Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Mηπως ξερει καποιος πως δενονται οι μπερντεδες?

Καλησπερα…ριξε μια ματια εδω http://www.youtube.com/watch?v=GZpQ-pxSrbs
και εδω http://www.pandoura.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=77.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα για λαουτο αυτος ο κομπος δεν κανει.
Το αποτελεσμα ειναι οτι μετα απο πολλες ωρες προσπαθειας τα καταφερα εμαθα εναν πολυ καλο κομπο
οποιος ενδιαφερετε μπορω να βοηθησω.

Αν υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας κάποιου σκίτσου ή ακόμα καλύτερα ενός video, καλό και χρήσιμο θα ήταν να το παραθέσεις εδώ.
Πάντως, είτε έτσι ή με π.μ. θα με ενδιέφερε!:088:

Κι εμένα με ενδιαφέρει, επίσης.

Aυτην την κίνηση επαναλαμβάνουμε 10 φορές και τελειώνει όπως στο τελευταίο σχήμαΚΟΜΠΟΣ ΓΙΑ ΜΠΕΡΝ&#.JPG

εχω στο χωριο μου Καρδιτσα στον αχυρωνα κατι ξυλα πολυ παλια τα οποια ειναι κομμενα.
κανουν για κατασκευη οργανου ;

Είναι σημαντικό να ξέρουμε και το είδος των ξυλων.Δεν κάνουν όλα τα ξύλα η τουλάχιστον για συγκεκριμένα μέρη ενός οργάνου.
εάν μπορείς να μάθεις τι ξύλα είναι σίγουρα κάποιος από την παρέα μας θα σου πει που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις

ειναι κατι ξυλα που τα ειχε ο παππους μου για την σομπα:241:
μπορει να ειναι ελατα μπορει ομως και βελανιδιες.

ειπα να <<φτιαξω.>λεμε τωρα, ενα μπουζουκι του οποιου το σκαφος θα το αγορασω ετοιμο και θα βαλω εγω τα υπολοιπα,καπακια ,μανικο κτλ.

ξερω οτι θα αποτυχω αλλα δεν με πειραζει.

Αφού δεν σε πειράζει ότι θα αποτύχεις, κάν’ το. Αλλοιώς, με τίποτα!

γιατι κυριε Νικο ειναι θεμα σπαταλης χρονου η οικονομικο;

Και τα δύο, φίλε αρχάριε. Πρώτον, τα ξύλα που προορίζονται για σόμπα είναι μικρά και αποκλείονται για καπάκι, όπου χρησιμοποιείται έλατο από επιλεγμένες θέσεις μεγάλου κορμού. Δεύτερον, και για το μάνικο χρησιμοποιούνται ανάλογα μέρη ξύλου, με ίσια και εδώ νερά, που δεν τα βρίσκεις σε μικρά κλαδιά ή σχίζες. Επίσης, πολλά άλλα ακόμα που θα χρειάζονταν βιβλίο (φυσικά γραμμένο από οργανοποιό, όχι π.χ. από εμένα) να τα εξηγήσει. Μία εναλλακτική θα ήταν να πάς σε οργανοποιό και να αγοράσεις το σκάφος, ξύλα για καπάκι και μπράτσο καθώς και τα υπόλοιπα υλικά και να προσπαθήσεις, με κάποιες συμβουλές. Αλλά δεν θα το κάνει αυτό ό πρώτος τυχών οργανοποιός.

τουλαχιστον ενα σκαφτο μπαγλαμαδακι θα μπορουσα να το κανω αλλα δεν εχω δειγμα να του παρω τα μετρα γιαυτο ειπα για μπουζουκι πριν.
ειδα πριν στο σαιτ του Καρελλα που δινει τα παντα για να φτιαξεις ενα οργανο μονος σου αλλο δεν μαρεσει ετσι.
αμα ειναι να τα παρω ετοιμα και απλως να κανω την συναρμολογηση τι να λεει;
δεν θα εχω στην τελικη μπουζουκι αρχαριου αλλα Καρελλα.:082:

Ισως καποια απο τα ξυλα να κανουν αν εχουν αποθηκευτει σωστα!
Αν δεν εχουν μεινει στον ηλιο και δεν εχουν προσβληθει απο καποιο σαρακι!
Τωρα για καπακι θα παρεις απο υλικα οργανοποιίας οπου και εκει θα βρεις υλικα
για το μανικι αλλα και για ολοκληρο το οργανο!!
Παντως χωρις βοηθεια απο καποιον γνώστη θα δυσκολευτεις παρα πολυ και μια λυση οργανου κιτ
με την απαραιτητη βοηθεια απο τον πωλητη ειναι μια ιδανικοτερη επιλογη για ξεκινημα!!

Επισης σε αυτο εδω το φορουμ θα βρεις απειρες πληροφοριες για ολα τα σταδια κατασκευης
που πραγματικα θα σε βοηθησουν!

Εγώ πάντως έκανα το εξής αγόρασα ένα κιτ από τον κωνσταντελο και δεν το χρησιμοποίησα αλλά το αντέγραψα εκτός από την ταστιέρα όποτε και το όργανο που έκανα είναι αποκλειστικά δική μου κατασκευή και η προσπάθεια μου δεν πήγε χαμένη αφού το αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό

Πολύ ησυχία έχει πέσει στις κατασκευές δεν βλέπω κίνηση
Εγώ πάντως ξεκίνησα την 3 κατασκευή και με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω εικόνες

Καλησπερα φιλε Βασιλη!
Εγω μολις τελειωσα ενα ακομα μπαγλαμα!

Σου ευχομαι καλες κατασκευες!!

Αργηγε το βλεπω τελειο το οργανο μπραβο
η φιγουρα ειναι ξυλινη?

Δημητρη το οργανο ειναι φοβερο.Γραψε μας ομως απο τι ειναι φτιαγμενο.Αντε να γουσταρουμε

Σας ευχαριστω

Το σκαφος ειναι καρυδια. Το μανικο ειναι αμερικανικη καρυδια με μια κοντρα!
Το καπακι ελατο με φιγουρα απο καπλαμα καρυδιας!
Η ταστιερα εβενο με διακοσμηση απο τριανταφυλια και το καραολο απο φλαμουρι!
Η κλιμακα του ειναι 40 cm

Tωρα θα ασχοληθω για πρωτη φορα με κατασκευη σκαφους τζουρα με δουγιες και θα ηθελα
την βοηθεια σας σε οτι προβλημα αντιμετωπισω!

Εφτιαξα τον τακο και λυγισα την πρωτη δουγα!



Η συσκευη που λυγισα την δουγα ειναι σωληνας αλουμινιου που εχω τοποθετησει μεσα
λαμπα πυρακτωσεως 150 watt με κεραμικο ντουι!