Εκπομπή στη ΝΕΤ

Λοιπον κι ενω το ειχα ξεχασει να το δω ή να το γραψω, γυρνωντας κατα τις 5 το ξημερωμα και
ανοιγοντας την τιβι, να καποιοι Σουηδοι που παιζουν ρεμπετικα !!
Την ψυλλιαστηκα αμεσως και ειδα την υπολοιπη μιση ωρα -πρεπει να επαιξε 5-6 σε επαναληψη …
Τελικα ηταν μια απο τις πολλες εκπομπες του Αντωνοπουλου. Καλογυρισμενη οπως ολες βεβαια στο γνωστο εναλλακτικο στυλ που καθιερωσαν καποιες
Γαλλικες και Αγγλικες “σειρες” και στις οποιες παιρνει αριστα οσον αφορα την καλυψη των εθνικ
πολυχρωμων κουλτουρων αλλα οχι τοσο με την καλυψη των αντιστοιχων ελληνικων που ετυχε να δω,
οπου του βγαινει μια “αφ’υψηλου” και ντεμεκ περισπουδαστη προσεγγιση και για να γινω αντιληπτος εκει που βλεπει το φολκλορ και τη “μαγεια” σε καποια μακρυνα μερη, οι ιδιες ιδιαιτεροτητες στην Ελλαδα του φαινονται κιτς …
Ενα αλλο μειον των εκπομπων του ειναι οτι τελικα απο ολη την εκπομπη σου μενει ο Αντωνοπουλος
και οχι ο Γιουσουν Ντουρ (τον ψιλοσνομπαρε τις προαλλες κι αυτον !) ή ο Ψαραντωνης …
Παραδειγμα στη χθεσινη εκπομπη οταν ρωταγε το Σουηδο ακκορντεονιστα (μου φανηκε πως ειπε αρκκοντεον …) και πρωην δικαστη η ερωτηση του Λ.Α. κρατησε περιπου 40’’ ενω απο την απαντηση του μαγκιτη Σουηδου ακουσαμε πετσοκομενα 10’’ οπου ευτυχως κατι νοημα βγαλαμε …
Η συνεντευξη με τη ΡΕΝΑ ΣΤΑΜΟΥ ελεγε βεβαια και
ας οψονται μερικοι εδω μεσα που τον ταρακουνησαν οταν μπηκε στο φορουμ και την αντιμετωπισε σαν μια αλλη Σεζαρια Εβορα !! Τι να πει και η κυρια ΣΤΑΜΟΥ βεβαια σε 3 λεπτα παντως εμενα μου αρεσε παρολο που στον τελευταιο ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ διαβασαμε την ιστορια της που ειναι και αυτης ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΙΚΗ (!!) και οσο ναναι δεν αιφνιδιαστηκα.
Τελικα το μισαωρο που ειδα εμενα μου αρεσε παρ’ολο που δεν θα τρελλαινομουνα σε ενα τετοιο συνεδριο αλλα και δεν μπορω να εμποδισω τον καθε ενθερμο θιασωτη του ρεμπετικου αλλοδαπο να κανει το γουστο του !!
Και γιατι μου αρεσε ;; Γιατι τα ατομα που ειδα εστω και μεσα απο το γυαλι μου φανηκαν ενδιαφεροντα : J.Melissinos, Σουηδοι, η Αμερικανα βιολιστρια, ο Νικος Πολιτης, η Ρενα Σταμου βεβαια και καποιοι αλλοι γιατι ομολογουμενως δεν επικεντρωθηκε σε πολλους.
Τους Ολλανδους δεν τους ειδα αλλα εχω αποψη γιατι εχω κανει πολλες παρεες με πολλους απο αυτους. Εχω ηχογραφησει και ενα τραγουδι με την Ινεγκα το '85 να παιζει “Ειμαι πρεζακιας μαθε το”
Ο Εμερυ φανηκε να ελκυεται απο την ησυχια της Υδρας και ισως κατι στο DNA εχει να κανει με Ελλαδα … Ρε συ Ισσακ δεν τον ειδα να τρεκλιζει, τι γινεται ψεματα μας ειπες ;;
Οι Τουρκοι μου φανηκαν ψιλοχαμενοι, μια και ψελλισαν οτι ρε παιδια
μετα απο 80 χρονια θελουμε κι εμεις δικαιωματα απο το ζειμπεκικο …
Βεβαια, αφου πουλαει απανταω εγω !!
Στο θεμα που εθεσε ο Ν.Κυριαζης πιο πανω για την κονομα να εξηγηθω. Αλλο και η κονομα και αλλο να
σχολιασουμε καποιοι απο εδω την ξαφνικη αγαπη και προτιμηση ΚΡΑΤΙΚΩΝ και ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΦΟΡΕΩΝ στον
Εμερυ και να τον επιχορηγουν να στηνει ενα συνεδριο.
Εδω σε μια βιολογικη μοναδα με 20 κυψελες μελισσες να ζητησεις επιδοτηση (40-60%)
θελει 3 χρονια τρεξιμο και αν …
Και το σπουδαιουτερο αυτο το ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΡΕΜΠΕΤΟΛΟΓΙΑΣ τι ειναι και ποιο ειναι το εργο του :;
υγ
Στους τιτλους ειδα τον Κωστα Καλαφατη. Ξερετε αν εμφανιστηκε και αν τραγουδησε ;;

