα για τους ενδιαφερόμενους. γρήγορη εκμάθηση και εκπαίδευση υπό πραγματικές συνθήκες με αληθινά πυρά. τιμαί λογικαί.

ΥΓ2. θα τους δοθεί και εργασία. έχω καμιά εκατοστή κασσέτες για ξεκαθάρισμα και δε προλαβαίνω.

καλησπερα κι απο μενα και χρονια καλα σε ολους!!
το εχω σε πρωτη εκτελεση με Τζιβανη
το θελετε?

Γιωργος

για τα παραπανω περι mp3-οποιησης να συμπληρωσω και το εξης: επειδη βασανιστηκα αρκετα με την μετατροπη, χρησιμοποιωντας το player των windows XP (η εκδοση 10 μετατρεπει !) ειχα το προβλημα πως δεν τα εβλεπε τα αρχεια ο επεξεργαστης μου (wavelab)
χρησιμοποιησα και προτεινω ενα mp3 player με “line in”.Ειναι πολυ ευκολο και βγαζει ετοιμο υλικο γι οποιαδηποτε επεξεργασια. Αρκει ενα καλωδιακι. Χρησιμο επισης και για ηχογραφησεις ειτε ζωντανες ειτε μεσω ραδιοφωνου . καλη δυναμη και πολυ τυχη !

Peri MP3.

egw 8a sas protina to Music Match ( eiparxei tora kai se Version 10.0) . Auto to Player ta exei sxedon ola… Opos grafei o 8anashs me line in kai Mic in…
Me to Music Match exw perasi kapious palious diskous se MP3. Kanei kalh doulia, einai poly aplo, sun auto einai kai “for free”.

Download sto www.musicmatch.com

Απορία 2: Παραδοξό- αν ένα τρακ είναι 45λεπτο (!!!) τι μέγεθος αρχείου μπορεί ναναι; Και κατόπιν τούτου τι “σούρσιμο” θα 'χει ο υπολογιστής άραγε;
Τι προδιαγραφές επεξεργαστή και μνήμης πρέπει να έχω για ικανοποιητικές ταχύτητες…
(Είμαι στο ψάξιμο για νέο-προσωπικό μηχανάκι, με “ειδικότητα” mp3οποίησης)

το μεγεθος ενος κοματιου σε mp3 εξαρταται απο την αναλυση που εχει σε πολλες περιπτωσεις μπορεις και παρεμβαινεις και την επηρρεαζεις
αν για παραδειγμα εχεις αναλυση 64 kbps -αποδεκτη κατα τη γνωμη μου - για ρεμπετικα τραγουδια ενα τραγουδι ειναι περιπου 1,50 ΜΒ
χωραει περιπου σε μια δισκετα (1,44 ΜΒ)
αρα ενα τριλεπτο ειναι 1,50 ΜΒ οποτε τα 45 λεπτα θα ειναι 23 ΜΒ περιπου.

Εξαρτάται κι από τη δουλειά έχεις να κάνεις.
Εγώ γράφω ζωντανά, π.χ. 80 λεπτά σ΄ ένα MD,
γιατί ο υπολογιστής κάνει θόρυβο όταν γράφω
στο σπίτι. Μετά τα αντιγράφω σε μορφή wave
που ανάλογα με την ανάλυση (όπως γράφει
κι ο φίλος Θανάσης πιό πάνω) φτάνουν και τα 35 ΜΒ
τα 7 λεπτά ηχογράφησης. Και αυτό γιατί σε αυτή
τη μορφή μπορώ να δουλέψω με τον ήχο. Μετά βέβαια
και σε μορφή ΜΠ3 αυτό το μέγεθος κατεβαίνει σημαντικά.
Σε μορφή wave δουλεύω τα τρακς με ένα φτηνό
μουσικό πρόγραμμα, απλό και καλό που λέγεται
Στάινμπεργκ (το απλό όχι το επαγγελματικό) 30 ευρώ
είχα πληρώσει.
Δεν είμαι σίγουρος αν βοήθησα ή μπέρδεψα πιό πολύ
αλλά μ΄αυτόν τον τρόπο έχω μεταφέρει σε wave, audio,
και mp3 ήχο από κασέτες, δίσκους και MD.
Γιά στέρεο ηχογράφηση χρησιμοποιώ και ένα μικρό
μίκτη γιά/μέχρι 4 μικρόφωνα, αλλά προτιμώ μονοφωνικά

Να προσθέσω και τη δικιά μου γνώση και εμπειρία.
1.Η συμπίεση audio (wave) σε mp3 είναι απολεστική.
2.Η εγγραφή audio CD από mp3 ,για το δικό μου αυτί που κάθε άλλο παρά σπουδαίο είναι,είναι εφάμιλη με το πρωτότυπο αν ειναι σε…bitrate ίσο ή μεγαλύτερο από 160 Kbps.Αν βέβαια τα mp3’s προορίζονται μόνο για ακρόαση ,τότε όντως τα 64 Kbps ή και λιγότερα ακόμη ,ανάλογα με την “πολυπλοκότητα” του ακουστικού σήματος ,νομίζω είναι αρκετά.
3.Ένα πολύ καλό ,κατά την άποψη μου ,προγραματάκι για capturing-ripping (“σύλληψη”?) audio (σε wav) από δίσκους και κασσέτες είναι το RipVinyl (αναγνωρίζει και τα gaps μεταξύ των τραγουδιών).
4.Μιά καλή προσέγγιση για τον υπολογισμό του μεγέθους των ασυμπίεστων (audio) αρχείων είναι το
10Μβ ανά λεπτό ,καί το 1Μβ ανά λεπτό για αρχεία mp3.

μία καλή λύση είναι και το mp3pro. έχει cd quality στα 64 και στα 96, που είναι και η μεγαλύτερη συμπίεση που έχει, ανταγωνίζεται το απλό mp3 στα 160. έτσι κερδίζεις περισσότερο χώρο στον δίσκο. εγώτο χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα.