Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ , ΠΑΝΟ ΑΝΑΠΑΥΣΕ …

Πάνο , φιλτατε χειρουργε
των ποδών και των χειρών
με το τσιπουρο υπο μαλης
και ολιγον πρυμνηδόν …

ητο ευλογον το βρεφος
οτι παει “κατα διαολου”
αλλα εχω υποψια
πως δεν νοιασθητε διολου …

απλα ριξατε στον Τύπο
ενα ανακοινωθεν
Τριτη πριν απο τις 10.00
ειν` το βρεφος “ξαπλωθέν” …

εβγαλε πριν λιγες ωρες
μιαν έσχατον στριγγλιάν
πηγαινε γι` αμανεδακι
και τεζάρισε στο “αμαν” …

εξι εγινε κομματια
απο την επεμβαση σας
και σας εμεινε στα χερια
κριμα παει η δουλεψη σας …

καποιος μιλησε θλιμμενος
για τον βασκανο οφθαλμο
που το βρηκε το βρεφουδι
κι επαθε τετοιο κακο …

εγω εχω να σας δωσω
φιλτατε μια συμβουλη
οταν πιανετε τρυπανι
δεστε που σας οδηγει …

γιατι κι ο απλος λαος μας
με σοφία λεει σε μας ,
πως των ιατρων τα λαθη
τα σκεπαζει ο παπας …:089:

Γειά σας
Να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας. Εχω ξεκινήσει να επισκευάζω ένα σκεβρωμένο τετράχορδο που είχα.Μπήκα λοιπόν στην διαδικασία αλλαγής καπακιού-ταστιέρας. Ηθελα να κάνω δύο ερωτήσεις:

  1. Τα 2 ξύλα που αποτελούν το καπάκι κολλιουνται μεταξύ τους ή κολλιουνται μόνο στα καμάρια; Η ερωτηση προκύπτει από το υπάρχον καπάκι που δεν είναι κολλημένα.
  2. Τα καμάρια κολλιούνται στο σκάφος ή κολλάμε μόνο το καπάκι;
    ευχαριστώ εκ των προτέρων

ε

Χωρίς να προσπαθώ να το παίξω οργανοποιός αλλά επειδή έχω περάσει πρόσφατα αυτό το στάδιο σε ενημερώνω ότι τα ξύλα για το καπάκι κολλιούνται και μεταξύ τους και ότι τα καμάρια κολλιούνται πάνω στο καπάκι
καλη επιτυχια:088:

Μήπως θα μπορούσαν οι εμπειρότεροι κατασκευαστές να μου εξηγήσουν πως κόβουμε ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια επιφάνεια στην ένωση μάνικου με κλειδιέρα?
Δηλ. δύο διαφορετικά κομμάτια ξύλου που πρέπει να κάνουν ΤΕΛΕΙΑ επαφή και όχι στο περίπου???

Ευχαριστώ.

Επανέρχομαι στο ίδιο ερώτημα. Με σχέδιο αυτή τη φορά.
Πώς θα κόψω ακριβώς μάνικο και κλειδιέρα ώστε να έχουν απόλυτη επαφή?

Στην πραγματικότητα θα κόψεις μόνο το μάνικο.
Το ξύλο που προορίζεται για την κλειδιέρα δεν θα το πειράξεις καθόλου πριν το κόλλημα.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω καμιά φωτογραφία γιατί είναι δύσκολο να περιγραφεί με λόγια.

Μπορεις να κατασκευασεις ενα φαλτσοκουτι το στο οποιο θα κανεις εγκοπη με τις μοιρες που θελεις.ειναι βεβαια λιγο δυσκολο αλλα οταν το καταφερεις τοτε θα εχεις εναν οδηγο που η επιτυχια του ειναι κοντα στο 90%.για 100% θα πρεπει να το κανεις στοηλεκτρικο φαλτσοπριονο που φοραει δισκο.θα πρεπει ομως να φτιαξεις εναν οδηγο στον οποιο να δενεις το κεφαλαρι και το μανικο για να εχεις απολυτη επιτυχια.και ο τροπος ομως που αναφερει ο κωστας ειναι πολυ καλος.διαλεγεις και περνεις.

Γμτ. το ξέχασα:112:
Έχω φαλτσοκούτι.

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω !!!

Έφτασα σε αυτό το σημείο στην κατασκευή μου.

Υ.Γ. Εντελώς άσχετο, αλλά η Έλενα μου έφερε αυτή τη φωτό. Η ντοματιά μας έβγαλε ένα ντοματάκι στις 16 Οκτώβρη. Περίεργο δεν είναι?

ΒΙΟΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΙ … ( ολα στη ζωη ριμάρουν , πρώιμα και όψιμα ) …

ενα ντοματακι σαν το χανουμακι
ψαχνει να του παιξουν το σκοπο
θελει να χορεψει , τις καρδιες να κλεψει
μα ειν` ακομα πρασινο και πολυ μικρο …

διπλα μεγαλωνει το μπαγλαμαδακι
μερα την ημερα , φτιαχνεται κι αυτο
ειναι μεστα μελια , θ αποχτησει τελια
θα του βγαζει γουστα , ηχο φλογερο …

κι ετσι με τη φλογα , θε να κοκκινισει
μα φοβαται , τρεμει πανω στο μερακι
μηπως δε προλαβει δυο στροφες να ριξει
αλλα καταληξει , ενα μεζεδακι …:106:

…τρελή φάε τη γλώσσα σου…δράματα συλλογιέσαι…
…το μέλλον αν είδες σ’όνειρο…στον ξύπνιο να τ’αρνιέσαι…

…είμαι ολίγον Βόρεια…έρχομαι απ΄τις Βρυξέλες…
…και μεσ’την γλάστρα του voulpan…θα κάνω σέξυ τρέλλες…

…θα κοκκινήσω…θα γενώ…ντομάτα μ’ένα κύρος…
…δεν θα γινώ σαλάτα σας…αλλού να πέσει ο κλήρος…

…έχω στο Βέλγιο δεσμό…μ’ένα σοκολατάκι…
…θα πάω σε λίγο να το βρω…να γλύψω κομματάκι…:089:

…μα θα μου λείψουν οι πενιές…εκείνου του Σαράντου…
…αυτόν που ζήλευε ο voulpan…κι έβλεπε στα όνειρά του…:092:

Το μπαγλαμαδάκι σχεδόν ολοκληρώθηκε και βαφτίστηκε ‘‘Σεβαστή’’ (εορτάζει στις 24-10).
Μενουν κάποια πραγματα στα λούστρα.

Υ.Γ. Για τους ενδιαφερόμενους. Η ντοματίτσα μεγάλωσε και βγήκε άλλη μία.

:)… Αυτα ολα ειναι καλα σημαδια για το σπιτικο σου … (η ντοματα με το ντοματακι) …:089:

:090: … Να χαιρεσαι τη Σεβαστη και μ` ενα καλο μπαγλαμα να την καμαρωσεις μια μερα !!!:088:

καλησπερα παιδια , θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος διαφανης στοκος και καποια αλοιφη για ξυλα πχ αν την χρησιμοποιησουμε σε μασιφ πχ ελατο το ασπριζει καπως (ισως ειναι και νεροχρωμα η κατι τετοιο ), αν γνωριζει κανεις ας απαντησει , ευχαριστω

Στόκος σχετικά διαφανής υπάρχει, για την αλοιφή δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις. Δώσε περισσότερες πληροφορίες.

