Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Ενα βημα πριν το τελος,αρματωθηκε για πρωτη εκτιμηση του ηχου.Επεται φιγουρα στο καραολο,οδηγοι,φιλεταρισμα στο περιγραμμα καπακιου και στην κολαντζα και τελος βερνικι.
//youtu.be/3rKmaMBW77E

και φωτο…

Γεια σου Τάκη με το μπουζουκάκι σου και με τα …ερωτηματικά σου!!! Ωραίος:088:

Και προσοχή στο δαχτυλάκι που ακουμπάει στο καπάκι!!! θα σε μαλώσει ο “δάσκαλος”…:092:

Πολυ ομορφο σκαφος.Δικο σου η ετοιμο?Ποσο καιρο το παλευεις το οργανο?

Δημητρη τον εδιωξα τον δασκαλο ,θα βρω αλλον, με δαχτυλακι… Σ 'ευχαριστω για το σχολιο,να σαι καλα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:59 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:53 —

οτι βλεπεις ειναι δικο μου εκτος απο χορδες,κλειδια ,χορδιερα ,ταστα που ειναι του Κωσταντελλου και ο καναπες που ειναι της γυναικας μου.
Το οργανο μου πηρε 2,5 μηνες ,χωρις να δουλευω καθε μερα, ισως οι μισες μερες ειναι οι καθαρες μερες εργασιας

Καλόπαιχτο Τάκη!!! Πολύ όμορφο το οργανάκι!!! Άντε να πληθύνεστε οι ερασιτέχνες μας!!!

Υ.Γ. Τα ερωτηματικά όλα τα λεφτά!!! Έριξα πολύ γέλιο!!!:019:

Τάκη από την πρώτη φωτογραφία που δημοσιευσες (αυτή του σκάφους) μου δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν πολύ δυνατό. Τελικά είχα δικαιο. Μπράβο Τάκη. Όμορφο όργανο, Όμορφος ήχος.

Πολυ ομορφο παλαικο, δακρυ σκαφος !!.πραγματικα,
και ομορφο καραολο.

Δεν ξερω εαν ειναι μονο δικη μου αποψη, αλλα θα προτιμουσα τα κλιπ που ανεβαζουν οι ταλαντουχοι οργανοποιοι, για να ακουσουμε τον ηχο τους να επιλεγουν κομματια απλων και καθαρων τραγουδιων, με ισως περασμα απο καποιες αρμονικες-συνχορδιες , για να εχουμε μια πιο απολυτη αποψη του χαρακτηριστικου ηχου που εχουν βγαλει απο τα οργανα τους.

και παλι μπραβο, καλη συνεχεια

Συμφωνώ σε όλα (και στα μπράβο)

Αφου καταφερα και σε εκανα και γελασες με τις “πρασινες” μου νοτες,τοτε ειμαι ικανοποιημενος και ευτυχης.Ευχαριστω για τις ευχες!!

μπραβο ρε παιδια,πολυ ομορφες κατασκευες!!μια που λεμε για καραουλα,υπαρχει κανενας λογος πλην του αισθητικου που χρησιμοποιουνται “κιθαριστικα” καραουλα σε μπουζουκια???ειδικα στα τριχορδα θεωρω οτι το παλιο στυλ (οπως αυτο του Τακη) ειναι πιο ομορφο!!

Το τελικο αποτελεσμα να σου πω την αληθεια δεν ηξερα τι θα ειναι ή μαλλον ηξερα οτι δεν θα ειναι.Δεν ειναι ελλειψη αυτοπεποιθησης αλλα αυτο εκτιμουσα πραγματικα γιατι ειναι το πρωτο ολοκληρωμενο οργανο και μαλιστα επεσα στα βαθια κατευθειαν αποφασιζοντας να φτιαξω μπουζουκι και οχι μπαγλαμα ή τζουρα που εκει εχουμε αλλα ευνοΐκοτερα δεδομενα για εναν αρχαριο κατασκευαστη.Πρεπει να ομολογησω οτι σε καποια πραγματα ημουν τυχερος , γιατι δεν εχω εμπειρια και μου βγηκαν οπως επρεπε,οπως π.χ το μπρατσο με το που κουρδισα ηρθε και εγινε ολοισιο χωρις να τασταρει, με μια ιδεα προς τα πισω το οποιο ειναι καλο γιατι μετα θα ερθει ακριβως,αυτο εγινε στην τυχη, σιγουρα εκανα τους υπολογισμους μου παρατηρωντας αλλα οργανα αλλα δεν φτανει αυτο μονο αν δεν εχεις εντρυφησει.Το οργανο ειναι και 68αρι και τραβαει.Ο ηχος μου αρεσε,ειναι μεν υποκειμενικο ζητημα αλλα “διαμορφωνεται” απο το κοινο,εγω μπορει να λεω οτι ειναι καλος και να μην αρεσει σε κανεναν,αυτο ειναι αποτυχια.Αυτο θελει το χρονο του λοιπον αλλα και για το γεγονος οτι ωριμαζουν τα ξυλα και στεγνωνει και δενει το οργανο.Να σαι καλα εσυ φτιαχνεις διαμαντια!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:01 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:44 —

Κατα τη γνωμη μου τα κιθαριστικα καραολα οπως τα ονομαζεις με τους αξονες περιελιξης των χορδων παραλληλα με την ταστιερα ειναι πιο λειτουργικα με την εννοια οτι ο αξονας εχει 2 σημεια στηριξης ,πραγμα που δεν συμβαινει στα παραδοσιακα καραολα των τριχορδων και δημιουργειται μοχλος με αποτελεσμα εαν τα κλειδια δεν ειναι ποιοτικα και δεν εχει αρκετο παχος το ξυλο να ειναι καταστρεπτικος για τα κλειδια , συνεχες ξεκουρδισμα και σπασιμο νευρων.Τα κιθαριστικα ομως δεν ειναι ομορφα οπως τα αλλα,αυτο εχει να κανει με την αισθητικη του καθενος βεβαια.

Μπράβο πατριωτάκι, όμορφο το μπουζουκάκι σου. Ίσως χρειαστεί πάλι λιμάρισμα η ταστιέρα σου γιατί στην ρέ δεν βγαίνουν καθαρά οι νότες, αλλά τελείωσε πρώτα τα βερνίκια και μετά.

Και εις ανώτερα!

Να σαι καλα Τασο,δεν λιμαρισα καθολου αλλα χρειαζεται απο οτι φαινεται.

Μπράβο φίλε πολύ όμορφη δουλειά στο καπάκι και ιδιαίτερο όργανο που δεν το ξεχνάς ποτέ…

Για να δουμε ,τι ηχο θα παρουμε εδω πανω.Αλλο καλουπι , μικροτερο.

κανόνισε να σου βγεί καλύτερο και μετά να μου δώσεις το πρώτο…!!!

καλησπερα παιδια.ειμαι καινουργιο μελος και παρακολουθω με μεγαλο ενδιαφερον τις συζητησεις και τις φωτογραφιες απο τις κατασκευες σας.ευχαριστω φιλικα δημητρης

Καλώς ήρθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ Δημήτρη!!!

ευχαριστω πολυ φιλε μου να εισαι καλα