Εκδηλωση ενδιαφεροντοσ για αγορα

Καλημέρα σε όλους σας,
Είμαι νέο μέλος στο forum και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας.
Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα που σχεδόν έχω ξεκαθαρίσει αλλά θα ήθελα την εμπειρία σας και την άποψή σας όσο αφορά την αγορά μπουζουκιού από τον κ. Βάρλα.
Κατόπιν αρκετών ωρών αναζητήσεων και διβάσματος στο forum κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα.
Θα αναφερθώ σε δύο πλευρές.

Η πρώτη πλευρά…Ο κ. Βάρλας το φθηνό του μπουζούκι κοστίζει 2000? τιμή έναρξης είναι αυτό το ποσό, χωρίς πολλά-πολλά επάνω στο όργανο (στολίδια-όστρακα κλπ.) και φυσικά με τον ήχο του αξιόπιστου αποδεδειγμένα και ενός από τους κορυφαίους οργανοποιούς.

Η άλλη πλευρά…το τελευταίο διάστημα βλέπουμε οργανοποιούς που ξεκινάνε τα μπουζούκια τους με 400?. Μάλιστα χρησιμοποιούνε υποχρεωτικά βέργα στο μανίκι. Για την βέργα έχω διάβασει τόσα πολλά, αλλά όπως λέει και ο κ. Βάρλας οι παλιοί γιατί δεν χρησιμοποιούσανε βέργα; Η βέργα έχει βγεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δεν είναι καινούργιο πράγμα.
Παντως πιστεύω (άποψή μου) ότι αυτός που χρησιμοποιεί βέργα το κάνει γιατί μάλλον δεν είναι σίγουρος για τον ευατό του. Λέει μέσα του “άσε να την βάλω για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο”.

Βέβαια ο κάθε ένας αξιολογεί τον ήχο που προσπαθεί να βγάλει απο το όργανό του ανάλογα…
Φανταστείτε τώρα όταν πρόκειται να αγοράσουμε μπουζούκι πόσο δύσκολο τελικά είναι.
Εγώ έχω μάλλον αποφασίσει ήδη να πάρω μπουζούκι απο τον κ. Βάρλα που θεωρώ σίγουρα τα χέρια του και τον ήχο και ας κοστίζει κάτι παραπάνω.

Θα ήθελα σας παρακαλώ εάν κάποιοι απο εδώ έχουν αγοράσει όργανα του κ. Βάρλα στη κατηγορία των φτηνών του, να μου πουν τις εμπειρίες τους απο τα όργαν αυτά.

Σας ευχαριστώ

φίλε mantzore,
αν και δεν έχω όργανο του Βάρλα, από όσο ξέρω, δεν νομίζω τα φτηνά του να ξεκινούν από 2000 ευρώ…
Νομίζω ότι λες πολλά!

οι υπόλοιποι θα σου απαντήσουν.

Πήγα στον Βάρλα πριν αγοράσω όργανο (3-4 μήνες) και μου είπε ότι τα φθηνότερά του ξεκινάνε από 2000 ευρά. Δίνει βέβαια κάτι “συναρμολογούμενα” από άλλους και ρυθμισμένα από τον ίδιο με 1300-1500 ευρώ. Έπαιξα με ένα τέτοιο και ήταν αρκετά καλό, αλλά δεν ήταν τα κορυφαία που περιμένεις με την υπογραφή του Βάρλα.

Σας ευχαριστώ παιδιά για την αμεσότητά σας στις απαντήσεις σας.
Τελικά babis αγόρασες όργανο από Βάρλα;
Δύσκολη η επιλογή τελικά…και νόμιζα ότι θα τα βρω όλα εύκολα!!!
Τελικά ένα όργανο των 2000? του Βάρλα έχει το δικό του κορυφαίο ήχο;;;;
Ας μου απαντήσει κάποιος εάν γνωρίζει και έχει φυσικά τέτοιο όργανο δικό του.

Όχι, δεν μπορούσα ούτε οικονομικά να δώσω τόσο λεφτά, ούτε χρονικά να περιμένω π.χ. έξι μήνες που μου είπε. Πάντως μπορείς να ψάξεις και για μεταχειρισμένα του Βαρλα, παίζουν δεξιά αριστερά.

Φίλε mantzore δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πιαστεί μόνον απ’ τον Βαρλα. Εντάξει, αυτός έχει φτιάξει ένα δυνατό όνομα στη πιάτσα, αλλά δεν είναι ο μοναδικός. Υπάρχουν δεκάδες άλλοι, κάποιοι εκ των οποίων είναι και μέλη του φόρουμ, οι οποίοι μπορούν να σου ετοιμάσουν ένα εξαιρετικό όργανο για να κάνεις το κέφι σου ή τη δουλειά σου.

Τα 2.000 για “φτηνό” μπουζούκι του Βαρλα και εμένα μου φαίνονται πολλά, όχι γιατί δεν αξίζει τα λεφτά του αν τελικά είναι έτσι. Ο babis βέβαια το επιβεβαιώνει και δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω.

Απλά, απ’ τη γενικότερη εμπειρία μου στις αγοραπωλησίες, δεν είμαι σίγουρος ότι ένα καλό deal ξεκινάει απ’ την τιμή του προϊόντος. Εγώ δεν ξεκινάω ποτέ απ’ την τιμή αλλά από το τι ακριβώς θέλω και πώς ακριβώς το θέλω. Πηγαίνω να δω τον μάστορα όσο γίνεται περισσότερο “διαβασμένος” για να γίνει ουσιαστική κουβέντα (αφού οι επιπόλαιες συνεννοήσεις οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε παρεξηγήσεις) και στο τέλος (το υπογραμμίζω το “τέλος” γιατί μπορεί πιο πριν να έχω απογοητευθεί απ’ τη κουβέντα και να έχω φύγει τρέχοντας) μιλάω και για χρήμα, τρόπους πληρωμής, χρονοδιάγραμμα κατασκευής, ημ/νία παράδοσης, εγγύηση επισκευής κ.λπ.

Αν έχει ξεκαθαρίσει καλά το τοπίο, έχει βοηθηθεί κι αυτός να σου δώσει μια σοβαρή τιμή, αλλά κι εσύ ξέρεις για ποιο πράγμα δίνεις τα χιλιάρικά σου. Επίσης, εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη “κουβέντα” σαν crash test. Αν ο μάστορας την αποφύγει τη συζήτηση π.χ. γιατί δεν έχει χρόνο ή δεν τον ενδιαφέρει πελάτης σαν εμένα ή γιατί αυτό είναι το “κόλπο διαπραγμάτευσής” του (ξέρεις, το στυλ: είμαι πολύ απασχολημένος, λέγε γρήγορα τι θες, δώσε και προκαταβολή και τράβα σπίτι σου να περιμένεις) αυτός είναι και ένας σημαντικό λόγος να πάω σε άλλον.

Ολα τα παραπάνω από την γενικότερη εμπειρία μου στην πιάτσα, και όχι απ’ τα μπουζούκια συγκεκριμένα. Εννοείται ότι δεν φωτογραφίζω κανέναν, πολύ δε περισσότερο τον Βαρλα, αφού δεν έχω μπουζούκι απ’ αυτόν (το δικό μου αγοράστηκε το… 1821).

Αυτά από μένα.
Ας πούνε και οι κάτοχοι μπουζουκιών Βαρλα τη γνώμη τους.

Φιλε μου εγω νομιζω πως εχει ως εξης με τον Βαρλα, θα σου παρομοιασω την Converse και την Nike, ειναι και οι δυο μεγαλες, αλλα για διαφορους λογους οπως marketing, πελατολογιο κλπ, κλπ η κυρια Nike εχει πολυ πιο ακριβα παπουτσια απο την Converse ενω και στις δυο εταιριες το κοστος παραγωγης ειναι ιδιο. Η σταμπα επανω στο οργανο καμια φορα σε παρασερνει σε λαθος συμπερασματα, πιστευω δηλαδη πως ενα μπουζουκι του Βαρλα χωρις το ονομα του επανω, ισως σε συγκριση με ενα αλλο οργανο καλου μαστορα για το οποιο δεν θα πληρωνες τοσα πολλα να μην ειχε τοσο μεγαλες διαφορες.

