ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΝΑΜΝΗΣΙΣ

Έχω στην κατοχή μου (δεν θυμάμαι απο πότε)ένα cd που απο τη στιγμή που το άκουσα κόλλησα…όποτε επιθυμώ '‘μικρασιάτικα’'το ευχαριστιέμαι και 1 και …φορές.δεν εχω πληφοροφίες για αυτή την ομάδα.δεν ξέρω πως,έχω την εντύπωση πως είναι?λαρισαίοι?πάντα αναρωτιέμαι,ήρθε η ώρα να ρωτησω.είναι πάρα πολύ καλοί!!!που βρίσκονται?ποιοί είναι?όποιος γνωρίζει απαντά,καλημέρα.

Καλησπέρα Αννούλα. Πως είσαι; Αν κατάλαβα καλά, πρέπει ν’αναφέρεσε στην Εστουδιαντίνα Νέας ιωνίας. Οί οποίοι απέχουν ένα τσιγάρο δρόμο από το μαχαλά σου, μόλις 40 λεπτά. Κάτα Βόλο μεριά πέφτουν.

Άννα, τι τραγούδια έχει αυτό το cd ;
Θυμάμαι ένα σχήμα με το όνομα “Ελλήνων ανάμνησις” με καταγωγή από θεσσαλία, αν θυμάμαι καλά, που είχε δώσει συναυλία πριν από 3 περίπου χρόνια.
Πρέπει να έχω κρατήσει τα ονόματά τους από το πρόγραμμα που μας είχαν μοιράσει και θυμάμαι πως εκεί διαφήμιζαν και ένα cd με παραδοσιακά τραγούδια - κυρίως - που είχαν κυκλοφορήσει.

Καλησπέρα και πάλι. Sorry για πριν, αλλά μπέρδεψα το “Ελλήνων ανάμνησις” με το “Ανάμνησις Σμύρνης”. Μια εκδήλωση που είχε κάνει ο Νταλάρας με την Εστουδιαντίνα τον Σεπτέμβριο του 2004 στο θέατρο της Γης στη Θεσσαλονίκη:230:

μπερδεύτηκες cartoon?πω πω!!!λοιπόν για να εξιλεωθείς?!θέλω νέα απο ‘‘καφωδείο’’(πως είναι τα πράγματα εκεί?)
ελένη,τα κομμάτια είναι τα εξής
1)ΑΜΑΝ ΓΥΑΛΑ
2)ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ ΕΠΗΓΑΙΝΑ
3)ΨΑΡΑΔΕΣ
4)ΟΛΜΑΖ
5)ΚΑΛΕ ΔΕΝ ΛΥΠΑΣΑΙ
6)ΜΗ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
7)ΣΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΣΕ ΤΡΕΛΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ(Κ.ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ)
8)ΡΑΣΤ-ΝΙΚΡΙΖ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟΣ(ΤΖΕΜΙΛ ΜΠΕΗΣ)
9)ΜΥΛΩΝΑΣ
10)ΚΑΤΗΦΕΣ
11)ΤΙ ΣΕ ΜΕΛΕΙ ΕΣΕΝΑΝΕ
12)ΤΣΑΚΙΤΖΗΣ
13)ΜΗΝ ΟΡΚΙΖΕΣΑΙ ΒΡΕ ΨΕΥΤΡΑ(Κ.ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ)
14)ΚΥΡΑΜ’ΚΙ ΑΡΧΟΝΤΟΠΟΥΛΑ
15)ΤΟ ΠΟΝΕΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ
16)ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΕΡΑΚΙ
17)ΟΠΟΥ ΔΕΙΣ ΔΥΟ ΚΥΠΑΡΡΙΣΙΑ

Για μένα είναι υπέροχες εκτελέσεις…το ευχαριστιέμαι πάντα!αξιζει να το έχεις στα '‘αγαπημένα’'όταν αγαπάς αυτού του είδους τις εκτελέσεις.δεν εχω τίποτε άλλο βρεί,απο την ομάδα αυτή και θα ήθελα άν υπάρχουν πληροφορίες να μάθω για αυτούς.καλημέρα

Αν δεν πρόκειται για ομοιότητα, το σχήμα “Ελλήνων ανάμνησις” που είχα ακούσει αποτελείτο από τους:
Φανή Μπαρμπή, τραγούδι και κρουστά
Ρήγα Μακρόπουλο, μπουζούκι και βιολί.
Μανώλη Ντάλλα, ακορντεόν και τραγούδι,
Σπύρο Καβαλλιεράτο, κιθάρα, λαούτο, τραγούδι.

Το πρόγραμμα έλεγε πως έχουν δώσει πολλές συναυλίες στην περιοχή της Θεσσαλίας ιδιαίτερα, και τα καλοκαίρια και στην υπόλοιπη χώρα.
Το cd τους που διαφήμιζαν έχει τον τίτλο: “Παραδοσιακά τραγούδια και μελωδίες από τη Μικρασία”.

ευχαριστώ Ελένη, και '‘άκου’'τώρα και το κουφό!τη φανούλα την γνωρίζω(απο το σχολείο)λατρεύω τη φωνή της,την ίδια την συμπαθώ πολύ και χαίρομαι πάντα να την βλέπω κυρίως ‘‘επί το έργο’’.αλλά δεν κυκλοφορώ πολύ,δεν ενημερώνομαι γενικότερα…αλλά για την συγκεκριμένη ερώτηση στο forum για το συγκεκριμένο μουσικό σχήμα,βάλτε βρέ παιδιά μια '‘καλή μούτζα’'να την ρίξω χωρίς φόβο,με πάθος!στον εαυτό μου.!τη κέρδισα με το απαθί μου:)!άιντε καλό σαβ/κο

Γεια σου Άννα. Κι εγώ τον τελευταίο καιρό, λόγο υγείας δε πολυκυκλογορώ.Κι όταν πάλι μου επιτρέπετε κάτι τέτοιο, κατεβαίνω Αθήνα. Ωστόσο, για το Καφωδείο, γνωρίζω πως έχουν γίνει κάποιες αλλαγές φέτος. Ο Κατσιαφούρης Νίκος(μπουζούκι) καθώς και ο Γιάννης Λίταινας(κιθάρα-τραγούδι ΦΩΝΑΡΑ) δε θα είναι φέτος στο πάλκο του μαγαζιού. Από το περσινό σχήμα έχουν απομείνει η φίλη σου η Φανούλα η Μπαρμπή στο τραγούδι και ο Βασίλης Καρανάσιος στο μπαγλαμά. Για τους καινούριους (μπουζούκι-κιθάρα-τραγούδι) δε γνωρίζω τίποτα, δεν τους έχω δει καν. Ελπίζω μ’αυτο το μικρό κουσ-κους πέρι Καφωδείου, να εξηλεώθηκα έστω και λιγάκι για την προχθεσινή μου γκάφα:242: