Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Αν γινει σωστη δουλεια στις κλισεις και τα κοληματα τοτε καταληγει γυρω στο 2-2,1 χιλ.μετα απο τα τριψιματα.Εαν δεν θελεις να βαλεις χαρτι τοτε εσωτερικα το δενεις με χαρτινες η υφασματινες λωριδες παραλληλα με τις δουγιες και ακριβως πανω στην ενωση τους.Με αυτον τον τροπο βοηθας ωστε στο μελον να μην ανοιξει το σκαφος.

Μερικά ερωτήματα :

  1. Οι ντόγιες μου είναι πάχους 3 χλστ. και κάτι ψιλά. Έχω κολήσει ήδη τις μισές. Πρέπει να μειώσω το πάχος αφού τελειώσει το καλούπι. Αν δεν μειώσω το πάχος θα έχει αρνητική επίδραση στον ήχο.(το όργανο είναι τζουράς).
  2. Το Niagon κάνει για σκληρή τραβέρσα στο μάνικο. Δηλαδή Φλαμούρι-Niagon-φλαμούρι-niagon-φλαμούρι.
  3. Το Niagon κάνει για κατασκευή σκάφους (ντόγιες).

Αφου καταφερες και τις λυγισες συνεχισε το ετσι.Κακο στον ηχο δεν προκειται να γινει.Εν μερει ειναι και καλο ειδικα στον τζουρα γιατι θα ειναι και πιο αμεσος ο ηχος.
Το νιαγκον ειναι ενα ειδος μαονιου το οποιο ειναι σκληρο.Για τον τζουρα ειναι μια χαρα η διαταξη που εβαλες τα ξυλα.
Σκαφος γινεται απο νιαγον και μαλιστα εχει πολυ ομορφη εμφανιση.Ειδικα εαν κοπει σωστα εχει μια πολυ ομορφη χρυσαλιδα που βγαζει ματια.

Niavent ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου.

Μπορει να γινει μανικο σκετο απο κελεμπέκι για τζουρα ή μπουζουκι? δηλ. Χωρις να γινει σαντουιτς (κελεμπεκι-αλλο ξυλο-κελεμπεκι)?
Εχω αγορασει ενα μεγαλο κομματι κελεμπεκι και σκεφτομαι να δοκιμασω να κανω τζουρα.
Επισης πως θα υπολογισω σωστα τις θεσεις για την ενισχυση του καπακιου, ετσι ωστε να εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα απο το καπακι?

Μπορει να γινει.Προσπαθησε να βρεις απο το μαδερι ενα σημειο οπου τα νερα να ειναι καθετα.Δηλ οταν κοψεις το μανικο εαν το κοιταζεις απο τις ακρες τα νερα του ξυλου να ειναι καθετα ως προς το υψος και παραλλληλα προς το μακρος.Υπολογισε γυρω στους 5-5,5 εκατοστα φαρδος και 55 εκατοστα μακρος.το παχος συνηθως το εχουμε γυρω στους 2-2.3 ποντος.Αυτο το κομματι κοψτο στην μεση και κολησε το αντιστροφα.Δηλ εαν μαρκαρεις την μια μερια στο σοκορο και το κοψεις στο κολημα θα πρεπει το ενα να ειναι μαρκαρισμενο και το αλλο αμαρκαριστο.Πιστευω να καταλαβες.Εαν οχι στειλε πμ.

Εισαι αψογος (και αυπνος θα ελεγα χαχα). Σε ευχαριστω… Με το καπακι μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου?

Αφου μανικωσεις και εχεις δωσει τισ κλισεις σκαφους-μανικου τοτε ετοιμασε το καπακι.Τα καμαρια θα μπουν σε συναρτηση με το που θα μπει η τρυπα και που θα καταληξει η ταστιερα.Στον τζουρα τα πραγματα ειναι χαλαρα θα ελεγα.αναλογα το μηκος του σκαφους και τι μακρος αρμονικου επιπεδου πισω απο τον καβαλαρη θες να παλεται.
Γραψε τα μετρα του σκαφους και τι μηκος ταστιερας θα βαλεις και θα σε κατευθυνω να αρματωσεις το καπακι.Δηλ το μηκος του σκαφους και το πλατος σε εκατοστα.

Οκ μες τις επομενες ημερες θα εχω φτιαξει ενα μηχανολογικο, οποτε θα σου το στειλω να με κατατοπισεις…

Σε ευχαριστω παρα πολύ. Ειχα απογοητευτει… Γιατι ρωτησα κανα δυο κατασκευαστες και ολοι σφυριζαν αδιαφοροι… “Που θα βρεις τα εργαλεια? πως θα κανεις το ενα , πως θα κανεις το άλλο?” πιο πολυ με ρωτουσαν με ειρωνικο υφος, παρα μου εδωσαν μια απαντηση…
Τον μπαγλαμα που εκανα περσι τον εφτιαξα με οτι βρηκα σε αυτο το φορουμ και με πληροφοριες διασπαρτες…

Τελος παντων, σε ευχαριστω παρα πολυ.

