Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Εγω αληθεια ζηλευω που μπορειτε και φτιαχνετε οργανα.Εγω δεν εχω ουτε τις γνωσεις,ουτε τον χωρο,ουτε τα χρηματα που απαιτουνται για την αγορα των απαραιτητων υλικων και μηχανηματων.Χιλια μπραβο ειλικρινα σε ολους!!!Θα ηθελα πολυ καποια στιγμη να δοκιμασω και εγω να κατασκευασω…Σε καποια αρκετα χρονια απο οτι το βλεπω…Πολυ ομορφο το οργανακι σου φιλε μου,καλες πενιες!!!Να ρωτησω κατι, η ταστιερα ειναι αρκετα πλατια ή μου φαινεται?

Μπράβο φίλε, τέλειο. Συγχαρητήρια. Ρε συ Γιανν’ς, εγώ ένα μάνικο θέλω ν΄αλλάγω σ΄ένα μπουζούκι μου παλιό και δεν ξέρω από που ν΄αρχίσω και συ μιλάς για κατασκευή ολόκληρου οργάνου. Μπράβο στα παιδιά που με την υπομονή κι επιμονή τους τα καταφέρνουν. Κάποτε θα δοκιμάσω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για την αλλαγή του μάνικου θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα. Αν δηλαδή μου πει κάποιος τη διαδικασία, ίσως να το προσπαθήσω.

Βαγγελη συγχαρητηρια εκανες εξαιρετικη δουλεια!!
Ειμαι τυχερος που το ακουσα και επαθα πλακα απο τον ηχο!!! Απλα τελειος!!!

Φιλε rinokeros

Αλλαζοντας μανικι εννοειται οτι θα αλλαξεις και ταστιερα και θα βαλεις ταστα!
Επισης θα πρεπει να κολησεις το καραολο που ειναι λιγο δυσκολο αν δεν ξερεις!

Την διαδικασια αλλαγης του μανικου την σκεφτομαι με αυτη τη σειρα!
Μπορει να ξεχασω κατι ή να γραψω κατι λαθος!!

Ξεκινας κοβοντας το μανικο κοντα στην ενωση!
Αφαιρεις προσεκτικα το καραολο για να ξαναβαλεις αν θες το ιδιο!
Μετα προσεκτικα αφαιρεις το κομματι της ταστιερας που ακουμπαει στο καπακι!
Αυτο μπορεις να το φας με μια πλανη ή ακομα και με ενα τακο με γυαλοχαρτο ή μπορεις προσεκτικα να το ξεκολησεις!!

Μετα προσεκτικα (μην πειραξεις τον τακο) θα αφαιρεσεις το κομματι του μανικου που ειναι μεσα στον τακο!
Κατοπιν θα κατασκευασεις μανικο, θα κολησεις το μανικο στον τακο προσεχοντας να δωσεις την καταλληλη κλιση!
Μετα θα κολησεις καραολο στο μανικι, την ταστιερα (θα χαραξεις τα ταστα) θα στρογγυλεψεις το μανικι, θα βαλεις ταστα και εισαι οκ!!

Ξερω ακουγεται βουνο ολο αυτο αλλα αυτη ειναι η διαδικασια!!

ΥΣ Αν το αποφασισεις εδω ειμαστε για καθε βοηθεια που θα χρειαστεις!!!

Σας ευχαριστώ όλους για τα πολύ καλά σχόλεια. Αυτό μου δίνει έρισμα για το επόμενο εγχειρήμα. Δεν μου απαντήσατε όμως στο quiz για την χορδιέρα.
Γιάννη η ταστιέρα είναι όντως λίγο πιο φαρδιά από τις συνηθισμένες. Αρχικά τον ξεκίνησα για τετράχορδο. Άκουσα όμως έναν τετράχορδο και μου φανηκε ο ήχος του λίγο τενεκεδένιος. Έτσι άλλαξα γνώμη και τον έκανα τρίχορδο. Ο τάκος όμως είχε ήδη φτιαχθεί και είχαν κολλήθεί το 95% των ντουγιών όταν άλλαξα γνώμη. Προσωπικά επειδή έχω μακρυα δάκτυλα αυτή η ταστιέρα με εξυπηρετεί καλύτερα. Άλλωστε το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό εφόσον ένα όργανο φτιάχνεται κατά παραγγελεία θα πρέπει να προσαρμόζεται στα γούστα του παίχτη.

Σας ευχαριστώ όλους για τα πολύ καλά σχόλεια. Αυτό μου δίνει έρισμα για το επόμενο εγχειρήμα. Δεν μου απαντήσατε όμως στο quiz για την χορδιέρα.

Θα προτεινα χωρις επενδυση.
Συνχαρητιρια για την πολυ ομορφη δουλεια!

