Ελληνική ξυλεία

Προς τους φίλους οργανοποιούς:
Περιμένω να μου φέρουν ξυλεία από παλιά ξυλαποθήκη που έκλεισε. Θα έχω καρυδιά, μουριά, φλαμούρι, άγρια καρυδιά, καστανιά, και καραγάτσι. όλα παλιά ξύλα ελληνικά με φυσική ξήρανση αλλά αγνώστων λοιπών συνθηκών κοπής φύλαξης κλπ. Για τα κλασσικά γνωρίζω μα για τα τρία τελευταία (άγρια καρυδιά, καστανιά, και καραγάτσι) όχι. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν για οργανοκατασκευή; Καμιά ιδέα κανείς;

Δημήτρη, αν ρίξεις μια ματιά στην ιστοσελίδα του Ισίδωρου Παπαδάμουέχει κατασκευάσει όργανα από τα ξύλα που προανέφερες.:089:

Δεν κάνουν !!!Καλύτερα στείλτα σε μένα!:092:

Θοδωρή τα είδα αλλά μόνο για καστανιά έχω ξαναακούσει και αυτό όχι πολύ συχνά. Ευχαριστώ πάντως πολύ για το ενδιαφέρον.
Γιάννη, στείλε διεύθυνση για την φορτωτική.

Η καστανιά όπως και ο δρυς είναι ξύλα με πόρο (έντονη δηλαδή αυλάκωση στα νερά τους) και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό βοηθάει στην οργανοποιία. Επίσης όσον αφορά το τελικό φινίρισμα απαιτούνται πολλά χέρια λούστρου (γεμίσματα) για να μπορέσει να δώσει λεία επιφάνεια όπως π.χ. η καρυδιά.

Εναν τάκο μουριάς (για μπαγλαμαδάκι) θα τον έπαιρνα κι εγώ!

Ερώτηση:
Η ανταλλαγή ξύλων επιτρέπεται στο Φόρουμ ή εμπίπτει στα πνευματικά δικαιώματα των δασαρχείων; :019:

Λογικά τα πνευματικά δικαιώματα δεν ισχύουν στην περίπτωση της ξυλείας γιατί αφού κοπήκαν παρέδωσαν πνεύμα.
Για την άγρια καρυδιά και το καραγάτσι γνωρίζει κανείς;

Ρε συ Άρη καλά τα λές για το μπαγλαμαδάκι και γω ψήνομαι για τζουραδάκι σκαφτό από μουριά αλλά το λυπάμαι τόσο ξύλο να πάει για ένα όργανο μόνο.

Το καραγάτσι το χρησιμοποιούν οι Τουρκοι κατασκευαστές στα σκάφη.Αυτοί Ξέρουν!

Άρη μόλις κατέβεις προς τα κάτω “Μολών Λαβέ”

μου ανοιξε τα ματια αυτο το τοπικ.υπαρχει προσβαση σε εργοστασιο επεξεργασιας ξυλειας,οικογενειακη επιχειρηση,σκεπες κολωνες κιοσκια κτλ.αλλα εκει δουλευουν πευκο και καστανια.μεχρι στιγμης ελεγα οτι εχω μηχανηματα,τα μεγαλα,που ειναι δυσκολο να βρεθουν.κορδελα,πλανη,και κορμο ολοκληρο μπορω να τον παρω και να τον κανω φετες.Πιστευα ομως οτι τα 3υλα που δουλεουν μου ειναι αχρηστα αλλα δεν ειχα υπολογισει την καστανια,απ την οποια ο Παπαδαμου εχει βγαλει πολυ ωραιο ηχο.και εκει στο εργοστασιο παιζει απειρη και ξερη.:088:

Ρε μαστορα στειλε κι εναν τακο απο δω…μπας και κανω εναν παλιοτζουρα.Εχω δυο κομματια λεμονια για μανικι.Ελεγα με αυτα να κανω μπαγλαμα αλλα απεκτησα και δευτερο οποτε τριτος…παραπαει!

Αμα εχεις δυο κομματια λεμονια , εγω θα’λεγα να παρεις και κανα δυο κιλα παιδακια, να στιψεις απο πανω τα λεμονια και να φχαριστηθει η ψυχη σου φαι…και ασε τον παλιοτζουρα γι’αργοτερα…Ενταξει black humor κανω , μην με παρεξηγεις φιλε BLEKOS…:slight_smile:
Νά που τελικά χρειάζονται και οι τόνοι…

Πελαγια αν μου λεγες και πως μπορω να βαλω τους ατιμους τους τονους, πολυ θα σε εκτιμουσα…:slight_smile:

:089:

Ελα ομως που ειμαι στο απυροβλητο (θαθελα …:089:) , αλλα παιρνω αφεση , λογω γηρατος …
κι αυτα που εμαθα πολλα ειναι … τελικα ξερω , αλλα βαριεμαι , υπαρχει και αυτοματη ρυθμιση …

Συνηθως τους χρησιμοποιω στα γραφτα μου , οταν θελω να τονισω τον στοχο μου η να στοχευσω
τον τονο μου …:092:

Υ.Σ. απο σημερα πασχιζω να κερδισω την εκτιμηση σου με αλλα μεσα …:089:

Α φιλε Theo δεν εισαι μερακλης!!!
Με δυο κομματια λεμόνια(τονο στο “ο”:019:) θα κανω καλα δυο κιλα παιδακια;
Ρε μαστορα το ψητο αν δεν το πλημμυρισεις στο λεμόνι δε βγαινει ακρη.Αυτα τα λεμονακια που εχω θα μεινουν εκει μεχρι να ερθει η καταλληλη ωρα που χρονια περιμενω:246:…αχ…βαχ