Ενδιαφέρομαι για Κρητική μουσική και όργανα

Καλησπέρα παιδιά…καλώς σας βρήκα…

Ενδιαφέρομαι για κρητική μουσική και κατασκευή κρητικών οργάνων…
Θα τα λέμε…
Να έχετε υγεία…

Αλέκος-Ηράκλειο…

Αλέκο, καλωσόρισες στο φόρουμ. Ρίξε μια ματιά εδώ. Κατά την γνώμη μου, είναι η πληρέστερη πηγή στο δίκτυο (και σε μερικά θέματα η πληρέστερη πηγή τελεία και παύλα) περί την Κρητική Λαϊκή Μουσική.
Μιας και είσαι στο Ηράκλειο, μπορείς να πας μια βόλτα προς το Χουδέτσι να επισκεφτείς το μουσικό εργαστήρι Λαβύρινθος, του Ρος Ντέιλι, και να δεις την τεράστια συλλογή μουσικών οργάνων (αν και ακούω τελευταία πως το μουσείο δεν υφίσταται πλέον). Εν πάσει περιπτώσει, ιδού η σχετική σελίδα (για τον Ρος Ντέιλι και τις δραστηριότητές του Λαβύρινθου, έρχεται σχετικό αφιέρωμα στην επόμενη Κλίκα).

Όσο για οργανοποιούς.
Δεν ξέρω τί γίνεται στο Ηράκλειο, σ’ αυτό μπορεί να σε διαφωτίσει ο κατ’ εξοχήν αρμόδιος (και εξαιρετικός οργανοποιός ο ίδιος) συμφορουμίτης Αγάπιος, ο οποίος μπορεί να σου δώσει και μια συνολική εικόνα για όλο το νήσι.
Στο Ρέθυμνο μες το κέντρο ήδη θα βρεις δύο κατασκευαστές λαούτου, λύρας κλπ, τον Γουνάκη (επί της Γερακάρη απέναντι από την Παλιά Πόρτα), και τον Κατσαντώνη στην πάροδο της Γερακάρη, Β. Καλέργη (κατά σύμπτωση λίγα μαγαζιά παραπάνω από το παλιό ρολογάδικο του Φουσταλιέρη). Ο πατριάρχης της σύγχρονης λύρας, ο Μανώλης ο Σταγάκης, μπορεί να έφυγε από την ζωή, όπως και ο γιός του Μιχάλης τόσο αναπάντεχα, συνεχίζει όμως το εργαστήρι ο εγγονός του Μανώλης. Ρίξε μια ματιά.
Για τα Χανιά, απευθύνσου στον συμφορουμίτη Αμπάτη.

1 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ Πάνο, καλησπέρα…σε ευχαριστώ που μου απάντησες…

Ναι, τα ξέρω τα sites αυτά και μάλιστα του cretan-music μπορώ να πω οτι το έχω μάθει σχεδόν απ΄έξω, παρότι είναι τόσο εκτενές και έχει ασχοληθεί πραγματικά με όλες τις πτυχές της κρητικής μουσικής και ειδικά των δημιουργών της, από τους πρωτομάστορες μέχρι τους νεώτερους…

Είχα την τύχη να προλάβω πολλούς από τους καταξιωμένους στις καλές τους εποχές και θυμάμαι τον εαυτό μου να τους παρακολουθεί έκθαμβος…το ίδιο και τα όργανα…
Μάλιστα μικρός και μετά από πολλά κλάματα απέκτησα δικό μου βιολί, που όμως δεν μπόρεσα ποτέ να μάθω γιατί ασχολήθηκα (δυστυχώς) παραπάνω από ότι έπρεπε με τα μαθήματα του σχολείου…χε,χε…
Προσπάθησα βέβαια να μάθω λύρα, μαζί με άλλους δύο φίλους, εκ των οποίων ο ένας έμαθε καλούτσικα, ο δε άλλος έγινε επαγγελματίας…
Τελικά, τώρα και μετά από χρόνια, και αφού μεσολάβησαν σπουδές, οικογένεια-παιδιά, σπουδές παιδιών κλπ, κλπ…ξύπνησε πάλι το παλιό σαράκι…
απλά τώρα πρέπει να το τρέξω (γιά να προλάβω…)
Παράλληλα ξαναήρθε ο πειρασμός γιά τα ίδια τα όργανα και την ιδιοκατασκευή τους…
Είναι αυτό που λένε, πως το χούι φεύγει τελευταίο, ή κάπως έτσι…

