Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Φίλε Ζαρκαδά Κώστα αν και πάει καιρός απο τότε που το έγραψες οφείλω να σου πώ ότι και εγώ έσκασα στα γέλια με το πραγματικά ωραίο ανέκδοτό σου.Πολύ καλό!
Όχι φίλε μου δεν σας δουλεύω όλα εν αρχή και όπως δήλωσα και στην αρχή την πρώτη φορά που έγραψα στο μόνο που έχω γνώσεις είναι η ξυλουργική απο τον πατέρα μου που όταν ήταν στη ζωή μου έλεγε “μάθε τέχνη κι άστηνε”.
Χαίρομαι που σου αρέσει η όλη προσπάθεια μόλις αρχίσω να βερνικώνω το οργανάκι θα ανεβάσω και άλλες φωτό και όπου έχω απορίες θα ξαναρωτάω εδώ μέσα.

Καταρχήν ξεκινάω λέγοντα σε όλους καλές διακοπές όπου και αν πάτε
Και αν έρθει κανείς σας Κάλυμνο θέλω να με ενημερώσει για να βρεθούμε όποιος και να είναι.
Τώρα θα ζητήσω πάλι ξανά τα Φώτα σε οποιοδήποτε μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις μου
Βρίσκομαι στο στάδιο με όπου έχω κολλήσει το καπάκι με την φιγούρα και θέλω να στοκάρω τις ατέλειες να βερνικώσω το όργανο και να βάψω το μπράτσο υπόψη δεν έχω κολλήσει ακόμα την ταστιέρα
Θα ήθελα να μάθω τι υλικά να βάλω και ποια είναι τα μυστικά για το φινίρισμα του οργάνου.
ευχαριστω
:112:

Οταν κολησεις και την ταστιερα στρογγυλευεις το μανικο.Εξυπακουεται οτι εχεις τελειωσει με φιγουρα και σιριτια στο καπακι.Ξυλοστοκοι κυκλοφορουν στο εμποριο με δια φορα χρωματα.Θα συνιστουσα να στοκαρεις τα χοντρα και πολυ εμφανη σημεια.Τις λεπτομερειες μπορεις να τις κανεις αφου ριξεις το πρωτο χερι βερνικι.Πριν ξεκινησεις βερνικια θα πρεπει το οργανο να εχει περασει απο πολυ καλο τριψιμο για να προετοιμαστει η επιφανεια.Ξεκινα με 100 αρι γυαλοχαρτο μετα με 120 και τελειωσε με 150.
Εαν θελεις την ευκολια σου χρησιμοποιοησε βερνικι επιπλων δυο συστατικων.Εαν θελεις πιο παραδοσιακα τοτε βερνικι μπαλας με πολυ κοπο.Ο φιλος και συμφορουμιτης Nikosn ειναι αυθεντια στα βερνικια γιατι αυτη ειναι η δουλεια του.Προτεινω να του στειλεις πμ για να σου δωσει τα φωτα του.ισως μπορει να σου στειλει κιολας αφου βρισκεσαι απομακρυσμενος στην ωραια καλυμνο.
Το φινιρισμα ενος οργανου ειναι δυσκολη υποθεση και αναδικνυει την καλη δουλεια που καναμε στην κατασκευη.Μπορει ομως εαν δεν γινει οπως πρεπει να Χαλασει ολη την καλη δουλεια που καναμε.
Πριν καθε σου βημα να μελετας πολυ καλα το τι θα κανεις.Εαν εχεις ενδιασμους κανε δοκιμη σε αλλα ξυλα για να δεις το αποτελεσμα και μετα το εφαρμοζεις και στο μπουζουκι σου.
Καλη επιτυχια και παλι.

Φιλε niavent η φιγουρα μου εχει αρκετα κενα μεσα στα σχεδια και αυτα με ξυλοστοκο να τα κανω? και θα μπορω να την ξυσω μετα ?
επισης το μαυρο χρωμα στο μανικο με τι υλικο να το κανω
και τελος την ταστιερα να την βερνικωσω?
και παλυ ευχαριστω
:090:

Την Φιγουρα να την στοκαρεις πριν την κολησεις πανω στο καπακι.Απο την μπροστινη μερια βαλε χαρτοταινια και στοκαρισε απο πισω με το χρωμα που εχει το φοντο της φιγουρας.αφου ξεραθει οστοκος τοτε τριψε με γυαλοχαρτο σιγα σιγα να καθαρισει.Για το μανικο εαν θελεις να το βαψεις υπαρχουν διαφοροι τροποι.Αφου ριξεις τα αναλογα χερια βερνικι στο τελευταιο προεργασιας βαζεις βερνικοχρωμα.αυτος ο τροπος θελει προσοχη γιατι θα πρεπει να κλεισεις ολο το υπολοιπο οργανο πριν ριξεις το μανικι.Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις χρωμα σπραι βαφης πριν το τελικο βερνικι.Αλλος τροπος ειναι με βερνικοχρωμα ενδιαμεσα απο τα χερια με το πινελο. την ταστιερα μην την βερνικωσεις κατα την δικη μου αποψη Διοτι εαν θελεις να κανεις κανενα τριψιμο ταστα εκ των υστερων θα σε δυσκολεψει.

Αγαπητή φίλοι και πάλι για σας .
Μετά από αρκετή ταλαιπωρία που υπέστη το μπουζούκι που παίζω και έχοντας υπόψη ότι είναι 30 χρονών μου παρουσίασε το εξής το μανικο από τον 3 φάρο έγειρε μπροστά ελάχιστο αλλά αρκετό για να σηκώσει πάνω τις χορδές περίπου ένα χιλιοστό μήπως ξέρει κάποιος τον τρόπο να το επαναφέρω?
Έκανα μια κίνηση που δεν ξέρω το αποτέλεσμα ποιο θα είναι
Βάζοντας το όργανο στην θήκη τοποθετώ κάτω από τον τρίτο φάρο και πάνω στα κλειδιά μικρές πετσέτες
ώστε κλείνοντας την θήκη να κρατάει το όργανο στην σωστή θέση και είδα ότι πράγματι έχει αποτέλεσμα αλλά όχι για πολύ μετά από λίγο παίξιμο ξαναστραβωνη δεν ξέρω βέβαια εάν με το καιρό καταφέρω κάτι μόνιμο οπότε ξαναζητώ την συμβουλή σας

ευχαριστώ

Αν και καθυστερημένα ανεβάζω φωτογραφίες απο το πιτσιρίκι μου,
Για αυτό το οργανάκι το μια σταλιά μου βγήκε το λάδι, αλλά άξιζε μέχρι το τελευταίο του λεπτό, με την βοήθεια και τις πολύτιμες συμβουλές ενός φίλου κατάφερα να το φέρω σε πέρας. Ευχαριστώ επίσης και τα παιδιά στο φόρουμ που με τις κατασκευές τους , τις συμβουλές τους μου έδωσαν κουράγιο για να το τελειώσω…
Φλαμούρι-Σκάψιμο
http://img141.imageshack.us/i/dsc00242yrf.jpg/
Με πλαστελίνη παρακολουθούσα το ακριβές βάθος και σχήμα του σκάφους
http://img29.imageshack.us/i/dsc00245lcj.jpg/
Μας βγήκε λίγο μικρό…της φυλακής
http://img19.imageshack.us/i/dsc00246fqi.jpg/
Μανίκι με την μέθοδο του τοστ…χαχα
http://img338.imageshack.us/i/dsc00247m.jpg/
Παίρνει σχημα σιγά σιγά
http://img338.imageshack.us/i/dsc00252h.jpg/
Καπάκι-τρυπα
http://img216.imageshack.us/i/dsc00259uor.jpg/
Ταστάρισμα
http://img214.imageshack.us/i/dsc00261l.jpg/
Φιλετάκι
http://img44.imageshack.us/i/dsc00262tgm.jpg/
ΕΤΟΙΜΟ
http://img213.imageshack.us/i/dsc00266o.jpg/
http://img412.imageshack.us/i/dsc00267f.jpg/

Μπράβο φίλε. Είναι όμορφο και μικροκαμωμένο για να μπαίνει στην κωλότσεπη.
Άντε καλόπαιχτο και όταν μεγαλώσει να γίνει και τζουράς.
Εγώ πάντως ένα σκαφτό έτσι μικρό που έχω φτιάξει το έκανα από ένα πόδι τραπεζιού οξιάς πολύ παλιό και με δυσκόλεψε αρκετά στην αρχή. Το σκάψιμο με σκαρπέλο ήταν πολύ δύσκολο (σκληρό ξύλο και στρεβλά νερά) και τελικά το έκανα με σφαρική ράσπα προσαρμοσμένη σε δράπανο. Πολύ πιο εύκολα αλλά θέλει πολύ προσοχή ειδικά στο τελείιωμα να μην ξετρυπήσει το ξύλο. Στο καπάκι δεν έκανα τρύπα κανονική αλλά τρεις μικρές τρυπούλες με εξάρι τρυπανάκι. έχω τις φωτογραφίες στο άλμπουμ. Από ήχο έχει εκείνο τον ήχο τον παλιό που ακούς στις ηχογραφήσεις τις παλιές του Μπάτη.

Αγαπητοί φίλοι (ερασιτέχνες κατασκευαστές),
ξεκίνησα προ 2-3 ημερών να φτιάξω σκαφτό μπαγλαμαδάκι.
Αρχικά πήρα

  1. ένα πολύ μαλακό ξύλο [πεύκο σουηδικό] (που δεν κάνει για σκάψιμο, αλλά αποδείχθηκε ΑΡΙΣΤΟ στο να μάθεις να χειρίζεσαι τα εργαλεία, το βρίσκεις παντού και είναι πολύ φθηνό)
  2. φλαμούρι
  3. σφενδάμι

Με μια πριονοκορδέλα, σχημάτισα [χοντροκομένα] το όργανο. Το ηχείο και το μπράτσο είναι ενιαίο και στα τρία ξύλα. Ακολούθως άρχισα να αδειάζω το ηχείο. Χρησιμοποίησα τρυπανάκια για να αδυνατίσω το ξύλο.
Εδώ πρέπει να πώ ότι τα κινέζικα εργαλεία που πήρα, τα έφτυσαν μετά απο μισή ώρα δουλείας. Αναγκάστηκα να αγοράσω εργαλεία της προκοπής (κοστίζουν πολύ αλλά αξίζουν).
Το άδειασμα του ηχείου αποδείχτηκε δύσκολη δουλειά για τα παραδοσιακά τρυπάνια που λειτουργούν στις 3-4000 στροφές/λεπτό. (Ζεσταίνονται, καίνε το ξύλο, κ.λ.π.)

Έτσι άλλαξα τις φρέζες ατσαλιού (που κοστίζουν 5-8 ευρώπουλα), με φρέζες καρβιδίου (κόστος 40-45 ευρώ). Δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, μέχρι που κάποιος μάστορας μου είπες ότι για να δουλέψουν οι φρέζες καρβιδίου θέλουν πολύστροφο λειαντήρα (25-30000/στροφές/ min). Αγόρασα και ένα τέτοιο εργαλεία (πανάκριβο γμτ), αλλά το αποτέλεσμα ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Το ξύλο εξαφανίζεται!!!

Μορφοποίηση έγινε με σκαρπέλα ίσια και κοίλα (ακόμα και τα πολύ ακριβά θέλουν λαδάκονα-ακονόπετρες για να λειτουργήσουν. Αν βρούν ρόζο , …)

Η μορφοποίηση στο μπράτσο έγινε με ράσπες, πλάνες και ένα φοβερό εργαλείο (παστράγκολο το λένε [μάλλον απο τις ιταλικές-λατινικές λέξεις πάστρα - αγκόλο , δηλαδή κάτι σαν … φτιάχνω γωνίες. Έχει δύο χειρολαβές και κατευθύνεται τέλεια].

Ο ενθουσιασμός οδήγησε σε απροσεξίες. [Ήρθε ο γείτονάς μου ο Χάρης να γιορτάσουμε την έναρξη εργασιών, και έφερε τσίπουρο, γραβιέρα, ελιές, μετά βάλαμε ψησταριά, κ.λ.π.) Μετά απο λίγο τρύπησα το ένα ξύλο με το δραπανάκι. Τώρα το έχω στοκάρει (έφτιαξα ένα μείγμα απο ξυλόκολλα tite bond, λίγο πριονίδι και ξυλόστοκο) και περιμένω.

Έκοψα ένα καπάκι και το κρέμασα (γιατί έτσι είδα ότι κάνουν για να στεγνώσει).

Αυτά προς το παρών.
Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό , ώστε να μου δώσετε τα φώτα σας οι εμπειρότεροι.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.
Περιμένω και τον βοηθό μου, αλλά αυτός το κωλοβαράει στη Θεσσαλονίκη. Πήγε για τις εκλογές λέει και είναι εκεί απο την Τετάρτη. Καλά ρε Σαράντο, στη Θεσσαλονίκη 5 μέρες ψηφίζουν? Πώς την είδες τη δουλειά. Το αφεντικό δουλεύει και ο παραγιός διακοπές ???

Αγαπητό αφεντικό,

εδώ πάνω τα πράγματα είναι ποΛύ χαΛαρά…οι μπουγάτσες υπέροχες…στις καφετέριες παραγγέΛνεις καφέ και σου φέρνουν και πιατάκια με τον μισό φούρνο για μεζέ και
όσο για κουτούκια και μεζεκΛίκια…τι να σε Λέω φιΛαρακάκι μου…έχουν βρει το νόημα της ζωής εδώ πάνω.

Μην νομίζεις όμως ότι δεν “εργάστηκα”:112:?..πήγα και γνώρισα τον Τάσο Θεοδωράκη και ήπιαμε καφέ στο πανέμορφο οργανοποιείο του…και επίσης γράφαμε στοίχους με την ΠεΛαγία στου “Χατζή Μπαχτσέ” προχθές το βράδυ κατά τις 2:30am…(ενώ καθάριζε εκείνη την 2η τηγανιά και εγώ τον 3ο μπεκρή μεζέ…δάγκασα κατά λάθος και έναν φουκαρά-μπεκρή που πέρασε δίπΛα από το τραπέζι)

Απόψε γυρνάω και εύχομαι να προΛάβω να βάΛω τις χορδές τουΛάχιστον στον μπαγΛαμά!

Ο Κατσαπρόκος/παραγιός…Σαράντος!

ΥΓ1…Θα επιστρέψω αΛΛά δεν θα βαράς αφεντικό όμως ε?
ΥΓ2…και με τα ένσημά μου τι θα γίνει?

υγ3…προς συντονιστές.
…μάλλον άσχετο με το θέμα είναι το σχόλιο μου οπότε σβήστε το αν το παράκανα.

Φωτό απο μπαγλαμαδοκατασκευή και …περιμένω τα φώτα σας.
Ευχαριστώ.

Γειά σου ρε μάστορα!

Το δεξιά το μικρούλι φαίνεται μούρλια!!

Ερασιτέχνες? ερασιτέχνες αλλά ο μπάγκος στο φούλ οργανωμένος…
Ωραία και τα τρία μοντέλα, μου άρεσε πολύ το μικρούλι, με το παλιού τύπου κεφαλάρι.

Αυτό με το πεύκο θα πρότεινα να το σταματήσετε και να το συνεχίσετε με κάποιο σκληρότερο ξύλο, γιατί πολύ γρήγορα θα σας σκεβρώσει.

Τσίπουρο με μεζεδάκι μόνο στα διαλείμματα…
Καλή σας διασκέδαση!! :088::088:

:089: … Πανο , εαν αυτο που παει για σκευρωμα (πευκο) , συμφωνα με τη συμβουλη του

“έστι δίκης οφθαλμός , ος τα πάνθ` ορά” … :256:… και υποθετω οτι ειναι το μεσαιο ,

θα γινει τελικα μια υπεροχη ξυλινη κουταλα μαγειρικης , με χρηση ιδιαιτερα στο ανακατεμα

του σπιτικου χαλβα , τη συνταγη του οποιου θα βρεις στα “οινομαγειρεματα” του Φορουμ …:092:

Με τον πρώτο σμπάρο τρία τρυγώνια!!! Μπράβο σου:110:

Μάστορα τι σόι ερασιτέχνες είναι τούτοι; :080:άμα με την πρώτη ξεκινάνε τρία όργανα σε ένα χρόνο τι θα έχουμε; μαζική παραγωγή! :112:
Για σταματάτε οι οργανοποιοί να δίνετε πλουσιοπάροχα δωρέαν συμβουλές, μη σας δω στο ταμείο ανεργίας!:019:

Δυστυχώς το μικρό μπαγλαμαδάκι, σήμερα το πρωί στις 9.37, άφησε την τελευταία του πνοή.:106::016:.

