Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

παντογραφος δε ειναι το μηχανημα που κανει κλειδια ? υπαρχουν ειδικοι παντογραφοι για ξυλο και που θα βρουμε ?

dimitri69 Καλωσόρισες στην παρέα μας. Και συνάδελφος και ερασιτέχνης οργανοποιός μια χαρά σε βρίσκω. Λοιπόν κοίτα να δεις καταρχήν έδω είμαστε μια παρέα και συζητάμε ελέυθερα αυτά τα θέματα. Ένα πράγμα που δεν θα παιδευτείς για να του βρείς την άκρη για μένα δεν έχει την ίδια ομορφιά. Σαφώς και θα μπορούσα να αγοράσω ένα σκάφος και να αντιγράψω αλλα δεν θα είναι για μένα το ίδιο. Πιστέυω να καταλαβαίνεις την σκέψη μου. Μπορείς να μας απαντήσεις αυτό που σε ρωτάει ο οκταχορδος για τον παντογράφο; γιατι εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι μηχάνημα και μάλιστα πανάκριβο, εκτός και αν υπάρχει κάτι αλλο που δεν γνωριζω. Για πες μου με τι είδους οργανοποιία ασχλήσε και αν έχεις φτιάξει κάποια κατασκευή. Τόλη προχωράμε…

φυσικα πατριδα… εφτιαξα αρκετα καμαρια σημερα σχεδον τα μισα αλλα χρειαζομαι τον σκελετο που 8α κολλήσουν τα καμαρια απο πλαγια για να εφαρμοσουν τελεια αλλα δυστηχως θελει εκτυπωση Α3 αυριο λοιπων το υπολειπο αν θυμηθω να εκτυπωσω και το δικο σου σχεδιο… εσυ με το σχεδιο τι κανεις προχωρισες καθολου ?

το αυριανο κεντρικο καμαρι http://lutherie.gr/mould/bc.htm

Οκτάχορδε αν είσαι μέσα και διαβάζεις δες το εμαιλ σου και απάντησε περιμένω

ο παντογραφος ειναι και ακριβο μηχανημα που δεν συμφερει ερασιτεχνικες προσπαθειες αλλα ειναι και ενα φθηνο εργαλειο που μοιαζει με χτενα που παιρνει το σχεδιο που θες αν το πιεσεις σε μια κυρτη επιφανεια.Δυστυχως δε μπορω να στο περιγραψω αλλιως.Ο φραγκος στην οδο Αθηνας χαμηλα εχει τετοιο παντογραφο.Ελπιζω να βοηθησα.

Χαιρετώ όλους τους φίλους στο forum.
Λοιπόν όπως είπα και στην αρχή στην ερασιτεχνική αυτή μου προσπάθεια να φτιάξω ένα οργανάκι κάθε τι νεότερο και εμπειρία μου απο τη συνεχή προσπάθεια και ψάξιμο θα το ανεβάζω εδώ. Το καλούπι που έφτιαχνα τελείωσε και άρχισα το πέτσωμα. Τις δούγες τις έκοψα απο πάτωμα δρύινο που είχα αποθηκευμένο 2 χρόνια. Για την επεξεργασία τους το τελικό τρίψιμο πριν το κόλλημα τους πήρα ένα κομμάτι πάγκου απο κουζίνα 60χ60 κόλλησα δύο λουρίδες πατόχαρτο 100άρι και πετά τα πλανίσματά της δούγας τα περνάω για τελείωμα απο το πατόχαρτο και βλέπω ότι βοηθάει πολύ. Οι πινέζες ανακοινώσεων με δυσκολεύουν στο κάρφωμά τους γιατί σπάνε εύκολα γι΄αυτό αν γνωρίζει κάποιος φίλος που μπορώ να βρώ μεταλικές (κάπου διάβασα απο τον Τάσο Κουκουρίγκο για αλουμινίου)ας μου πει παρακαλώ. Θέλω τα σχολιά σας για όλα τα παραπάνω.
Πασχάλης.

μου αρεσει η πατεντα που εκανες μπροστα στη κολλάτζα μπορεις να δωσεις info γιατι σε αυτο το σημειο κολλησα:)

Καλησπέρα,
χαίρομαι οχτάχορδε που κατάφερες τελικά να ξεκινήσεις το καλούπι σου…άντε με το καλό και το πρώτο σκάφος σου.
Peplos ωραίο το καλούπι σου…Υποθέτω ότι τις πινέζες τις χρησιμοποιείς για το στερέωμα των ντουγών όταν τις κολλάς…Οπότε θα μπορούσες κάλλιστα να καρφώνεις μικρά και λεπτά καρφιά…κάποια μάλιστα δεν έχουν και κεφαλάκι οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πληγώσεις τις ντούγιες…
Πινέζες δεν έχω χρησιμοποιήσει γι αυτό δεν έχω άποψη…
Τέλος,πρόσεξε λίγο πόσο χοντρός είναι ο τάκος στην άκρη του…πρόσεξε δηλαδή μην σου βγει παχύς,γιατί αν το σκάφος σου είναι για τρίχορδο μπουζούκι,μπορεί να είναι μεγάλος…εγώ την έπαθα γι αυτό στο λέω…
Φιλικά,
Κώστας.