Ο τακος του σκαφους μπορει να ειναι απο ελατο ή αποκλειστικα απο φλαμουρι;

Συνηθως οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν λευκα μιας και ειναι πιο ελαφρια.Το καλυτερο βεβαια ειναι το φλαμουρι διοτι ειναι πιο συμπαγες ξυλο.Δουλευεται και αυτο ευκολα οπως η λευκα.

Και το ελατο κανει αλλα λογω της συστασης και των νερων που εχει ειναι σχετικα δυσκολοδουλευτο.
συνιστω να χρησιμοποιοησεις φλαμουρι.

Τον δικο μου τακο τον εκανα απο κελεμπεκι,αυτο ειχα αυτο εβαλα.Υπαρχει μια αρχη τεκμηριωμενα για τον τακο οσο αφορα το τι ξυλο θα χρησιμοποιησουμε?Λογικα ο τακος πρεπει να ειναι απο σκληρο ξυλο γιατι ειναι το σημειο που δεχεται ολες της φορτισεις οπως επισης και το οτι μεταδιδει καλυτερα τις ηχητικες δονησεις στο μπρατσο.Απο την αλλη το μαλακο ξυλο δουλευεται πολυ καλυτερα και γρηγορα για διαμορφωση τακου.Ειναι σωστα αυτα που εικαζω?
Αναφερθηκε η λευκα πιο πανω,μπορει για καραουλο να χρησιμοποιηθει λευκα καθαρα για λογους βαρους?

Οι βασικοτεροι λογοι που χρησημοποιειται η λευκα η το φλαμουρι ειναι το βαρος και η ευκολια στην επεξεργασια.
Εαν κολλησουν σωστα οι δουγιες με ψαροκολλα πανω στον ντακο δεν παιζει ρολο τι ξυλο θα βαλει κανεις.Απο εκει και περα παιζει πολυ βασικο ρολο το μορσο να εχει καλη εφαρμογη.
Ο πιο σωστος τροπος ειναι ο τραπαζοειδης και γινεται με το χερι η με μαχαιρι χελιδονοουρα.
Προσωπικα προτιμω τον δευτερο τροπο μιας και δεν υπαρχουν καθολου κενα στην κοληση.
Μετα απο δοκιμες κατεληξα οτι το κομματι που θα μπει μεσα στον ντακο πρεπει να εχει ψωμι.Δηλ αλλο ειναι να φυτεψεις ενα ξυλο με 15 χιλ και αλλο με 25 χιλ.Ετσι διασφαλιζεται το μελλον του οργανου.
Στο καραολο καλα ειναι ειδικα στα 8χορδα να αποφευγουμε την λευκα.Στο τριχορδο εαν θελει κανεις να κερδισει βαρος μπορει να χρησιμοποιηθει.
ενας απο τους λογους που διπλωνουν τα οργανα στο σημειο του ντακου ειναι και το πρωτο καμαρι.
Το πρωτο καμαρι εχει την λογικη της υποστηριξης του ντακου.Πολλοι δεν δινουν ιδιαιτερη σημασια στο καμαρι αυτο και το κανουν πολυ λεπτο και με λιγο υψος.
Τα ενδεδειγμενα νουμερα για εμενα ειναι 6-7 χιλ παχος και 15-16 χιλ υψος.Τα νερα καθετα και το ξυλο που θα μπει μεσα στην πατουρα γυρω στα 5 χιλ.

Ο πιο σωστος τροπος ειναι ο τραπαζοειδης και γινεται με το χερi

Ειχα ρωτήσει παλιότερα σε αλλο θέμα για αυτο το τρόπο μόρσου αλλά κανενας δεν μου
είχε απαντησει
Μηπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις λιγο??

Το σκάφος τελείωσε και ξεκίνησα το κέντημα των παραπετιών και της κολάντζας. Έπεται συνέχεια

Πολυ ομορφο και ωραια δουλεια!! Συγχαρητηρια!

Ευχαριστω τον κυριο Παναγιωτη για την απαντηση που μου έδωσε στην ερώτηση μου
που ομως εγινε τηλεφωνικος λογω της φυσης του πραγματος
Υπαρχει και αυτο το link που βρηκα στην περιπτωση που καποιος εχει την ιδια
απορια με εμενα
http://www.instrumentmakers.net/LLcom/tutorials/stevedovetail/fitting.html

Σχεδον τελειωσε το πρωτο σκαφος που εχω επιχειρησει να κανω.Το συγκεκριμενο ειναι για τριχορδο μπουζουκι.Διαστασεις: 39,5 Χ 25,5 Χ 15,5 (υψος).Ολο απο Καναδεζικο κελεμπεκι birds eye.

αντε με γεια… πολυ ωραιο δειχνει.
ποσο καιρο σου πηρε?

…και καποιες ακομη

Ευχαριστω ,10-12 μερες