Προς τη Μαργιάννα και όλους τους άλλους:

Νομίζω ότι από αυτήν εδώ την ηλεκτρονική “παρέα” μας ίσως είμαι ο μόνος που έχει δώσει το παρόν όλες τις χρονιές στην Ύδρα…Πλέον έχω την εντύπωση ότι κατέχω αρκετά καλά το τι παίζει εκεί κάθε χρόνο…
Όμως, για το συγκεκριμένο “συνέδριο” έχουν χυθεί κιλά ψηφιακό μελάνι σε προηγούμενες συζητήσεις εδώ πέρα… Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τις παρακολουθήσει με το σχετικό “ψαχτήρι”…
Πάντως, το δια ταύτα για μένα είναι το εξής:
Όσο μπορώ να πηγαίνω στην Ύδρα θα το κάνω γιατί περνάμε καλά, όλη μέρα και όλη νύχτα μουσικές και σχετικές κουβεντούλες με άτομα, με τα οποία πράγματι σε γεμίζει χαρά η γνωριμία μαζί τους…
Εδώ όμως και τρία χρονια, έχοντας πλέον αντιληφθεί τη δυναμική και το ποιόν του ανθρώπου που το οργανώνει απέχω συνειδητά από τις “ενδοσυνεδριακές” εκδηλώσεις…

Κάθε πότε γίνεται ρε παιδιά;

Τάσο, υπάρχει ηλεκτρονική διεύθυνση, κύτταξε λίγο πιό πάνω στο θέμα που βρίσκεσαι.

Αυτό που εμένα με συγκινεί είναι η αληθινή συγκίνηση που έχουν οι ξένοι που ασχολήθηκαν από τύχη με το συγκεκριμένο είδος μουσικής,που δεν παλέυουν να μοιάσουν ή να ξεπατικώσουν ότι ακούνε από στίχο ή συμπεριφορές ρεμπετών και το λένε οι άνθρωποι.δεν είμαστε έλληνες δεν μπορούμε να παίξουμε ούτε να τραγουδήσουμε σαν έλληνες.αυτό είναι και το κέρδος το δικό τους και το δικό μας για μουσική δική μας που γίνεται δική τους με πολύ αγάπη και σεβασμό από εκείνους σε αντίθεση με πολλούς από εμάς τους έλληνες.αυτό εμένα μου δίνει χαρά.η μουσική ενώνει ανθρώπους που με άλλο τρόπο δεν θα μπορούσαν να σμίξουν να μοιραστούν να χαρούν να συγκινηθούν να διασκεδάσουν.άν αυτό γίνεται στην Υδρα στη Σουηδία ή όπου αλλού δεν με νοιάζει.χαίρομαι που γίνεται.με τον καλύτερο τρόπο θα πρέπει,αυτό είναι το μόνο που όλοι ευχόμαστε!όσοι μπορούν να βοηθήσουνε είμαι σίγουρη πως τουλ/στον προσπαθούν,από εκεί και μετά όπως και παντού δύσκολα τα πράγματα…καλημέρα

Από τούτο εδώ το Forum έχει ασκηθεί κατά καιρούς πολύ σκληρή κριτική στον Εμερυ. Παρόλα αυτά ποτέ δεν κόψαμε τις ανακοινώσεις του για τα “συνέδρια” της Υδρας.
Κάθε φορά που (ξανα)συζητάμε το θέμα γίνονται παρεξηγήσεις.
Οι λόγοι για τους οποίους πολλοί από εμάς έχουμε ξεγράψει τα “συνέδρια” του Εμερυ από την ατζέντα μας είναι απλοί και ξεκάθαροι. Δε θέλουμε να “νομιμοποιήσουμε” με την εκεί παρουσία μας τη λέξη “Συνέδριο”. Δε θέλουμε να βοηθήσουμε την “τουριστική” προσέγγιση του λαϊκού μας τραγουδιού.
Αυτή μας η στάση μάς αποτρέπει στο να συμμετέχουμε στις συναντήσεις (εκτός αιθουσών) που σίγουρα είναι ευχάριστες και για πολλούς πρωτόγνωρες.
Κανείς από εμάς δεν κατηγόρησε αυτούς που συμμετέχουν στα “συνέδρια” της Υδρας. Ισα-ίσα χαιρόμαστε για το μεράκι που υπάρχει, σε Ελληνες και αλλοδαπούς. Ολες λοιπόν (κυριολεκτικά όλες) οι αρνητικές κριτικές αφορούν τον οργανωτή.
Λεπτομέρειες για τη συμπεριφορά του έχουν αναφερθεί πολλές στο παρελθόν.

Εγραψε η Μαργιάννα:
“Ας μην είμαστε τόσο γρήγοροι να καταδικάσουμε μια προσπάθεια…”.
Εχεις δίκιο Μαργιάννα. Θα περιμένουμε καμιά 60αριά χρόνια και μετά θα πούμε την άποψή μας.

ΥΓ. Γιώργο, βρήκα τον Καλαφάτη σε ταβέρνα του Πειραιά. Οπως και παλιά, σκίζει και από φωνή και από ρεπερτόριο. Στο επόμενο τεύχος της “Κλίκας” μάλλον θα έχουμε αναλυτική παρουσίαση του μαγαζιού.

Γιώργο Β, είναι πολύ εύκολο να απαξιώσεις το ο,τιδήποτε. Ο Λ.Αντωνόπουλος και οι εκπομπές του έχουν ένα συγκεκριμένο στυλ που προφανώς δεν μπορεί να ταιριάζει σε όλους όσους τις παρακολουθούν. Η ουσία όμως είναι ότι αυτές οι εκπομπές έχουν φέρει τους Έλληνες μουσικόφιλους σε (οπτικοακουστική)επαφή με μουσικά πράγματα θαυμαστά και άγνωστα. Και στα ελληνικά ΜΜΕ που επιμένουν στην προβολή της μονολιθικής μουσικής πραγματικότητας που δεσπόζει στη χώρα, τέτοιες εκπομπές είναι οάσεις στην έρημο. Ας μή κολλάμε στο φοινικόδεντρο και χάνουμε την όαση!

Γενικότερα είσαι κάπως ισοπεδωτικός. Λες: “Τους Ολλανδους δεν τους ειδα αλλα εχω αποψη γιατι εχω κανει πολλες παρεες με πολλους απο αυτους”. Πολλή κουβέντα σηκώνει αυτή σου η άποψη, αλλά θα περιοριστώ στο ότι σίγουρα δεν έχεις δει πολλούς Ολλανδούς να παίζουν το “Φοβάμαι μη σε χάσω” όπως το έπαιξαν οι τρεις συγκεκριμένοι (Ολλανδοί)άνθρωποι.

Κωστα μου δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο πιστευω ημουνα σφαιρικος στην αποψη μου
-αν με δεις και απο κοντα ειμαι και στην πραξη σφαιρικος …- και ξοδεψα πιστεψε με πολλη φαια
ουσια για το προηγουμενο μειλ γιατι επαναλαμβανω η αντιμετωπιση του Λ.Α. στα θεματα της ελληνικης μουσικης (που μπαινει στα ορια του εθνικ) σε σχεση με αλλες μουσικες ειναι απο τη μερια του πολλες φορες απαξιωτικη και ειρωνικη ισως …
Απ΄τη μερια μου ειπα μια γνωμη δεν ειχα καποια προθεση να φανω ντε και καλα εξυπνακιας απαξιωνοντας τον οποιοδηποτε αλλα αν προσεξες ειπα και τα καλα μου λογια.
Το οτι αυτου του ειδους εκπομπες με τα πλανα τα φευγατα, την καμερα στο χερι και τα σχετικα αναλαφρα κειμενα πρωτοβγηκαν απο καποιες αλλες ξενες παραγωγες και μετα ακολουθησαμε κι εμεις, γυρω στο '98, ειναι γεγονος νομιζω αναμφισβητητο-με κορυφαια την εκπομπη του Μαμαλακη που ειναι ποιημα και μετα της Τσοκλη …