Μιλάς για τον τάκο ή για το πως γύρισα το καλούπι που ειναι οβαλ;

Κώστα με συγχωρείς αλλά κάτι έγινε και δεν είδα το μύνημα σου πριν απο τον Αποστόλη και δεν σου απάντησα. Καταρχήν χαίρομαι που σου άρεσε το καλούπι και όσο για τις πινέζες αυτές που είναι σαν καμπάνα απο πάν που χρησιμοποιώ εγώ και τις είδα απο τον συνάδελφο και οργανοποιό Τάσο Κουκουρίγκο αυτές βοηθάνε καλύτερα γιατί πατάνε και τη φέτα κάτω στο καλούπι και αποφεύγεις έτσι κοιλιές κάνει δηλαδή διπλή δουλειά ενώ το καρφάκι που λές λειτουργεί μόνο πλάγια. Για τον τάκο που μου λές μου βγείκε κατα 1,5 πόντο πιο μακρύς αντί για 6 εκ. είναι 7,5 μήκος έτσι; Ο πίσω είναι στα 2 εκ. πλάτος 7 ύψος 9. Κάποια στιγμή όταν προχωρήσω στην κατασκευή θα απευθυνθω στην παρέα για αριθμούς και βοήθεια. Να δούμε.

κωστα θα ανεβασω φωτογραφιες καποια στιγμη τωρα εχω αγορασει μηχανη και ειμαι στη ζουλα… peplos μιλαω για την τελευταία φωτογραφια στο μποστα τακο

Καλησπέρα,
Peplos μάλλον έχεις δίκιο για τις πινέζες…τώρα κατάλαβα τι εννοείς…παρόλα αυτά δεν τις έχω δουλέψει καθόλου…
Όσον αφορά τον τάκο,2εκ πλάτος είναι ό,τι πρέπει…
Καλή συνέχεια!

Τις πινέζες που λες τις έχω δουλέψει αλλά δεν με βολέψανε. Καρφώνοντας τες με το σφυράκι σπάνε.Ακόμη το κακό είναι ότι πρέπει να μπεί όλο το μήκος για να πιάσει. Δουλέυω κυρίως με ψιλά καρφάκια χωρίς κεφάλι όπως είπε ο φίλος που τα θεωρώ καλύτερα. Οι πινέζες πιέζουν μόνο προς τα κάτω και πρέπει να μπούν τελείως κάθετα στην επιφάνεια για να δουλέψουν σωστά. Τα καρφιά μπάινουν και λοξά και στραβώνοντας τα μπορούν να πιέζουν και στις δυο κατευθύνσεις (και την ντούγα στο καλούπι -κάθετα-, αλλά και την μιά ντούγα προς την άλλη -οριζόντια- πράγμα απαραίτητο πολλές φορές για το σωστό ταίριαγμα.

Φίλε sakkali καλωσόρισες στην παρέα μας. Όντως οι πινέζες αυτές οι πλαστικές σπάνε με τη χρήση γι΄αυτό ψάχνω μεταλικές μήπως υπάρχουν. Όσο για την ευχρηστία τους αυτό νομίζω είναι το πως βολεύεται καλύτερα ο καθένας μας εγώ όταν την καρφώνω πάνω στο καλούπι πρώτα τραβώ τη φέτα να κολλήσει την κρατάω με το χέρι και μετάτην καρφώνω κάθετα έτσι δεν υπάρχει μετατόπιση να ανοίξει αν χάνει λιγάκι. Το θέμα βέβαια είναι να εφάπτεται τέλεια άλλα δεν είναι πάντα εφικτό.
oktaxorde για κοίτα λοιπόν τι κάνω με τον μπροστά τάκο.