διάβαζα - έψαχνα για αποχαλκωση πλακέτας pcb και διάβασα κατά τύχη για ένα παράγωγο του οξυζενέ που είναι καυστικό και το χρησιμοποιούν και οι ξυλουργοί για να ξανθύνουν η να λευκάνουν ξυλεία το όνομα του είναι " περιντρόλ " , και όλα αυτά έγιναν αφού 2 ώρες πριν είχα μια συζήτηση με έναν φίλο πως καθαρίζουν οι οργανοποιοί τις κόλλες από τα καπάκια και είναι τόσο αστραφτερά αφού ειδικά το ελατό ποτίζει αμέσως όσο προσεκτικός και να είσαι στην ένωση των 2 κομματιών δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξεράσει λίγο κολλα και ομως όλα λαμπουν!
επίσης σκάβοντας φιγούρα με το ρουτερ με το χέρι δεν υπάρχει περίπτωση να μην φύγεις πουθενά εκτός και αν σκάβεις με cnc αλλά και πάλι όλα είναι στοκαρισμένα τελεία ένας φίλος είπε ότι το γεμίζει με λούστρο σε κάποιο μήνυμα και μετά το λουστράρει το έκανα αλλά το συγκεκριμένο σημείο ματίζει (θολώνει) ρώτησα έναν μαραγκό φίλο και μου είπε για κάποιο στόκο λούστρου ή μήπως τα βάφουνε με κάποιο νεροχρωμα όλα είναι πιθανά και σίγουρα δεν είναι όλα τόσο ρόδινα παρολαυτα ακόμα παλεύω να βρω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα τα οποία μαλών είναι επτασφραγιστα μυστικά , δεν ξέρω τι αλλο να πω.

Tην κολα μπορεις να την καθαρισεις με ενα βρεγμενο σφουγγαρακι.
Να ειναι λιγο ποτισμενο να μην τρεχουν νερα και μετα μπορεις να σκουπισεις την επιφανεια με ενα στεγνο πανι. Δεν εχω δει σε ενωση καπακιου αλλα σε ολες τις υπολοιπες εργασιες με αυτον τον τροπο γινεται!

Φίλε ΤΟΛΗ.Το ΠΕΡΙΝΤΡΟΛ δεν είναι παράγωγο του οξυζενέ αλλά είναι “πυκνό” οξυζενέ. Χρησιμοποιείται από παλιά για τον ΑΠΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ των ξύλων και όχι για τον καθαρισμό τους. Δεν χρησιμοποιείται μόνο του αλλά σε μείγμα με ΑΜΜΩΝΙΑ,σε αναλογία 1:3. ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΥΣΤΙΚΟ. Η εφαρμογή γίνεται με σφουγγάρι,(φοράμε γάντια οξέων ,και μάσκα αερίων ) και μετά ξεπλένουμε με άφθονο νερό. Αφήνουμε να στεγνώσουν τα ξύλα καμιά βδομάδα χειμώνα και 10 μέρες, και κατόπιν προχωρούμε στα λούστρα. Πιθανόν να παρουσιαστούν στον καιρό κιτρινίλες μετά. Το στέγνωμα των ξύλων στον ήλιο δεν βοηθά απεναντίας διογκώνει το πρόβλημα της κιτρινίλας.
Υπάρχουν και αποχρωματιστικά ξύλου υδατοδιάλυτα, που δεν μυρίζουν όπως η αμμωνία, αλλά και αυτά έχουν την καυστικότητά τους.
Αυτά τα αναφέρω πληροφοριακά και μόνον, για τον λόγο ότι στα όργανα ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΎΜΕ ΑΠΟΧΡΩΣΤΙΚΑ ΞΥΛΟΥ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. Επεμβαίνουν στην κυτταρίνη του ξύλου καταστρέφοντάς την, και χάνει το ξύλο αρκετές από τις ιδιότητές του, καθώς και μακροζωία. Κι αν σε ένα έπιπλο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ,το χρησιμοποιούμε γιατί τα μέρη των ξύλων στα έπιπλα έχουν αρκετό πάχος, έτσι το αποχρωστικό δεν φθάνει σε βάθος και έτσι δεν χάνουμε και πολλά. Σε ένα καπάκι όμως 2-2,5 χιλιοστά όμως τι γίνεται; Άστα να πάνε.
Επτασφράγιστα μυστικά δεν υπάρχουν απλά πρέπει να βρεις τον άνθρωπο που έχει ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ και την διάθεση να σου δείξει. Είναι γεγονός ότι πολλοί οργανοποιοί δρώντας παράλογα συντεχνιακά , όχι μόνο δεν σου λένε αλλά και όταν δουν ότι έχεις πάρει κάποιον σωστό δρόμο προσπαθούν να σε πλανέψουν. Ευτυχώς όμως υπάρχουν και αρκετοί που δεν συμμερίζονται αυτή την οπισθοδρομική άποψη , και πολλοί μάλιστα μέσα από τις σελίδες του φόρουμ το έχουν αποδείξει έμπρακτα.
Πάντως η πιο σίγουρη λύση για να κάνεις “ματσολιά” είναι να ρωτήσεις για όργανα, μαραγκό. Αν ήταν έτσι ο κάθε μαραγκός θα έφτιαχνε όργανα, και ο κάθε οργανοποιός κανένα σκρίνιο πολυτελείας. Η καθαρότητα του καπακιού είναι θέμα σωστής λειάνσεως, και του πόσο “καθαρή εργασία” κάνεις.
Κάποτε σου είχα απαντήσει σε ένα μήνυμα σου - που έλεγες ότι αυτό που σε δυσκόλεψε στην κατασκευή είναι η φιγούρα και τα στολίδια- , ότι κάποια στιγμή θα δεις ότι αυτά είναι απλά και άλλα πράγματα έχουν ουσιαστική δυσκολία και στο ξαναλέω. Αν "περάσεις προσεκτικά " με φαλτσέτα, ή νυστέρι, ή ξυράφι, ή τέλος΄ πάντων κάποιο κοφτερό και αιχμηρό εργαλείο το περίγραμμα της φιγούρας προσεκτικά, και σύμφωνα με τα νερά του ξύλου, θα δεις ότι μετά που θα βάλεις το ρούτερ δεν θα “φεύγει” καθόλου. Βέβαια είναι και θέμα εξάσκησης και ικανότητας, και μπορείς να δοκιμαστείς σε απλά ξύλα μέχρι να πάρεις την ευχέρεια, το "κολλάει " που λέγανε και οι παλιοί. Τώρα διαφανής στόκος υπάρχει αλλά πίστεψέ με στο σημείο που θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις θα φαίνεται. Εκεί θα φτιάξεις έναν στόκο μόνο σου με εβενόσκονη και κόλλα ,αλλά επειδή είναι δύσκολο να βρεις εβενόσκονη, χρησιμοποίησε μαύρο στόκο ακρυλικό ξύλου. Αν έχεις κάνει τέλεια το περίγραμμα , βάζοντας τον στόκο, και τρίβοντάς τον μετά το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο. Ακόμα πίστεψέ με στο καπάκι δεν χρησιμοποιούμε υδροδιαλυτές βαφές, εκτός από κάποιες κιθάρες συγκεκριμένης αισθητικής . Ελπίζω να σε βοήθησα , για οτιδήποτε άλλο στείλε μου Π.Μ.

Ευχαριστω πολυ Νικο τι να πω απλά αψογος!

Και εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους αυτούς που με συμβούλεψαν και μου έδωσαν τις απαραίτητες πληροφορίες για να μπορέσω να ολοκληρώσω την κατασκευή μου
Λίγο αργά βέβαια αλλά άξιζε ο κόπος
Το όργανο βγήκε αρκετά καλό και σε ιδιαίτερη εμφάνιση αλλά και σε πολύ καλό ήχο
Και έπεται συνεχεία

μηπως μπορει καποιος να μου πει πως να ανεβασω τις φωτο