Φίλε Κώστα συμφωνώ εν μέρει μαζί σου.
Όλοι μας πάμε με την τσέπη μας…τι έχει ο καθένας μας και ξέρουμε πολύ καλά ότι τα χειροποίητα όργανα είναι και ακριβά (εννοώ τα καλά όργανα).
Εγώ προσωπικά μπαίνοντας σε ένα κατάστημα ξέρω τι έχω μέσα στη τσέπη μου και το πρώτο που θα κοιτάξω θα είναι η τιμή.
Εδώ στα μπουζούκια μιλάμε για τιμές εκκίνησης…και φυσικά όταν η τιμή είναι 2000?..αρχίζεις να το σκέφτεσαι το πράγμα και αρχίζεις τα “μήπως” και τα “γιατί”.
Τι να αρχίσω να λέω δηλαδή ότι μου αρέσουν τα όστρακα και διάφορα άλλα πράγματα από τη στιγμή που έχω να κάνω με τον Βάρλα;

Φυσικά η Mercedes με την Renault δεν έχουνε καμία σχέση. Εννοώ ότι ξέρω πάρα πολύ καλά σε ποιο οργανοποιείο μπαίνω.
Θα συμφωνήσω ότι υπάρχουνε πάρα πολύ καλοί οργανοποιοί…όμως τι πιστεύεις ότι είναι καλύτεροι απο τον Βάρλα;
Γιατί εάν το πιστεύεις αυτό…τότε ο Βάρλας είναι υπερεκτιμημένος σαν κατασκευαστης και φυσικά και τα ίδια του τα μπουζούκια.
Ή να το πώ αλλιώς μας πέρνει τζάμπα τα λεφτά μας.
Εγώ δεν νομίζω ότι είναι έτσι.
Εγώ δεν ξέρω τι παίζεται…γιαυτό εξάλλου κάνουμε και όλη αυτή την κουβέντα.
Όλα λοιπόν συνδιάζονται σε μία αγορά…τιμή-ποιότητα κατασκευής-εμπειρία οργανοποιού…τα πάντα…και όλα θα ληφθούν υπόψιν.
Σκέψου εξάλλου και την αξία μεταπώλησης σε ένα όργανό του.
Δεν νομίζω ότι τυχαία έχει φτιάξει το όνομα που έχει.
Όλα τα παραπάνω φυσικά είνια Υποκειμενκά.

Δεν αμφιβάλω zabe μπορεί να έχεις δίκιο. Τίποτα εξάλλου δεν είναι τυχαίο. Ο Βάρλας έφτιαξε ένα όνομα και έχει και συνέχεια σε αυτό που κάνει.
Εγώ θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου όλες τις εμπειρίες σας από την αγορά σας και φυσικά θα ήθελα να ακούσω και ανθρώπους που έχουνε αγοράσει μπουζούκι του.

Δεν νομιζω οτι η μεταπωληση ειναι κριτηριο στο μπουζουκι, τι αγοραζεις αυτοκινητο? Δεν αγοραζεις ενα οργανο με βλεψεις το ποσα θα πιασει αν το πουλησεις αργοτερα.

Mantzore, έχουν γραφεί δεκάδες εντυπώσεις για τον Βαρλα σ’ αυτό το forum. Κάνε ένα search γιατί πολλοί απ’ αυτούς που τα έγραφαν τότε, τώρα είναι ή ανενεργά μέλη ή λείπουν σε ταξίδια κ.λπ.

Τα έχω διαβάσει Κώστα όλα στην ενότητα του Βάρλα, απλά είναι παλιά post γιαυτό και άνοιξα καινούργιο.
Εάν θεωρείς ότι πρέπει να μην συνεχίσω την κουβέντα, μπορείς να κλειδώσεις το post…δεν έχω κανένα πρόβλημα, την άκρη σίγουρα θα την βρω.
Υπόψιν έχω πάει και σε άλλους κατασκευαστές απλά ακόμη δεν έχω καταλήξει.

Φίλε mantzore, δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω απ’ τον Παναγιώτη (με τον οποίο έχουμε πιεί πολύ κρασί) ούτε να σε σπρώξω προς κάποιον άλλο. Αντιθέτως, υποστηρίζω το αυτονόητο: Οτι από ένα επίπεδο και πάνω, οι καλλιτεχνική οργανοποιία δεν έχει “κορυφές” και “ουρές”. [b]Ολοι καλοί είναι.

[/b]Το θέμα είναι με ποιον μπορείς να συνεννοηθείς καλύτερα προκειμένου να πετύχεις ένα καλό όργανο (“καλό” για εσένα, όχι για εμένα) να είναι στα μέτρα σου και να έχεις πληρώσει ένα ποσό που να ανταποκρίνεται στα χαρακτηριστικά που ΕΣΥ προδιέγραψες για την αγορά του. Simple as that.

Μπα, τα ίδια ισχύουν. Μόνο οι τιμές αλλάζουν λόγω… στασιμοπληθωρισμού!
(Μα… Δεν είμαστε καλά. Γιατί να κλειδώσω το post;)

Το θέμα Κώστα είναι να ανακαλύψεις αυτό το επίπεδο που λες στους οργανοποιούς.
Μακάρι η οργανοποιία να μην έχει “κορυφές” και “ουρές”, θέλω πολύ να το πιστέψω.
Σε ευχαριστώ πάντως για τις απόψεις τις οποίες τις ασπάζομαι.

Όταν έψαχνα, πριν 13 χρόνια, που θα δώσω την παραγγελία μου, στη λίστα τελικά έμειναν Βαρλάς και Καφετζόπουλος. Τιμή σχεδόν η ίδια. Στον Βαρλά εκτίμησα ιδιαίτερα την ειλικρίνειά του όταν στο ερώτημα «και πότε θα το έχω» απάντησε «αυτό είναι πολύ δύσκολο να απαντηθεί: μπορεί σε τρεις μήνες, μπορεί και σε ένα χρόνο». Η ειλικρίνειά του με έστειλε στον Καφετζόπουλο (και του το είπα, πρόσφατα). Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

εγω πιστευω οτι το θεμα ΄΄ηχος΄΄ για καποιους απο εμας τους ερασιτεχνες (και εγω μεσα) για την επιλογη ενος οργανου και κατα συνεπεια οργανοποιου ειναι ενα θεμα δυσκολο.πως θα ξεχωρισουμε τον καλυτερο ηχο απο τον καλο ηχο?αρα αποψη μου ειναι για τους μη επαγγελματιες διαθετεις ενα ποσο της ταξεως των 1000-1300 Ε και εχεις ενα πολυ σπεσιαλ οργανακι.ασε που αμα καλυψουμε την ετικετα του οργανοποιου και το δωσουμε σε καποιον αλλον να το δοκιμασει ειμαι σιγουρος οτι η τιμη του πεφτει κατα πολυ.

Διαφωνώ Κώστα, η τιμή είναι σημαντικός παράγοντας σε μια αγορά και ειδικά τον τελευταίο καιρό.Πιστεύω οτι ο οργανοποιός πρέπει να προσαρμόζεται και λίγο στις ανάγκες τις αγοράς, γιατί εκτός απο τέχνη κάνει και εμπόριο.

Είναι αποθαρρυντικό να λες ότι τιμή εκκίνησης για ένα μπουζούκι είναι 2000 ευρώ, και μάλιστα όταν η παράδοση μπορεί να γίνει και σε 1,5 - 2 χρόνια (Είναι λόγια του Παναγιώτη αυτά).Μετά απο τόσο καιρό μπορεί να έχουν αλλάξει τα γούστα μου πχ και να μην θέλω ενα πρίμο όργανο. Τα λόγια μου δεν είναι αποτρεπτικά για τον Βάρλα, μάλλον ένα μικρό παράπονο θα έλεγα για εμάς το μπατηρο φοιτηταριό (Και όχι μόνο) που δεν μπορούμε να κάνουμε μια αγορά με καμία δύναμη…

Μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε ο Κλεφτόγιαννης που άκουσα κάτι τιμές στα 3-4 χιλιάδες ευρω…εκεί νομίζω οτι μιλάμε για το ΥΠΕΡ κέρδος πια.

Mantzore,

μετέφερα στο Παναγιώτη τη συζήτηση που γίνεται στο φόρουμ, και μου είπε τα παρακάτω:

  1. Τιμή ενός δικού του οργάνου είναι 2,000?. Δεν υπάρχει φθηνό όργανο. Υπάρχει όργανο Βαρλά. (ΣΣ: προσωπικά όταν παράγγειλα το δικό μου όργανο στον Παναγιώτη τον άφησα να φτιάξει ότι ακριβώς ήθελε εκείνος, κι έκανε ένα … αριστούργημα. Είναι προσωπική μου πεποίθηση ότι ο Βαρλάς αλλά και κάθε καλλιτέχνης οργανοποιός του επιπέδου του, πρέπει να δουλεύει σύμφωνα με το δικό του καλλιτεχνικό κριτήριο κι όχι κάτω από οδηγίες. Άντε βαριά να του δώσεις κάποιες κατευθύνσεις … και με΄τα τον αφήνεις να δημιουργήσει.)
  2. Οι Σινάνης, Λίβανος κλπ παίζουν 20 χρόνια και με όργανα που σήμερα θα κοστολογούνταν με 2,000?.
  3. Πάρε ένα μπουζούκι 2-3,000 ευρώ απ’ όποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή και πήγαινε του το. Αν είναι καλύτερο από ένα δικό του 2,000?, θα σου το κάνει δώρο! (ΣΣ: Καλό ε;)

ΥΓ: Νομίζω ότι το θέμα του καλύτερου από τον καλό ήχο είναι ξεκάθαρο. Ένα όργανο που μιλάει καλύτερα, μιλάει καλύτερα. Τελεία και παύλα. Εκτός αν είσαι κουφός.
ΥΓ1: Δεν θα μπορούσα να συστήσω άλλον κατασκευαστή από τον Παναγιώτη, γιατί είμαστε φίλοι, και είναι ο μοναδικός στου οποίου το μαγαζί έχω πάει και άρα έχω προσωπική και από πρώτο χέρι εμπειρία. Αν τώρα έψαχνα για ένα ακόμα όργανο, τότε θα κοίταζα σοβαρά στους: Σπουρδαλάκη(έχει γράψει στην κλίκα), Φρονιμόπουλο(γράφει στο φόρουμ), Χαλιό (γράφει στο φόρουμ) που είναι όλοι φίλοι του φόρουμ και πολύ καλά παιδιά. Τα δε όργανα τους που’χω ακούσει και δεί είναι άριστα!:089:

επίσης πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για Καφετζόπουλο!

Ισαάκ εγώ μαζί σου είμαι και συμφωνώ απόλυτα για τον Βάρλα…γιαυτό έχει κάνει όνομα στον χώρο…εγώ απλά άνοιξα το post για να δω εάν κάποιος έχει όργανό του στην τιμή που λέμε.
Σε ευχαριστώ για την ειλικρίνειά σου και για την βοήθειά σου.
Απλά το ξέρεις και εσύ όπως και όλοι μας ότι τα χρήματα γενικά για την αγορά είναι πάρα πολλά και θέλει πολύ ψάξιμο.
Είπαμε σήμερα ότι δίνεις παίρνεις.
Αυτό που σου είπε για τη σύγκριση …πραγματικά σημαίνει ότι είναι σίγουρος για τον εαυτό του και για τα μπουζούκια που φτιάχνει. ΜΠΡΑΒΟ του.