  1. Κόβω την καμπύλη την κεντρική για το καλούπι.
  2. Αυτό που μένει το χαρακτηρίζω Αρνητικό.
  3. Όταν τελειώσει το καλούπι θα πρέπει το αρνητικό αν το τοποθετήσω κάθετα πάνω στη ντουγομάνα και κρατώντας το με τα δύο χέρια απο τις άκρες περιστρέφοντάς σιγά σιγά να έχει ίσες αποστάσεις απο το καλούπι. Αν χάνει λιγάκι δεν το θεωρώ πρόβλημα γιατι μην ξεχνάς ότι χάθηκε υλικό κατα την κοπή. Αν είναι μεγάλο το κενό το συμπληρώνεις με φιλετάκι απο ξύλο το τρίβεις και το φέρνεις.
  4. Τώρα τον τάκο αφού τον κόψεις απο το ξύλο της αρεσκείας σου και πάντα λίγο πιο ψηλό απο το τελευταίο ημικύκλιο του καλουπιού πριν απο αυτόν αρχίζεις πρώτα με το σκαρπέλο και μετά με τη ράσπα να το τρώς όπως δείχνει και στις φωτο του ο Κουκουριγκος. Εδώ λοιπόν έρχεται το αρνητικό και σε βοηθάει σαν οδηγός για να βγάλεις το σωστό αποτέλεσμα. Φυσικά θα πρέπει να τον βιδώσεις με μια δυό βίδες πριν την επεξεργασία του. Το πάνω ημικυκλιο είναι ό ένας οδηγός για να βρείς τον οδηγό που θα καταλήξεις στο σημείο που κολάει το μπράτσο πάρε ένα διαβήτη και με κέντρο την κεντρική γραμμή του καλουπιού και ακτίνα όση θέλεις να είναι το μπράτσο σου δημιούργησε ένα μικρό ημικύκλιο πάλι. Με βάση αυτά που γράφω πρέπει να βγάλεις καλό αποτέλεσμα.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Όσο προχωράω θα μαθαίνω και θα μαθαίνουμε. Δε λέω ότι η διαδικασία αυτή είναι η σωστή η άν τα κάνω σωστά αυτά όλα αλλά προσπαθώ να μάθω και να βγάλω άκρες όπως μπορώ και απο όπου μπορώ. Γιατί μπορεί μέχρι τα 18 μου να δούλευα μαραγκός οργανοποιός δεν έμαθα και ότι κάνω το κάνω απο το μεράκι μου. Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη γι΄αυτό άλλωστε είμαστε εδώ μέσα για να ανταλλάσουμε εμπειρείες και γνώσεις. Ελπίζω και η φωτό που ανεβάζω να κατατοπίζει. Τα λέμε…
    Πασχάλης

να με και εγω σημερα το δουλεψα αρκετα το καλουπι οπου νανε τελειώνω παραθετω φωτογραφιες
Υ.π να πω οτι οταν τελειωσω το καλουπι αντι να παραγγειλω και να κοψω ξυλο θα τεσταρω το καλουπι με το να βαλω καπλαμα αυτο που εχουν οι πάγγοι η τα τραπεζια απο το πλαι ειναι περιπου 1 mm και μπορεις να το προσαρμωσεις ευκολα ειναι και ελαστικο πως σας φαινετε η ιδεα και το καλουπι?


Βλέπω ότι κάνεις καλή δουλειά και μου αρέσει με τα λίγα μέσα που διαθέτεις. Μπράβο προχώρα και γλυκαίνει το πράγμα περισσότερο κάθε φορά. Εγώ έχω πετσώσει το μισό και προχωράω. Σήμερα δοκιμάζω μια πατεντούλα για το κάρφωμα και αν πετύχει θα το ανεβάσω. Για τα προηγούμενα που έγραψα τι έχεις να πεις;

εχω να πω τα καλυτερα ευγε… :090:

oktaxorde πες μου ρε φίλε πως ανεβάζεις τις φωτό μέσα στο κείμενο γιατι παλεύω να φέρω τις δικές μου σε σωστό μέγεθος για ανέβασμα και με πετάει έξω μια για το μέγεθος μία για τα kb και με παιδεύει. Τι γίνεται πώς πάει το έργο;

http://imageshack.us/ για φωτογραφιες και μετα θα το βρεις … :slight_smile:
εχω κατι προβληματα με την μπαταρια απο το μηχανακι αλλα μαλλων αν συνεχισει να βρεχει θα κατεβω να συνεχισω το σχεδιο δε βιαζομαι να το τελειωσω γιατι δε υπαρχουν λεφτα για ξυλεια… :016:

kostasthessaloniki που είσαι φιλαράκι. Εμφανήστικες λιγάκι και εξαφανίστικες. Πες μου για τις κατασκευές σου. Μου είπες τις προάλλες κάτι για τις πινέζες και απο ότι κατάλαβα έχεις ασχοληθεί με κατασκευή ή κάνω λάθος;