Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Βασίλη ευχαριστώ πολύ. Γιατί δεν το ανεβάζεις στο YOUTUBE ;

//youtu.be/RI_9yA6b8Ys

επιτελους τα καταφερα

Βασίλη σκίζει. Φοβερός ήχος. Μπράβο και ξανά μπράβο.

Συγχαρητηρια!! Παρα πολυ καλος ο ηχος αλλα και ο παιχτης!!!

Συγχαρητηρια για τις κατασκευες σας, υπεροχος ηχος του τζουρα αλλα και του μπουζουκιου.Εδω η δικη μου δουλεια συνεχιζεται…

Μπράβο παιδιά.
Και τα δύο όργανα έχουν ωραία φωνή.

Μπράβο Τάκη. Πολύ ωραία δουλειά. Οι φιγούρες είναι δικές σου;

Κατασκευαστικα ναι ,το θεμα ειναι κλασσικο και ειναι εν μερη αντιγραφη απο ενα αλλο που εχω.

Μπράβο Τάκη. Το θέμα είναι πόσο καλά φτιάχνεις την φιγούρα. Οπωσδήποτε οι περισσότερες φιγούρες έχουν εμπνευστεί έχοντας βάση από κάποιες άλλες.

Συγχαρητήρια!

Ίσως έχω χάσει κάποια κουβέντα για την πρωτότυπη ηχητική τρύπα του οργάνου (μια και δεν βλέπω να σχολιάζεται). Είναι δικής σου έμπνευσης; Μπασάρει ή πριμάρει το όργανο; Τί κέρδισες ηχητικά;

Κύριε Κώστα (πατριώτη τώρα το πρόσεξα ότι είσαι από την Λέσβο), ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου που από έναν επαγγελματία αποτελεί τιμή.

φιλε Γρηγορη δεν νομιζω οτι η τρυπα επαιξε τοσο μεγαλο ρολο στον ηχο του οργανου , ο λογος που την εκανα ετσι ειναι εντελως τυχαιως ο ηχος που ακους ειναι απο το καπακι το οποιο αποτελειται απο οριγκον επισης νομιζω ο μπασος ηχος που εβγαλε οφειλεται απο το παχος του καπακιου και ισως γιατι δεν κολλησα την κολατζα με το καπακι αφησα κενο μεταξυ τους γιατι σκεφτηκα οτι με αυτον τον τροπο θα κανω το καπακι να παλεται περισσοτερο.

Ολοκληρωθηκε η κατασκευη του μπουζουκιου!!!
Χρειαστηκαν 3 μηνες για να τελειωσει γιατι δεν ειχα πολυ ελευθερο χρονο!!
Εμαθα αρκετα πραγματα απο την νεα μου κατασκευη οπως και απο καθε νεο οργανο!
Εγινε ενα πολυ μαλακο οργανο σε σχεση με αλλα μπουζουκια που εχω
με πολυ ωραιο ηχο για τα δικα μου κριτηρια!!

Ο ηχος μεσα απο το κινητο που δυστυχως δεν μπορει να αποδωθει σωστα!
Παιζει ο Αποστολης Μουρτης
http://www.youtube.com/user/TheBouzoukimaker#p/a/u/0/hiViIzJepz8

Φωτο

Σκαφος απο κατσαρο κελεμπεκι!

Η φιγουρα στο σκαφος απο παλισανδρο

Ευχαριστω ολους τους φιλους απο το φορουμ
που εχω μαθει παρα πολλα απο αυτους!!

ΥΣ Συντομα στο blog μου θα αναρτησω και αλλα βιντεο και φωτογραφιες!

Μπράβο ρε παιδιά,μπράβο σε όλους…θα αρχίσω και εγώ τη προσπάθεια σε λίγο καιρό…ωραία πράγματα…

Μπράβο και πάλι μπράβο

Ενα μεγαλο μπραβο κυριε Ανδρέου Δημ.
Πανεμορφο οργανο.Οσο για τον ηχο εαν και πολυ ομορφο κομματι “Οι περασμενες αγαπες” του Χιωτη, δεν μπορεσα να ευχαριστηθω απολυτα τον ηχο. Ισως μια ηχογραφηση με ενα πιο απλο κομματι , θα μας εδινε καλυτερη αισθηση του γλυκου και καθαρου ηχου που διακρινω στο μπουζουκι σας.

Και παλι μπραβο!

Σας ευχαριστω πολυ!!

2 μικρα αποσπασματα!

http://www.youtube.com/watch?v=nUAbNG2sqEY

http://www.youtube.com/watch?v=1oEBlr_zicE

Επισκεφτηκα το ομορφο blog σας, για να δω ολα τα σταδια δημιουργιας του μπουζουκιου.

Μου γενηθηκε μια απορεια λογο ελλειψης ισως φωτογραφικου υλικου.Το σκαφος κατασκευαστηκε απο την αρχη, ή το πηρατε ετοιμο?

Ευχαριστω

Ετοιμο το πηρα!!
Αυτη τη στιγμη κατασκευαζω ενα σκαφος τζουρα οπου θα ανεβασω φωτο και βιντεο!!

Συγχαρητήρια…
Εχω μπει κι εγω στη διαδικασία για να φτιάξω το κατιτίς μου…αλλά τετοιο σκάφος δεν παίζειι να φτιάξω(σήμερα το τελείωσα)…Ευγε!!!
Και στα δικά μας…