Θα τα λέμε από εδώ…και κάποια στιγμή αν θέλει κι ο θεός θα κάμωμε και παρέα…

Προς το παρόν, αυτό που ψάχνω είναι πηγή κάποιων ξύλων γιά όργανα…(πρώτα γιά λύρα και βλέπουμε…) Τις λεπτομέρειες κατασκευής τις έχω ήδη καλά εμπεδώσει…
Διστάζω όμως να πάω κατευθείαν σε επαγγελματίες οργανοποιούς, επειδή όπως γίνεται συνήθως και μέχρι να καταλάβουν τι θεό λατρεύεις, είναι κι αυτοί (δικαιολογημένα) επιφυλακτικοί…

Αυτά προς το παρόν και τα λέμε…Ευχαριστώ και πάλι γιά όλες τις πληροφορίες…
(Ξέχασα να πώ ότι είμαι μεσσαρίτης, αλλά μένω Ηράκλειο…)

Φιλικά
Αλέκος

Γεια σου Αλεκο, κι απατός μου κρητικος ειμαι, απου τα Χανια. Ιντα γινεται, καλα ;;
Αφου κωλωνεις -και με το δικιο σου- να πας σε οργανοποιο, τοτε απο καποιο συχωριανο ή φιλο που παιζει ή εχει λυρα ψαξε το, και θα βρεις σιγα-σιγα την ακρη. Ψαχνωντας (οπως τρωγοντας) , ερχεται η ορεξη και αφου δε θες να μπεις σε λουκια, ψαξτηνε μονος σου, καλα θα κανεις !! Τα βασικα ξυλα τση λυρας ειναι συγκεκριμενα, ο τροπος που σκαβεται το σκαφος και τα σχεδια κι αυτα πανω κατω ιδια. Τα καπακια και τα μυστικα, η γλωσσα, το κεφαλαρι κι ολα τ’αλλα ψαχνοντας θα τα βρεις.
Για λαουτα αμε στου Φραγκεδη στο Ηρακλειο, εδα που ζει ακομα ο γέρο-Φραγκέδης ο οποιος ειναι ενα κομματι μαλαμα και απο γνωσεις εγκυκλοπαιδεια !! Αμα θες ανεβα και στο Ζαρό, στου Στεφανάκη, να κλεψεις πράμα … (γνωσεις, οϊ λαγουτο …)
Για βιολιά που αναφερεις στην αρχη, αν εχεις εκει στο χωριο κανενα παλιο βιολατορα θα ειναι ευχης εργο να μαθεις πραματα κα ινα δεις ιντα βιολι έει !! Με την επικρατηση τση λυρας εχαθηκανε ουλοι !! Εδω φτιαχνει ακομης ο Στεφανής ο Χορευτάκης σε ενα χωριο στην Κίσαμο ο πατερας του Ηλία του βιολάτορα !! Επαε στα Χανια εκτος το Τζανακη, φτιαχνει καλες λυρες και ο Μουντριανάκης, σε εν’αργαστηρι στο γκαραζ διπλα στο σπιτι του !! Κι ακομης ζει καπου 80και ο γερο-Κασωμένος, μεγαλος κατασκευαστης λαουτων και συχνα παει στο μαγαζι με τα οργανα του Γιαννουλη, το πρωι και πινει τον καφε του , παρα δεν τονεχω πετυχει ακομα. (ακους Καγιαφα ;:wink:
Αμα ερθεις Χανια ελα να παμε στου Βερυκακη που φτιαχνει λαγουτα και επισκευαζει τα παντα, να μασε κάνει σεμιναρια !! Εδα τελειωνει μια μαντολα -την πρωτη του- και εχει φτιαξει και 2 ακουστικες κιθαρες.
http://www.laouto.gr/
Επισης στσι Κουνάβους ειναι ενα γκαλο κοπελι, Αγάπιο εινα το παρανόμι ντου και μπαινει κι επαε στο φορουμ κι αυτος θα σε κουζουλανει στσι θεωριες γιατι τάει σπουδασει τουτανά και ειναι επιστημονας, παρα δε λεει πραμα ο ατιμος … Φτιαζει ουτια συνεχεια και εδα εει βαλει μπρος κι ενα σαντουρι.
Επισης επαε στα Χανια ειναι ενας κατασκευαστης κιθαρας κλασσικης απο τους καλυτερους στην Ευρωπη λενε και ενας ακομα που φτιαχνει κι αυτος τα παντα και εδα τελευταια στελνει ξυλα (κυπαρισι) κατα παραγγελια στην Ισπανια για κιθαρες.

