Εννιάχορδη Κιθάρα Παπαζιάν

Αυτό είναι το καθιερωμένο νομίζω, είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ολόκληρο παλιότερο θέμα στο φόρουμ για κιθάρες με πολλές χορδές, και από κει νομίζω ότι βρήκα αυτή τη σελίδα: Gregg's Blogg | Harp Guitar Chronicles

Στα παλιά χρόνια, αυτούς που κατείχαν τις πρακτικές τέχνες σε τέλειο βαθμό τους έλεγαν “Μάγους”, γιατί δεν καταλάβαιναν πως κατάφερναν το τέλειο αποτέλεσμα και πίστευαν ότι κατείχαν υπεράνθρωπες δυνάμεις.
Κάτι τέτοιο σκεφτηκα και εγώ για τον Τάσο τον Θεοδωράκη τον καλό μάστορα από την Θεσσαλονίκη, όταν αντίκρισα στην βιτρίνα του μαγαζιού του την επισκευασμένη κιθάρα για την οποία μιλάμε.
Την ανεβάζω εδώ (https://dl.dropboxusercontent.com/u/8403353/kithara_fragoulis_9strings.jpg) για να δείτε και εσεις.
Σε ευχαριστώ Τάσο, αλλά και το φίλο Δημήτρη Νικολάου, χωρίς την (απο μηχανής θεού) παρέμβαση του οποίου δεν θα γίνονταν τίποτε από όλα αυτά.

Υπέροχη
Αν δεν σου είναι κόπος, χάρισε μας μερικές φωτογραφίες ακόμα.
Να την χαίρεσαι

Ευχαρίστως !!!

https://dl.dropboxusercontent.com/u/8403353/IMG_0167.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/8403353/IMG_0166.jpg

Και μια φωτογραφία που δείχνει τον αρχικό ιδιοκτήτη της, τον αμανατζή Δημήτρη Φραγκούλη από τα Μέγαρα (παππούς μου) να την κρατάει.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/8403353/fragoulis.png

Κρίμα που χάθηκαν κάποιες φωτογραφίες.

Ε βέβαια κρίμα, για τις φωτογραφίες… Όμως η ίδια η κιθάρα, τί απέγινε; φτιάχτηκε; από ποιόν; μπορεί να ανέβει φωτογραφία και δείγμα ήχου; Ο κ. Ν. Φραγκούλης (ή, κάποιος που τον ξέρει) μας διαβάζει;

Η κιθάρα έχει φτιαχτεί από τότε, με δική μου πρωτοβουλία, από τον Τάσο Θεοδωράκη. Ήταν μάλιστα και έκθεμα στην Γιορτή κιθάρας στην Θεσσαλονίκη.

Πολύ ωραίο όργανο!

1 «Μου αρέσει»

Για σε όλους.
Δείγμα ήχου και επιπλέον φωτό, θα βρείτε εδώ

7 «Μου αρέσει»

Γεια σου Νίκο, με την οργανάρα σου.

Πότε θα κάνουμε ένα παίξιμο με την κυρία;

Είναι άραγε ακριβές το «διπλομάνικη»;

Ποια ακριβώς είναι η λειτουργικότητα του δεύτερου (ας το πούμε προσωρινά) μπράτσου/μανικιού; Υποψιάζομαι, να κρατάει κόντρα στο τράβηγμα των χορδών. Ότι δηλαδή, υποθετικά, αν οι τρεις έξτρα χορδές της δεύτερης κεφαλής είχαν αμελητέα τάση, θα μπορούσε και να έλειπε.

Και επίσης, ποια είναι η ονομασία αυτού του μέρους του οργάνου; (Αν όντως το λένε μπράτσο ή μανίκι, ομολογώ ότι θα εκπλαγώ.)

Καλησπερα.

Πολλοί παίζουν πιάνοντας τις συγχορδίες και από πάνω. Όχι μπαρέ. Με το χονδρό δαχτυλο
Αν ήταν όλες σε ένα μανικο δε θα παιζόταν η κιθάρα με αυτό τον τρόπο.
Λογικά πρωτος ρόλος του, η στατικότητα του οργάνου. Φαντάζομαι οι τάσεις θα είναι μεγάλες.