Για τους Ολλανδους που λες μετα, δεν μπορω να συγκρινω κατι που βλεπω απο την τι βι με κατι που εχω ζησει και θα σε συμβουλευα και σενα να κανεις το ιδιο …Μπορει να ηταν τελικα κατα παρασαγγας καλυτεροι … και τι εγινε, αγωνες κανουμε ;;
Ξαναλεω οτι εχω μεινει αναυδος απο το ηθος, την αγαπη και την ολη αντιμετωπιση ειδικα των Ολλανδων στο ρεμπετικο και Σμυρνεικο. Καποιος μια φορα σε ασχετο χρονο μου ειχε πει οτι απογονοι των Φρυγων ζουνε στην Ολλανδια.
Αργοτερα εμαθα οτι ο ζειμπεκικος ειναι Φρυγικος χορος !! Οποτε υπαρχει αμεσα ενα παραμυθι που με
κανει να πιστευω οτι κατι στο DNA εχει να κανει
μια και δεν εχω δει Γερμανο (π.χ.) ποτε να συγκινηται τοσο αλλα και τοσο γνησια με τη συγκεκριμενη εκφραση ελληνικου πολιτισμου.

Αρη χαρηκα πολυ με την πληροφορια σου,
δωσε κι αλλες πληροφοριες αν θες …

Παιζει καπου μονιμα ο Καλαφατης,
με ποιους και τι μερες ;;

Κωστα τωρα ξαναδιαβασα το ποστ σου και καταλαβα οτι μαλλον δεν καταλαβες οτι ηθελα να επαινεσω
τους Ολλανδους και οχι να τους μεμψω !!
Εγινε παρεξηγηση και δινω την εξηγηση λοιπον, γιατι προηγουμενως δεν καταλαβα οτι δεν
καταλαβες …
και με το δικιο σου γιατι ετσι οπως το γραψα ειναι οντως διφορουμενο !
Ολα καλα λοιπον, τους αγαπαμε και μας αγαπανε
και περναμε καλα και γουσταρουμε καργα !!
Με πρωτο τον Ουχο τον οποιο δεν εχω γνωρισει ακομα …
και ο οποιος πρεπει να ειναι σημερα ο κορυφαιος
των ερευνητων του ρεμπετικου μαζι με τον Κουναδη.

Ε οχι αναλαφρα κειμενάκια η Τσόκλη…eleoc

Δεν περιμενα πως θα πεσω σε φανατικο !! Τελος παντων …
Οταν ειπα “σχετικα αναλαφρα κειμενα” δεν εννουσα κατι σε Λαμπιρη ή Κοσμοπολιταν !!
Τα θεματα που απασχολουν αυτες τις εκπομπες ειναι επι το πλειστον σοβαρα και ακρως ενδιαφεροντα και η διαφορα που σημειωνω και τη σημειωνω στα υπερ τους -εσυ καταλαβες οτι τα επιτιμω (!!)- ειναι οτι τα κειμενα και ο τροπος εκφωνησης ειναι σχετικα αναλαφρος σε σχεση με τα “ντοκυμαντερ” που ξεραμε εμεις οι παλιοι απο τα '70,'80 και αρχες '90 με τα βαρυγδουπα σχολια και τις βαρειες φωνες καποιων ψυχρων επαγγελματιων.
Να συμπληρωσω ευκαιριας δοθεισης οτι η γκαμα των θεματων και των τριων εκπομπων που ανεφερα,
με βρισκει φανατικα υπερ ενω τα καποια αρνητικα σχολια στον Λ.Α. δε μηδενιζουν τη θετικη μου σταση σε ολα τα υπολοιπα !! Χεστ…νε κι αυτοι με τη γνωμη μου πια …
Τελος, πηγε μακρυα η βαλιτσα νομιζω …

Γιώργο Β. σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για μένα. Για τους Τούρκους όμως έχω ένσταση. Εσύ είδες μόνο την εκπομπή, εγώ όλη την παρουσίασή τους. Αυτό που είπαν στα ελάχιστα δευτερόλεπτα της εκπομπής είναι ότι οι Ζεϊμπέκηδες και ο χορός τους έδοσαν από τη μιά ως zeybek ένα σημαντικό κομμάτι της σημερινής παραδοσιακής κουλτούρας της Ανατολίας, από την άλλη ως ζεΪμπέκικο ένα σημαντικό χορό της Ελλάδας. Κοινή κληρονομιά έχουμε, κοινή γεωγραφία είχαμε μέχρι το 23, και στους δύο λαούς ανήκει ο χορός.