2 «Μου αρέσει»

Γειά σου φίλε μου Αμπάτη με τα κρητικά σου, πολύ τα πάω! Να ζήσει κι η Κρήτη όλη!

Καλησπέρα Κώστα82 και καλό απόγευμα από το Ηράκλειο…

Απαντώντας στον φίλο μας τον Αμπάτη, όπως του έλεγα και χθες βράδυ, συμφωνώ πως ψάχνοντας βρίσκει κανείς σιγά-σιγά την άκρη…
Στου Φραγκεδάκη, θα πάω, μιάς και περνάω συχνά από εκει…πιστεύω να μπορέσω να καταλάβω μερικά πράγματα, αν βέβαια είναι εφικτό…Εδώ στο Ηράκλειο γνωρίζω βέβαια και τα εργαστήρια του Νίκου του Ρομπογιαννάκη (με το θαυμάσιο site) όπως και του Αγριμάκη στην Καλοκαιρινού…δεν είναι όμως εύκολο, τουλάχιστον η πρώτη επαφή, η γνωριμία…
Τον Αντώνη τον Στεφανάκη τον ξέρω από φωτογραφίες και βέβαια μόνο καλά λόγια ακούγονται και γράφονται γι αυτόν…είμαστε και κοντοχωριανοί και θα ήταν πιό εύκολη μιά επίσκεψη εκεί ειδικά το καλοκαίρι…
Όσον αφορά τα βιολιά, ναι το ξέρω πως ο πατέρας του Ηλία έφτιαχνε θαυμάσια αν και νομίζω έχει αποσυρθεί…
Και στην σελίδα του Αντώνη του Βερυκάκη μπαίνω συχνά, αν και έχει προς το παρόν λίγα στοιχεία…Όσον αφορά τον φίλο τον Αγάπιο, μακάρι κάποια στιγμή να δοθεί ευκαιρία να επικοινωνήσουμε…αυτά τα πράγματα δεν γίνονται μονομιάς, από την μιά μέρα στην άλλη…
Και στα Χανιά που λες φίλε Αμπάτη, έχω πολλούς και καλούς φίλους…ακόμα και από τα φοιτητικά χρόνια…Τα χρόνια 1977-1979 στην Κρητική Εστία στην Αθήνα μέναμε με ένα παιδί από τις Καλάθενες τον Γιάννη τον Δασκαλάκη που ήταν άπιαστος στο μπουζούκι…ήταν στην παρέα κι ο Κώστας ο Καλλέργης από το Ρέθυμνο που παίζει λύρα και μαντόλα…
Και μετά στη Θεσσαλονίκη τα 1979-1983 έμενα μαζί (συμφοιτητές) με τον αδελφό του Στέλιου του Λαινάκη, τον Νίκο, και μου έλεγε διάφορα για τα Χανιά και τη μουσική τους…
Στο χωριό μου πάλι, στη Μεσσαρά, οι βιολάτορες ήταν λίγοι…ξέρω μόνον τον Στέλιο τον Φουστάνη (γιό του γερο-Φουστάνη…βλέπε cretan-music)που τώρα δεν παίζει πιά,καθώς κι τον Γιάννη τον Σαβιολή…εκπληκτικό μαντολίνο ο Μανούσος ο Μανουσέλλης φίλος του Σταυρουλονικόλα και του Σταυρουλογιώργη αν έχεις ακουστά…
Αυτά φίλε μου…θα τα λέμε…
Πιστεύω πως κι οι θύμησες του καθενός μας, ακόμα κι αυτές συμβάλλουν στο να μη χαθούν αυτά που αγαπάμε στην Κρήτη μας…

Φιλικά
Αλέκος Ηράκλειο

Γεια σου μπρε Κωστή 82, νασαι καλα !!
Καλο ειναι να κραταμε τσι ντοπιολαλιες κι ας μιλουμε και τα Αθηναϊικα, μονο μην το παρακανουμε οπως μερικοι και γινεται τση Βαβυλωνίας …

Αλεκο σβμπρ… (ιντα παρανομι ειναι τουτονα ;:wink: σουστειλα ντελογο και ενα π.μ. και σου τα λεω αναλυτικα εφοσον εβγηκαμε και γνωστοι μια ολιά.
Ο Γιαννιός ο Δάσκαλος που τονε εχουμε βγαλει, δουλευει επαε στο αεροδρομιο και παιζει ακομης μπουζουκακι και λαουτο πότες ποτες. Καλοι φιλοι ειμαστενε και τουβγαλα και την αδεια στο σπιτι ντου. Ατομο καλα καλο, αλαβωντα του !! οφουυυ, εξεχασατονε να τονεπαρω στη γιορτη του …

Τον αδερφο του Στελιο δεν τον εκατεω ρε παιδι μου τεσπα με το Στελιο ειμαστε δα χρονια συνεργατες, φιλοι αλλα καμμια φορα τα τζουγκράμε … :089: εδα παιζω με το γιο ντου ποτες ποτες αφου εγινε κι αυτος Ιορδανικου στυλ μπουζουξης !! Εδα θα ντακαρουμε παλι να γραφουμε σε ενα καινουργιο στουντιο που εφτιαχτηκε στα Χανια, ντα δεν έει κι αλλο !!

Στο φορουμ ειναι και ο Πανος και ο kostasv απο το Ρεθυμνο και ειμαστε καλοι φιλοι μονο που ο Πανος ειναι στα βόρεια, στα Μπριστόλια, μετα του Καρντιφ τα στενα και κατεβαινει μονο στσι μεγαλες σκόλες …
Τα λέμενε κοπελλιαα…

Χα, χα,…τι είναι το παρανόμι…!!..σωστά…
Ε μα που να το ξέρεις…
Απλά είναι το ειδικό διακριτικό του ερασιτεχικού σταθμού ασυρμάτου μου…με άδεια…εε;;
Ασχολούμαστε και μ’αυτά, όπως και ζωγαρφική, αγιογραφία, ξυλογλυπτική, μετεωρολογία, κλπ, κλπ, κλπ…
Ναι, μη γελάς…υπάρχει χρόνος γιά όλα…
Είπαμε να είναι κανείς κουζουλός μα μια-ολιά…

Χαιρετώ…και πάω να ψάξω τηλεόραση…ξέρεις…
Αλέκος

Μια χαρα Αλεκο, απου φελά λεει, παντου φελά !!
Αντε μπραβο γιατι εδω μεσα ολοι ειναι μιουζικ-χολικς !!
Τα λεμε …

υγ
Πες μου επιθετο, ο Δασκαλος δε θυμαται λεει … κρητικη εστια κεινα τα χρονια … λαικοι κοιτωνες !!

Γιώργο καλησπέρα…τι γίνεται…

Κατ’αρχήν, σε είδα χθές το βράδυ και χάρηκα…μιά χαρά η παρέα σας…
Βέβαια δεν μπόρεσα να δώ πολύ, γιατί πήγα στο δωμάτιο μιάς φιλενάδας γιατρίνας που εντρέπουντανε κλπ, κλπ, καταλαβαίνεις…χε,χε…αλλά πράγματι όλα καλά.

Ωστε έτσι, ο φίλος μου ο Γιάννης δεν με θυμάται…ντα ξεχνιούνται οι φίλοι πες του όσα χρόνια κι αν περάσουν…πες του πως είμαι αυτός που έκανε πες τις πιό πολλές διαολιές στην παρέα τότες…
Πες του, το επώνυμο εδώ είναι Γεωργιλαδάκης…λίγο-λίγο ποσέρνωμε και από τα Χανιά…ο πατέρας μου πάντα έλεγε πως είχαμε να κάμωμε με τον συντοπίτη σας τον Στρατή τον γιατρό της μετά κατοχήν περιόδου…είχε κλινική εκεί στα Χανιά, είχε κάνει και υπουργός…
Κι όσον αφορά την ηλικία είμαστε περίπου σ(ι)όκαιροι εγώ σε περνώ μάλλον ένα χρόνο…μόνο που έχω πολύ λιγώτερα μαλλιά…χε,χε…κι αυτό εκτός των άλλων γιατί παντρεύτηκα και πιτσιρικάς (ήμουνα κι ατζούμπαλος, κατάλαβες…)
Δόξα τω θεώ όμως, όλα καλά, έχω δυό παιδιά, η κόρη μου τέλειωσε ήδη πέρισυ το πανεπιστήμιο και ο γιός μου πάει φέτος τρίτο έτος…άστα…
Δυστυχώς, βέβαια, όπως λένε…όσο πιό ζωηρός είναι κανείς μικρός, τόσο πιό σοβαρός μεγάλος…ε εγώ είμαι δα αυτός που λένε…και ή επαρασοβαρέψαμε, ή επαραμεγαλώσαμε…τεσπα…

Χάρηκα πολύ και για τα αντίστοιχα που μου είπες για τον Γιάννη το Δάσκαλο…μα να μη θυμάται…!!!
Πες του πως εγώ έμενα πες του στο ίδιο δωμάτιο με τον Νίκο τον Παντελιδάκη (συνάδελφό σου) από τον Δραπανιά, με τον Γιάννη τον Βουμβουλάκη (κι αυτός συνάδελφός σου), τον Λεωνίδα τον Φραντζεσκάκη επίσης από τον Δραπανιά και με τον Νίκο τον Αντωνάκη το γιατρό από τα Αγκουσελιανά Ρεθύμνης…καθώς και με τον Νίκο το Σταγκουράκη το δάσκαλο, και το Γιωργιό το Μπραουδάκη…
Εξέχασε πες πως εμαλώναμε όλη μέρα με το μάγειρα το χοντρό που μας έδινε άνήψητα τα κρομμύδια, ή με τον Καντεράκη και τον Νίκο τον σφακιανό με τις μεγάλες μουστάκες που μας εκηνυγούσανε στις σκάλες να μην πειράζομε τσι κοπελιές - ειδικότητά μας…
Όσοι είμαστανε τότε εκεί, βρεθήκαμε πάλι πριν 3-4 χρόνια στο Ρέθυμνο στα Περβόλια και τα θυμηθήκαμε…μα πούντονε αυτός…
Όσον αφορά τη δουλειά μου, κατάλαβα Γιώργο για ποιό λόγο ερχόσασταν…την κοπελιά βέβαια που μου είπες δεν την ξέρω…τουλάχιστον το όνομα…

Ξέχασα βέβαια να πω, πως απόψε πήρα το θάρρος και πήγα και βρήκα τον Φραγγεδάκη…Πολύ καλός άνθρωπος και συζητήσαμε πολλή ώρα. Δεν ήταν βέβαια ο πατέρας του εκεί μιά και έχει περάσει τα 80 από ό,τι είπαμε…συζητήσαμε γιά όλα, μιλήσαμε γιά τα διάφορα ξύλα, μύρισα και εγώ φοινίκι να το θυμάμαι μπας και συναντήσω από σπόντας πουθενά…Είδαμε μαζί ντόγιες, είπαμε για κόλλες, έπιασα καλούπια λαούτων, καπάκια, είδα τις φέτες σε μισοτελειωμένο μάνικο, και μιά λύρα που σκαλίζει τώρα, κλπ,κλπ…
Πραγματικά καλή εμπειρία, ο άνθρωπος είναι πολύ απλός, φιλόξενος και καταδεκτικός…
Προπαντός, πήρα το βάπτισμα του πυρός που λένε…
Αυτά Γιώργο…όσον αφορά τα υπόλοιπα, που είπαμε στο π.μ. τα κατάλαβα…
Τα e-mails μου είναι: sv9sk@med.uoc.gr και sv9sk1@yahoo.com για συνέχεια…

Σ’ αφήνω προς το παρόν
Την καληνύχτα μου και τα λέμε…
Αλέκος

Γεια σου Αλεκο,
ντα δεν αφησες και πραμα να πουμε στο μειλ … χα…
Για το Δασκαλο θα σου στειλω μειλ, τον Παντελιδακη που λες, μου τον αναφερε …
Για τον Φραγγεδη πες μου αν ο μεγαλος κατεβαινει καθολου στο μαγαζι, γιατι λεω να ερθω απο κει να τονε γραψω σε βιντεο. Καποιος φιλος εδω στο φορουμ (νομιζω ο Παναγιωτης ο Καγιαφας) εχει πει οτι ο πατερας του ή ο δασκαλος του γερο-Φραγγέδη, εμαθε απο το Σταθοπουλο να φτιαχνει οργανα !! Οταν επηγαιναμε με το Ναυτη και το Λαϊνακη μου δειχνε τα παντα, αμα καθομουνα καμμια βδομαδα θα μαθαινα …
Τωρα οπως λες εχουνε βγει οι καινουριοι, ακομα κι ο Αλεφαντινος δεν πουλαει οπως παλια …
Τα καλα λαουτα εφτασανε τα 2,5 χιλιαρικα, με τρυπες στο μπρατσο για τσι “μπερντεδες” και αλλα μπλιμπλίκια … Εχει αρχισει να φτιαχνει και ο Ραπακουσιος στην Αθηνα, προ καιρου ειδα του Στρατακη του Νικολη ενα καλο λαουτο του Ραπακ. Τα κλειδια μου κανανε εντυπωση, μεταλλικα με μηχανισμο, στυλ στριφταρια παλια, 25 Ε το ενα (κουρντιστηρι !)
Επηρε με κι ο Αγαπιος προλιγου τηλ. (δεν εχει δει την κουβεντα) και θα κανονισω να βρεθουμε.
Θα σου στειλω μειλ για τα αποδέλιπα !!