1 «Μου αρέσει»

Εξαιρετικό και μοναδικό όργανο, ευτυχώς έπεσε σε καλά χέρια που το φρόντισαν όπως του αξίζει!
Οι έξτρα χορδές είναι μόνο για μπάσα, δεν έχει τάστα το πάνω μανίκι. Συνήθως παίζονται με δάχτυλα.
Μήπως υπάρχουν μαρτυρίες για τη συγκεκριμένη κιθάρα αν παιζόταν με πένα ή με δάχτυλα ς

Θα έλεγα, μάλλον ναι. Σωστά βέβαια περιγράφεις τη λειτουργικότητα της βέργας αυτής, αλλά ποια είναι η κυρίως λειτουργία ενός μάνικου; Να δίνει τη δυνατότητα στήριξης και λειτουργίας των χορδών. Δεν είναι κατ’ ανάγκην υποχρεωτικό, ένα μάνικο να έχει και τάστα ή μπερντέδες, πόσο μάλλον όταν δεν χρειάζονται, αφού οι μπάσες αυτές χορδές παίζονται μόνο ανοιχτές. Τώρα, το πώς ονομαζόταν αυτή η βέργα, προσωπικά τουλάχιστο δεν ξέρω να έχει κάπου καταγραφεί.

Η επιφύλαξή μου είναι ότι το κανονικό μπράτσο ενός εγχόρδου δεν είναι απλώς η σύνδεση ανάμεσα στην κεφαλή και το σώμα, που υπό προϋποθέσεις (έστω και υποθετικές) θα μπορούσε και να λείπει. Δε θα μπορούσε να πετάει η κεφαλή και να κρατάει και τις χορδές τεντωμένες! :slight_smile: Αυτή η βέργα όμως, αυτό ακριβώς είναι. Η κεφαλή δεν πετάει, γιατί είναι ενωμένη με την κανονική κεφαλή που είναι στο κανονικό μπράτσο.

Εξάλλου, αν οι χορδές παίζονται μόνο ανοικτές, τότε πάμε προς την κατηγορία άρπες-σαντουροειδή κλπ. Όθεν άλλωστε και η ονομασία harp-guitar. Λειτουργικά λοιπόν η βέργα μάλλον την κολώνα της άρπας μού θυμίζει.

1 «Μου αρέσει»

Σωστά! Αν λοιπόν, κολώνα ονομάζεται το κομμάτι της άρπας που στηρίζει και δένει το υπόλοιπο όργανο, θα μπορούσαμε να ονομάσουμε έτσι και τη βέργα της harp guitar. Αλλά φοβάμαι ότι συζητάμε «στον αέρα», αφού σπανιότατα θα ξαναχρειαστεί να περιγραφεί το όργανο αυτό και τα τμήματά του…

Όχι, στην τύχη το 'πα.

Πάντως δεν ασχολούμαστε μόνο εμείς οι Έλληνες του… 1930 με τέτοια όργανα. Ο οργανολογικός τύπος υπάρχει διεθνώς. Θα έχει υποθέτω την ορολογία του.

1 «Μου αρέσει»

Πάντως και εδώ αναφέρεται ως “second neck” οπότε ο όρος δεύτερο μπράτσο ή δίμπρατση κιθάρα δεν θεωρείται λάθος.
https://www.harpguitars.net/history/org/hgorg.htm
Έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία.

2 «Μου αρέσει»






Ωραίες εικόνες!

Εδώ το «δεύτερο μπράτσο» μοιάζει πολύ περισσότερο με πραγματικό μπράτσο, αν και οφείλω να ομολογήσω ότι λειτουργικά δε διαφέρει από τη βέργα της άλλης κιθάρας.

Από την άλλη, βλέπουμε και δύο περιπτώσεις χωρίς καθόλου δεύτερο μπράτσο ούτε τίποτε άλλο στη θέση του, παρά απλώς μια δεύτερη κεφαλή κολλημένη με την πρώτη, και τις έξτρα χορδές στον αέρα.