Τα δικά μου γούστα λένε το δεύτερο, χωρίς το σχέδιο

[QUOTE=vagges2010;207305]Έτοιμος ο νέος. Αλουστράριστος βέβαια γιατί δεν ξέρω πότε και πως θα τον λουστράρω (με πιστόλι που θα γίνει από μάστορα γιατί λόγω έλειψης χώρου δεν μπορώ να πάρω τον εξοπλισμό ή με μπάλα που θα το κάνω μόνος αλλά πρώτα θα πρέπει να διαβάσω πολύ). Ο ήχος του είναι αναπάντεχα δυνατός και καθαρός. Σύντομα θα ανεβάσω ηχητικό αρχείο ή video. Προς το παρόν ψάχνω ένα καλό παίχτη γιατί αν παίξω εγώ το μόνο καλό που θα συμβεί είναι να διώξω τα ποντίκια.

Συγχαρητήρια και από μένα, πολύ καλή κατασκευή.

Μια παρατήρηση μόνο για τον ‘‘λαιμό’’ στο καράολο που μου φαίνεται πολύ μακρύς, (θέμα αισθητικής όμως).

Πολύ όμορφο όργανο, συγχαρητήρια για τη δουλειά!
Είμαι και εγώ της άποψης να βάλεις την απλή χορδιέρα, χωρίς το λουλούδι!

Και εγώ να πω το μακρύ μου και το κοντό μου, ότι η αισθητική λογική του λευκού λουλουδιού δεν ταιριάζει με τη κεντρική φιγούρα. Η κεντρική φιγούρα κυριαρχείται από τα φύλλα που έχουν μυτερές απολήξεις και όπου κυριαρχούν οι γραμμές, ενώ το λουλούδι είναι πιο καμπυλωτο και απλό στο εσωτερικό του.
Επίσης η αισθητική του λουλουδιού της φιγούρας είναι τελείως διαφορετική από αυτή του λευκού λουλουδιού.

Καλύτερα θα ήτανε ή να κάνεις ένα λουλούδι που να ταιριάζει με τη φιγούρα σαν σύνολο ή να το βγάλεις.

Συγχαρητήρια και από μένα!

Συγχαρητήρια, θα πρότεινα χορδιέρα μαύρο ξύλο με λουλούδια σαν της φιγούρας ! Ή σκέτη. το καφέ ξύλο δεν μου κάθετε…

συγχαρητηρια για το καινουργιο οργανακι,τωρα χορδιερα καλυτερα να βαλεις τη σκετη

Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Τώρα το είδα. Θα δω πως θα προχωρήσω και βλέπουμε. Μόλις παραλάβω το καινούριο μου μπουζούκι. Χε χε…

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις στο quiz. Επιβεβαιώσατε 100% την άποψή μου. Προχωράω με γυμνή χορδιέρα.

Φίλοι συμφορουμήτες πάρτε μια ιδέα από τον ήχο, με το δικό μου ερασιτεχνικότατο παίξιμο. Από Δευτέρα πιστέυω ότι θα έχω video με ζόρικο παίχτη.

Ζορικος ακουγεται!! Ευγε!! Την επομενη προσπαθησε να χαμηλωσεις λιγο την ενταση της εγγραφης ή κατσε λιγο πιο μακρια απο το μικροφωνο για να μην παραμορφωνει.!!

Πολυ ομορφος ηχος.Μπορεις να μας ξαναδωσεις μηκος χορδης?

Το μήκος της χορδής είναι 55 cm.

Το μήκος της χορδής είναι 55 cm.

Μαλιστα…για αυτο και ο αναλογος ηχος! Πως κατελειξες στον 55?

Εαν μπορουσεσ να βγαλεις μια αναμνηστικη φωτο κρατοντας τον παιζοντας, …δινει λιγο την οπτικη αισθηση μισομπουζουκου?Η κανω λαθος?

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη λογική. Απλά ο προηγούμενος τζουράς που έφτιαξα έχει μήκος χορδής 60 cm και το μανίκι του μου φαίνεται μεγάλο για το μέγεθος του σκάφους. Όταν λέω μεγάλο εννοώ ότι μου προκαλεί μια αίσθηση αναντιστοιχίας (θέμα γούστου). Έτσι αποφάσισα στον καινούργιο να μικρύνω την κλίμακα. Όσο για το σχήμα. Όντως δεν έχει το κλασσικό σχήμα του τραβηγμένου απιδιού (δεν είναι του γούστου μου). Επειδή είμαι λάτρης των ας το πούμε “σύγχρονων μοντέλων” μπουζουκιού ( και με βαθύ σκάφος) προσπάθησα το καλούπι που έφτιαξα να είναι μικρογραφίας μπουζουκιού. Από διαστάσεις περίπου μήκος 25 cm μεγαλύτερο πλάτος 19 cm.

Μπραβο Βαγγελη ωραιος ηχος αλλα πιστευω οτι θα βελτιωθει ακομα με το καιρο το ειδα και στο δικο μου οργανο ημερα με την ημερα αλλαζει ο ηχος ,θα ηθελα να το ακουγατε αλλα δεν ξερω με ποιον τροπο να μεταφερω το βιντεο απο το facebook στο φορουμ