Εγώ τώρα, που είδα και την παρουσίαση, προσθέτω ότι με τίποτα δεν μπορεί να ισχυριστεί ο οποιοσδήποτε ότι οι ζεϊμπέκικοι χοροί της Τουρκίας είναι ελληνικοί. Μέρος της κουλτούρας της περιοχής είναι, από τουρκόφωνους μωαμεθανούς χορεύονταν επί εκατοντάδες χρόνια και χορεύονται, και φυσιολογικότατα πέρασαν από το Αϊδίνι στη Σμύρνη και στη περιοχή της, από εκεί σε διάφορα μέρη του Αιγαίου (Μυτιλήνη και όλα τα ανατολικά νησιά Αιγαίου, Πήλιο, Σύρο), τελικά τους έφεραν οι πρόσφυγες (και) στα προσφυγικά του Πειραιά, τους ξαναθυμήθηκε ο Μάρκος από τα παιδικά του χρόνια και πέρασαν έτσι στο σημερινό ρεμπέτικο (όποιος θέλει ας μου γράψει ιδιωτικά να του στείλω ένα σχετικό κειμενάκι που δημοσιεύτηκε σε ένα περιοδικό). Είπαν όμως και κάτι πολύ σημαντικό οι Τούρκοι, που δεν μπόρεσαν στα λίγα δευτερόλεπτα που τους διατέθηκαν να το αναπτύξουν: «Τα τελευταία 80 χρόνια είχαμε ξεχάσει την ιστορία μας». Στην παρουσίαση ανέπτυξαν τι ακριβώς εννούσαν: στην Τουρκία, πριν την (βιαιότατη) εκδίωξη των Ελλήνων και άλλων εθνοτήτων υπήρχε κοινός πολυεθνικός πολιτισμός που οι Νεότουρκοι έθαψαν, μέσα στην αγωνία τους να δημιουργήσουν μία τουρκική εθνική ταυτότητα. Αυτό είναι τεράστιας σημασίας όταν λέγεται ανοιχτά από Τούρκους πανεπιστημιακούς. Και τέλος πάντων, ας ξεφύγουμε κάποτε από την παιδιάστικη, τελικά, αντίληψη «όχι δικό μου είναι, όχι δικό σου, όχι εγώ το είδα πρώτος, όχι εγώ». Ένα λαό που βρίσκεται σε αυτή την περιοχή για χίλια χρόνια ή και παραπάνω δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις ότι δεν έχει δικό του πολιτισμό και κλέβει από όπου βρίσκει. Τα έχουμε ξαναπεί.

Νασαι καλα Νικο, νομιζω σε εδειξε να παιζεις και
μπουζουκι με μια μεγαλη παρεα εκτος απο εκει που παιζεις με την βιολιστρια εξ Αμερικης ;
(πες μας σε παρακαλω για αυτην, ανεβασε και φωτογραφιες)
Τωρα για το μεγαλο θεμα που παντα θα συνανταμε δεν θελω παλι να αντιδικησουμε γιατι πανω κατω συμφωνω σε αυτα που ειπες.
Να προσθεσω ομως οτι οι λαοι αυτοι που εσυ και ολοι μας τελος παντων σημερα τους αποκαλουμε Τουρκους φυλετικα, πολιτισμικα ή οπως θελεις παρτο, ανηκουν -απο οτι λενε πιο επαϊοντες απο μενα- σε αλλες “ομαδες” με διαφορετικη καταγωγη και πολιτισμο τον οποιο η επισημη Τουρκια θυμαται οποτε τη συμφερει. Ενω λοιπον εξεδιωξε ολες αυτες τις παραδοσεις αλλαξε και τη γραφη, μετα απο καποιες δεκαδες χρονια θυμαται οτι εχει και μια παραδοση. Κι αυτο απο σκοπιμοτητα το κανει.
Ακομα και στη θρησκεια ελαχιστοι μουσουλμανοι αλλων χωρων συμπαθουν και παραδεχονται τους Τουρκους αλλα λενε οτι χρησιμοποιουν τη θρησκεια για πολιτικους λογους. Το εχω ακουσει απο Συριους !! Ειναι βεβαια γνωστη η αντιπαραθεση Τουρκων και Συριων για τα νερα του Ευφρατη (ή του Τιγρη :wink:
Αρα λοιπον που ειναι οι Φρύγες, οι Κάρες, οι Κίλικες, οι Ιωνες, οι Καππαδοκες, οι Ποντιοι, οι Αρμενοι, οι Κουρδοι και αλλες πληθυσμιακες ομαδες που ζουσαν εκει απο προ Χριστου ;
Προφανως λοιπον ειναι εξισλαμισμενοι ή μαλλον εξοθωμανισμενοι !! Ακομα και Ελληνες εκτουρκισμενοι εφυγαν το ΄22 και πηγαν εκει.
Ας βρει η Τουρκια ποιος ειναι ο πολιτισμος της και η παραδοση της μετα το συζηταμε παλι …
Και για να ισοφαρισω λιγο τα πραγματα, προτιμω να δω ενα Τουρκο απο τα Αδανα να χορευει ζειμπεκικο απο ενα δικο μας χερχελε να κανει φιγουρες α λα δεν ξερω και γω τι …

Νίκο,

με την Αμερικανίδα κυρία έπαιζες το πολίτικο λαούτο ή κάνω λάθος; Κρίμα γιατί ήταν λίγο.

Γενικά η εκπομπή ήταν λίγο “βιαστική” σαν σε fast forward.
Είδα περίπου από τις 5:20μμ μέχρι τέλους, οπότε μπορεί να έχασα κάτι στην αρχή.

Οι Ολλανδοί είναι φοβεροί πραγματικά, και θυμάμαι έναν “σφαιρικό” τύπο (νομίζω Ότο) που έπαιζε πολύ ωραία μπουζούκι και μπαγλαμά. Δεν τον είδα οπότε μπορεί να μην ήρθε.

Γιώργο, μερικές ερωτήσεις-προβληματισμοί. Πού πήγαν οι Κρήτες, οι Λέλεγες, οι Πελασγοί όταν σκάσανε μύτη οι Ίωνες, οι Αιολείς, οι Δωριείς, οι Θράκες, οι Αχαιοί; Και πού ήταν όλοι αυτοί την περίοδο των Αθηναίων, Λακεδαιμονίων, Μακεδόνων; Οι Βυζαντινοί ποιοί ήταν; Τί σημαίνει τελικά Έλληνας;

Κι έπειτα, ο Μάρκος, ο Φουσταλιέρης, ο Ροδινός έχουν περισσότερα κοινά με έναν Έλληνα fan του Πετρέλη ή μ’ έναν Τούρκο ασίκη; Ο μερακλής Κρητικός χορευτής μ’ ένα “χερχελέ” που χορεύει για να πουλήσει μούρη και “μαγκιά” ή μ’εναν zeybek που χορεύει υπακούοντας σε αρχέγονα ένστικτα; Ο Φειδίας με τον Βωβό ή με τον Gaudi; Ο Μακρυγιάννης με τον Τσε ή με τον “Κωστάκη”; Πόσα λέει για μας, τελικά, η εθνική ταυτότητα και πόσο σωστό είναι να αποδίδονται σε όλους όσους τη μοιράζονται, χαρακτηριστικά συγκεκριμένων ατόμων ή ομάδων-είτε θετικά, είτε αρνητικά;

Ναί Γιώργο, και στις ταβέρνες που παίζαμε ήρθε η ΝΕΤ. Η Σουζάνα (έτσι θέλει να την λέμε, όχι Σούζαν) Ραφαήλ ζή από χρόνια στη Νάξο και παίζει καλό βιολί. Θέλει να πάει αλλού και είχε έρθει και στην Κρήτη, μα νομίζω στα Χανιά, να δή. Δεν είναι δικτυωμένη και αυτό είναι το πρόβλημά της.

Φωτογραφίες δεν έχω.

Βεβαίως και δεν χρειάζεται να αντιδικήσουμε, αν και κατά τον Έμερυ αυτό παράγει γνώση, αλλά έχουμε περίπου τις ίδιες απόψεις και άστον, αυτόν. Ένα μόνο, οι Κρητικοί που διώχτηκαν κάθε άλλο παρά εκτουρκισμένοι ήταν, κλαίνε ακόμα και σήμερα όταν σε παληά κρητικά σου διηγούνται. Αυτά έχουν οι εθνικά καθαρές κοινωνίες.

Ισαάκ, βεβαίως λίγα ήταν όλα, αλλά δεν έχασες της Ύδρας το κομμάτι. Το λαούτο μου πάντως, σε σόλο, το έβαλαν background στην αρχή του ρεπορτάζ. Ο «σφαιρικός» Ούχο (Hugo Stroetbaum) και η παρέα του πράγματι δεν ήρθαν φέτος. Μαμούνα τρομερή, έχει όλα τα αρχεία των εταιριών δίσκων από ηχογραφήσεις Σμύρνη, Κων/λη κλπ.

Φωτογραφίες έχω εγώ αρκετές, δυστυχώς όμως όχι από το “συνέδριο” του 2005, αλλά από όλα τα προηγούμενα…
Θα ανεβάσω προσεχώς φωτογραφίες από προηγούμενα “συνέδρια”…

ΥΓ: Ο Ούχο είναι φοβερή μορφή, θα καταλάβετε από τις φωτό…

Σε ένα cd που περιλαμβάνει και ζωντανές ηχογραφήσεις του Ιορδάνη Τσομίδη σε μαγαζιά στην Ολλανδία, στο “Καν’ τονε Σταύρο” ο Ιορδάνης λέει κάπου μέσα στο τραγούδι “γειά σου ρε Ούχο αραμπατζή”. Άραγε να είναι ο προανεφερθείς παραπάνω Ούχο;

Κωστα το ερωτημα μου ηταν ρητορικο, αυτοι οι λαοι δεν πηγαν πουθενα. Προτιμησαν να εξισλαμιστουν και εκτουρκιστουν παρα να ξενητευτουν στο αγνωστο.
Σχετικα τωρα με τους Ιωνες και λοιπους λαους της
Μικρας Ασιας η ιστορια δεν εχει καταγραψει απο οσο ξερω εγω αιματηρους επεκτατικους πολεμους στο στυλ των Οσμανων και λοιπων που αφησαν τα παλατια τους και ενα δικο τους πολιτισμο που διατηρειται μεχρι σημερα στο Τουρκμενισταν κα ιστη Μογγολια και ξεκινησαν απο πολυ μακρυα για να κατακτησουν την παντοδυναμη τοτε Ανατολικη Ρωμαικη αυτοκρατορια.
Ο συσχετισμος θα μπορουσε να γινει με το Μεγα Αλεξανδρο ισως, αλλο καπελλο ομως αυτο και μιλαμε για 1.000 και χρονια πριν.
Οι Σελτζουκοι και λοιποι αν περναγαν το "καστρο της Αυστροουγγαριας τωρα θα ηταν εδραιωμενοι (αλλη λεξη ηθελα να γραψω) στο Παρισι και στις Βρυξελλες και θα μετειχαμε και μεις και ολοι οι Ευρωπαιοι στον πλουραλιστικο -φανταζομαι-πολιτισμο τους.
Οπως αν δεν θυσιαζονταν γυρω στα 30 εκατομυρια ψυχες τωρα θα ειχαμε γερμανικη ταυτοτητα και ολα αυτα πριν 50 χρονια και ενσουλντιγκον σε καποιους !
Δεν μπαινει εθνικο ζητημα αλλα απο τη στιγμη που οι ιδιοι οι Γερμανοι στη φαγωμαρα τους με τους Γαλλους, Αγγλους και Ρωσους μας εδωσαν ενα κομματι γης αντι να περιελθει η Οθωμ.αυτοκρ. στην παρακμη της, ειρηνικα στα χερια των Ελληνων να τα χαλια μας τωρα. Δεν δικαιουμαστε να εχουμε δικη μας πολιτιστικη ταυτοτητα !!
Και ποιος νοιαζεται στο φιναλε ομως …
Καποιοι ομως νιαζονται για το χαμενο πολιτισμο
των Ινδιανων, των Αζτεκων, Ινκας κλπ που οι Ευρωπαιοι βιαια αιματοκυλισαν και πηραν τη γη τους.
Αυτοι δικαουνται αραγε να εχουν πολιτιστικη ταυτοτητα ή παραπονα απο την ιστορια ;;