Έίχα τελειώσει το σκάψιμο και άρχισε να παράγει ήχο. Μέχρι τότε όταν κτυπούσα το ξύλο, ήταν κούτσουρο. Αλλά το πολύστροφο εργαλείο …το μετέτρεψε σε 6 κομμάτια.
Θα τα κολλήσω.

Ο μεγαλύτερος μπαγλαμάς, είναι μια χαρά και τελειωμένο το σκάψιμο.

Υ.Γ. Ο Σαράντος άφαντος

Α ρε φίλε μου σε ματιάσαμε… :082:συμμερίζομαι την απώλειά σου και σου εκφράζω τη συμπαράστασή μου στη θλίψη σου…:106:
Όμως αδίκως κατηγορείς το εργαλείο, το έγκλημα είναι αποκλειστικά δικό σου. :083:
Μην κλαις και μην οδύρεσαι! το πάθημα, μάθημα… και βουρ για άλλα! :088:
Αν θες τη συμβουλή μου θα σκάβεις με ηλεκτρικά εργαλεία μόνο τη μεγάλη μάζα από το αντηχείο σου. Μετά το 1,5-1 εκατοστό πάχος θέλει με το χέρι και προσοχή. Μπορείς να φτιάξεις μια ξύστρα από ατσάλινη λεπίδα ψαλίδας κλαδέματος, καλά τροχισμένη σε όλη την εξωτερική καμπύλη της και μια μακριά βίδα (π.χ. από άγκιστρο που χρησιμοποιούν στα υπόστεγα από τσιμεντόφυλλα), και τραβώντας, αντί σπρώχνοντας με το σκαρπέλο, αφαιρείς ξύλο σε λεπτές φλούδες χωρίς κίνδυνο. (Αν σε ενδιαφέρει να ανεβάσω φωτό από το σπίτι το βραδάκι). Θέλει περισσότερο χρόνο αλλά είναι πιο ασφαλές!:089:

Μετά απο τα πολλά ΠΜ που δέχθηκα για τον αδικοχαμένο μπαγλαμά, σκέφθηκα για να μη σας ταλαιπωρώ, να δεχθώ συλλυπητήρια, σε λίστα πένθους ‘‘ΗΛΕΚΤΡΟΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ, κωδικός 007’’ καθώς και στον λογαριασμό της Alpha 035487697546692039784.

Δέχομαι επίσης ξύλα για κατασκευή (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητος…παλίσανδρος, καρυδιά, φλαμούρι, κελεμπέκι, σφένδαμος, μπαντούκ, μουριά)

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση στον πόνο μου.

Ιδού περί ποίου ο λόγος: αυτοσχέδια ξύστρα από λεπίδα ψαλίδας (μάρκα πραντίνα κατά προτίμηση γιατί έχει άριστο μέταλλο).
Έχω στρογγυλέψει λίγο τη μύτη και δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα στις κοίλες επιφάνειες.
Επίσης άλλη μία αυτοσχέδια ξύστρα από ατσαλωμένο έλασμα ελατηρίου, (για βαθύτερο σκάψιμο).
Τέλος πάντων βρες κάποιο καλά ατσαλωμένο μέταλλο και αυτοσχεδίασε! :089:
ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Αποφεύγουμε τα ηλεκτρικά εργαλεία γιατί: αφενός είμαστε παραδοσιακοί…:242:, αφετέρου είναι πανάκριβα…:108:, και αφετρίτου :019:, εκτός από ξυλοφάγα είναι και σαρκοφάγα…!:026:

…σε υπόγειο γεννήθηκες…
…και κοίταγες το μέλλον…
…αχ βρε μπαγλαμαδάκι μου…
…κατέληξες στο “παίδων”…

…τι όνειρο να έβλεπες…
…στον ύπνο σου το βράδυ…
…από τα χέρια του voulpan…
…αναζητούσες χάδι…

…τον παραγιό αγνόησε…
…βιαζόταν να προχωρήσει…
…το μόνο που κατάφερε…
…ήταν να σε διαλύσει…:089: